Pirmieji rajone krakiškiai įkūrė bendruomenės Svetainę

 Pirmieji rajone krakiškiai įkūrė bendruomenės Svetainę

Patiekalai iš vietinių gamintojų produktų ir elegantiška kavos kultūra

Žaismingas modernus interjeras, puodelis garuojančios šviežios kavos ir saldžios akimirkos skanaujant šį rytą iškeptą pyragaitį. Manote, tai detalė iš didmiesčio žmogaus kasdienybės? Nebūtinai! Visai netrukus tuo mėgautis galės kiekvienas krakiškis ar šio miestelio svečias – po dvejų metų darbo birželio 17-ąją veiklioji Krakių bendruomenė atveria naujo savo kūrinio – jaukios svetainės duris.

Miestelio širdyje, šimtamečiame pastate, žvelgiančiame į pagrindinę gatvę, baigiamuosius įkurtuvių štrichus kruopščiai dėlioja entuziastingai nusiteikęs damų trejetukas: bendruomenės pirmininkė Daiva Dubinkienė, pagrindiniu smuiku svetainės virtuvėje griešianti krakiškė Eglė Skirkė bei jos padėjėja ir barmenė Lina Gaučienė.

Regis, ką tik buvai istorinėje miestelio gatvėje, o peržengęs šio pastato slenkstį staiga atsidūrei madingoje sostinės ar bet kurio kito Europos didmiesčio kavinukėje. Šiuolaikiška aplinka, energija plūstančios spalvos ir tviskanti naujutėlė virtuvės įranga, nekantraujanti svečiams dovanoti gardžių kulinarinių potyrių, ragaujant miestelio šeimininkių ką tik paruoštus patiekalus iš šiame krašte užaugintų produktų. Krakiškiai išties moka stebinti!

Kur išgerti kavos?

„Į Krakes atsikrausto jaunų šeimų, mes patys keliaujame po užsienio šalis ir matome, kaip smagu prisėdus lauko kavinukėje leisti laiką gurkšnojant gardžią kavą ir šnekučiuojantis, – prie unikalios idėjos pradžios veda D. Dubinkienė. – O krakiškiams 25-ių kilometrų atstumu nėra, kur pasimėgauti skania kava, todėl sumanėme, kad tokia vieta galėtų atsirasti mūsų miestelyje, – šypsosi su bendruomene dideliam užmojui pasiryžusi pašnekovė. – Taigi 2018 metų birželio mėnesį pateikėme paraišką įkurti viešąją erdvę, kurioje būtų rinkai pristatoma vietinių gamintojų produkcija, skatinamas jos pardavimas, teikiama maitinimo paslauga ir organizuojami edukaciniai renginiai pagal veiklos sritį ,,Bendradarbiavimas įgyvendinant vietos lygio populiarinimo veiklą, skirtą trumpoms grandinėms bei vietos rinkoms plėtoti“, skirtą ES paramai gauti.“

Krakiškių idėja sulaukė pripažinimo ir jai įgyvendinti didžiąją dalį lėšų skyrė Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai, dalis pinigų atkeliavo iš valstybės biudžeto bei 20 proc. pridėjo rajono savivaldybė.

„Atsidarėme tik po dvejų metų. Tai labai sunkus projektas, bet unikalus. Kol kas esame vienintelė bendruomenė rajone, o gal ir šalyje, kuri ėmėsi tokios veiklos. Daugiausia šios srities finansavimą gauna ūkininkai ir steigia ūkininkų turgelius“, – paaiškina D. Dubinkienė.

5 dienas per savaitę

„Kadangi mūsų veikla bus gerokai įvairiapusiškesnė nei vien maitinimo paslauga, tad pavadinimui pasirinkome jaukiai skambantį šiltą žodį „svetainė“ – kiekvieną savo svečią priimsime su meile, rūpesčiu ir svetingumu, – sako D. Dubinkienė. – Ką tik užbaigėme remonto, įkurtuvių darbus, įsirengėme virtuvę ir pradėjome nuo kavos degustacijos, paskui vyks ir patiekalų degustacija. Pakviesime bendruomenės narius ragauti bei atrinkti tinkamiausius patiekalus svetainės meniu.“

[quote author=“D. Dubinkienė“]Gamindami maistą, stengsimės kuo daugiau naudoti vietinių ūkininkų ir žmonių užaugintą produkciją: mėsą, pieno produktus, kiaušinius, daržoves, medų ir kt.[/quote]

Šaltuoju sezonu svetainė galės priimti iki 30 žmonių, o vasarą svečiams bus pasiūlyta prisėsti ir prie keturių staliukų lauke, tad šiltuoju metų laiku kavinėje atokvėpiu galės mėgautis iki 40 žmonių.

