Bartkūniškiai – daug ateities planų turinti bendruomenė (FOTOGALERIJA)

 Bartkūniškiai – daug ateities planų turinti bendruomenė (FOTOGALERIJA)

Tęsiame keliones po Kėdainių kraštą. Šiandien užsukome aplankyti Bartkūniškių – vos 3 kilometrus į šiaurės vakarus nuo Kėdainių, Smilgos upės dešiniajame krante, priešais Kėbonius, esančio kaimo, bendruomenės, kuri gyva ne tik nuostabia gamta, bet ir joje gyvenančiais žmonėmis.

Kaimas pagyvėjo

Per dvejus pastaruosius metus Bartkūniškių kaimas iš tiesų pagyvėjo, o svarbiausia, kad pasikeitė ne tik savo aplinka, bet ir žmonių požiūriu į priemiestį, teigia aktyvi bendruomenės narė Inga Liubinienė.

„Bartkūniškių kaimo bendruomenė įkurta labai seniai, bet ilgą laiką tinkamai, tai yra taip, kaip turėtų dirbti aktyvi, bendra komanda ar kolektyvas, neveikė.

Ilgainiui priemiestyje įsikūrusio kaimo gyventojų skaičius didėjo. Kadangi jų amžius buvo panašus, vidutiniškai 40-50 metai arba jaunesni, atsirado iniciatyvių žmonių, kurių dėka buvo pradėta stengtis dėl Bartkūniškių kaimo gerovės kūrimo.

Nors pačioje pradžioje neturint nei įgūdžių, nei patirties dirbti buvo nelengva, bet pamažu, užsimoję pasiekti savo pagrindinius tikslus, pradėjome rašyti projektus, įsivažiavome, o ilgainiui pastebėjome, kad situacija vis gerėja.

Šitokie užmojai padėjo į Bartkūniškių kaimą pritraukti jaunų šeimų ne tik iš Kėdainių, bet ir kitų rajonų“, – pasidžiaugia Inga.

Gintaras Dervinis Bartkūniškių kaimo bendruomenės pirmininko pareigas eina nuo 2018 metų./Džestinos Borodinaitės nuotrAktyvūs bartkūniškiečiai, prieš 15 metų nusprendę sujungti jėgas, įkūrė Bartkūniškių gyvenvietės bendruomenę. Pirmuoju pirmininku buvo išrinktas Saulius Grinevičius. Tačiau iš pradžių viskas nevyko taip sklandžiai.

Sutiko dirbti

Anot Ingos, džiaugtis kaskart vis gražesne, kokybiškesne ir gyventi patogesne gyvenviete bartkūniškiečiai gali tik aktyvaus ir energingo, prieš kiek daugiau nei dvejus metus pirmininko pareigas eiti pradėjusio Gintaro Dervinio dėka.

„Kaimo gyventojų paskatintas Gintaras neatsisakė imtis atsakingų pareigų, sutiko dirbti bendruomenės labui. Tai vyras, gebantis suprasti ir jauną, ir seną, gerbiantis žmones“, – bendruomenės pirmininką apibūdina Inga.

Negaili laiko

„Mūsų gyvenvietė gali didžiuotis darbščiais gyventojais, kuriems rūpi ne tik tai, kas vyksta jų kieme, – džiugu, jog kaimo aktyvas ilgą laiką negaili laiko bei jėgų ir bendrai Bartkūniškių gerovei kurti.

Galima pasidžiaugti ir tuo, kad Bartkūniškiuose į bendruomeninę veiklą stengiasi įsilieti ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir jaunesnioji karta. Puikus to pavyzdys – mūsų bendruomenės pirmininkas Gintaras.

Jauno, energingo bendruomenės pirmininko iniciatyva visi bendruomeniniai reikalai kaip reikiant pajudėjo ir kone kiekvieno iš mūsų gyvenimas tikrai kardinaliai pasikeitė“, – teigia gyventoja.

Pirmininkauja dvejus metus

„Meilė savo miestui ir gamtai buvo neatsiejama nuo manęs visą gyvenimą.

Nors mano darbas ir veikla visada buvo susijusi su užsienio šalimis, tačiau prieš penkerius metus įsigijęs namą Bartkūniškiuose supratau, jog būtent ši vieta idealiai tinka tiek man, tiek mano šeimai.

