TAU klausytojai pradėjo mokslo metus

 TAU klausytojai pradėjo mokslo metus

Dar prieš pat mokslo metų pradžią Kėdainių Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, „Sidabrinės linijos“ savanoriai, susitiko aptarti savo veiklos naujaisiais mokslo metais planus. Džestinos Borodinaitės nuotr

Džestina BORODINAITĖ

Linijiniai šokiai, vokalinis ansamblis, siuvimo kursai, anglų ir vokiečių kalbos, psichologijos paskaitos, skaitmeninis raštingumas, teisės pagrindai, geneologinio medžio sudarymas, kūrybinės dirbtuvės iniciatyviems piliečiams, mankštos, baseinas – šitiek ir dar daugiau veiklų šiais mokslo metais Senojo Kėdainių Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) siūlo savo klausytojams. Pasiūlyti platų įdomių užsiėmimų spektrą, TAU rektorės Gražinos Jedemskienės teigimu, švietimo organizacija gali tik įgyvendinamų projektų dėka.

Pasirūpina fiziniu aktyvumu

„Įgyvendinant „Nordplus” projektą „Amžius – ne riba II“ pagrindinis dėmesys yra skiriamas trims temoms: juridiniam senjorų švietimui, kompiuteriniam raštingumui ir geneologinio medžio sudarymui.

Taip pat vykdome Kėdainių rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Vyresniojo amžiaus žmonių į(si)traukimas į bendruomenės gyvenimą-2“.

Be to, glaudžiai bendradarbiaujame su Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuru, kuris pasirūpina pagyvenusio amžiaus žmonių fiziniu aktyvumu“, – sako G. Jedemskienė.

Vykdo projektus

Pasiūlyti platų įdomių užsiėmimų spektrą, TAU rektorės Gražinos Jedemskienės teigimu, švietimo organizacija gali tik įgyvendinamų projektų dėka.

Taip pat Senasis Kėdainių TAU nuo 2019 metų lapkričio mėnesio yra partneriai su Mariaus Čiuželio labdaros ir paramos fondu ir drauge vykdo du projektus.

Vienas iš jų – „Sidabrinė linija“ Kėdainiuose: pagalba senjorų, neįgaliųjų ir pabėgėlių integracijai į visuomenės gyvenimą“, kur savanoriai kalbina bendrauti norinčius vienišus senolius. Antras, taip pat su „Sidabrine linija“ susijęs projektas – „Pažeidžiamų senyvo amžiaus asmenų įgalinimas kuriant ir išbandant „Sidabrinės linijos“ informavimo telefonu paslaugą“.

Devynis mėnesius „Sidabrinėje linijoje“ pagyvenusiems žmonėms dėmesį skirianti Zita Kazokevičienė džiaugiasi šiuo šiltu ir nuoširdžiu bendravimu./Džestinos Borodinaitės nuotr.

17 savanorių

„Džiaugiamės mūsų universitete turėdami net 17 savanorių, kurie noriai kalbasi su senjorais ir tokiu būdu prisideda prie pažeidžiamų visuomenės grupių socialinės atskirties mažinimo.

Svarbu paminėti, jog savanoriams nuolat organizuojami seminarai, susitikimai, paskaitos psichologinėmis temomis ir kitokie įvairūs renginiai, skirti jų kompetencijų lavinimui“, – pabrėžia G. Jedemskienė.

Kartais tereikia pabūti tik geru klausytoju, kad žmogus galėtų išsipasakoti, pasiguosti ar pasidalinti išgyvenimais, todėl kviečiu rajono senjorus prisijungti prie „Sidabrines linijos“ veiklos: tapti savanoriais arba pašnekovais. Drąsiai skambinkite numeriu 8 800 80 020 ir bendraukite.

Aut. past.

Svarbiausia – didelis noras

Senojo Kėdainių TAU studentų savivaldos tarybos pirmininkė, rektorato narė Vida Liutkevičienė įsitikinusi, jog senam, vienišam žmogui svarbiausia išlaikyti socialinius ryšius: bendrauti, būti išklausytam ir išgirstam.

