Referendumai gali atnešti pokyčių – renkami parašai

 Referendumai gali atnešti pokyčių – renkami parašai

Asociatyvi BNS Edgaro Anizimenko nuotr.

Referendumo reikalavimų pakeitimo idėją palaiko ir rajono vadovai

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Kėdainiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, vyksta gyventojų parašų rinkimo akcija siekiant sumažinti Lietuvoje galiojančią referendumų kartelę. Siūloma referendumo iniciatyvos teise galinčių pasinaudoti piliečių skaičių sumažinti nuo 300 000 iki 100 000. Paprasčiau sakant, tam, kad Lietuvoje būtų surengtas referendumas, dabar reikia surinkti 300 000 tokiai idėjai pritariančiųjų parašų, o akcijos iniciatoriai siekia, kad ši kartelė būtų sumažinta iki 100 000 pritariančiųjų parašų. Tokią iniciatyvą palaiko ir Kėdainių rajono vadovai.

Gyventojams suteiktų daugiau teisių

Kaip sakė parašų rinkimo iniciatorius Kėdainiuose Saulius Petrošius, tokios iniciatyvos imtasi dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus šalyje.

„Nuo 1992 metų, kada buvo priimta LR Konstitucija, kurioje buvo nustatytas reikalingas trijų šimtų tūkstančių parašų skaičius, kad galima būtų reikalauti referendumo, Lietuvoje stipriai sumažėjo gyventojų, todėl natūralu, kad turėtų mažėti ir surenkamas parašų skaičius.

Taip gyventojams būtų suteikta galimybė aktyviau prisidėti prie šalies valdymo – atšaukti ar priimti įstatymus, paleisti Seimą, jeigu netinkamai dirba ir pan.“, – sako S. Petrošius.

Po iniciatyva siekiant sumažinti reikiamą parašų skaičių dėl referendumo paskelbimo pasirašė ir Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.

Pasirašyti galite iki sausio 21 dienos

Vasarą pradėta parašų rinkimo akcija, anot iniciatoriaus Kėdainiuose, vyksta visoje šalyje ir tęsis iki 2022 metų sausio 21 dienos.

Jei dar nespėjote prisijungti prie šios iniciatyvos, bet jai pritariate, galite pasirašyti ir internetu, užsukę į interneto svetainę www.ltreferendumas.lt arba susisiekti su parašų rinkėjais. Kėdainių rajone už parašų rinkimą yra atsakingas Saulius, kurio tel. 8 650 45 490, ir Vilma, kurios tel. – 8 603 32 464.

Parašus skaičiuos sausio mėnesį

Kiek šiuo metu jau yra pasisakiusių „už“ Lietuvoje galiojančios referendumų kartelės sumažinimą, dar nėra suskaičiuota. Pasak S. Petrošiaus, tai pradės aiškėti likus trims savaitėms iki parašų rinkimo pabaigos.

Kad parašų rinkimas vyktų sparčiau, jų rinkėjai darbuojasi ir žmonių susibūrimo vietose.

Parašai dėl referendumo kartelės sumažinimo buvo renkami ir Kėdainių miesto eglės įžiebimo šventėje, kur tokią iniciatyvą savo parašu palaikė ir rajono meras Valentinas Tamulis.

Vis tik šia iniciatyva aš matau didesnes galimybes ir tai vienas iš sprendimų, kaip paskatinti visuomenę aktyviau prisidėti prie įvairių šaliai ir kiekvienam iš mūsų problemų ir klausimų sprendimų.

P. Aukštikalnis

Meras: kartelė turėtų nusileisti

V. Tamulis sako, manantis, kad šiandien pasireikšti piliečių iniciatyvai ir norint, kad referendumas įvyktų, reikia surinkti net tris šimtus tūkst. parašų, o tai yra ganėtinai daug ir kartelė užkelta aukštai.

„Netgi dabar organizatoriams reikia surinkti 300 tūkstančių parašų, kad jų iniciatyva dėl kartelės nuleidimo būtų įgyvendinta.

