Kompensacijos už naminių gyvūnų ženklinimą – galvos skausmas veterinarams

 Kompensacijos už naminių gyvūnų ženklinimą – galvos skausmas veterinarams

VMVT nuotr.

Lina Putrimaitė

Veterinarijos gydytojai kol kas teigia nejaučiantys didelio gyvūnų savininkų, kurie norėtų paženklinti savo augintinius, antplūdžio. Spėjama, kad suaktyvėjus informavimo akcijoms padaugės ir norinčiųjų paženklinti savo gyvūnus. „Žmonėms reikia paraginimo“, – sako vienas Kėdainių rajone dirbantis veterinaras.

Veterinarai nenori imtis padėti socialiai remtiniems žmonėms

Be kita ko, parama socialiai remtiniems žmonėms iki šiol dar nebuvo įsigaliojusi, trūko Vyriausybės pritarimo.

Net ir pritarus Vyriausybei veterinarijos klinikų darbuotojai sako, kad tvarka labai sudėtinga ir vargu ar visi veterinarai imsis ženklinti socialiai remtinų žmonių augintinius.

„Labai sudėtinga kompensavimo tvarka, nes veterinarijos gydytojas lieka kompensacijos prašytojas. Pavyzdžiui, ateina socialiai remtinas žmogus, atsineša pažymą, kad jis yra socialiai remtinas, tačiau, kur garantija, kad ta pažyma tikra“, – svarsto gyvūnų gydytojas.

Mat veterinarai nežino, kaip tos pažymos atrodo, kiek jos galioja, neaišku ir ar kiekvienoje savivaldybėje jos vienodos.

Labai sudėtinga kompensavimo tvarka, nes veterinarijos gydytojas lieka kompensacijos prašytojas. Pavyzdžiui, ateina socialiai remtinas žmogus, atsineša pažymą, kad jis yra socialiai remtinas, tačiau, kur garantija, kad ta pažyma tikra.

Aut. past.

„Ateina socialiai remtinas žmogus pas veterinarijos gydytoją, parodo kažkokį dokumentą klausimas: tikėti juo ar ne. Socialiai remtinas žmogus gauna paslaugą iš veterinarijos gydytojo, o tada jau veterinarijos klinikos darbuotojas turi užpildyti begalę dokumentų, norint susigrąžinti tuos pinigus už gyvūno ženklinimą.

Gali būti, kad tam teks ir papildomą darbuotoją samdyti, kuris padėtų užpildyti reikiamus dokumentus. Žmogui kompensuojama po 15 Eur iki trijų augintinių ir galiausiai veterinarijos gydytojui galvos skausmas, kaip atgauti pinigus“, – naują tvarką komentuoja vienos veterinarijos klinikos vadovas.

Tokia sistema gąsdina veterinarijos klinikų darbuotojus ir abejojama, ar verta gaišti laiką.

Kompensacijoms žada skirti 300 tūkst. Eur

Socialiai remtiniems gyventojams ir gyvūnų globėjams augintinių ženklinimas per kišenę nekirs – Žemės ūkio ministerija parengė tvarką, pagal kurią asmenų, gaunančių socialinę pašalpą, laikomų kačių, šunų ir šeškų privalomo ženklinimo ir registravimo išlaidos bus kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis.

Vienam gyventojui, gaunančiam socialinę pašalpą, galėtų būti kompensuojama ne daugiau kaip už trijų gyvūnų augintinių (šunų, kačių arba šeškų) ženklinimą.

Gyvūnų globėjams iki kitų metų gegužės 1 d. iš valstybės biudžeto bus kompensuojamos visų augintinių, atvestų iki šių metų gegužės 1 d., ženklinimo ir registravimo išlaidos. Kompensacijos suma už vieno gyvūno paženklinimą ir registravimą negalėtų viršyti 15 eurų. Iš viso tam iki 2021 m. pabaigos Žemės ūkio ministerija numatė skirti 300 tūkst. eurų.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ragina nedelsti – iki kitų metų gegužės visi gyventojai privalo paženklinti savo laikomus augintinius: šunis, kates bei šeškus.

„Suprantame, kad socialiai remtiniems gyventojams ir gyvūnų globėjams augintinių ženklinimas gali tapti finansine našta, tad valstybė siūlo pagalbą. Tikimės, kad ši priemonė paskatins ženklinti ir registruoti savo augintinius net ir labiausiai socialiai pažeidžiamus asmenis. Tai neabejotinai atneš naudos tiek gyvūnams, tiek jų šeimininkams“, – sako žemės ūkio ministras K. Navickas.

Siūloma, kad patirtų išlaidų už gyvūnų augintinių ženklinimą ir registravimą kompensacija būtų išmokama privalomo gyvūnų augintinių paženklinimo ir įregistravimo paslaugų teikėjams, t. y. asmenims, turintiems teisę pagal Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą ženklinti šunis, kates ir šeškus ir teikti jų duomenis Gyvūnų augintinių registrui.

