Svarbu, kad tėvystė ir motinystė būtų sąmoninga

 Svarbu, kad tėvystė ir motinystė būtų sąmoninga

Kėdainių rajono Motinystės mokykla savo veiklą vykdo jau daugiau kaip 20 metų. Per šį laikotarpį mokyklos specialistai šeimos pagausėjimui padėjo pasiruošti daugybei porų.

Įstaigos vadovė Danutė Šilkaitienė teigė, jog mokyklos tikslas – įvairiapusiškai padėti būsimiesiems tėveliams laukiant šeimos pagausėjimo ir esamiems tėveliams jau sulaukus savo mažylių.

Veiklai – per 20 metų

Kėdainių rajono Motinystės mokykla įregistruota ir veiklą vykdo jau daugiau nei 20 metų.

„Šios nevyriausybinės organizacijos įkūrėjų tikslas buvo siekiant propaguoti sąmoningą motinystę ir tėvystę, sudaryti galimybes tinkamai pasirengti nėštumui, gimdymui ir vaiko priežiūrai. Aš Motinystės mokyklos vairą perėmiau praėjus daugiau nei dešimtmečiui nuo įkūrimo. Šiuo metu veiklą vykdome daugiau nei 20 metų“, – apie įstaigos įkūrimą pasakojo D. Šilkaitienė.

Paslaugos – būsimiems ir esamiems tėveliams

Pašnekovės teigimu, jų užsiėmimai skirti būsimiems ir jau mažylius auginantiems tėveliams.

„Paslaugos teikiamos Kėdainių miesto ir rajono būsimiesiems ir jau mažylius auginantiems tėveliams, jų šeimos nariams.

Džiugina tai, kad vis daugiau tėčių išdrįsta praverti Motinystės mokyklos duris suprasdami, kad tėčio vaidmuo vaikelio laukime ir priežiūroje tikrai nėra mažesnis nei mamos. Ne kartą veiklų dalyvės į užsiėmimus atvyko lydimos mamos, draugės ar sesės“, – apie mokyklos klientus pasakojo Danutė.

Užsiėmimai motinystės mokykloje./Asmeninio archyvo nuotr.Vykdomos įvairios veiklos

Vadovės teigimu, Motinystės mokykloje būsimiems tėvams veiklų netrūksta. Čia organizuojami susitikimai su specialistais, diskutuojama įvairiomis temomis, organizuojami skirtingi užsiėmimai.

„Įgyvendinant projektus organizuojami teoriniai ir praktiniai užsiėmimai aktualiausiomis mažylio laukimo laikotarpio temomis: vaisiaus vystymasis, gyvensena nėštumo metu, psichologinis ryšys, pozityvi tėvystė, pasiruošimas gimdymui, gimdymas, vaikučio priežiūra, natūralus maitinimas, atsipalaidavimo ir vaizduotės pratimai, virkštelės kraujo išsaugojimas kamieninių ląstelių banke, burnos ertmės higiena nėštumo metu ir pirmojo dantuko priežiūra, kūdikio mankšta ir masažas, muzikos terapija, pirmoji pagalba.

Vieno iš užsiėmimų metu lankomės Kėdainių ligoninės akušerijos ginekologijos skyriuje. Sudaromos galimybės dalyvauti praktinėse pratybose „Mankšta prieš ir po gimdymo“, kurias veda sveikatos specialistė, naudojant specialias priemones: gimnastikos kamuolius, lazdeles, juostas ir kt. Būsimosios mamos supažindinamos ir su kalanetikos mankšta, joga nėščiosioms“, – apie įvairią veiklą pasakojo įstaigos vadovė.

Įstaigos vadovė dalijosi, jog per gyvavimo laikotarpį ne tik padažnėjo užsiėmimų skaičius, bet buvo dalyvauta ir įvairiuose projektuose.

