Mokytis ir mylėti – niekada nevėlu!

Senasis Kėdainių TAU šiemet mini jau 12-uosius veiklos metus
Neretai išgirstame jaunimą skundžiantis veiklos trūkumu, o štai Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto studentai tam laiko neturi. Diskusijos, paskaitos politinėmis, istorinėmis, socialinėmis, psichologinėmis, sveikos gyvensenos temomis, šokio, dainavimo, siuvimo pamokos, susitikimai su įdomiais žmonėmis, edukacinės išvykos – tokiais užsiėmimais savo kasdienybę nuspalvina mūsų krašto senjorai.
Prieš dvylika metų, kovo 13 dieną, siekiant Kėdainių mieste ir rajone užtikrinti vyresnio amžiaus žmonių geresnę socialinę integraciją į visuomenę, skatinti jų efektyvų, produktyvų ir turiningą gyvenimą, palaikyti jų darbingumą, fizinį aktyvumą, kelti žinių bei kultūros lygį, apsikeisti gyvenimo patirtimi, palaikyti sveikatą, buvo įsteigti Trečiojo amžiaus universiteto Kauno apskrities filialo Kėdainių humanitarinių ir socialinių mokslų fakultetai, tačiau nuo praėjusių metų birželio 7 dienos jau egzistuojantis kaip savarankiškas Senasis Kėdainių trečiojo amžiaus universitetas.
Norų ir galimybių realizacija
„Pagrindiniai mūsų tikslai – teikti Kėdainių miesto ir rajono senjorams ugdymo paslaugas, remti jų socialinę integraciją į visuomenę, skatinti ir palaikyti asmeninius siekius, galimybių realizavimą aktyviai dalyvaujant švietimo, kultūros, socialiniuose, politiniuose procesuose, skatinti kartų dialogą, bendradarbiauti su vyriausybinėmis, verslo ir nevyriausybinėmis organizacijomis.
Vyresnio amžiaus žmonės nori sužinoti, kaip elgtis periodu, kai nebetenkama darbo, bet neprarandama noro išlaikyti savo pozicijas. Pagal senjorų pageidavimus organizuojame įvairias paskaitas teikiant jiems psichologinę pagalbą, kalbame bendravimo šeimoje, globalinėmis, politinėmis, istorinėmis, geografinėmis, teisės bei sveikatos temomis, organizuojame renginius bei išvykas“, – pasakoja Senojo Kėdainių trečiojo amžiaus universiteto rektorė Gražina Jedemskienė.
[quote author=”G. Jedemskienė”]Garsas sklinda iš lūpų į lūpas. Taip ir didėja mūsų ratas. [/quote]
Pasak pašnekovės, išsilaikyti ir prisikviesti įdomius lektorius darosi vis sudėtingiau, kadangi kartelė iškelta aukštai, o nuleisti jos neleidžia klausytojų interesai.
„Jiems reikia ne tik žinių, bet ir bendravimo. Informacijos internete jie gali pasiskaityti ir patys, tačiau jiems reikia gyvo žodžio, gyvos pažinties, jie nori užduoti rūpimus klausimus ir gauti į juos atsakymus.
Štai vienas iš pavyzdžių: prieš keletą metų lankėmės Valstybės pažinimo centre, jis labai įdomus, interaktyvus, tačiau mums tai negyva… Kur kas maloniau nuvažiuoti į Rumšiškes, į Maironio ar į Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejų Vilkijoj, kur gali išgirsti muziejininko pasakojimų, paliesti eksponatus ir pasijusti istorijos dalimi, nes mes tokie ir esame“, – sako G. Jedemskienė.
Mokymo metodų įvairovė
Didelės reikšmės universiteto gyvasčiai, populiarumui, klausytojų skaičiaus augimui, be abejonės, turi paskaitų įvairovė, mokymo metodai.
„Mūsų klausytojų interesai gan įvairūs, todėl turime ir netradicinių užsiėmimų, lavinančių saviraišką ir tam tikrus gebėjimus.
Nuo šio rudens jau turime vokalinį ansamblį, kuriam vadovauja Kėdainių profesinio rengimo centro mokytoja Lina Karpienė, linijinių šokių studiją, už kurios vairo stovi vadovė Rūta Plučiuvienė, taip pat siuvimo kursai „Sena nauja suknelė“, kuriuos veda Anželika Liukumienė, o štai mokytojas Arvydas Kantautas padėjo tobulinti skaitmeninio raštingumo įgūdžius.
Tiesa, meninė saviraiška vyksta ne tik per dainą ir šokį. Mokėmės kurti atvirutes, sagių gamybos iš karoliukų, adventinių ir kalėdinių dekoracijų iš gamtinės medžiagos gamybos paslapčių mokė TAU klausytojos Sondra Žalakevičienė, Vanda Kuzmičienė, o vyresnioji profesijos mokytoja Audronė Alminienė mus mokė maisto puošybos.
