Krašto seniūnijos iš sniego gniaužtų vaduojasi visu pajėgumu

 Krašto seniūnijos iš sniego gniaužtų vaduojasi visu pajėgumu

Intensyvaus snygio dienos, per kurias žmonėms teko patirti ne vieną išbandymą, Kėdainių rajono seniūnijoms sukėlė nemažai rūpesčių ir galvos skausmo. Kurį laiką be perstojo kritęs sniegas ir kelininkus, ir seniūnijų atstovus iškvietė į nuožmią kovą su pusnimis.

Kelininkų ir seniūnijų pajėgumų toli gražu neužtenka, kad kaimuose ir kaimeliuose būtų nuvalytos visos gatvės, tačiau čia gyventojams į pagalbą atskuba ir vietos ūkininkai, ir žemės ūkio bendrovės.

Kebliausia situacija – Užupėje

Surviliškio seniūnijos seniūnė Reda Lukošienė „Rinkos aikštei“ sakė, kad kol kas didelių rūpesčių nėra, nors sniego būta ir esama nemažai. Šiandien visi Surviliškio seniūnijos keliai yra išvažiuojami. Tačiau niekada negalima numatyti, kas bus rytoj.

„Valyti sniegą nuo kelių kol kas sekasi pakankamai gerai.

Pirmiausia seniūnijoje valomi keliai, vedantys į gyvenvietes, kurios nutolusios nuo seniūnijos krašto ar regioninių kelių net kelis kilometrus, o vėliau imamasi darbo kituose keliuose.

Gausiausiai sniegu mūsų seniūnijoje užverčiamos Užupės apylinkės. Ten situacija jau per pirmąjį snygį buvo kebliausia: kelią teko valyti ne vieną kartą per dieną“, – esamą situaciją nupasakoja R. Lukošienė.

Seniūnijai nepriklauso

Pasak R. Lukošienės, Surviliškio seniūnijos teritorijoje yra gyvenvietes jungiantys krašto (per Sirutiškį, Kalnaberžę ir Surviliškį) ir rajoninis (Surviliškis–Užupė–Lažai–Pociūnėliai) keliai, kurie seniūnijai nepriklauso: „Ten gyvenantys žmonės dėl kelių priežiūros turėtų kreiptis į Kėdainių kelių tarnybą“.

Anot visų Kėdainių krašto seniūnijų atstovų, stengiamasi, jog visi kaimų, gyvenviečių ir kaimelių keliai būtų išvažiuojami./Džestinos Borodinaitės nuotr.Trūksta darbo rankų

Didžiausia bėda, anot seniūnės, yra ta, jog labai trūksta darbo rankų.

„Seniūnijoje dirba tik vienas darbininkas, tad jam tenka didelis krūvis valant šaligatvius, kitas prieigas. Būna, kad ir nespėjame.

Tačiau džiaugiuosi, jog bėdoje visada atsiranda geradarių.

Nuoširdus ačiū gelbėjantiems ūkininkams, taip pat vietos gyventojams, kurie, turėdami tam skirtą techniką, pasirūpina ne tik savimi, bet ir šalia gyvenančiais kaimynais.

„Dar nežinia, kiek sniego bus per vasarį, bet tikiuosi, jog bendromis pastangomis įveiksime visas žiemos išdaigas“, – sakė R. Lukošienė.

Didžiausias rūpestis – sniegas

Pelėdnagių seniūno Edvino Pagirsko žodžiais, šiomis dienomis nėra didesnio rūpesčio už sniegą keliuose.

„Seniūnijoje valome visus vietinės reikšmės kelius, net ir tuos, kurie veda į vienkiemius, kad prireikus galėtų bent greitosios medicinos pagalbos automobilis privažiuoti.

Darbui sutelktos Pelėdnagių seniūnijos ir UAB „Kedmela“ pajėgos. Susitarta ir su vietos  ūkininkais, kurie iš sniego gniaužtų vaduoja savo teritorijas.

Prižiūrėdami savo apylinkes, kovoti su sniegu padeda cukraus fabrikas, daug pagalbos sulaukiame iš Labūnavos žemės ūkio bendrovės, taip pat keliuose darbuojasi vietos ūkininkai.

Be jų visų pagalbos seniūnijoje būtų tikra tragedija, todėl naudodamasis proga noriu visiems prisidedantiems širdingai padėkoti“, – padėkos žodžių geradariams negaili seniūnas.

Technika – ne nauja

Seniūnijos technika – ne nauja, tad gedimų išvengti nepavyksta, teigia seniūnas.

„Sniegas labai sunkus, tad lūžta tiek mūsų, tiek ir mūsų pagalbininkų technika.

