Žmonės nusprendė: reikia pliažo ir tako tilto link

 Žmonės nusprendė: reikia pliažo ir tako tilto link

Balsuodami gyventojai nusprendė ir išrinko dvi idėjas, kurios bus įgyvendintos už Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto pinigus 2022 metais. Mietas turės pliažą, o Surviliškio kabantis tiltas sutvarkytą taką iki jo.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Ateinančiais metais už savivaldybės pinigus bus įgyvendintos dvi Kėdainių krašto žmonėms labiausiai patikusios kraštiečių iniciatyvos, kurios buvo pristatytos savivaldybės skelbtam konkursui „Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, projektų idėjų atranka ir finansavimas“. Geriausias iniciatyvas rajono gyventojai rinko visą mėnesį, o komisijai suskaičiavus balsus paaiškėjo konkurso laimėtojai.

Reikia praktiškų dalykų

Patraukliausioji idėja mieste − pliažo vietos sutvarkymas Justinavoje, o rajone – gatvės, vedančios kabančio tilto Surviliškyje link, prieigų sutvarkymas. Būtent šios idėjos surinko daugiausiai balsų.

Darbo grupei „Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, projektų idėjų atranka ir finansavimas“ vadovavęs mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis sako, kad abu projektus bus siūloma įtraukti į Kėdainių rajono savivaldybės strateginį planą ir jiems bus suplanuotas finansavimas. Projektus ketinama pradėti įgyvendinti 2022 metais.

Paulius Aukštikalnis: „Manau, kad kaip pirmą kartą startavome puikiai ir turėjome net iš ko pasirinkti.“

„Gyventojai įvertino ir išrinko jiems labiausiai patikusias praktiškiausias ir jų poreikius atitinkančias idėjas. Dabar reikia tik rajono tarybos pritarimo, kad jų mintys jau kitais metais virstų kūnu ir visi pasimėgautume rezultatu.

Manau, kad kaip pirmą kartą startavome puikiai ir turėjome net iš ko pasirinkti.

Dalyvaujamasis biudžetas turi įsibėgėti ir gyventojai patys vis dažniau spręs, ko jiems labiau reikia“, − sako darbo grupės vadovas P. Aukštikalnis.

Dalyvaujamasis biudžetas Kėdainių rajono savivaldybėje įgyvendintas pirmą kartą. Tam prireikė kone visų metų.

Paskutiniame etape visą mėnesį – nuo spalio 18 iki lapkričio 18 dienos − vyko balsavimas už projektus.

Dėl gyventojų balsų iš viso varžėsi net 14 unikalių idėjų, iš kurių kiekviena gali padaryti mūsų miestą ir gyvenvietes daug gražesnius ir patogesnius.

Miestiečiai pasyvūs

Kėdainių rajono savivaldybės komisija buvo atrinkusi 7 projektus, kurie buvo siūlomi įgyvendinti miesto teritorijoje, o 7 kitose rajono seniūnijose: Aristavoje, Dotnuvoje, Lančiūnavoje, Pilionyse, Surviliškyje, Šlapaberžėje ir Vainotiškiuose. 

Mieste nugalėjo ir vienintelis Justinavos pliažo projektas surinko daugiausiai balsų ir net perkopė minimalią 300 balsų ribą. Idėja gavo 421 žmogaus palaikymą.

Net Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos vidinio kiemelio kupolams (295) nors ir nedaug, bet pritrūko 5 balų iki minimalios ribos.

Didžiosios Rinkos aikštės apželdinimo entuziastai taip pat patyrė nesėkmę.

Abu panašūs projektai, dalyvavę konkurse, nesurinko minimalios balų sumos.

Projektas „Rinkos aikštė gyva“ gavo 180 balsų, o projektas „Didžiosios Rinkos aikštės žalieji akcentai“ – 136 balsus.

„Atminties parkas“ gavo 147 balsus. Tikriausiai dėl savo lokalumo laisvalaikio ir poilsio zonos įrengimas M. Daukšos gatvėje tesurinko 95 balsus.

Mažiausiai balsų gavo projektas „Vaivorykštės“ tiltas vaikų akimis“ – tik 51.

Beje, miestietiški projektai neperžengtų nė kaimiškųjų – 200 balsų ribos.

Iš viso už projektus mieste buvo surinkti 1 325 balsai.  

Dalyvaujamasis biudžetas turi įsibėgėti ir gyventojai patys vis dažniau spręs, ko jiems labiau reikia.

P. Aukštikalnis

Aktyvesnės seniūnijos

Kelis kartus daugiau balsų už kaimiškose seniūnijose siūlomas idėjas atidavė rajono gyventojai.

Iš viso už projektus buvo atiduoti 3007 balsai. Jie tikrai buvo aktyvesni ir bene visi projektai, išskyrus du, peržengė minimalią kaimiškosioms seniūnijoms taikomą – 200 balsų ribą.

Iš neperžengusių ribos – tik muzikinio skvero įrengimas Lančiūnavoje (177 balsai) ir laisvalaikio zonos įkūrimas Vainotiškių kaime (145 balsai).

Užtat kiti penki projektai varžėsi tarpusavyje iki pat pabaigos.

Nuo laureato Surviliškio kabančiojo tilto, kuris surinko 601 balsą, beveik neatsiliko Šlapaberžės projektas „Baltų beržų pavėsyje“ – (592 balsai) ir Aristavos maudymvietės ir poilsio aplinkai gerinti skirta idėja (591 balsas). Abi idėjos tokios paklausios, kad jas skiria vos vienas balsas.