Bartkūniškių kaimo bendruomenės valdybos narys Egidijus Eimontas ir aktyvi bendruomenės narė Inga Liubinienė./Džestinos Borodinaitės nuotr.Likęs dirbti Lietuvoje ir įkūręs verslą glaudžiai bendradarbiavau su Bartkūniškių kaimo gyventojais.

Na, o 2018 metų rugsėjo 23 dieną kaimo bendruomenės centro valdyba manimi patikėjo ir nusprendė, jog galiu eiti pirmininko pareigas bei atstovauti ne tik jaunajai, bet ir vyresniajai kartai“, – bendruomenės narių pasitikėjimą vertina Gintaras.

Pagalbos netrūksta

Pasak bendruomenės pirmininko, esminiai jo tikslai priėmus atsakingas pareigas buvo ir yra rasti būdų padėti Bartkūniškiams tobulėti ir gražėti, didinti gyventojų užimtumą, skatinti bendravimą.

„Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi bendruomenės valdyba, kuri stipriai prisideda prie visko ir be galo daug padeda“, – sako Gintaras.

Inga taip pat įsitikinusi, kad bendruomenes kaimuose kurti iš tiesų verta: „Nes tik bendruomenės pradininkų ir tolimesnių jų vadovų iniciatyva dabar galime džiaugtis tuo, ką turime, ir tik jų dėka turime tokius pokyčius.

Buvo išgirsti

Dirbti bendruomenės labui buvo pradėta nuo smulkių, paprastų darbų įgyvendinimo.

„Susibūrus bendruomenės nariams imta kalbėti ir tartis, ko kaimui reikia, o reikėjo tuo metu tikrai daug. Nuo 2018 metų lapkričio 6 dienos pradėjome teikti paraiškas Kėdainių seniūnijai ir savivaldybei, ir esame dėkingi, jog buvome išgirsti.

Visų pirma pradėjome ruoštis šaltajam sezonui. Prieš įvažiavimą į Bartkūniškius kaimo fondo surinktomis lėšomis pastatytos dvi druskos ir žvyro mišinių talpyklos.

Savarankiškai pagal poreikį barstome kaimo keliukus ir pagrindinį kelią pagal poreikį. Rūpindamiesi visų mūsų saugumu pasistengėme, jog kaime atsirastų greičio ribojimo kalnelis ir sferinis veidrodis priešais avaringą išvažiavimą.

Bartkūniškiečiai kartu ne tik dirba, bet ir pramogauja./Asmeninio archyvo nuotr.Pateikus paraišką dėl atliekų išvežimo dažniau nei kartą per mėnesį, mums buvo skirti papildomi konteineriai, Bartkūniškių kaimo Jovarų gatvė užlieta gremžto asfalto danga, taip pat šioje gatvėje pastatyti papildomi gatvės apšvietimo žibintai.

Be to, suaktyvėjus bendruomeninei veiklai, intensyviai tvarkomės gyvenvietės aplinką. Kasmet prisijungiame prie aplinkos tvarkymosi akcijos „Darom“.

Džiugu, jog puoselėjame ne tik sau artimą kiemo aplinką, bet stengiamės ir dėl viso kaimo įvaizdžio kūrimo“, – atliktus darbus vardija bendruomenės pirmininkas.

Pastatė paviljoną

„Prieš tai specialiais mokykliniais autobusiukais į ugdymo įstaigas vežami vaikai transporto priemonės laukdavo po atviru dangumi.

O šiemet Bartkūniškių kaimo gyventojų pageidavimu buvo pastatytas autobusų stotelės paviljonas“, – dar vienu darbu pasidžiaugia Gintaras.

Nugenėjo medžius

„Pagrindinio intensyviai naudojamo kaimelio kelio pradžia pakraščiuose apsupta didžiulių ilgaamžių liepų.

Dar pernai jos buvo tiek išsibujojusios, kad medžių šakos sviro ir kone lietė pravažiuojančius automobilius, trukdė eismui, kėlė pavojų elektros laidams. Pastebėjus problemą buvo atlikti didžiųjų medžių genėjimo ar šalinimo darbai“, – toliau atliktus darbus vardija Gintaras.

Poilsio zona

Asmeninio archyvo nuotr.Pernai taip pat pradėti Bartkūniškių kaimo Klampučių tvenkinio tvarkymo darbai.

