Kad namai taptų tvirtove, į kurią velniškai norisi sugrįžti

 Kad namai taptų tvirtove, į kurią velniškai norisi sugrįžti

Namus įsirengti reikia pagal savo gyvenimo poreikius, stilių, tempą. Namai turėtų būti asmenybės atspindys ir nebūtinai akylai laikytis mados tendencijų. Interjero dizaino specialistė tikina, kad namų interjerą sukurti galima nuo mylimos užuolaidos, vazos ar močiutės krėslo, jeigu tik daiktas savininkui labai patinka”

 Justina ŠVEIKYTĖ

Gražūs ir stilingi namai, elegantiškas, skoningas ir harmoningas jų interjeras – tai, apie ką svajoja kiekvienas. Ir nenuostabu – juk žmogaus namai pasako apie jį tiek pat, kiek ir jo apranga, o gatvė, kurioje pūpso būstas, ir jo fasadas nublanksta prieš tai, ką išvystame pravėrę paradines duris.

Jau ne vienerius metus interjero dizaino srityje dirbanti kėdainietė Jurgita Žeminaitė-Donovan tikina: vis daugiau žmonių, įsirengdami savo svajonių namus, renkasi profesionalų paslaugas. „Namuose, kuriuose sukuriama šilta aura, gera būti ir pačiam, ir tavo svečiams. Kai tau gera, tada tu dažniau šypsaisi, tavo vaikai būna geresni, vyras visada su malonumu pareina namo. Net maistas tokiuose namuose yra gardesnis! Ir net jeigu nepavyksta sutaupyti pinigų atostogoms, nieko baisaus – smagu su šeima ar draugais praleisti dienas jaukiai įsitaisius tokiuose namuose, ragauti ką tik iškeptą naminį maistą ir gurkšnoti ispanišką vyną“, – šypteli J. Žeminaitė-Donovan ir sutinka atsakyti į aktualiausius klausimus apie interjero dizainą.

Dizaineris: nuo A iki Z

Algimanto Barzdžiaus/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Nors mūsų šalyje sparčiai daugėja interjero dizainerių, retas vis tik galėtų pasakyti, kokį darbą iš tiesų atlieka šios profesijos atstovai. Jurgita, ar galite papasakoti plačiau?

– Interjero dizaineris gali visiškai suprojektuoti ir padėti įrengti tiek visuomeninį objektą, tiek privatų būstą. Pradedant koncepcija, stilistika, patalpų, kambarių zonų sukūrimu, užbaigiant elektros instaliacijos, baldų ir šviestuvų projektavimu, dekoracijų sukūrimu. Jis gali būti net ir interjero dizaino projekto vadovu – atlikti visapusišką interjero projekto darbo priežiūrą.

Tiesa ar mitas tai, kad interjero dizainerio paslaugos prieinamos tik turtuolių kišenei?

– Tai – labai individualu ir priklauso nuo kiekvieno žmogaus galimybių. Nėra svarbu, kokio dydžio tavo kišenė, svarbu žinoti jos ribas bei galimybes. Jeigu projektas reikalauja daug darbo, atitinkamai jis ir kainuos. Nėra būtina užsisakyti, taip sakant, „viso paslaugų paketo“. Jeigu žmogus pats turi minimalių žinių, skonį ir supranta, ko nori – gali užtekti tik konsultacijų – dizaineris sudarys planus, patars, o užsakovas toliau jau pats galės viską pasidaryti.

Neretai mėgstame save lyginti su labiau pažengusiais europiečiais – vokiečiais, prancūzais. Ar Lietuvoje interjero dizainerių paslaugos yra tokios pat populiarios, kaip ir užsienio šalyse?

– Užsienio šalyje, be abejo, interjero dizainerių paslaugos yra populiaresnės ir daug brangesnės. Ten žmonės neturi tiek laiko, jie daug dirba, o likusį laiką skiria poilsiui. Ten vyrauja tokia nuostata: „Lai specialistai atlieka specialius darbus“, todėl net ir šviestuvą pakabinti ar sienoje skylę išgręžti jie kviečiasi specialistą.

Lietuvoje šios profesijos žmonių paslaugų poreikis auga. Tai rodo leidžiamų žurnalų skaičius, interjerui skiriamas dėmesys, patarimai įvairiuose interneto portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Kuriant interjero dizainą reikia užbėgti įvykiams už akių. Tai reiškia, kad, tarkime, prieš apšvietimo instaliacijos darbus reikia žinoti, kokia bus šviesos šaltinio paskirtis – bendras apšvietimas, skaitymui skirta šviesa, dekoracija, ir kur kokie baldai stovės, kokios bus vyraujančios spalvos, nes, tarkime, tamsios spalvos sugeria šviesą.

J. Donovan

Kad nereikėtų mokėti dvigubai

Kalbant apie namų interjero kūrimą, kokios yra didžiausios klaidos, kurias žmonės daro patys kurdami savo dizainą?

– Kuriant interjero dizainą reikia užbėgti įvykiams už akių. Tai reiškia, kad, tarkime, prieš apšvietimo instaliacijos darbus reikia žinoti, kokia bus šviesos šaltinio paskirtis – bendras apšvietimas, skaitymui skirta šviesa, dekoracija, ir kur kokie baldai stovės, kokios bus vyraujančios spalvos, nes, tarkime, tamsios spalvos sugeria šviesą. O šviesa – išties svarbus aspektas: ji gali mus varginti, migdyti arba nuteikti žvaliai. To tinkamai neapsvarsčius, gresia apšvietimo instaliacijos perdarymo darbai. O tai kainuoja.