Svetainė veiks antradieniais–šeštadieniais nuo 12 iki 19 valandos. Čia darbuosis krakiškiams puikiai pažįstami veidai – kelerių metų virėjos patirtį turinti Eglė Skirkė, o jai padės be kulinarijos savo kasdienybės neįsivaizduojanti bendruomenės valdybos narė Lina Gaučienė.

„Sunkiausia užduotis, kuri labiausiai atbaido nuo panašios idėjos kitas bendruomenes, yra ta, jog būtina įdarbinti vietinį žmogų: jo gyvenamoji vieta turi būti deklaruota Krakėse, jis turi atitikti jauno žmogaus amžiaus kategoriją ir dar pageidautina, kad būtų kulinarijos srities specialistas. Mums pasisekė, kad atradome Eglę“, – džiaugiasi D. Dubinkienė.

Regina Danauskaitė bendruomenės moterims demonstravo išmaniojo puodo galimybes. Kelios minutės ir tobula tešla trupininiam varškės pyragui bus paruošta! Akvilės Kupčinskaitės nuotr.Meniu papuoš ir šeimos patiekalai

Pagrindinė Krakių svetainės virtuvės siela bei patiekalų kūrėja Eglė Skirkė prieš didįjį savo karjeros startą atskleidžia stipriai nerimaujanti.

„Ir džiaugiuosi įsiliejusi į naują veiklą, ir drauge nerimauju, kad tik pateisintume klientų lūkesčius, – šypsosi Eglė. – Maisto gamyba man artima sritis. Ne tik namie mėgstu šeimininkauti, bet ir turiu kelerių metų virėjos patirtį, – sako pašnekovė, o aš nė neabejoju, kad ši dama virtuvėje suksis meistriškai ir pradžiugins kiekvieno svečio gomurį. Vis tik Eglė – keturių atžalų mama, tad gali drąsiai užsidėti tikros šeimininkės karūną, o ką dar reiškia nuoširdūs sutuoktinio komplimentai mylimos žmonos rankose gimstantiems virtuvės šedevrams. – Namie gaminti tenka išties daug. Be to, ir vyras nepripažįsta jokių pirktinių pietų, visada nori naminių patiekalų, – džiaugiasi pašnekovė. – Šeima labai mėgsta įvairias sriubas, troškinius, žinoma, ir pasmaguriauti pyragais.

Turiu keletą firminių patiekalų, kuriuos pasiūlysiu ir šios svetainės meniu, bet kol kas telieka tai paslaptyje. Užsukite ir paragaukite!“

Drugelių plazdėjimas

Svetainėje šeimininkauti Eglei padės taip pat su didžiuliu jauduliu bei entuziazmu pirmųjų svečių laukianti Lina Gaučienė.

„Mūsų bendruomenė jau seniai gludino šią idėją. Norėjome imtis ko nors kitokio nei daro visi. Tad kai tik atsirado proga, atsidėjome šiai idėjai neskaičiuodami jėgų, – šypsosi Lina. – Čia būsiu virėjos padėjėja ir barmenė – ruošiu svečiams gardžią kavą, aromatingą arbatą, sveikuoliškus vaisių, uogų, daržovių glotnučius.

[quote author=“E. Skirkė“]Ir džiaugiuosi įsiliejusi į naują veiklą, ir drauge nerimauju, kad tik pateisintume klientų lūkesčius. Maisto gamyba man artima sritis. Ne tik namie mėgstu suktis virtuvėje, bet ir turiu kelerių metų virėjos patirtį.[/quote]

Labai mėgstu gaminti. Per miestelio šventes visada dalyvauju kulinariniuose konkursuose. Tad gaminti kasdien man bus vienas malonumas. O dar ir labai mėgstu ruošti kavą, tad džiaugiuosi, jog svetainėje šiam gėrimui bus skiriamas ypatingas dėmesys.“

„O ką gi planuojate įtraukti į meniu?“ – vis bandau tiksliau išsmalsauti pašnekovių.