„Balandžio pabaigoje ėmėmės rimto darbo – Klampučių tvenkinio ir aplinkos aplink jį tvarkymo. Pjovėme nereikalingus medžius, retinome šalia jų augančius krūmus, Kėdainių seniūnijos iniciatyva tvenkinio pakrantė buvo užpilta smėliu.

Tą patį rudenį Bartkūniškių kaimo Klampučių tvenkinio pašonėje buvo pastatyta persirengimo kabina, lauko tualetas ir suoliukas.

Vėliau atsirado lauko treniruokliai, kuriuos savomis rankomis sumontavo ir pastatė patys kaimelio gyventojai.

Džiugu, jog ši užmiršta zona mažais žingsneliais pavirto į poilsio zoną ne tik Bartkūniškių kaimo, bet ir Kėdainių miesto gyventojams“, – apie išvaizdą pakeitusį Klampučių tvenkinį kalba Gintaras.

Buvo apsemiamas

„Bartkūniškio link vedantis pėsčiųjų ir dviračių takas yra labai aktualus ne tik vietos, bet ir miesto gyventojams, jie juo taip pat aktyviai naudojasi – važinėja dviračiais, bėgioja, eina pasivaikščioti.

Todėl džiaugiamės, jog iš reikiamų atlikti darbų sąrašo galėjome išbraukti dar vieną savo skaudulį.

Pernai ties dviračių taku iš abiejų pusių buvo iškasti grioviai, kuriais nuteka vanduo. Iki tol minėtasis pėsčiųjų takas liūčių sezonu dažnai buvo apsemiamas“, – tikina bendruomenės pirmininkas.

Ilgainiui vienas darbas pamažu vijo kitą, ir vos per dvejus metus atlikta nei daug, nei mažai –apie keturiasdešimt. „Ir visa tai – ne ko kito, o tik fantastiško kolektyvo dėka“, – sako Gintaras.

Dėkoja prisidėjusiems

Tai tik mažos, bet stiprios gyvenvietės darbų, kuriuos ketina tęsti ir toliau, įžanga.

„Manau, kad kiekviena bendruomenė yra veikli savaip. Vieniems džiaugsmą teikia įgyvendinti dideli projektai, o mes, bartkūniškiečiai, mokame džiaugtis kiekvienu atliktu darbu, nesvarbu, kokio masto jis bebūtų.

Per ganėtinai trumpą laiką pasidarėme tikrai daug ir esame tuo patenkinti.

Tikimės, jog sėkmingai užsibrėžtų tikslų sieksime ir toliau“, – atliktų darbų rezultatais pasidžiaugia bendruomenės pirmininkas.

Skiria padėką

Už kiekvienam šio kaimo gyventojui aktualių problemų operatyvų sprendimą bendruomenės pirmininkas nuoširdžią padėką visos bendruomenės vardu skiria Kėdainių miesto seniūnijos seniūnui Algirdui Krivičiui, jo pavaduotojui Juozapui Kanišauskui, darbų vadovui Vytautui Petraičiui, už aplinkos apsaugą atsakingam specialistui Alfonsui Čeidai bei Kėdainių rajono savivaldybės merui Valentinui Tamuliui.

Gintaras išduoda, kad planų turi dar ne vieneriems metams ir tikisi, kad kartu su bendruomenės valdybos nariais pavyks juos pasiekti.

Susiduria su sunkumais

Vienas iš bendruomenės norų – įsirengti centralizuotą nuotekų sistemą. Nors bartkūniškiečiai jau spėjo parengti strateginį planą šios problemos sprendimui ir gavo patvirtinimą dėl nuotekų sistemos įvedimo, tačiau kaime ji iki šiol taip ir neįrengta.

„Dar viena vizija – kelio remontas. Tikimės, kad viena iš opiausių mūsų bėdų – pagrindinio kelio, vedančio į Bartkūniškių kaimą, vadinamosios betonkės, remontas, ilgainiui bus išspręsta“, – viliasi aktyvus Bartkūniškių kaimo bendruomenės valdybos narys Egidijus Eimontas.