Taigi pas veterinarą ar kitą asmenį, baigusį specialius kursus, atėjusiam gyventojui, siekiančiam nemokamai susiženklinti ir užregistruoti jo laikomus augintinius, užtektų parodyti savivaldybės išduotą galiojančią pažymą, patvirtinančią, kad šis gyventojas yra socialinės paramos gavėjas.

Dėl patirtų išlaidų kompensacijos ženklintojas kreipsis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos, kuri patirtas išlaidas kompensuos pagal ženklintojo prašyme pateiktus duomenis.

Veterinarijos klinikų darbuotojai sako, kad tvarka labai sudėtinga ir vargu ar visi veterinarai imsis ženklinti socialiai remtinų žmonių augintinius.

Aut. past.

Abejoja, ar spės suregistruoti visus gyvūnus

Gyvūnų ženklinimas turėtų baigtis gegužės 1 d., tačiau abejojama, ar bus spėta tai padyti. Kiek Lietuvoje yra neženklintų gyvūnų, kol kas tik spėliojama. Ypač sudėtinga situacija kaimiškose vietovėse.

Beje, gyvūnus ženklinti galės ir specialius aštuonių valandų kursus baigę specialistai. Šios srities profesionalai abejoja, ar per tiek laiko pavyks žmones išmokyti tai daryti tinkamai. Juolab kad ir daug metų dirbantis specialistas ne visada geba tiksliai nustatyti gyvūno amžių.

Ekspertai pabrėžia, kad nors užregistruoti augintinį valstybiniame Gyvūnų augintinių registre (GAR) gali tik leidimus turintys asmenys, keturkojų savininkai gali patys patikrinti ir redaguoti kai kuriuos registre jau esančius duomenis.

Aut. past.

Privalomas gyvūnų ženklinimas galioja nuo pavasario

LR Seimui priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, nuo 2021 m. gegužės 1 d. įsigaliojo privalomas gyvūnų augintinių – šunų, kačių ir šeškų ženklinimas mikroschemomis ir jų registravimas Gyvūnų augintinių registre.

Visuotinis augintinių ženklinimas šiuo metu taikomas daugumoje Europos Sąjungos valstybių.

Įsigaliojus naujai Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisai, nurodančiai privalomąjį augintinių (šunų, kačių bei šeškų) ženklinimą ir registravimą, kai kuriems keturkojų savininkams dar kyla klausimų dėl šio proceso eigos.

Ekspertai pabrėžia, kad nors užregistruoti augintinį valstybiniame Gyvūnų augintinių registre (GAR) gali tik leidimus turintys asmenys, keturkojų savininkai gali patys patikrinti ir redaguoti kai kuriuos registre jau esančius duomenis.

„Augintinių ženklinimas ir registravimas yra procesas, kuris padeda didinti Lietuvoje gyvenančių augintinių gerovę. Tai padeda grąžinti pasiklydusius ar nelaimės ištiktus gyvūnus į jų tikruosius namus ir skatina savininkų atsakomybę, – teigė Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos (GATO) vadovė Brigita Kymantaitė. – Viskas prasideda nuo gyvūno paženklinimo mikroschema. Tai neskausminga ir greita procedūra, kurios metu augintiniui švirkštu suleidžiama ryžio dydžio mikroschema po oda. Kiekvienoje mikroschemoje užkoduota skirtinga individuali skaičių seka, o vėliau duomenys apie paženklintą gyvūną ir jo savininką užregistruojami ir GAR.“

Asmenys, dar nepaženklinę savo augintinio, tai gali padaryti pasirinkę arčiausiai jų esantį ir geriausią kainą siūlantį šios paslaugos teikėją.

Po ženklinimo, atsakingas specialistas privalo užregistruoti augintinio ir jo savininko duomenis GAR.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) eksperto Giedriaus Blekaičio, tai, ar duomenys apie augintinį įrašyti registre, gali patikrinti ir patys savininkai.

„Augintinių savininkai gali patys prisijungti prie GAR duomenų bazės. Tai padaryti galima apsilankius interneto svetainėje epaslaugos.lt

Kaip toliau aiškino VMVT ekspertas, prisijungę prie GAR augintinių savininkai gali tikslinti savo asmeninius registracijos duomenis – nurodytą el. pašto adresą, telefono numerį bei adresą. Jei savininkas nori koreguoti ne savo, o gyvūno duomenis, jis turi kreiptis į gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslaugų teikėjus arba į VMVT teritorinį padalinį, kur ši paslauga bus atlikta nemokamai.

Ekspertų teigimu, labai svarbu, jog augintinis būtų paženklintas ir registruotas. Tai užtikrina, kad jei pasiklydęs augintinis pateks į prieglaudą ar veterinaro kabinetą, specialistai galės pranešti savininkams apie rastą jiems priklausantį keturkojį.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video