„Atsižvelgiant į dalyvių poreikius, lūkesčius ir informacijos aktualumą Motinystės mokyklos steigimo pradžioje organizuoti pavieniai teoriniai užsiėmimai kartą per mėnesį palaipsniui peraugo į reguliarius 8–10 užsiėmimų ciklus kartą arba dukart per savaitę.

Kadangi teorinės žinios ir praktinių įgūdžių ugdymas yra neatsiejami vienas nuo kito, sudarėme ir praktinių pratybų galimybes (naujagimio maudymo, mankštos, masažo, pirmosios pagalbos ir kitus).

Sėkmingo bendradarbiavimo su Kėdainių ligonine, Kėdainių šeimos centro asociacija, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centru dėka, susitikimams parenkamos strategiškai patogios ir dalyvių skaičiaus poreikius patenkinančios vietos.

Per šį netrumpą laikotarpį kasmet vykdėme veiklas, remiamas Kėdainių rajono savivaldybės lėšomis, skirtomis visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatos projektams įgyvendinti. Ne vienerius metus dalyvavome LR Sveikatos apsaugos ministerijos, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuojamuose konkursuose, skirtuose nevyriausybinių organizacijų, dirbančių šeimos gerovės srityje, veikloms“, – apie nuveiktus darbus pasakojo įstaigos vadovė.

[quote author=“D. Šilkaitienė“]Labai dažnai užsiėmimų dalyvių akyse matau nerimą. Juk laukiantis kūdikio, ypač pirmojo, kyla begalė klausimų: kas rekomenduojama ir ko patariama vengti nėštumo metu, ar tikrai toks baisus yra gimdymas, ar jau tikrai laikas važiuoti į ligoninę, kokius daiktus pasiimti, kaip elgtis su atsiradusiu mažu žmogučiu, kuo ir kaip jį maitinti.[/quote]

Tėvų lūkesčiai – dideli

Užsiėmimų dalyviai gauna dalomąją medžiagą.Remdamasi įgyta patirtimi Danutė teigė, jog Motinystės mokyklos duris tėveliai praveria kupini noro įgyti naujų žinių, atsinešdami su savimi didžiulius lūkesčius ir nemažai neatsakytų klausimų.

„Labai dažnai užsiėmimų dalyvių akyse matau nerimą. Juk laukiantis kūdikio, ypač pirmojo, kyla begalė klausimų: kas rekomenduojama ir ko patariama vengti nėštumo metu, ar tikrai toks baisus yra gimdymas, ar jau tikrai laikas važiuoti į ligoninę, kokius daiktus pasiimti, kaip elgtis su atsiradusiu mažu žmogučiu, kuo ir kaip jį maitinti.

Įvairių literatūros ir spaudos šaltinių, informacijos internetinėje erdvėje yra daug, tačiau juose pateikiami duomenys dažnai prieštaringi. Šalia esančių mamų ir anytų patarimai, nors ir su didele meile ir rūpesčiu išsakomi, gali nebeatitikti laikmečio, nepavyti medicinos pasiekimų.

Į Motinystės mokyklos užsiėmimus dalyviai ateina turėdami savų lūkesčių: naujos, aktualios ir susistemintos informacijos, praktinių įgūdžių, bendravimo, prasmingai ir tikslingai praleisti laiką. Visada skatiname dalyvius išsakyti savo lūkesčius ir siekiame į juos atsižvelgti. Taip mūsų užsiėmimų temose atsirado virkštelės kraujo išsaugojimas kamieninių ląstelių banke, pirmoji pagalba kūdikiui, pozityvi tėvystė.

Bene populiariausios ir daugiausia dalyvių susidomėjimo sulaukiančios temos yra pasiruošimas gimdymui, gimdymas, natūralus maitinimas, naujagimio priežiūra, vizitas ginekologijos skyriuje – gimdykloje, tačiau išankstinės registracijos tiek į šiuos, tiek į kitus užsiėmimus nėra. Bendradarbiavimo partneriai suteikia galimybę naudotis erdviomis patalpomis, todėl užtenka vietos visiems norintiems“, – patirtimi dalijosi Danutė.