„Krakės turi kelis šiam kraštui itin būdingus senovinius patiekalus: tai įvairūs virtinukai, švilpikai, troškiniai. Idėjų patiekalams turime sočiai. Tereikia atsirinkti pačius tinkamiausius, – sako Lina ir priduria nekantraudama laukianti svetainės atidarymo dienos. – Kai pagalvoju, drugeliai pilve nenustoja skraidyti!“

Ir maistas, ir pramogos

„Gamindami maistą, stengsimės kuo daugiau naudoti vietinių ūkininkų ir žmonių užaugintą produkciją: mėsą, kiaušinius, pieno produktus, daržoves, medų ir kt., – svarbią detalę akcentuoja bendruomenės pirmininkė. – Viena iš tradicinių mūsų bendruomenės švenčių – Moliūgų šventė, tad svetainės meniu rasite patiekalų iš šios daržovės.

Nusipirkome kavos aparatą, tad kava tikrai bus gardi. O prie jos pasiūlysime kasdien šviežiai kepamų desertų. Jei klientai pageidaus, pyragų, vieno kąsnio sumuštinukų ar kitų patiekalų galės užsakyti ir savo asmeninei šventei. Ateityje bandysime teikti ir maisto pristatymo į namus paslaugą.

Krakių miestelio širdyje esančiame šimtamečiame pastate birželio 17-ąją duris atvers unikali erdvė – bendruomenės įkurta svetainė. Akvilės Kupčinskaitės nuotr.Taip pat prekiausime fasuota vietinių gamintojų produkcija bei kūriniais: „ŠamŪkio“ gaminiais, Eriko Augustinavičiaus medumi, ažytėniškių siuvamomis prijuostėmis ir prieskonių maišeliais, Lilijos Usevičienės vaško žvakėmis, Vainotiškių bendruomenės spaustomis sultimis, Juodkaimių vaistažolėmis, krakiškio, vytelių pynėjo Algimanto Vaicekausko darbais, kurie puikiai tiks supakuoti kitų gamintojų produktus ir įteikti kaip dovaną ar lauktuvę iš mūsų krašto. Juk dabar žmonės nelaukia statulėlių – jie mieliau renkasi pajusti skonį, patirtį emociją, – įsitikinusi D. Dubinkienė. – Svetainėje pasiūlysime ir įvairiausių veiklų bei pramogų. Įsigijome išmanųjį televizorių. Tad čia bus galima rengti teminius vakarus, stebėti „Euroviziją“, sporto varžybas, rengti produktų pristatymus, atsiminimų vakarus. Kadangi Krakių kultūros centras šiuo metu renovuojamas, tai kultūriniai renginiai nedidelėms grupėms kuriam laikui persikels čia. Taip pat miestelio gyventojai svetainę galės užsakyti asmeninėms šventėms. Tiesa, čia neprekiausime alkoholiniais gėrimais.

Dabar labai populiaru gimtadienius švęsti dalyvaujant edukacinėse programose. Tokią paslaugą galėsime pasiūlyti ir mes. Juk bendruomenės moterys – tikros auksarankės: vienos iš molio lipdo, kitos vilną velia, trečios piešia. Taip pat mielai organizuosime ir ekskursijas po Krakes. Žmonėms reikia įspūdžių ir mes galime juos pasiūlyti.“

Dviejų krypčių kulinarinis paveldas

Krakių bendruomenei idėjų badas tikrai negresia. Siekdama populiarinti savąjį kraštą, bendruomenė svetainėje bandys imtis ir dar vienos smalsuolius sudominsiančios veiklos.

„Esame parašę projektą dviem kulinarinėms programoms. Pirma – autentiški Krakių krašto patiekalai. Mūsų miestelis kitąmet švęs 600-ąjį jubiliejų. Turime gražią istoriją, nuostabią gamtą, keturis piliakalnius, du didžiulius parkus, M. Katkaus memorialinį muziejų, V. Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejų. Taigi turime, kuo didžiuotis, ir norime tai skleisti.

[quote author=“L. Gaučienė“]Labai mėgstu ruošti kavą, tad džiaugiuosi, jog svetainėje šiam gėrimui bus skiriamas ypatingas dėmesys.[/quote]

Antra programa – žydų kultūrinis ir kulinarinis paveldas. Krakių miestelio žydų istorija gili ir turtinga. Stebėtina, kad jai įamžinti iki šiol neturėjome jokio ženklo. Birželio 17 dieną prie Krakių seniūnijos pastato atidengsime informacinį stendą, skirtą žydų kultūrai mūsų krašte. Siekiant prikelti šį istorijos tarpsnį, didelį įdirbį padarė Krakių kultūros centro direktorius Robertas Dubinka.

