„Lifosa“ apdovanojo tarptautinės chemijos olimpiados bronzos laimėtoją

 „Lifosa“ apdovanojo tarptautinės chemijos olimpiados bronzos laimėtoją

AB „Lifosa“ kolektyvas, vadovaujamas generalinio direktoriaus Rimanto Proscevičiaus, apdovanojo tarptautinės chemijos olimpiados bronzos laimėtoją kėdainietį Laimį Jurkėną bei jo mokytoją Irmą Krivickienę.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Tikriausiai visų dalyvavimų ir laimėjimų chemijos olimpiadose jis jau ir nesuskaičiuotų. Tačiau tai buvo pirmoji tarptautinė, kurioje Kėdainių šviesiosios gimnazijos abiturientas Laimis Jurkėnas pelnė bronzą. Už laimėjimą tarptautinėje chemijos olimpiadoje „IChO 2021“ moksleivis kartu su savo chemijos mokytoja Irma Krivickiene gruodžio pradžioje buvo apdovanotas Vyriausybėje. O tarpušvenčiu dar vieno apdovanojimo sulaukė ir iš AB „Lifosa“, kuri Laimiui įteikė nešiojamąjį kompiuterį.

Pasiūlė atlikti praktiką

„Labai džiaugiamės ir didžiuojamės ne tik puikiu Laimio pasirodymu tarptautinėje chemijos olimpiadoje. Moksleivis puikių rezultatų yra pasiekęs ir Lietuvos mokinių chemijos olimpiadose, – po apdovanojimo kalbėjo įmonės viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius. – Bendrovė visuomet skyrė ypatingą dėmesį vaikų švietimo rėmimui. „Lifosa“ daugelį metų yra Lietuvos moksleivių lietuvių kalbos, chemijos, matematikos, rusų kalbos olimpiadų partnerė. 2019 m. įmonė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU) ir Kėdainių šviesiąja gimnazija.

Sutartimi šalys įsipareigojo stiprinti švietimo, mokslo ir pramonės partnerystę, telkti pastangas didinant mokinių ir studentų susidomėjimą gamtos mokslais ir technologijomis, bendradarbiauti ugdant būsimuosius specialistus.“

Pasidomėjus, ar matytų L. Jurkėną kaip savo potencialų darbuotoją, N. Vilkevičius nedvejodamas sakė: „Po susitikimo su Laimiu kitokios minties ir nekilo. Jam iš karto buvo siūloma atlikti praktiką (atvykti į įmonę jam patogiu laiku) ir susipažinti su įmonės vykdoma veikla, gaminama produkcija, darbo specifika. Drąsiai galiu teigti, kad Laimis ne tik „Lifosai“, bet ir bet kuriai chemijos įmonei taps tikru aukso obuoliu. Smagu, kad, paties Laimio žodžiais, tariant – jis „Lifosos“ tikrai nepamirš“.

Pats prizininkas taip pat patvirtino, jog toks pasiūlymas jam buvo išsakytas, į kurį jo reakcija taip pat buvo teigiama: „Manau, tai būtų visai neblogas pasirinkimas. Svarstymo tikrai vertas“.

AB „Lifosa“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius Laimiui Jurkėnui įteikė nešiojamąjį kompiuterį.

Skatina rinktis chemiją

N. Vilkevičius pažymėjo, kad įmonėje dirba ne vienas jaunasis chemikas, buvęs olimpiadų prizininkas, laureatas iš Kėdainių.

„Dar 2005 metais jaunųjų specialistų iniciatyvinė grupė įkūrė AB „Lifosa“ Jaunųjų specialistų klubą. Klubo tikslai: skatinti jaunųjų specialistų socialinę ir profesinę integraciją, supažindinti su AB „Lifosa“ politika, strategija, darbo kultūros reikalavimais.

Per 16 jaunų specialistų klubo gyvavimo metų – jo nariais buvo, o kai kurie dar ir yra, daugiau kaip 100 įvairių mokslo sričių specialistų, tarp kurių galime sutikti ne vieną laureatą ar olimpiadų prizininką“, – darbuotojais didžiavosi „Lifosos“ atstovas.

Tiesa, kalbant apskritai apie chemijos srities specialistų pasirinkimą darbo rinkoje šiuo metu, N. Vilkevičius toks optimistiškas nebuvo: „Lietuvoje vis labiau pastebima nedžiuginanti tendencija – mažėja mokinių, kurie renkasi inžinerinės krypties studijas. Tai buvo matyti ir vykdant programą „Ateities formulė“.

Pasak personalo direktorės A. Švobienės, bendraujant su rajono gimnazijų pedagogais išryškėjo, kad dalyje mokyklų chemijos dalyką renkasi pavieniai moksleiviai, o kai kur jau visą penkmetį nėra abiturientų, laikančių chemijos dalyko valstybinį brandos egzaminą.

