Į naujus metus – be higienos pasų

 Į naujus metus – be higienos pasų

Prasidedant naujiems mokslo metams Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyrius primena, kad visos mokyklos turi būti saugios mokinių sveikatai ir atitikti sveikatos saugos reikalavimus. Juos užtikrina mokyklai išduotas leidimas – higienos pasas. „Šiuo metu trys rajono gimnazijos – Šviesioji, Akademijos ir Šėtos – higienos pasų neturi“, – sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja Ona Šulcienė.

– Kodėl trys rajono gimnazijos naujus mokslo metus pradės be higienos pasų?

– Minėtos gimnazijos negavo higienos pasų, nes jų įrengimas neatitiko higienos normų reikalavimų. Pavyzdžiui, Šviesiojoje gimnazijoje yra klasių, kuriose plotas vienam vaikui nėra pakankamas. Vienam moksleiviui mokymo klasėje turi būti skirta ne mažesnė kaip 1,7 kv. m mokymosi vieta, o technologijų ir mokymo kabinetuose (chemijos, fizikos, biologijos) – 2,4 kv. m. Taigi yra per mažų patalpų, o moksleivių klasėse daug, todėl moksleiviai sėdi susispaudę. Vertinant sveikatos požiūriu, vaikams trūksta gaivaus oro, deguonies, vyksta maža oro apykaita. Tada sunkiau mokytis, susikaupti. Taigi patalpų dydis turi atitikti reikalavimus.G. Minelgaitės nuotr.

Akademijos gimnazija renovuojama. Baigus darbus, kabinetai turėtų būti tinkami. Labai reikšminga, kad patalpose būtų tinkama apdaila, grindų danga – lygi, gerai valoma. Svarbūs ir lauko aikštynai, kad moksleiviai galėtų saugiai sportuoti. Šėtos gimnazijoje tai dar ne galutinai įrengta.

Visose trijose mokyklose vyksta renovacija. Tikimės, kad po tam tikro laiko reikalavimai bus įvykdyti ir mokyklos gaus higienos pasus.

– Kokie svarbiausi reikalavimai keliami ugdymo patalpų higienai?

– Mokykliniai stalai ir kėdės turi atitikti mokinių ūgį. Reguliuojamo dydžio suolus lengviausiai galima pritaikyti mokinių ūgiui. Sėdėjimas mokinių ūgį atitinkančiuose suoluose yra viena iš profilaktinių priemonių taisyklingai laikysenai išsaugoti.

Mokymo klasėse ir kabinetuose turi būti įrengtos žaliuzės (užuolaidos), apsaugančios nuo tiesioginių saulės spindulių, dirbtinis apšvietimas klasėse turi būti ne mažesnis kaip 300 liuksų, o technologijos kabinetuose ne mažesnis kaip 400 liuksų. Chemijos kabinete turi būti užtikrinta efektyvi oro kaita. Mokyklos patalpose ar sklype draudžiama laikyti ar naudoti nuodingas medžiagas.

Jei stalai klasėse sustatyti eilėmis, atstumas nuo pirmųjų stalų iki lentos turi būti ne mažesnis kaip 2,6 metro.

– Kartais moksleiviai skundžiasi, jog klasėse per vėsu ar per šilta. Kokia temperatūra čia turėtų būti?

– Šildymo sezono metu temperatūra mokymo klasėse, kabinetuose, aktų salėje turi būti 18–20 C , o sporto salėje 15–17 C. Kūno kultūros pratybos negali vykti lauke, kai oro užterštumas kietosiomis dalelėmis viršija leistiną lygį bei esant nepatenkinamoms sąlygoms sporto aikštynuose, kai aikštelių paviršiaus danga šlapia ar slidi, o oro temperatūra žemesnė kaip –8 C.

Asmens higienai palaikyti visose prausyklose, esančiose prie valgyklos, tualetuose, sveikatos ir technologijos kabinetuose turi būti tiekiamas šaltas ir karštas vanduo. Iš karšto vandens čiaupo ištekančio vandens temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 C ir ne aukštesnė kaip 60 C. Jeigu karšto vandens temperatūra yra žemesnė, susidaro palankios sąlygos legionelių bakterijoms daugintis. Šios gali sukelti sveikatos sutrikimus.

– Ar yra apibrėžta mokymo užsiėmimų trukmė?

– Taip. Pirmoje klasėje pamokos trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 35 min., o vyresnėse klasėse – kaip 45 min. Pertraukos negali būti trumpesnės kaip 10 min. Būtina viena ilgoji 30 min. pertrauka arba dvi pertraukos po 20 min., skirtos pietums.

– Moksleiviai iki rugsėjo 15 d. turi pasitikrinti sveikatą ir mokyklos vadovo įgaliotam asmeniui pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą. Ar mokyklos turi į tai atsižvelgti parinkdamos moksleiviui vietą klasėje?

– Taip. Pagal vaiko sveikatos  duomenis ir gydytojo rekomendacijas moksleiviui bus parenkama vieta klasėje, suolo dydis. Jeigu vaikas turi virškinamojo trakto susirgimą, jam bus rekomenduojamas pritaikytas maitinimas.

Moksleiviams dažniausiai  nustatoma regos, skeleto ir raumenų sistemos sutrikimų. Taigi vertėtų skirti didesnį dėmesį vaikų sveikatai išsaugoti ir stiprinti. Kuo daugiau vaikai turėtų būti lauke, žaisti, lankyti sporto būrelius. Didelę laisvalaikio dalį moksleiviai praleidžia prie kompiuterių sėdėdami, todėl norint išvengti sveikatos sutrikimų reikia laikytis sveikos gyvensenos principų. Daugiau dėmesio mokykloje reikėtų skirti psichoemociniai sveikatai, išlaikyti draugiškus santykius, vengti patyčių.

– Kokie svarbiausi reikalavimai keliami ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms?

– Pirmiausia, statinio, kuriame vykdoma ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo programa, sklypas, kuriame įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, turi būti aptvertas ne žemesne kaip 1,5 m aukščio tvora.

Elektros lizdai vaikams prieinamose vietose turi būti uždengti specialiomis priemonėmis. Ugdymo patalpose varstomi langai, kurių palangės yra žemesnės nei 1,2 m nuo grindų paviršiaus turi turėti langų atidarymo ribotuvus, kad apribotų lango atvėrimą iki ne didesnės kaip 10 cm angos ir vaikai negalėtų jų atidaryti.

Kompiuteriai, televizoriai gali būti naudojami ugdant 2 m. ir vyresnius vaikus. Televizoriaus ekrano įstrižainė turi būti ne mažesnė kaip 59 cm, o atstumas nuo ekrano iki arčiausiai sėdinčių vaikų turi būti ne mažesnis kaip 2 metrai.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo patalpose – žaidimų patalpose, grupėse – temperatūra šaltuoju metų laikotarpiu turi būti 20–23 oC.

– Kaip Kėdainių rajono ugdymo įstaigos atrodo tarp kitų rajonų?

– Mūsų rajone situacija, palyginti, gera. Mat yra rajonų, kuriuose higienos pasų neturi net pusė ugdymo įstaigų. Džiugu, jog formuojant biudžetą savivaldybėje jau kelerius metus kasmet skiriama pinigų ugdymo įstaigų higienos normų neatitikimams šalinti.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video