[quote author=”G. Jedemskienė”]Norime išeiti į platesnes erdves, norime ne tik pas kitus kažką įdomaus pamatyti, bet ir patys kurti bei kitiems parodyti.[/quote]
Šį rudenį atnaujinome žinias ar įgijome naujų, pasisėmėme daug gerų emocijų kartų protmūšyje „Jubiliejinės 2019 metų datos“, kurį kartu su PRC mokiniais ir mokytojais organizavo TAU prorektorė Virginija Kiuberinė, fakultetų dekanės Giedrė Frolovienė, Anželika Liukumienė, Jolita Kšenavičienė, fakultetų seniūnai. Taip pat mūsų klausytojai dalyvauja ir lituanisčių Birutės Baltrūnienės, Audronės Zinkienės profesinio rengimo centro mokiniams organizuojamuose renginiuose“, – pasakoja G. Jedemskienė.
Augantis užsienio kalbų grupių skaičius
Pašnekovę džiugina ir vis didėjantis senjorų noras mokytis užsienio kalbų. Jiems aktualu ne tik suprasti informaciją internete ar keliaujant svečiose šalyse, bet taip pat ir susikalbėti su naujaisiais giminaičiais užsieniečiais. Todėl užsienio kalbų užsiėmimuose vyrauja komunikaciniai, rolių, žaidybiniai poromis bei grupėmis organizuojami pratimai, naudojant įvairius vizualizacijos metodus, mokomasi dainų, lavinami laiškų rašymo įgūdžiai.
„Šiuo metu turime net keturias grupes kalbininkų: dviejų lygių anglų kalbos grupės, po vieną vokiečių ir prancūzų. Pastarosios kalbos mokosi jau antrą semestrą“, – džiaugiasi rektorė.
Bendradarbiauja su įvairiomis įstaigomis
Senasis Kėdainių trečiojo amžiaus universitetas didžiuojasi gražiu bendradarbiavimu su Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru – jau ne vienerius metus biuro darbuotojai TAU klausytojams skaito paskaitas įvairiomis temomis, organizuoja mankštas baseine ir ant kilimėlio, kviečia dalyvauti įvairiuose projektuose.
„Taip pat labai gražiai bendraujame su Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešąja biblioteka – šiuo metu mūsų universiteto klausytojai būtent ten mokosi skaitmeninio raštingumo, o bibliotekos renginių organizatorės Laimos Žilytės kvietimu neretai dalyvaujame šios įstaigos renginiuose.
Mūsų gera draugė ir Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovė Regina Lukminienė. Visada žinome jų tvarkaraštį, tad aktyviai dalyvaujame senųjų amatų mokymuose, piname juostas, dažome kiaušinius, karpome, veriame sodus, prisimename senąsias lietuvių tradicijas.
Didelį ačiū tariu nevyriausybinių organizacijų koordinatorei, savivaldybės vyr. specialistei Audronei Stadalnykienei už pagalbą ir konsultacijas rašant projektus, taip pat Kėdainių rajono savivaldybės merams, kurie visuomet su mumis noriai bendrauja. Dėkojame
Kėdainių PRC ir ypač jo direktoriui Dangirui Kačinskui už nuoširdų rūpestį, kad turėtume, kur susirinkti ir organizuoti universiteto veiklas“ – užmegztomis pažintimis ir draugystėmis džiaugiasi G. Jedemskienė.
[#gallery=2348#]
Kelionės ne tik po Lietuvą, bet ir svetur
Be teorinių paskaitų, praktinių užsiėmimų TAU klausytojai džiaugiasi ir edukacinėmis išvykomis bei ekskursijomis. Puikūs senjorų atsiliepimai lydi kiekvieną semestrą bei mokslo metų baigimo proga organizuotas pažintines išvykas.
„Visos išvykos bei ekskursijos tikrai yra labai įsimintinos. Bent du kartus per mokslo metus išvykstame į ekskursijas po Lietuvą, o mokslo metus visuomet užbaigiame išvyka į užsienį. Nepaprastą įspūdį mums paliko kruizinė kelionė Talinas–Stokholmas–Pernu, ekskursija LDK kunigaikščių keliais Baltarusijoje, Šiaurės Lenkijos regionas – Gdanskas, Marienburgo pilis, Žalgirio mūšio laukas taip pat Vokietijos Saksonijos dalis, kur grožėjomės neįprastų formų kalnais, pernai lankėmės Lvove, o šiemet planuojame vykti į Karaliaučiaus sritį“, – įspūdžiais dalijasi G. Jedemskienė.
[quote author=”Aut. past.”]Gražina Jedemskienė didelių užmojų sako neturinti, mat vienas ir pats svarbiausias tikslas – išlikti ir gyvuoti.[/quote]
Ratas didėja
Pasidomėjus studentų srautu ir kaita, G. Jedemskienė teigia, jog pastaraisiais metais studentų skaičius būdavo panašus, tačiau nuo 2019-ųjų birželio 7 dienos, kuomet Senasis Kėdainių TAU įsiteisino kaip atskiras vienetas, klausytojų padidėjo ženkliai.
„Jei įprastai turėdavome nuo 90 iki kiek daugiau nei 100 klausytojų, tai šiuo metu turime net 133 klausytojus.