[quote author=“Gintaras“]Balandžio pabaigoje ėmėmės rimto darbo – Klampučių tvenkinio ir aplinkos aplink jį tvarkymo. Pjovėme nereikalingus medžius, retinome šalia jų augančius krūmus, Kėdainių seniūnijos iniciatyva tvenkinio pakrantė buvo užpilta smėliu. Tą patį rudenį Bartkūniškių kaimo Klampučių tvenkinio pašonėje buvo pastatyta persirengimo kabina, lauko tualetas ir suoliukas.[/quote]

Neturi bendruomenės centro

Be to, anot Egidijaus, tai, jog bartkūniškiečiai neturi bendruomenės centro patalpų, tampa dar viena opia kaimo problema.

Labiausiai kaimo gyventojų pamėgta šventė – Joninės./Asmeninio archyvo nuotr.Į Bartkūniškius negali atvykti nei meno kolektyvai, nei atlikėjai iš rajono, negali būti įgyvendinamos siūlomos akcijos, tokios kaip nemokamas kaimo gyventojų sveikatos tikrinimas ir kiti.

„Tačiau svarbiausia nebijoti prašyti, kalbėtis, tartis, ir viskas anksčiau ar vėliau bus gerai“, – mano Egidijus.

Tvenkinio įžuvinimas

Įvardijęs tris pagrindines kaimelio problemas, bendruomenės pirmininkas pereina prie kiek paprastesnių, bet bendruomenei aktualių darbų. 

„Jau minėjau, kad iki šiol daug dėmesio buvo skirta kaimo tvenkiniui bei šalia jo esančios aplinkos puoselėjimui.

Iki pavasario norėtume šį tvenkinį išsinuomoti, jį įžuvinti. Taip pat šalia vandens telkinio, žmonių patogumui, planuojame pastatyti lieptelį ir apšvietimą“, – netolimos ateities planus įvardija Gintaras.

Informacinis stendas

Be to, mintyse jau kuriamas planas, kur būtų galima panaudoti vieno kaimo gyventojo bendruomenei dovanotąją drevę.

Idėja iš jos padaryti informacinį stendą, kuris trumpai reprezentuotų Bartkūniškius, anot Gintaro ir kitų bendruomenės valdybos narių, būtų geriausia.

Joninių šventė

Pasirodo, Bartkūniškių kaimo gyventojus vienija ne tik bendras tikslas dėl gerovės kūrimo. Bartkūniškiečius draugėn suburia ir tradicija per trumpą laiką spėję tapti šventiniai renginiai.

Gintaro iniciatyva Bartkūniškiuose užgimė tradicija jau spėjusi tapti Joninių šventė.

„Joninėms bendruomenė kruopščiai ruošiasi iš anksto: ne tik rūpinasi programa, bet ir organizuoja švarinimo talką.

Šventės metu prisimenamos Joninių šventės tradicijos, rišami ir plukdomi vainikai, vyksta koncertas, šokiai, sportinės rungtys, vaišinamasi gardžiais patiekalais, bendraujant tarpusavyje stiprinama gyventojų bendrystė.

Joninių šventės šviesa išliko ne tik akyse, bet ir mūsų širdyse. Buvo gera, jauku, nepamirštama ir tai yra mūsų visų darbas, pastangos būti tuo, kuo esame šiandien – stipria Bartkūniškių kaimo bendruomene.

Džiugu, jog esame tokie puikūs kaimynai, kolegos“, – pasitikėjimo ir meilės bendruomenei neslepia bendruomenės pirmininkas. 

Susirenka tarpušvenčio metu

Taip pat jau du metus iš eilės puoselėja gražia tradicija tapęs kalėdinis renginys. Bartkūniškiečiai šį susiėjimą organizuoja tarpušvenčio laikotarpiu.

Bartkūniškių bendruomenė į įgyvendinamas kaime veiklas stengiasi įtraukti visų kartų žmones.

„Perėjusiais metais organizavome inkilėlių akciją, kurios metu kartu su Egidijumi Bartkūniškių kaimo vaikams demonstravome, kaip pagaminti namelius paukšteliams, kurie nusėjo visą Liepų alėja prieš įvažiuojant į kaimą.

Taip pat atsiranda kaime vyrų, kurie vaikus pamoko žvejybos ypatumų. Jau ne vienerius metus Bartkūniškiuose meškeres į tvenkinį, stebėdami vyresniuosius, mėto ir mažiausieji“, – pasidžiaugia Gintaras.

[#gallery=2511#]

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video