Tai yra ganėtinai sunki procedūra: paskaičiuokime, kiek mūsų piliečių yra išvykusių į užsienį, kiek nedalyvauja rinkimuose, koks rinkėjų aktyvumas būna – man atrodo, normalu, kad ta kartelė nusileistų iki 100 tūkstančių, – kabėjo meras. – Tuomet gal ir piliečių aktyvumas, iniciatyvumas labiau reikštųsi, kai jie matytų, jog įgyvendinti vieną ar kitą užmojį yra realu. Dabar tiesiog yra daromas didelis darbas, bet nežinai, ar pavyks pasiekti galutinį rezultatą.“

V. Tamulio nuomone, jei pavyktų sumažinti reikiamą parašų skaičių dėl referendumo surengimo, tuomet žmonės taptų aktyvesni ir iniciatyvesni sprendžiant jiems aktualius klausimus.

Jungtis prie parašų rinkimo akcijos ragina ir vicemeras Paulius Aukštikalnis,
pats už referendumo kartelės sumažinimą pasirašęs internetu, elektroninė-
mis priemonėmis./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vicemeras ragina pasirašyti

Jungtis prie parašų rinkimo akcijos ragina ir vicemeras Paulius Aukštikalnis, pats už referendumo kartelės sumažinimą pasirašęs internetu, elektroninėmis priemonėmis.

„Pasirašyti internetu visai nesudėtinga. Tai gali padaryti kiekvienas gyventojas.

Mažesnė kartelė, mano nuomone, yra demokratiškiau.

Aišku, ji per maža negali būti, bet šiandien surinkti 300 tūkstančių parašų, manau, yra per daug. Lietuvoje gyventojų mažėja, todėl palikti tuos pačius standartus kaip anksčiau, nėra teisinga.

100 tūkst. parašų yra optimalus variantas ir gana didelis skaičius, kad būtų keliamas bendruomenei rūpimas klausimas“, – svarstė vicemeras.

Paklaustas, ar sumažinus parašų skaičių referendumui surengti žmonės taps aktyvesni, P. Aukštikalnis pasidalijo nesena savo patirtimi: „Žmonės iš tiesų yra vangūs. Apie tai galiu kalbėti ir iš visai nesenos patirties, kai buvome paskelbę Gyventojų iniciatyvą ir skatinome žmones siūlyti bei rinkti projektus, kurie galėtų būti įgyvendinti už biudžeto lėšas. Dalyvavusių buvo labai mažai. Todėl šį siekį aš vertinu kaip priemonę skatinti, aktyvinti žmones dalyvauti valstybiniuose procesuose, kaip lengvesnę priemonę reikšti nuomonę.

Visuomet svarbu žmones įtraukti į demokratinius procesus, nes turime kurti Lietuvą kartu, neatsiriboti nuo vykstančių procesų ir kažką visuomet kaltinti, kad tas ar tas ne taip padaryta. Kiekvienas turime prisiimti atsakomybę už save ir už savo aktyvumą mūsų didelėje Lietuvos bendruomenėje.“

Grėsmes turi įvertinti ekspertai

Vicemeras neatmeta, kad, kaip ir visuose procesuose, taip ir šiuo atveju galimos ir piktnaudžiavimo apraiškos.

„Tai turi būti stebima, analizuojama, o atsakingi asmenys bei institucijos prisiimti atsakomybę ir bausti pažeidėjus. Negaliu šiandien pasakyti, kad šitas variantas yra teisingiausias, tačiau ekspertai, viską išanalizavę, turėtų numatyti galimas grėsmes, pasekmes“, – kalbėjo P. Aukštikalnis.

Jis taip pat sutinka, kad referendumo surengimo kartelės nuleidimas gali būti ir nebloga paskata tiems politikams, kurie šiltai įsitaisę visą kadenciją praleidžia taip nieko ir nenuveikę. Nes tuomet kiltų grėsmė, kad pasipiktinę gyventojai tiesiog panorės juos atšaukti iš užimamų pareigų.