Kiek  mažiau – 482 balsus – surinko dotnuvių paplūdimys ir Pilionių pantoninis tiltelis – 419 balsų. Akademijos bendruomenė savo socialinio tinklo paskyroje net buvo sukūrusi balsavimui už dotnuvių paplūdimį skirtą šmaikščią reklaminę kampaniją. Gal tai ir pridėjo kiek žmonių aktyvumo. Tačiau reikia pripažinti, kad idėja balsuoti šiuolaikiškai – elektroniniu būdu beveik nepasitvirtino.

„Popierinis“ rajonas

Kad ir kaip diegtume technologijas, kurias spartino pandemija, kiek kompiuterinio raštingumo kursų bevykdytume, kaip patogiai bekurtume sprendimus, rajonas lieka visiškai ištikimas praeito amžiaus technologijoms ir renkasi balsavimą „popieriniu“ būdu.

Elektroniniu būdu balsavo tik 272 asmenys. 

Popierinio balsavimo aptarnavimui reikia papildomu darbu apkrauti žmones, kurie biuletenius priima seniūnijose ir juos paskui skaičiuoja, sudaro komisijas ir rašo protokolus. Vien dėl to skaičiavimas užtruko bene tiek pat, kiek ir pats balsavimas – bemaž visą mėnesį.

Tad Kėdainių vizija e-miestas ir e-visuomenė kol kas nepasiekiamos sąvokos. Kraštiečiams reikia dar reikia daug elementarių įgūdžių.

Iš viso buvo gauti 3 172 balsavimo biuleteniai, iš jų: 2 900 popieriniai, 272 – elektroniniai balsai. Iš jų buvo įskaityti 3 104 Kėdainių rajono gyventojų balsavimo biuleteniai, nes 68 pripažinti negaliojančiais. 45 buvo sugadinti arba neteisingai pažymėti ir 23 – balsavę asmenys nėra Kėdainių rajono savivaldybės gyventojai.

Kaip sakė mero pavaduotojas P. Aukštikalnis, buvo įsigudrinusių balsuoti ir keliose seniūnijose, nors to daryti negalima, kiekvienas asmuo turėjo tik du balsus: už projektą mieste ir už projektą kaime.

Dalyvaujamojo biudžeto projektai nugalėtojai

Kėdainių MIESTE

Projekto įgyvendinimo vieta: Nevėžio upės pakrantė, Justinavos sodai, Kėdainių miesto seniūnija, Kėdainiai.

Projekto tikslas – atnaujinti Justinavos soduose esantį pliažą, išplėsti smėlėtą krantą, įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, sukurti patogią aplinką ir įkurti patrauklią aktyvaus poilsio vietą gyventojams. Maudynės, tinklinis, krepšinis visada linksmiausios pramogos įvairiausio amžiaus žmonėms.

Projekto nauda – gyventojams bus daugiau galimybių aktyviai leisti laiką ir mėgautis gaivia Nevėžio upe.

Preliminari vertė – 17 500,00 Eur.

Projektas gavo 421 gyventojo balsą.

Kėdainių RAJONE

Projekto įgyvendinimo vieta: Pušyno gatvė iki kabančio tilto per Nevėžio upę, Surviliškio mstl., Surviliškio seniūnija, Kėdainių rajonas

Projekto tikslas – sukurti patogų ir estetišką taką kabančio tilto per Nevėžio upę link. Projekto metu bus sutvarkyta aplinka, padarytas tvirtas tako pagrindas, pastatyti ženklai, ribojantys transporto eismą, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, pastatyta pavėsinė su stalais ir suolais.

Projekto nauda: sutvarkyta dar viena lankoma vieta, pritraukianti daugiau turistų, sudaranti palankesnes sąlygas keliaujantiems piligrimams.

Preliminari vertė – 19 082,60 Eur.

Projektas gavo 601 gyventojo balsą.

Tik priminsime, kad dalyvaujamasis biudžetas, tai tam tikra dalis viso rajono biudžeto pinigų, kuriuos savo nuožiūra turi teisę vienam iš pateiktų projektų paskirti bet kuris rajono gyventojas. Kaip tai padaryti?

6 Komentarai

  • Abu geri projektai verti pergalės.

  • Elektroniniu būdu balsavo tik 272 asmenys?! Akmens amžius. Tai jei už projektus balsuoja tie kurie nesugeba su kompu tai tokius ir projektus turime…

  • Tai nuo pradziu reikejo rinkti parasus, kaip akmens amziui, kam cia dar tie elektroniniai balsavimai, idomu kiek ten pritrauks zmoniu tas sodu papludimys i smirdanti nevezi, nebent pensininkai eis po sodo darbu pasimuiluoti

  • Kad žmonės įtraukiami tai kiekvienas supranta, kad gerai. O projektai abu geri, nes žmonės taip nusprendė. Ateiti turim būt visi aktyvesni ir viskas gerai bus. Čia tik pradžia.

  • Kazkaip portlas tyli apie ausros mokytoja antivaksere, pasiuntusia 160 mokiniu i izoliacija. Nors visa Lietuvos ziniadklaida uze. Valdzios chebra? Chemtrailai?

    • Nieko cia keisto nera. Rinkos aikste yra Blazytes portalas, o toji yra zinoma kaip antivaksere kartu su Vyktaru.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video