Karantinas įsisuko ir į vestuvių tradicijas – tenka džiaugtis mažomis iškilmėmis

 Karantinas įsisuko ir į vestuvių tradicijas – tenka džiaugtis mažomis iškilmėmis

BNS nuotr.

Norinčiųjų tuoktis Lietuvoje sumažėjo penktadaliu. Kėdainių rajone taip pat jauniesiems teko atšaukti vestuves, o kai kurie neišlaikė šio išbandymo ir nusprendė išvis nesituokti.

Teisingumo ministerija informuoja, kad mažiau santuokų sudaryta karantino mėnesiais, kai buvo taikomi didžiausi apribojimai žmonių susibūrimams.

Šiemet per Valentino dieną neužregistruota nei viena santuoka

Pastebima, kad vis daugiau porų vestuvių datai renkasi Valentino dieną – vasario 14-ąją. 2019 m. tądien buvo sutuoktos 95 poros, o pernai šią dieną santuokos sudarymui rinkosi 118 porų. Šiemet Valentino diena yra nedarbo diena, todėl santuokų civilinės metrikacijos skyriuose registruojama nebuvo.

Pernai dėl pandemijos taikytų apribojimų santuokų skaičius Lietuvoje sumažėjo 18 proc. 2020 metais įregistruota 16 531 santuokų, tai yra 2 971 santuokomis mažiau nei 2019 m.

Santuokų mažėjimo tendenciją lėmė tai, kad nemažai žmonių santuoką atidėjo vėlesniam laikui, kai nebegalios taikomi ribojimai.Kėdainių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Daugiausia porų pernai susituokė rugpjūtį, kai karantino ribojimai buvo laisvesni. 2020 m. rugpjūtį registruota 3 494 santuokų, kai tuo tarpu 2019 m. – 3 987.

Vedybų sutarčių tendencijos pastaraisiais metais išlieka panašios, jų sudaroma iki 2 000. Pernai sudarytos 1 648 vedybų sutartys, 2019 m. – 1 773. Praėjusiais metais mažiau santuokų sudaryta su užsienio piliečiais, jų mažėjo beveik 500. Su užsieniečiais 2020 m. susituokė 714 asmenų, tuo tarpu 2019 m. jų buvo – 1 186.

Teisingumo ministerijos duomenimis, daugiausia santuokų 2020 m. fiksuota Vilniuje – 4 800, tačiau užpernai skaičius buvo penktadaliu didesnis. Kituose miestuose taip pat gauta maždaug 15–20 proc. mažiau prašymų tuoktis nei anksčiau.

Ar pandemija ir karantinas turėjo įtakos santuokų skaičiui Kėdainių rajone, kalbamės su Kėdainių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja  Gaiva Petrauskiene.

– Sakykite, ar dėl pandemijos sumažėjo besituokiančiųjų mūsų rajone?

– 2020 metais įregistruotos 203 santuokos, palyginimui 2019 metais įregistruotos 285 santuokos. Karantinas tikrai turėjo įtakos santuokų registracijoje. Jaunieji, kurie buvo nusprendę tuoktis tam tikru laikotarpiu, turėjo santuokas nukelti vėlesniam laikui ir laukti geresnių laikų. Kai kuriems tai buvo išbandymas, kurio nepavyko išlaikyti ir nusprendė visai nesituokti. Kiekviena situacija skirtinga.

Šių metų pradžia taip pat nėra kažkuo išskirtinė. Kalbant apie karantiną, santuokų mažiau, bet tas skaičius nėra didelis, kadangi yra žiemos periodas. Tai santuokų ir taip nebūdavo labai daug. Šiandien turime įregistravę 10 santuokų, 2020 metais buvo 22, 2019 metais buvo 21 tuo pačiu laikotarpiu.

Taip, besituokiančiųjų yra mažiau, daugelis negali grįžti iš užsienio ir įregistruoti santuokos, kitiems reikia didesnės šventės, daugiau draugų, svečių, todėl neskuba tuoktis.

Šiais metais jau turėjome 30 paduotų prašymų santuokai įregistruoti. Iš viso nuo kovo mėn. yra 60 prašymų santuokai įregistruoti. 2022 metams turime vieną prašymą 2022-02-22.

[quote author=“G. Petrauskienė“]Kai kuriems tai buvo išbandymas, kurio nepavyko išlaikyti ir nusprendė visai nesituokti. Kiekviena situacija skirtinga.[/quote]

– Kur praėjusiais metais dažniausiai pageidavo tuoktis jaunieji?

– Dažniausiai jaunieji santuokos vietą rinkosi Rotušę, taip pat santuokas registravome sodyboje „Pas bitininką“, Akmenių dvare, Tautvydo dvare ir „Grėjaus name“. Karantino laikotarpiu dėl saugumo buvo rekomendacijos nevykti į išvažiuojamąsias santuokas, jauniesiems buvo rekomenduojama tuoktis Rotušėje.

– Kokią įtaką turėjo karantinas, organizuojant santuokos ceremonijas?

– Taip, karantinas turėjo įtakos organizuojant ceremonijas, sumažėjo žmonių skaičius, kuris įleidžiamas į santuokų salę, t.y. gali dalyvauti tik 5 asmenys, 2 jaunieji, 2 liudytojai. Esant reikalui vertėjas ar fotografas. Kadangi nedaug buvo leidžiama dalyvauti asmenų, tai šiek tiek sutrumpėjo ir santuokos registracijos laikas, nebeliko sveikinimų iš svečių pusės, visi sveikinimai persikėlė į lauką.

– Gal atsirado naujų tradicijų?

– Jaunieji buvo pripratę prie didelių švenčių, gausybės pulko svečių. Karantinas sudėliojo viską į savo vietas, šventėje dalyvavo ir dalyvauja tik patys artimiausi šeimos nariai, mokomės gyventi, pagal tas taisykles, kurios yra nurodomos.

Ragina laikytis rekomendacijų

Didžioji dalis santuokų sudaryta Civilinės metrikacijos įstaigose. Santuokų skaičius sutuoktinių pasirinktose vietose daugelyje savivaldybių išliko nepakitęs. Galimybė registruoti santuokos ceremoniją reprezentacinėse ar jaunavedžių pasirinktose vietose egzistuoja nuo 2009 metų. Jaunavedžiai santuokai registruoti dar rinkosi viešbučius, kavines, kaimo turizmo sodybas, muziejus, pajūrį.

Būsimi sutuoktiniai prašymus tuoktis gali pateikti ne tik tiesiogiai atvykę į įstaigą, bet ir nuotoliniais būdais: elektroniniu paštu, registruotu paštu arba per kurjerį. Nuotoliniais būdais galima pateikti ir pažymą, kad nėra kliūčių sudaryti santuoką.

Teisingumo ministerija atkreipia dėmesį, kad organizuojant santuokų ceremonijas, būtina atsižvelgti į Vyriausybės rekomendacijas. Pasikeitus paslaugų teikimo tvarkai, civilinės metrikacijos įstaiga turi nedelsdama atnaujinti viešai skelbiamą informaciją apie šių paslaugų teikimą.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content