„Tačiau, manau, kad reikėtų platesnės, tokios kaip saugumo grėsmių ir galimybių (SGG) analizės, kuri turėtų atsakyti į daugelį klausimų.

Vis tik šia iniciatyva aš matau didesnes galimybes ir tai vienas iš sprendimų, kaip paskatinti visuomenę aktyviau prisidėti prie įvairių šaliai ir kiekvienam iš mūsų problemų ir klausimų sprendimų“, – įsitikinęs vicemeras.

16 Komentarai

 • Šeimų maršo didžiausi homofobai, antivakseriai ir vėl parašus renka? Viskas aišku su tokiais.

  • Kokia tamsuolė esat, ponia! Visos demokratiškos šalys svarbiausius klausimus sprendžia referendumu!👈

   • Jūs jau prisprendėt su Atominės naujos statybom (tiesa, ten buvo patariamasis) Lietuviam iki kokių šveicarų protiškai vysytis dar daug metų. Jokių referendymų daugiau ypač svariais klausimais minimum kokius 50 metų. O šiaip referendumai, jei iš tiesų, yra tik keliose šalyse, kaip sprendimo priėmimų kažkokia gajesnė tradicija, bet ir tai ten neklausiama apie pamatinius dalykus, priedo, tų šaliu geoplitinė padėtiis absoliučiai nepavojinga ir jos , kaip taisykėlė, niekada nebuvo nelaisvos, o juo labiau 50 metų plautom smegenim. Taipogi itin turtingos ir žmonės ten įsisavinę pamatines žmogaus teises ir laisves, kas nemažai daliai lietuvių yra visiškas kosmosas. Tarkime, šveicarai už gėju santuokas pasisako virš 95 proc, nes jie supranta, kad tai yra pamatinė žmogaus teisė. Spėkite,ką pasakytų apie tai vidutinis lietuvis 🙂

 • Kas pati busi baidykle? Ar tik su bobisku vardu? Krumu komentatore

 • O kur pasirašyt?

 • Ance,mauč!Per tokias vištas ir gūžiasi Lietuva kažkokiam broileriui minant ją .Pasirašiau ir rekomenduoju kitiems.Straipsnyje yra duoti telefonų numeriai,todėl nedelskite,rašykitės,nes toliau taip susigūžus negalime gyventi.Anūkai mums už kolaboravimą su šiandienos išdavikais nedovanos!Šaunūs būtų meras ir vicemeras,kad išsiaiškintų su tuo policininku,variusiu iš aikštelės parašų rinkimų autobusiuką.Niekur taip įžūliai nebuvo elgiamasi kaip Kėdainiuose.Gėda mums už tokius ,,angelus sargus“.

  • Dar ačiū dievui,kad Kėdainiuose yra šviesių policininkų, kurie prorusiška šlamštą išvarė.

 • Straipsnyje yra duoti telefonų numeriai ir vardai.Prašom skambinti ir jums bus nurodytos pasirašymo vietos.Junkite draugėn kaimynus,gimines ,bendradarbius.No pasaran-sulaikysime uzurpatorių buldozerius!

 • Na tikrai,kad mūsų angelai ne aukštumoj ir ne sparneliais plasnoja.Maža jiems Dotnuvos avarijos perversijų…

 • Vėl šikniai maršistai nerimsta.

 • o ,kodel 100 tuk.o ne 200 tuk,o ar bus ledu is malunsparnio,gal nemokamo viktoriuko vandens….