„Elementaru, jog vyresnio amžiaus žmonių situacija – nemaža šalies problema, prie kurios sprendimo, rūpindamasi vienišų senjorų tarpusavio bendravimu prisideda ir „Sidabrinė linija“.

Neabejotina, kad geras pokalbis išgydo, suteikia teigiamų emocijų, o teigiamų emocijų, kaip ir gyvenime meilės, niekada nebūna per daug.

Kartais tereikia pabūti tik geru klausytoju, kad žmogus galėtų išsipasakoti, pasiguosti ar pasidalinti išgyvenimais.

„Sidabrinės linijos“ savanoriu gali tapti kiekvienas ne jaunesnis kaip 16 metų asmuo ir nebūtinai gyvenantis Lietuvoje.

Svarbiausia – didelis ir nuoširdus noras kurti draugišką senatvę“, – akcentuoja V. Liutkevičienė.

Kviečia prisijungti

Zita Stašinskienė į susitikimą atvyko nešina arbūzu./Džestinos Borodinaitės nuotr.

„Kviečiu rajono senjorus prisijungti prie „Sidabrinės linijos“ veiklos: tapti savanoriais arba pašnekovais. Drąsiai skambinkite numeriu 8 800 80 020 ir bendraukite“, – ragina V. Liutkevičienė.

Prieštaringa

Beveik pusantrų metų „Sidabrinėje linijoje“ savanoriaujanti V. Liutkevičienė bendravo su trimis pašnekovėmis.

Šiuo metu savanorė kalbasi su labai meniška, grojančia akordeonu, rašančia eiles pašnekove iš Ukmergės.

„Pirma mano pašnekovė buvo iš Kazlų Rudos. Tai buvo vieniša, labai jautri pedagogė, kurios gyvenime nebuvo matyti džiaugsmo.

Nuolat stengiausi ieškoti bendrų temų, kurios padėtų praskaidrinti jos nuotaiką.

Antroji pašnekovė iš Vievio buvo labai prieštaringa pirmajai.

Jai niekada netrūko emocionalumo, aktyvumo, energijos. Tai buvo guvi, viskuo besidominti moteris, tačiau, pasikeitus jos gyvenimo aplinkybėms, mūsų bendravimas nutrūko“, – prieš tai buvusias savo pašnekoves pristato V. Liutkevičienė.

Bendravimas – svarbu

Prieš pusmetį atradusi naują pašnekovę Danguolė Lukošienė sėkmingai su ja bendrauja iki šiol./Džestinos Borodinaitės nuotr.

Devynis mėnesius „Sidabrinėje linijoje“ pagyvenusiems žmonėms dėmesį skirianti žinoma krašto poetė Zita Kazokevičienė džiaugiasi šiuo šiltu ir nuoširdžiu bendravimu.

„Kadangi seniai neturiu tėvų, todėl bendravimui su vyresnio amžiaus žmonėmis jaučiu poreikį.

Moteris iš Ukmergės – labai įdomi pašnekovė.

Ji buvusi kultūros namų direktorė ir bibliotekos vedėja. Labai gaila, jog šiuo metu turi sveikatos problemų, labai sunkiai vaikšto.

Mudviejų pokalbis prasideda 19 valandą, o tai, kad mano pašnekovė jau valandą prieš tai laukia sutarto telefoninio susitikimo įrodo, jog šis bendravimas jai tikrai labai svarbus ir reikalingas“, – mano Z. Kazokevičienė.

Šiltas bendravimas

Antaną Mažeiką prisijungti prie „Sidabrinės linijos“ projekto paskatino galimybė ir noras prisidėti prie kilnaus tikslo – vyresnio amžiaus žmonių emocinės gerovės stiprinimo.