Už atskleistą sūnaus talentą Laimio Jurkėno mama Irina Eid dėkinga jo chemijos mokytojai Irmai Krivickienei (nuotr.).

„Lifosos“ personalo direktorė pabrėžė: „Paskatinti moksleivius siekti aukštojo chemijos išsilavinimo AB „Lifosa“ siekia programa „Ateities formulė“.

Programa, startavusi 2020 m., jau turi ir pirmąjį nugalėtoją – Joną Piepalių (Kėdainių šviesiosios gimnazijos abiturientą), pasirinkusį chemijos krypties studijas aukštojoje mokykloje. Jam AB „Lifosa“ pirmaisiais studijų metais skyrė 1 000 eurų stipendiją“.

Paprašytas patarimo galbūt dabar apsisprendimuose paskendusiems ir nežinantiems, kokią profesiją pasirinkti jaunuoliams, N. Vilkevičius linkėjo: „Pirmiausia – iškelkite sau klausimą, kaip kuo efektyviau galėtumėte prisidėti prie valstybės, jos mokslo, verslo ir pramonės. Radę atsakymą, tikrai pasirinksite šį, nors ir nelengvą, inžinerinių ar technologijų mokslų krypčių studijų kelią“.

„Po susitikimo su Laimiu kitokios minties ir nekilo. Jam iš karto buvo siūloma atlikti praktiką (atvykti į įmonę jam patogiu laiku) ir susipažinti su įmonės vykdoma veikla, gaminama produkcija, darbo specifika. Drąsiai galiu teigti, kad Laimis ne tik „Lifosai“, bet ir bet kuriai chemijos įmonei taps tikru aukso obuoliu. Smagu, kad paties Laimio žodžiais tariant, – jis „Lifosos“ tikrai nepamirš.

N. Vilkevičius

Vargo nebuvo

Tuo metu L. Jurkėno mama Irina Eid, paklausta, ar tarptautiniame konkurse tikėjosi prizinės vietos, sakė: „Mes visada tikime jo pergalėmis, vylėmės, kad bus prizinė vieta, kad ir kokia ji bebūtų. Bet visada pirmoji vieta duoda „saldesnį skonį“.

I. Eid teigia, jog sūnus visada turėjo polinkį ne tik chemijai, bet apskritai tiksliesiems mokslams, o už atskleistą jo talentą ji labiausiai yra dėkinga chemijos mokytojai Irmai Krivickienei.

„Sakyčiau, tai nebūtinai chemija, jam visada patiko labiau tikslieji mokslai, o ir abu seneliai buvo geri tiksliųjų mokslų žinovai.

Už pastebėjimą chemijoje ir nuopelnus būtent šiai sričiai didžiausia padėka chemijos mokytojai Irmai Krivickienei. Ji pastebėjo potencialą, labiausiai jį skatino ir pastūmėjo. Visi kiti tikslieji mokslai eina šalia kiek mažesniu tempu. Ta pati matematika, fizika, kompiuterinės technologijos – šių sričių olimpiadų rezultatai – visos prizinės vietos, – džiaugiasi laiminga mama ir patikslina, kokias savybes Laimis perėmė iš abiejų gimdytojų: „Tėčio, manau, turi užsispyrimą siekti tikslo. Mano taip pat šį tą turi – polinkį kalboms. Tad pasirinktos kalbos jam sekasi irgi puikiai.

O chemija Laimiui visada sekėsi. Pamenu, mokytoja buvo minėjusi, kad net jei reikia ieškoti atsakymų į tam tikrus klausimus, tikriausiai tai labai paskatino ieškoti daugiau apie šią kryptį.“

Irina taip pat pasidžiaugė, kad auginant ir ugdant jaunąjį talentą, daug pastangų įdėti nereikėjo.

„Aš gavau pačią didžiausią gyvenimo dovaną – sūnų – kuriuo didžiuojuosi. Nesu su juo sėdėjusi prie pamokų – NIEKADA. Galimai tik porą kartų, kai kartu rašėme rašinėlius, o šiaip nežinau, ką reiškia sėdėti su vaiku prie namų darbų.

Esu tikra, kad vaikas išmoksta tik tai, kas dėstoma mokykloje, o elgesį ir kultūrą jis gauna namuose“, – pažymėjo moteris.

Sunku buvo kuo nors sudominti

Laimis Jurkėnas neatmeta galimybės kada nors grįžti dirbti į „Lifosą“.

Nors olimpiada buvo laimėta jau prieš kelis mėnesius, t.y. vasarą, tačiau jos atgarsiai ir geros emocijos vis dar seka. O tai, anot I. Eid, skatina eiti pirmyn.