Tad birželio 17 d., 14 val., visus kviečiame į ekskursiją „Pasivaikščiojimas po žydiškas Krakes“, 14.30 val. drauge atidengsime minėtąjį stendą.

Teiks ir socialines paslaugas

Jau antrus metus krakiškiai plėtoja ir socialinę pagalbą savo krašto gyventojams.

„Mūsų kultūros centras bendradarbiauja su Krišnos sąmonės bendruomene Pajieslyje. Krakių savanoriai antrus metus penktadieniais nešioja maistą vienišiems, dėl sveikatos negalavimų sunkiai judantiems ir skurdžiau besiverčiantiems žmonėms, – pasakoja D. Dubinkienė. – Įkūrę svetainę, turime minčių irgi imtis socialinės veiklos. Pavyzdžiui, Krakėse gyvena Jūsų garbaus amžiaus mama ar tėtis, kuriam reikia pagalbos ruošiant maistą, o Jūs gyvenate kitur ir negalite kasdien atvažiuoti padėti. Mes galėtume kelis kartus per savaitę pristatyti Jūsų artimajam šviežio, šilto maisto. Jau perkame termokrepšius, kad galėtume teikti tokią socialinę paslaugą.“

Išbandė „gudrųjį“ puodą

Belaukdama svetainės atidarymo, Krakių bendruomenė skuba kuo geriau pasiruošti pirmųjų svečių sutiktuvėms. Štai praėjusią savaitę kavinukės šeimininkės ir bendruomenės moterys susibūrė pažinti vieną įmantrią virtuvės inovaciją.

„Įsigijome išmanųjį „Thermomix“ puodą, – moderniu pirkiniu pasidžiaugia D. Dubinkienė. – Tai šiuolaikinė virtuvės inovacija, skirta maistą ruošti greitai, sveikai ir sumaniai. Su šiuo puodu daug porcijų iš karto nepagaminsi, tačiau privalumas tas, kad maistas visada bus šviežias, nes ruošime negausiai, bet dažniau, – akcentuoja pašnekovė. – Šis puodas turi integruotas svarstykles, jis verda, gamina garuose, maišo tešlą, ruošia ledus. Taigi tai puikus pagalbininkas virtuvėje.

Šiandien mūsų bendruomenės bičiulė ir šiais puodais prekiaujančios įmonės atstovė Regina Danauskaitė parodė, kaip naudotis išmaniąja naujove: plakėme sveikuolišką obuolių ir petražolių glotnutį, kepėme trupininį varškės pyragą, pagaminome trintą burokėlių sriubą, vištienos kotletukus ir vaisinius šerbetinius ledus.“

Dėkoja pagalbininkams

Krakių bendruomenės pirmininkė D. Dubinkienė nuoširdžiai dėkoja visiems, kurie savo pagalba prisidėjo kuriant šią išskirtinę erdvę – Krakių svetainę.

„Esu labai dėkinga Kėdainių rajono vietos veiklos grupės kolektyvui, UAB „Radovė“ vadovei Rasidai Adomavičienei, Linai ir Giedriui Gaučams, Eglei ir Ernestui Skirkams, Rasai ir Kęstui Bucininkams, bendruomenės nariams, padėjusiems įvairiuose darbuose: verandą sutvarkiusiam Virgilijui Vaičiūnui, virinimo darbus atlikusiam Edvinui Ragauskui, elektrikui Robertui Stankevičiui, siuvėjai Gritai Galinauskienei, Vilmai Cechanavičienei už dekoro idėjas, Astai Ramanauskei dėkoju už dovanotus lauko baldus, Benui Cechanavičiui – už dalį dovanotų vidaus baldų, auklėtiniui Valdui Aukštikalniui už dovanotą kondicionierių ir visoms servetėles nėrusioms moterims, o ypač dėkoju šeimos nariams už idėjos palaikymą ir pagalbą ją realizuojant.

Visų pagalbininkų nė neišvardinsi. Be Jūsų visų ši svajonė nebūtų tapusi tikrove. Ačiū!“ – dėkoja D. Dubinkienė ir visus kraštiečius dar kartą kviečia apsilankyti Krakių svetainėje.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video