Z. Kazokevičienės sako, kad jos visada turi apie ką kalbėti.

„Ji mane apšviečia apie tai, kas vyksta Ukmergėje ir jos rajone, aš papasakoju apie savo kraštą.

Taip pat pašnekovė labai džiaugiasi išleista pirmąja mano poezijos knygele, tad bendraujant tenka ir paskaityti.

Neslėpsiu – tarp mūsų vyksta tikrai labai šiltas ir nuoširdus bendravimas“, – tikina Z. Kazokevičienė.

Puikus pavyzdys

Antaną Mažeiką prisijungti prie „Sidabrinės linijos“ projekto paskatino galimybė ir noras prisidėti prie kilnaus tikslo – vyresnio amžiaus žmonių emocinės gerovės stiprinimo.

„Vienišiems žmonėms reikia bendravimo, išsikalbėjimo.

O mano pašnekovė iš Šiaulių, kuri visada būna pasiruošusi mūsų pokalbiui, jei dėl svarbių priežasčių jis neįvyksta, visada laukia kada ir vėl galėsime susiskambinti, – puikus to pavyzdys“, – sako A. Mažeika.

A. Mažeika tikina, neatsisakysiantis ir kitų pašnekovų, svarbiausia, jog atsirastų norinčių kalbėtis.

Džiaugiamės mūsų universitete turėdami net 17 savanorių, kurie noriai kalbasi su senjorais ir tokiu būdu prisideda prie pažeidžiamų visuomenės grupių socialinės atskirties mažinimo.

Aut. past.

Užaugino arbūzų

Zita Stašinskienė jau daugiau kaip metus bendrauja su buvusia agronome iš Kurklių miestelio, esančio Anykščių rajone.

„Kadangi pati labai mėgstu sodą, daržą, aplinką, todėl daug kalbamės apie augalus, jų priežiūrą, kenkėjus.

Ir dažnai ji skundžiasi vargstanti, nes tikina, kad Anykščių žemės, tai – ne Kėdainių, ten labai sausa.

Dar šį pavasarį pašnekovė užsiminė auginanti arbūzus.

Savo darže tikriausiai dar ir šiandien nebūčiau turėjusi nei vieno arbūzo, nes visi bandymai užauginti šį skanėstą tapdavo nesėkme.

Na, o mano pašnekovė geranoriškai sutiko man padėti ir atsiuntė arbūzo sėklų.

Šiandien savo darže jau turiu apie 30 arbūzo daigų ir su šeima gardžiai skanaujame puikaus derliaus rezultatus“, – pasidžiaugia Z. Stašinskienė.

Gelbsti eilės

Prieš pusmetį atradusi naują pašnekovę Danguolė Lukošienė sėkmingai su ja bendrauja iki šiol.

„Moteris, kuri gyvena Mažeikiuose, stipriai skundžiasi sveikatos sutrikimais, todėl pagrindinė mūsų pokalbių tema – jos sveikata.

Ji yra visai vieniša, nes prieš du metus sužinojęs apie jos blogą sveikatą, vyras ją tiesiog paliko.

Vienintelis ir labai nuoširdus draugas yra jos šuniukas, tad dažnai kalbamės ir apie jį.

Taip pat labai mėgstame papolitikuoti, pakalbėti apie tai, kas vyksta Lietuvoje, na, o kada pašnekovei būna labai liūdna, gelbsti eilės.

Neslėpsiu, labai norisi įnešti į jos gyvenimą šviesos, šilumos“, – sako D. Lukošienė.

Projektas „Pažeidžiamų senyvo amžiaus asmenų įgalinimas kuriant ir išbandant „Sidabrinės linijos“ informavimo telefonu paslaugą“ yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo 2014–2021 metų Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Lietuvoje lėšomis, programos dalis.

Projektas „Sidabrinė linija“ Kėdainiuose: pagalba senjorų, neįgaliųjų ir pabėgėlių integracijai į visuomenės gyvenimą“ bendrai finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų, parengtas pagal Kėdainių miesto veiklos grupės priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video