Kaita, žinoma, vyksta, tačiau džiaugiamės turėdami senjorų ne tik iš miesto, bet ir Vilainių, Dotnuvos, Akademijos, Vainotiškių, Josvainių, Kunionių.
Garsas sklinda iš lūpų į lūpas. Taip ir didėja mūsų ratas“, – šypsosi G. Jedemskienė.
Kiekvieno indėlis svarbus
Pasak pašnekovės, TAU bendruomenės nariai yra ne tik linksmi ir iš prigimties aktyvūs, tačiau ir žinių trokštantys, iniciatyvūs bei išsilavinę žmonės.
„Labai džiaugiuosi kiekvienu iš jų, nes kone kiekvienas vienaip ar kitaip prisideda prie idėjų ir projektų generavimo ir jų įgyvendinimo, renginių organizavimo.
Nepaprastai džiaugiuosi ir dėkoju už įvairiapusę pagalbą mūsų TAU studentų savivaldos tarybos pirmininkei Vidai Liutkevičienei, buvusiai mūsų iždininkei Vanda Gudavičienei, humanitarinių ir socialinių mokslų fakulteto seniūnei Vidai Jablonskienei, Genutei Bičkienei, mūsų aktyvistei Kristinai Župerkienei, Sondrai Žalakevičienei, Vandai Kuzmičienei, Janei Lekečinskienei, Algiui Bareikai, Irenai Gaurilčikienei, Zitai Zokaitytei, Inai Šaltienei, Elenai Petkevičienei ir kitiems.
Mes klausiame vieni kitų patarimo, mokomės vieni iš kitų stiprybės, semiamės geros nuotaikos, kantrybės, kitų reikalingų savybių. Kiekvienas pagal savo galimybes į šią bendruomenę įneša kažkokį indėlį, nes kiekvienas turi savo gyvenimo suvokimą, patirtis, gebėjimus, kurie sėkmingai padeda vykdant veiklas“, – visiems ir kiekvienam asmeniškai dėkoja G. Jedemskienė.
Viena didelė šeima
Paklausta, iš kur pati semiasi geros nuotaikos, energijos, idėjų ir kūrybinio įkvėpimo dirbant su TAU bendruomene, Gražina juokiasi: „Nežinau. Savaime taip išeina, – ir netrukus priduria mananti, jog kiekvieno žmogaus gyvenime būna linksmų ir liūdnesnių laikotarpių, o kartais, priėjęs tam tikrą ribą, supranti, kad nori, jog tave kažkas „vežtų“. – Vieniems reikia meilės, kitiems dar kažko, o man vienu metu atėjo noras būti su tokia žmonių grupe, kur galėčiau smagiai praleisti laiką, dalintis mintimis, idėjomis, kur mūsų mintys sutaptų.
[quote author=”G. Jedemskienė”]Vieniems reikia meilės, kitiems dar kažko, o man vienu metu atėjo noras būti su tokia žmonių grupe, kur galėčiau smagiai praleisti laiką, dalintis mintimis, idėjomis, kur mūsų mintys sutaptų.[/quote]
Na ir atsitiko taip, kad tuometinė TAU fakulteto Kėdainiuose dekanė perėjo dirbti į Kauną. Manęs paprašė perimti jos pareigas. Kurį laiką dvejojau, bet sutikau. Ir nesigailiu, nors tai nėra lengva, atima daug laiko, energijos ir sveikatos, tačiau tuo pačiu labai įdomu, nes privalu organizuoti tokius užsiėmimus, kurie būtų aktualūs, įdomūs, be to, ši veikla padeda plėsti pažinčių ratą, taip pat didėja žinių bagažas, atsiranda naujos patirtys.
Viena vertus, tai – sunkus darbas, kita vertus, tai – didelis malonumas. Mane „veža“ tai, kad žmonės, kurie ateina pas mus, tampa didelės šeimos dalimi. Atsiranda betarpiškas bendravimas ir tarpusavio šiluma. Aš juos visus myliu ir tikiuosi, jie – mane.“
Tikslas – gyvuoti
Prakalbus apie ateities planus, G. Jedemskienė didelių užmojų sako neturinti, mat vienas ir pats svarbiausias tikslas – išlikti ir gyvuoti.
„Tai mes galime padaryti tik įgyvendindami įvairius projektus, kuriuos finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, įvairūs fondai, Kėdainių rajono savivaldybė.
Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondas kuria nauja projektą, o mes esame jų partneriai, tad su šiuo projektu tikimės sėkmės, naujų žinių ir patirčių.
Be to, per Lietuvos TAU asociaciją gavome pasiūlymą kartu su latviais ir estais teikti paraišką projekto „NORD+“ finansavimui gauti. Jei šis projektas bus patvirtintas, keleriems metų turėsime tarptautinės veiklos. Dabar tereikia sulaukti rezultato.
Norime išeiti į platesnes erdves, norime ne tik pas kitus kažką įdomaus pamatyti, bet ir patys kurti bei kitiems parodyti“, – sako G. Jedemskienė.