Tenka ją remontuoti. Šioje situacijoje ir vėl gelbsti vietos ūkininkai, turintys dirbtuves“, – pasidžiaugia E. Pagirskas.

Fiziškai neįmanoma

„Dėl neišvažiuojamų kelių skundų gauname daug, tačiau kai pradeda pustyti, visų vietovių iš karto nuvalyti nepavyksta, tai – fiziškai neįmanoma“, – teigia E. Pagirskas.

„Seniūnija pirmiausia skuba valyti pagrindinių kelių, kuriais vežami mokiniai ir žmonės vyksta į darbus, o tada imamasi mažesnių, galiausiai – šalutinių ir taip pamažu rūpinamės, kad visi seniūnijos kaimai, kaimeliai ir gyvenvietės būtų išvažiuojamos.

Snygio metu seniūnijos traktorininkas, pasikeisdamas su ūkvedžiu, dirba nuo pat ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro, o reikalui esant – kiaurą parą. 

Seniūnija prašo gyventojų būti labiau tolerantiškesniais, kantresniais ir supratingesniais, jei vienam ar kitam tenka palaukti pusdienį ar dieną, juk šioje situacijoje sąlygas diktuojame ne mes, o stichija“, – supratingumo iš Pelėdnagių seniūnijos gyventojų prašo E. Pagirskas. 

Vieni iš geriausiai besitvarkančių – labūnaviškiai

Pelėdnagių seniūnijoje vieni iš geriausiai su sniegu besitvarkančių – labūnaviškiai.

Labūnavos gyventojai net socialiniuose tinkluose džiaugiasi, kad čia veikianti Labūnavos žemės ūkio bendrovė ne tik visas gyvenvietės gatves nuvalo, bet ir aplink Labūnavą išsidėsčiusių atokesnių kaimelių nepamiršta – čia žmonės neturi susisiekimo problemų.

Be to, būdami kaimyniški ir draugiški, prireikus kaip mat padeda vieni kitiems.

Nemažai išbandymų

Sudėtinga padėtis neaplenkia ir Vilainių seniūnijos. Jos seniūnas Antanas Bružas patikino, jog sausio 26, 27 ir 28 dienų snygis pateikė nemažai išbandymų valant kelius.

„Vasario pirmomis dienomis seniūnijos kaimų keliai – išvažiuojami, tačiau visi žinome, jog tai dar ne pabaiga. Sinoptikai žada dar ne vieną pūgą, todėl gali tekti ir vėl viską pradėti iš naujo“, – mano seniūnas.

 [quote author=“Aut. past.“]Gausiai iškritęs sniegas yra pats darbymetis ir Pernaravos seniūnijai. Turimos technikos, kovojant su didžiuliais sniego kiekiais, anot jos seniūno Artūro Gusto, nepakanka, todėl, kaip ir daugeliui kitų, snieguotą žiemą užpustytus kaimų ir vienkiemių kelius valyti padeda vietos  ūkininkai.[/quote]

Dėmesys – pagrindiniams keliams

Užklupus dideliam snygiui, didžiausias dėmesys seniūnijoje skiriamas pagrindiniams keliams.

„Valymas vyksta prioritetine tvarka pagal eismo intensyvumą keliuose.

Kol valomi svarbiausi keliai: Vilainiuose esanti Melioratorių gatvė, jos šaligatviai, pagal prioritetus susidėliojame tolimesnį maršrutą.

Labiausiai snygio metu užpustomi Taučiūnų, Volkaičių, Daukainių kaimų keliai. Vasariškių sodų bendrijoje gatvelių valymu rūpinasi sodininkų bendrija“, – pabrėžia seniūnas.

Geranoriškai talkina

Visi kelių valymo darbai atliekami į pagalbą pasitelkiant seniūnijai priklausantį traktorių, šaligatvių priežiūrai taip pat naudojamas traktoriukas.

Nuoširdų ačiū už nesavanaudišką pagalbą A. Bružas nori tarti nuosavais traktoriais talkinantiems vietos ūkininkams ir verslininkams.

Turi maršrutą

Truskavos seniūnijoje kelių valymo darbai pradedami nuo Pavermenio gyvenvietės.

„Iš ten važiuojame Truksavos link, tada, atsižvelgdami į situaciją, keliaujame arba į Petkūnus, arba į Anciškį.

Važiuodami į Anciškį pakeliui užsukame į Užvermenį, taip pat į vos dvi sodybas turinčius Likėnus“, – maršrutą, kuriuo vadovaujamasi valant pripustytus kelius, vardija Truskavos seniūnas Vytautas Zakaryza.

Reaguoja greitai

Snygio metu, anot seniūno, labiausiai užpustomi mažiausi seniūnijos kaimeliai Anciškis ir Antrieji Dvariškiai.