 • Ir vėl prorusiški silpnapročiai nerimsta. Šiaip pas mus saugumas pernelyg daug leidžia tiem antivalstybiniam elementam. Už tokius dalykus turėtų būti iš karto atsakomybė. Čia yra mėginimas kastis po konstitucijos pamatais. Lietuvos kryptis yra viena: vakarietiškumas, europa ir JAV. Ypatingai JAV, jei norime išlikti laisvi. O kokiu tikslu priešiškos valstybės naudoja šituos naudingus idiotus, turbūt sakyti nereikia. Užtenka žvilgtelti į vietinių stalinistų, leninistų (deje, bet mūsų valstybėje tokių šiukšlių yra) ir kitų išgamų laideles youtubese, kaip jie gieda apie referendumo kartelės mažinimą.
  Na, o apie merą nėra komentarų. Čia visiška gėda. Gal tik reikia paviešinti nacionaliniu mastu, kad Kėdainių meras pasisako už tokias idėjas. Ir tiek.

 • Tiesa, kas dar yra klaikiai neįtikėtina, tai tiesiog nachališka „logika“ maršistų. Siūlo mažinti nuo 300 000 iki 100 000. Reiškia, jie teigia, jog Lietuvoje gyventojų sumažėjo nuo 1992 metų Tris kartus :))) Taip, sumažėjo del atsidarusių sienų ir emigracijos, bet gal 10-15 procentų, bet ne trim kartais 🙂 Tokie teiginiai jau primena 1 – jo rusijos kanalo vieno veikėjo laidas. Beje, dėl šveicarų, olandų…man būtų labai įdomu pamatyti,kai ten „vyktų“ referendumai, jei šveicarija atsidurtų analogiškoje situacijoje geopolitinėje, kokioje yra Lietuva. Ten būtų labai staigiai užraukti bet kokie referendumai, o tokių kartelių mažinimo siūlytojai būtų sugrūstti metam kitiem už grotų. Štai maršistai rėkia pastaruosius metus, kokie drakoniški pas mus co vid 19 ribojimai, bet o kaip pasielgė jų referendumų ir laisvės šalys prieš kelias dienas: olandai užsidaro totaliai, šveicarai irgi panašiai. o „drakoniškoe“, „nelaisvoje“ Lietuvoje ? Ir dar, kaip jau viršuje sakiau,kad vyktų referendumai kažkokie, žmonės turi būti totaliai įsisąmoninė pamatines žmogaus teises ir laisves, kuo pas mus dar nė nekvepia, ypač provincijoje. Vilnius koks dar dar iš bėdos. Tai vat prieš kelis mėnesius viena Kėdanių veikėja, save laikanti politike, feisbuke lyg niekur nieko aiškino, kaip čia būtų baisu lyties keitimo operacijas įteisinti, kaip čia brangiai kainuotų ir pan kliedesius (na, įjungus tokį vos ne nacistinės režimą), o apačioje ne kas kitas, o garsioji Naujokiene, buvusi merė, parašė trumpai: pritariu. Bet kurioje referendumų šalyje iš Vakarų ta kometaro autorė kelis metus nosies lauk neiškištų už tokį komentarą iš gėdos ir pasmerkimo, o politikei būtų karjeros pabaiga iš karto. O pas mus lyg niekur nieko šimtas aldonučių ir reginučių iš aplinkinių kaimų apačioje kartu su Naujokiene entuziastingai pritarinėjo iš esmės nacistinėm idėjom, kad žmogus neturi teisės pasirinkti, o kai kurios dar ir dalinosi komunistine sovietine išmintimi,kad tokius reikia priverstinai gydyti elektrošokais.

  • Keisk mąstymą ir suprasi, kodėl gimei tokios lyties, kokios gimei. Problema tarp ausų, o ne klyne.

 • Ance,persivadinus LL.Pavėmei kaip katė suėdus žiurkę.

 • Tai gal, dar nuleidžiame kartelę iki 100 parašų ir išvaikome parlamentą, tegul \“bobutės\“ sprendžia svarbiausius valstybės klausimus. Renkame parlamentą, tai jiems suteikiame mandatą sukti galvas ir spręsti klausimus. O priešpriešos niekad neišvengsim, ar tai bus referendumas ar seimo sprendimas, nėra tokios jėgos (išskyrus kai kurias valstybes) kad visi mastytų vienodai ir poreikis būtų panašus.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video