„Visada įvertinimas, jei net ir vėliau, yra paskatinimas siekti daugiau, o ir papildomos galimybės, investicija į tobulinimąsi – vertingas žingsnis, nors ir nėra pigus: savaitės paskaitos su lektoriais sostinėje ar 10 dienų stovykla Nidoje – tai jau panašu į studentišką gyvenimą ir mane prie šios minties taip pratina“, – šypsosi olimpiadininko mama.

„Ar augant Laimiui turėjote kokių nors lūkesčių? Juk tėvai dažnai mėgsta į savo vaikus sudėti pačių neišpildytas svajones, norus…“ – pasiteiravau gabų vaiką auginusios mamos.

„Esu skaičiusi vieną kitą knygą apie vaikų auklėjimą, kurių pagrindinės mintys buvo: auklėti iki metų, o nuo 7 metų tik mylėti, rodyti pavyzdį, turėti taisykles ir jų laikytis. O tik tuomet laukti, kas iš to išaugs. Taip buvo ir man.

Laukiau, kol pradės matytis kokie nors polinkiai, nes mano bandymai vesti į įvairius būrelius buvo visiškas fiasko: jokia sporto šaka, jokia kita veikla nebuvo ilgesnė nei 2 savaitės, išskyrus šachmatus, ir tai galimai vienas sezonas buvo ištemptas. Išvada paprasta – leisti vaikui ieškoti savęs, būti šalia ir palaikyti, kad ir kokie bus rezultatai“, – kalbėjo Irina ir pabrėžė: „Laimis visada buvo ramus vaikas, nekonfliktiškas, vengdavo nesutarimų, draugiškas ir geranoriškas. Visada labai gerai mokėsi ir yra atsakingas“.

Tėvai savo vaikams visuomet linki visko, kas geriausia, tačiau I. Eid dar pridėjo: „Linkiu Laimiui siekti savo tikslų ir kantrybės eiti tikslo link. Kartais užtrunka, kol pasiekiame savo svajonę, bet pasiekiame būtent mūsų užsispyrimo dėka“.

„Aš olimpiados pasiruošimui neįdėjau tiek pastangų, kiek galėjau, ir dėl to netekau nemažai taškų. Po olimpiados grubiai juos apskaičiavęs ir palyginęs su praeitų metų dalyvių rezultatais aš nieko gero nesitikėjau. Todėl, kai paskelbė rezultatus, buvau maloniai nustebintas.

L. Jurkėnas

Galėjo geriau

Pačiam L. Jurkėnui ši tarptautinė olimpiada buvo pirmoji, nors ir turėjo galimybę dalyvauti Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiadoje, deja, nepavyko.

„Nesu dalyvavęs kitose tarptautinėse olimpiadose, be „IChO2021“, tačiau buvau praeitais metais pakviestas dalyvauti The European Union Science Olympiad (EUSO), kuri, deja, buvo atšaukta“, – apgailestavo Laimis.

Nors ir tapo bronzos laimėtoju, tačiau vaikinas yra labai savikritiškas ir teigia galėjęs pasirodyti geriau.

„Aš olimpiados pasiruošimui neįdėjau tiek pastangų, kiek galėjau, ir dėl to netekau nemažai taškų. Po olimpiados grubiai juos apskaičiavęs ir palyginęs su praeitų metų dalyvių rezultatais aš nieko gero nesitikėjau. Todėl, kai paskelbė rezultatus, buvau maloniai nustebintas“, – sakė L. Jurkėnas.

Tiesa, jis pažymi, jog šis laimėjimas įtakos tolimesnių mokslų ir karjeros pasirinkimui neturės.

„Tiek prieš, tiek po olimpiados siekiu karjeros chemijoje“, – pabrėžė gimnazistas ir pasidalino, kad kol kas dar nėra tvirtai nusprendęs, kokią konkrečiai specialybę rinksis studijuoti: „Nesu nusitaikęs į konkrečią specialybę, man tik svarbu, kad ji būti susijusi su chemija. Tad tiktų ir koks nors darbas įmonėse kaip „Lifosa“ ar farmakologijoje, ar dar kitur“.

Kiek anksčiau Laimis buvo užsiminęs, jog ketina studijuoti Lietuvos universitete. Tačiau ir praėjus kuriam laikui, anot jo, noras nepakito ir rinktis užsienio universitetų jis neketina.

„Visgi užsieny besimokant reikės pritapti prie kitos kultūros, kalbos ir didelio atstumo nuo šeimynos“, – pasirinkimo priežastis vardijo jaunuolis ir pridėjo: „Palinkėčiau sau sveikatos ir kad netrūktų motyvacijos dirbti ir mokytis, kad toliau galėčiau sieki savo tikslų.“

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video