Besikreipiantieji – jauno amžiaus

Pasak pašnekovės, didžioji dalis Motinystės mokyklos lankytojų – 20–30 metų amžiaus.

„Vertinant dalyvius pagal amžių matyti, kad didžiąją Motinystės mokyklos lankytojų dalį sudaro 20–30 metų amžiaus asmenys. Buvo ir keletas nepilnamečių asmenų, kuriuos į užsiėmimus palydėjo tėvai.

Ne kartą bendradarbiavome ir su socialiniais darbuotojais, kurių dėka mokyklėlės užsiėmimus nuosekliai lankė mažiau socialinių įgūdžių turinčios būsimosios mamos ir tėčiai.

Kiekvienu individualiu atveju vertinama, ar nepilnamečiams ir mažiau socialinių įgūdžių turintiems tėvams reikia ypatingos pagalbos, išskirtinės konsultacijos ar tarpininkavimo su specialistais“, – pastebėjo mokyklos vadovė.

Padėkos ir atsiliepimai skatina tobulėti

Danutė pasidžiaugė, jog po tėvelių apsilankymų įstaigos specialistais sulaukia padėkų ir gerų atsiliepimų. Jos teigimu, grįžtamasis ryšys skatina tobulėti ir veda į priekį.

„Labai dažnai po užsiėmimų ciklo, o ypač nusiuntus paskaitų ir pratybų fotografuotas akimirkas, sulaukiame atsako su padėka už aktualią informaciją, puikiai praleistą laiką, mankšteles, šiltą bendravimą, lektorių kompetenciją, dalomąją medžiagą.

Dalyvių linkėjimai vykdyti prasmingą veiklą ir pastebėjimai, ką būtų galima pakeisti veiklose, skatina tobulėti ir veikti toliau.

Viena mama rašė: „…Manau, jog po kokių 2–3 metų vėl pasimatysime“. Būna tikrai džiugu, kai tai ir įvyksta, mamos grįžta į Motinystės mokyklą su antruoju, o kartais ir su trečiuoju nėštumu, jau turėdamos savo patirtį, žinias, bet vis ieškančios naujovių ir norinčios pasidalinti savo įžvalgomis.

Kiekvieno užsiėmimų ciklo paskutinį susitikimą baigiu tais pačiais žodžiais: „Mėgaukitės kiekviena nėštumo ir gimdymo akimirka. Mėgaukitės galimybe patirti motinystės džiaugsmą. Nors kartais bus labai sunkių momentų, tačiau prisiminkit, dėl ko visa tai vyksta. Ir visada laukiame sugrįžtant!“. Su nekantrumu laukiu, kada galėsiu vėl ištarti šiuos žodžius“, – apie tėvų atsiliepimus pasakojo Danutė.

Veikia virtualioje erdvėje

Kaip ir daugumai įstaigų, dėl šalyje įvesti karantino šiuo metu Motinystės mokykloje kontaktiniai užsiėmimai nevyksta, tačiau darbas intensyvus virtualioje erdvėje.

„Tenka apgailestauti, tačiau pandemija pakoregavo ir Motinystės mokyklos veiklas. Pastaruosius metus neturime galimybės organizuoti kontaktinių susitikimų, todėl aktualią informaciją viešiname organizacijos socialinėje paskyroje https://www.facebook.com/sveikiked.

Čia sulaukiame įvairių klausimų būsimiesiems tėveliams aktualiomis temomis ir stengiamės atrasti visus atsakymus. Kadangi bendradarbiaujame su įvairiomis firmomis ir leidyklomis, turime galimybę padovanoti įvairią dalomąją medžiagą. Laukiame skambučių telefonu 8 674 12 369 – suderinsime saugaus susitikimo galimybes ir perduosime turimą medžiagą“, – sako D. Šilkaitienė.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video