„Deja, vienu metu nuvalyti visus kelius neįmanoma, tačiau į kritines situacijas reaguojama kaip galima greičiau“, – pabrėžė seniūnas.

Gelbėja ūkininkai

V. Zakaryza teigė, jog suprasdami situacijos sudėtingumą į pagalbą ateina ir ūkininkai.

Seniūnas už pagalbą dėkoja ūkininkams Virmantui Ivanauskui, padedančiam prižiūrėti kelią į Anciškį, Dainiui Šlaustui už Taujankų kaimo priežiūrą, Vytautui Banevičiui iš Petkūnų, Okainių žemės ūkio bendrovės vadovui, pasirūpinančiam ne tik Okainių gyvenvietės keliais, bet ir išvažiavimais link Paežerių ir Anciškio.

[quote author=“E. Pagirskas“]Seniūnija prašo gyventojų būti labiau tolerantiškesniems, kantresniems ir supratingesniems, jei vienam ar kitam tenka palaukti pusdienį ar dieną, juk šioje situacijoje sąlygas diktuojame ne mes, o stichija“.[/quote]

Laikotarpis nelengvas

Gudžiūnų seniūnas Vidmantas Cechanavičius pritarė, jog šalį užklupusi pūga pridarė daug rūpesčių.

Didžiausiu ramsčiu seniūnas laiko „Nemuno“ žemės ūkio bendrovę, Dalių Zaukevičių, Virginiją Šemežienę ir kitus vietos ūkininkus, kurie geranoriškai pasirūpindami savo apylinkėmis padeda seniūnijai šiuo nelengvu laikotarpiu.

„Kelius, tikriausiai kaip ir daugelis, mūsų seniūnija valo pagal prioritetus.

Pirmiausia pasirūpiname keliais, kuriuose didžiausias intensyvumas, taip pat didelį dėmesį skiriame tiems, kuriais važiuoja autobusiukai ar automobilinės parduotuvės, o galiausiai valome keliukus į vienkiemius.

Neslėpsiu, situacija kebli, nes jau buvome atpratę nuo gausais sniego, ypatingai pernai, kai jo visai nebuvo, tačiau šiandien galima pasidžiaugti, jog visi seniūnijos keliai nuvalyti.

Tikimės, kad palaikyti tinkamą kelių priežiūrą pajėgsime ir toliau“, – viliasi V. Cechanavičius.

Technikos nepakanka

Gausiai iškritęs sniegas pats darbymetis ir Pernaravos seniūnijai. Turimos technikos, kovojant su didžiuliais sniego kiekiais, anot jos seniūno Artūro Gusto, nepakanka, todėl, kaip ir daugeliui kitų, snieguotą žiemą užpustytus kaimų ir vienkiemių kelius valyti padeda vietos ūkininkai.

Vienas iš tokių pagalbininkų – Antanas Bričkus.

„Taip pat nuoširdžiai dėkojame ūkininkams Demeniams, Virginijui Verbavičiui, Donatui Vaiteliui ir kitiems pagalbininkams, kurie nelieka abejingi.

Esame labai dėkingi už suteikiamą pagalbą“, – padėkos žodžių prisidedantiems negaili A. Gustas.

Situacija įtempta

Anot seniūno, pastarosios savaitės seniūnijoje tikrai labai įtemptos.

„Sniego pripusto daug, pajėgumai tikrai maži, tad valyti kelius buvo itin sudėtinga, o visi nori, kad sniegas būtų nuvalytas čia ir dabar.

Dažnai gyventojai piktinasi, kad jų kelias yra nenuvalytas, neprižiūrėtas, tačiau nuo visų prižiūrimų kelių vienu metu nuvalyti sniegą neturime galimybių. Kelius valome eiliškumo tvarka: atsižvelgdami į jų svarbą.

Šiuo metu visi seniūnijos keliai išvažiuojami. Liko nevalyti tik tie keliai, kurie veda link sodybų, į kurias jų savininkai atvažiuoja tik pavasaroti“, – teigia A. Gustas.

Aktyvistų netrūksta

Šėtos seniūnijos seniūnas Ričardas Boreiša džiaugiasi, kad šiais metais, po ilgo laiko, į sniego kasimo darbus aktyviai įsijungia vietos ūkininkai ir kiti geros valios žmonės.

R. Boreiša nuoširdžiai dėkoja visiems už supratimą, kad seniūnijai nėra lengva su turima technika greituoju būdu pasirūpinti visų gyventojų gerove, ir suteikiamą nuolatinę pagalbą.

Nepamiršta nei vieno

Kelių valymo darbus seniūnija pradeda vykdyti nuo Šėtos miestelio centro.