Svarbu, kad darant apšvietimo planą, prieš akis būtų ir grindų planas. Kodėl? Todėl, kad turi žinoti, kur stovės stalas, ir išmatuoti, kur tiksliai pakabinti sietyną, kad jis netyčia neliktų šone (juokiasi).

Labai svarbu ir proporcijos, atstumai tarp baldų, patogūs praėjimo takai, kurie puikiai matosi dizainerio planuose. Jo padedamas klientas sužino, kokio dydžio sofą jam reikėtų pirkti ar kiek kėdžių tilps prie valgomojo stalo. Dauguma nori stalo su šešiomis kėdėmis, o realiai telpa tik keturios. Svarbiausios klaidos iš tiesų susijusios su žmonių komfortu namuose.

Kadaise kas antroje sodyboje ant miegamojo sienos kabėdavo po kilimą. Ar lietuviai tebenori kabinti savo kambariuose margaspalvius kilimus?

– (juokiasi) Nei man, nei kolegoms, kiek esu girdėjusi, tokių atvejų nepasitaikė. Bet jeigu tai tinka jūsų interjerui, kodėl gi ne? Juk tai gali būti ne grindų kilimas, o tikrai nuostabus gobelenas, kuris, tvirtai įrėmintas, gali tapti puikiu namų interjero akcentu. Sienas, apskritai, patarčiau puošti paveikslais, kurie ne tik suteikia jaukumo namams, bet ir optiškai didina erdvę. Namus puošia ir didelės vazoninės gėlės, šiuo metu esančios „ant bangos“ ir, tikėtina, kad išliks 2017-aisiais. Egzotiniai augalai tarsi kuria atostogų įvaizdį, kurio lietuviui, ypatingai – šiuo metu – labai reikia.

Spalvų paletė: penkiasdešimt pilkų atspalvių ir nauji tonai

Kalbant apie patį namų dizainą – ar keičiasi tendencijos? Ko gero, nėra kaip drabužių pramonėje – trys mėnesiai, ir žiū – suknelė iš mados išeina…

– (juokiasi) Tendencijos, žinoma, keičiasi. Antraip būtų labai nuobodu, kadangi, nereikėtų kurti naujų kolekcijų, išradinėti naujų tekstūrų, faktūrų, spalvų derinių, modulinių baldų… Kaip aš sakau, dviračio nebeišrasi, tačiau nuolat vyksta eksperimentai. Įdomu tai, kad, tarkime, Edisono lemputė, kybanti ant „pliko“ elektros laido, kadaise būdavo tik sunkiai besiverčiančių žmonių namuose. Dabar tai – stiliaus detalė.

Vis tik, priešingai negu madų kūrėjai, architektai ir interjero dizaineriai nekuria ateinančio sezono tendencijų. Taip, yra metų tendencijos, bet jos labai natūraliai išplaukia iš buvusių metų, pasipildydamos naujomis spalvomis, raštais, formomis.

Tai kokios gi šių, besibaigiančių, ir jau ant kulnų lipančių ateinančių metų interjero dizaino tendencijos, Jurgita?

– Tarkime, 2014 m. viena iš mėgstamiausių interjero spalvų buvo mėlyna. Ji buvo ir 2016, bus ir kitąmet, tik kitų atspalvių. Šiemet buvo visiškai „išimta“ balta spalva, jos nebus ir 2017-aisiais.

Jau kelinti metai išlieka marmuras, betonas, medis. Tik štai medis bus tamsių spalvų.

Vis dar išlieka modernus minimalizmas, sakyčiau, „japoniškas etnas“: baldai – funkcionalūs tiek, kiek reikia užimtam miesto gyventojui, svarbią dalį užima moduliniai baldai, atliekantys po kelias funkcijas, lengvai perstumiami.

Medžiaginiai minkšti baldai lenkia odines sofas. Interjere – daug įvairiaspalvio metalo. Tai – ir chromas, nikelis, auksas, varis, ir dažyti metalai.

Išlieka pramoninis – loftinis stilius, atnaujinamos panaudotos medžiagos ir baldai, stiprus vintažo ir retro stilius, tik jis labiau sušvelninamas su aptakesnėmis formomis, dominuoja ovalas. Naujos spalvos įneša daug minkštos ir gyvos romantikos.

Vyrauja šilti egzotiniai tonai – prieskoniniai raudoni tonai, žalia, dūminė rožinė, dūminė pilka. Gyvi gamtos tonai: mėlyna, žalia, geltona, pilka. Nuo sodrios prabangios pilkos iki baltai pilkos, o šalia pilkų tonų ir kitos tinkamai parinktos spalvos atrodo efektingai. Naujiena – Royal Amethyst spalva – tai labai graži ir įdomi spalva, madoje jos įvairūs tonai bei atspalviai.

Profesionalios interjero dizainerio konsultacijos, individualūs susitikimai su užsakovu, objekto apžiūrėjimas, atsakymas į užsakovo klausimus, susijusius su patalpų interjerų.

Sudaromi patalpų, apšvietimo planai, įvairios detalizacijos bei išklotinės, 3D modeliai, interjero koncepcijų koliažai. Konsultuojama ir internetu, atsakymas garantuojamas per 24 val. Tel. 8 613 94 454, el. p. hello@yurgadonovan.com

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Rekomenduojami video