Kalėdinių dovanų metas – ar augintinis tinkama dovana?

 Kalėdinių dovanų metas – ar augintinis tinkama dovana?

Kalėdos – toks metas, kai dovanoti norisi labiau negu gauti dovaną. Didžiųjų švenčių metu mes atsiduodame dovanojimo džiaugsmui ir norime įteikti kažką brangaus, šilto ir mielo. Kai kurie žmonės tiki, kad per Kalėdas dovanoti augintinį yra puiki išeitis – juk joks daiktas nepranoks mažo šuniuko ar katinėlio meilės ir atsidavimo. Ne paslaptis, kad mažųjų šeimos draugų labiausiai nori vaikai, o kai kurie tėvai nevengia taip savo atžalų paskatinti – būsi geras, Kalėdų Senelis atneš tau šuniuką. Tačiau ar gyvūnas išties gera dovana?

Idėjai nepritaria

Kėdainiuose veikiančios gyvūnų gerovės tarnybos „Pifas“ savanorė Greta Linkė pasakojo, kad gyvūnų dovanojimas nėra gera praktika. Šis kad ir labai gerais norais grįstas poelgis neretai baigiasi gerokai liūdniau pačiam gyvūnėliui.

„Mes esame prieš gyvūno dovanojimą per šventes ir apskritai manome, kad gyvūnas nėra dovana. Gyvūno įsigijimas turi būti gerai apgalvotas ir atsakingas sprendimas. Prieš šventes žmonės gerų emocijų vedami nusprendžia priglausti ar nusipirkti gyvūną, o vėliau jis tampa nebereikalingas.„Mes esame prieš gyvūno dovanojimą per šventes ir apskritai manome, kad gyvūnas nėra dovana. Gyvūno įsigijimas turi būti gerai apgalvotas ir atsakingas sprendimas“, - sako gyvūnų gerovės tarnybos „Pifas“ savanorė.

Žmonėms visada siūlome į mus kreiptis po švenčių ir skirti laiko pamąstymui, ar jie tikrai nori gyvūnėlio. Juk augintinis – ilgalaikis įsipareigojimas, o ne trumpalaikis kalėdinis džiaugsmas“, – sako G. Linkė.

Po švenčių – nereikalingųjų bumas

Liūdna statistika rodo, kad po didžiausių metų švenčių, kai išgaruoja visas entuziazmas ir grįžtama į niūroką žiemos kasdienybę, padovanoti naujieji šeimos nariai tampa našta. O gyvūnais nemaža dalis gyventojų vis dar linkę atsikratyti – palikti prie prieglaudos durų, išmesti į gatvę.

„Kiekvienais metais po švenčių sulaukiame skambučių priimti gyvūnus, kurie buvo gauti dovanų Kalėdoms. Tokios dovanos dažniausia būna suaugusių vaikų, skirtos tėvams. Vaikams atrodo, kad vyresnio amžiaus tėveliams liūdna ir juos nudžiugins naujas augintinis, tačiau tai retai kada būna tiesa. Žmonės nebūna pasiryžę skirti mažiausiai 10 metų augintiniui, kartais ir sveikata trukdo pasirūpinti gyvūnu. Be to, būsimiems šeimininkams reikia laiko tinkamai pasiruošti naujam gyventojui šeimoje. Mielai ir patraukliai atrodantis gyvūnas nėra daiktas, kuris staiga pasirodęs sukelia daug džiaugsmo, o vėliau gali būti padėtas į lentyną ar grąžintas atgal į prieglaudą. Tai gyva būtybė, turinti jausmus ir poreikius, reikalaujanti ilgus metus trunkančio įsipareigojimo atsakingai rūpintis“, – kalba G. Linkė pridurdama, kad prieš kurį laiką buvo atvejis, kuomet garbaus amžiaus moteris iš dukros dovanų gavo labradoro veislės šuniuką, tačiau po atliktos operacijos nebegalėjo juo pasirūpinti ir šunelis atsidūrė prieglaudoje.

2016 m. sausio mėnesį „Pifas“ buvo gavęs prašymų priglausti 4 katinėlius ir 1 šunį, kurie buvo būtent Kalėdų dovana. Balandžio mėnesį buvo sulaukta dar dviejų tokių prašymų.

„Mes niekada neduodame gyvūno, jei žinome, kad jis bus dovana. Visi mūsų gyvūnai ženklinti, tad naujajam šeimininkui reikia pasirašyti gyvūno savininko keitimo prašymą. Mes visada reikalaujame, kad pats būsimas šeimininkas atvyktų pas mus“, – pabrėžia „Pifo“ savanorė.

Išsirinkti turėtų pats

Vaikams dovanojami augintiniai po švenčių labai dažnai atsiduria prieglaudose. Net ir suaugę žmonės, gavę dovanų šuniuką ar katinėlį, pasielgia labai negražiai ir šį tiesiog apleidžia.

„Pasibaigus šventinei euforijai, daugumai vaikų labai greitai nusibosta prižiūrėti naująjį augintinį, o tėvai staiga tampa per daug užsiėmę tai daryti. Todėl daugiau kaip pusė tokių „dovanėlių“ atsiduria prieglaudose, gatvėje. Kur kas greičiau nei pabodę žaislai“, – pasakoja Greta pridurdama, kad norėdami kažkaip prisidėti prie gyvūno įsigijimo džiaugsmo žmonės turėtų pasiūlyti savo laiką, o ne patį gyvūną.

„Netgi tuo atveju, jei Jūsų draugas ar vaikas yra tikrai apsisprendęs įsigyti gyvūną, pasirengęs atsakingai prisiimti visus su tuo susijusius įsipareigojimus, išlaidas ir atsakomybę – leiskite tai padaryti jam pačiam. Gyvūnas, jo išvaizda, temperamentas, amžius yra asmeninis žmogaus, kuris juo rūpinsis ilgus metus, pasirinkimas, jis negali būti tinkamai padarytas kito žmogaus. Šiuo atveju pagalba išsirenkant augintinį, gyvūnų priežiūrai reikalingų reikmenų padovanojimas bus pakankama ir labai vertinga dovana“, – tikina „Pifo“ savanorė.

Netinkamas laikotarpis

Net jeigu jau seniai svajojate apie augintinį, ir prieš pat Kalėdas aplinkybės susiklostė taip, kad tarsi ir galėtumėte jį įsigyti, gyvūnų mylėtojai siūlo neskubėti ir pralaukti šventes.

„Kalėdų laikotarpis yra apskritai netinkamas gyvūno įsigijimui. Šiuo laiku dažnai patys svečiuojamės ar kviečiame savo draugus švęsti savo namuose. Gyvenamosios vietos pasikeitimas, nauja aplinka, nepažįstami žmonės gyvūnui ir taip sukelia didelį stresą. O jei dar pridėsime šventinį šurmulį… Šis stresas gali pasireikšti ir rimtais sveikatos sutrikimais.

Ar norite antrąją Kalėdų dieną praleisti veterinarinėje klinikoje? Arba dar blogiau – ligoninės priimamajame, kuomet streso apimta „dovana“ apdraskys ar apkandžios svečius? Kur kas geriau įsigyti naująjį šeimos narį vėliau, praėjus šurmulingam Kalėdų laikotarpiui, kai namai aprimsta, juose įsivyrauja senoji rutina ir galima skirti daugiau laiko padedant gyvūnui apsiprasti naujoje aplinkoje, perprasti namų taisykles“, – pataria G. Linkė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video