„Tada važiuojame į Aukštuosius, po jų – į Žemuosius Kaplius, tęsiame maršrutą link Pagirių miestelio, užsukame į Sangailų, Liolių ir Vaiškonių kaimus. Tai – pagrindas.

Seniūnijoje turime sunkios būklės žmonių. Rūpindamiesi jų saugumu, nuvalome net ir atokiausius seniūnijos keliukus.

Džiugu, jog atsiranda gyventojų, kurie patys pasirūpina savo aplinka, tačiau nestinga ir tokių, kurie, kad ir kaip norėtų prisidėti, tačiau fizinės jėgos to neleidžia.

Tokiu atveju yra sudaromas sąrašas, kuriuo vadovaujantis, technikai atlaisvėjus, yra aplankomi net ir pavieniai asmenys.

Šėtoje nėra užmirštas nei vienas“, – pabrėžia R. Boreiša.

Padėtis nelengvesnė

Krakių seniūnas ir laikinai einantis Dotnuvos seniūnijos seniūno pareigas Ernestas Barčas sako, kad Krakių seniūnijoje padėtis nelengvesnė nei kitose krašto seniūnijose.

„Sunkiausia – su keliais laukuose. Juos pusto kone kiekvieną dieną.

Nors ir nesninga, bet seniūnijos technika, platindama išvažiavimus ir stumdydama sniegą toliau į laukus, dirba kasdien.

Prie kelių valymo darbų stipriai prisideda ūkininkai. Didžiulė padėka jiems“, – geradariams dėkoja E. Barčas.

Sulaukia skambučių

Sniego tiek daug, kad traktorius nepajėgia sniego išstumti, dėl apkrovų jis genda, tokiu atveju ieškome, kas galėtų sutvarkyti gedimus, kad ir vėl produktyviai dirbtume, pabrėžia seniūnas.

„Stambus ūkininkas Šarūnas Šiušė iš Ažytėnų, seniūnijos traktoriui sugedus, suteikė galimybę pasinaudoti savo žemės ūkio bendrovės technika.

Seniūnija sulaukia daug skambučių iš gyventojų, tačiau visiems pagelbėti čia ir dabar tikrai nespėjame.

Esame pasitvirtinę prioritetinių kelių sąrašą ir stengiamės juo vadovautis.

Be to, esant ekstremalioms sąlygoms, seniūnija prisideda net ir prie regioninių kelių ties Krakėmis būklės priežiūros. Ypač ankstyvą rytą, kada žmonėms reikia pasiekti darbovietę“, – sako E. Barčas.

Blogiausia situacija – laukuose

Po snygio ypač sudėtinga situacija susiklosto visoje seniūnijoje, teigia Josvainių seniūnas Algimantas  Sirvidas.

„Dėl iškritusio didelio kiekio sniego visi seniūnijos keliai tampa sunkiai išvažiuojami. Pastangų valant juos reikia įdėti nemažai.

Blogiausia situacija buvusi laukuose, vienkiemiuose, miškingose vietovėse. Minėtųjų kelių priežiūrai dėmesio skirti tenka daugiausiai, net ir nepustant“, – pabrėžia A. Sirvidas.

Prašo pagalbos

Seniūnas teigė, jog iškritus dideliam sniego kiekiui visur suspėti ir atlikti darbą su vienu „Belarus“ traktoriumi – sudėtinga: „Į pagalbą telkiamės Kunionių „Valtrą“.

Josvainių miestelyje dirba seniūnijos traktorius. Vainikų kaime kelius prižiūri ūkininkas, Skaistgiriuose – taip pat“.

Problemos – ir mieste

Kėdainių miesto seniūnijos seniūno pavaduotojas Juozapas Kanišauskas akcentuoja, jog ir mieste situacija dėl kelių valymo tikrai nėra lengva: „Problemų mieste yra daug tiek gyvenamuose rajonuose, tiek miesto gatvėse“.

Kėdainių miesto gatves ir gatveles valo komunalininkų įmonė „Ecoservice projektai“. Ši įmonė taip pat yra atsakinga ir už miesto šaligatvių bei aikščių valymą.

Šiuo metu mieste ir jo prieigose dirba apie 20 žmonių, pasitelkta iki devynių transporto priemonių.

Sunkiai įmanoma

Seniūnas nerimauja, kad, atsiradus daugiau sniego, daugiabučių namų kvartaluose pagrindine problema taps kiemų valymas, kur didžiausia kliūtis tampa stovintys automobiliai,

„Daugiabučių namų kvartaluose tokie darbai sklandžiau, kokybiškiau ir plačiau galėtų vykti, jei valymo metu kiemas būtų tuščias nuo automobilių, kurie trukdo sniego nustūmimui. Tačiau realybėje tai sunkiai įmanoma“, – svarsto J. Kanišauskas.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video