Metas pasirūpinti keturkojais draugais

 Metas pasirūpinti keturkojais draugais

Ilgesnės dienos, daugiau saulės, šiluma ir pavasario kvapas kviečia visus į lauką – taip pat daugiau laiko praleidžiame ir su savo augintiniais. Nors patys dar vaikštome apsimuturiavę striukėmis ir šiltais ilgais batais, pirmųjų aukų gana agresyviai ieškosi parazitai – erkės.

Pagrindinė apsauga

Apie tai, kaip lauke daug laiko praleidžiančius šunelius ir katinus paruošti šiltajam sezonui, kalbamės su „Kėdainių veterinarijos“ gydytoja veterinare Edita Rimkevičiūte.

„Erkės dabar yra labai aktyvios, labai kibios. Apsaugos priemonės – antkakliai, lašeliai bei tabletės. Be abejo, yra ir homeopatų mėgstamų priemonių kaip gintariniai karoliai, įmagnetinti medalionai ir panašiai, tačiau šių priemonių negaliu komentuoti.

Renkantis vieną iš veterinarinių priemonių reikia atkreipti dėmesį į daugelį dalykų. Renkantis lašiukus reikia atkreipti dėmesį į veikliąją medžiagą – daugelis jų veikia fipronilio pagrindu, tačiau veterinarai jau ima vis garsiau kalbėti, kad tai yra veiklioji medžiaga, kurios apsaugai nuo erkių nebeužtenka, nes erkės galimai prisitaikė prie jos. Blusas ši medžiaga veikia puikiai, tačiau erkes – silpniau.

[quote author=“E. Rimkevičiūtė“]Dauguma veterinarinių medžiagų, repelentų, kurie atbaido parazitus, veikia per kraujotaką. Tiek lašiukai, tiek antkaklis, tiek tabletės. Medžiagos patenka į augintinio kraują, ir vabzdys, įkandęs gyvūnui, su pirmu gurkšniu gauna dozę tų vaistų ir ima gaišti.[/quote]

Lašiukai veikia iki mėnesio laiko. Žmonės būna prisigaudę visokių mitų, esą yra kažkokie stebuklingi lašai, kurie tris mėnesius veikia – taip nėra. Lietuvoje nėra lašų, kurie veiktų ilgiau nei mėnesį laiko. Taigi šeimininkas turi būti pakankamai kruopštus, kad laiku sulašintų lašiukus, nes kartais ta pamiršta ar pradelsta savaitė gali atsiliepti labai skaudžiai.

Antkaklis veikia ne visada

Antkaklių yra pačių įvairiausių – nuo pagamintų žolelių pagrindu iki impregnuotų vaistinėmis medžiagomis. Bet vėlgi – savęs nuo erkių aliejukais aš nesaugočiau, tai taip pat ir gyvūnui tokių preparatų nenaudočiau. Veterinarai tiki vaistais, o ne aliejukais“, – kalbėjo E. Rimkevičienė.

Antkakliai neretam atrodo gana patogus dalykas – ypač jie priimtini atrodo tiems, kurie vengia savo augintiniui duoti tabletes. Tačiau bet kaip užsegtas antkaklis dar negarantuoja apsaugos.

„Su antkakliais dar vienas dalykas svarbus yra tas, kad jie turi turėti glaudų kontaktą su oda. Vadinasi, ilgaplaukiai, pūstakailiai gyvūnai išlieka rizikos zonoje, kad tas antkaklis gali nesuveikti. Ant kailio uždėtas antkaklis neveiks – jis turi būti gana stipriai priveržtas, kad liestųsi prie odos, o tarp antkaklio ir kaklo turi tilpti pirštas. Dažnai šeimininkai antkaklį palieka per laisvą – antkaklis tabaluoja, rodos, kažkas uždėta, bet veikti – jis neveikia. Mat tik per kontaktą su oda veikliosios medžiagos yra absorbuojamos ir patenka į kraują. Būna pretenzijų – va, pirktas brangus antkaklis, o jis nesuveikė.

[quote author=“E. Rimkevičiūtė“]Jeigu vis dėlto išvengti erkės įsisiurbimo nepavyko, gydytoja pataria radus erkę kreiptis į veterinarus, kurie ją visiškai pašalins. Tačiau jeigu nusprendėte erkę išimti pats – reikia parazitą suimti kuo arčiau galvos ir traukti sukamu judesiu prieš laikrodžio rodyklę. Po to augintinį reikia stebėti. [/quote]

Jeigu ilgaplaukiams gyvūnams žmonės visgi deda antkaklį, patariama plaukus toje kaklo srityje nukirpti prie pat odos.

Be to, aktyvus gyvūnas, kuris būna lauke, pasitaiko, kad pameta antkaklį. Ypatingai katėms tas aktualu – baisu, kad įsilipus į medį kažkur užsikabins ir užsismaugs. Štai, pavyzdžiui, „Foresto“ antkaklis atsiveržia esant dideliam tempimui, taigi katei kažkur medyje užstrigus antkaklis nutrūktų ir liktų tabaluoti ant šakos, o katė liktų sveika gyva, bet jau be antkaklio. Medžiokliniai šunys taip pat kartais antkaklius pameta“, – kalbėjo specialistė.

Tai, žinoma, žmogui turėtų būti pakankamai svarbu, mat pamestas antkaklis ne tik palieka augintinį be apsaugos, bet ir yra visai nemažas finansinis nuostolis.

Naujas ir patogus preparatas

Vis dėlto naujausi ir, ko gero, patys veiksmingiausi ir žmogui mažiausiai rūpesčių sukeliantys preparatai – tabletės.

„Naujausi preparatai yra tablečių forma – jų Lietuvoje yra gana nemažai. Yra tablečių, kurios veikia mėnesį, ir tokių, kurios veikia tris mėnesius. Preparatas veikia puikiai – tiek erkes, tiek blusas, be to, dar veikia ir niežus.

[quote author=“E. Rimkevičiūtė“]Dauguma veterinarinių medžiagų, repelentų, kurie atbaido parazitus, veikia per kraujotaką. Tiek lašiukai, tiek antkaklis, tiek tabletės. Medžiagos patenka į augintinio kraują, ir vabzdys, įkandęs gyvūnui, su pirmu gurkšniu gauna dozę tų vaistų ir ima gaišti.[/quote]

Be abejo, reikia nepamiršti sumaitinti tabletę kas mėnesį arba kas tris.

Dauguma veterinarinių medžiagų, repelentų, kurie atbaido parazitus, veikia per kraujotaką. Tiek lašiukai, tiek antkaklis, tiek tabletės. Medžiagos patenka į augintinio kraują, ir vabzdys, įkandęs gyvūnui, su pirmu gurkšniu gauna dozę tų vaistų ir ima gaišti.

Taigi iš esmės veikimo būdas visų yra vienodas, skiriasi tik naudojimo būdas.

Kai kurie preparatai turi tam tikrų medžiagų, kurios apsaugo ne tik patį gyvūną, bet ir aplinką, kurioje jis yra. Tokių yra ir antkaklių, ir lašelių formos preparatų. Specialios medžiagos apsaugo ir guoliuką ar kitą vietą, kur gyvūnas daugiausia būna“, – kalbėjo gydytoja veterinarė Edita.

Tiesa, gydytoja pripažino, kad nuomonių apie tas tabletes yra pačių įvairiausių.

„Yra kontraversiškų nuomonių dėl tų tablečių – atsiradus naujam preparatui visuomet yra gana baisu jį naudoti. Pirmiausia tas tabletes naudojome šunims, kurie sirgo niežais, ir tada pastebėjome, kad ji puikiai pasiteisina, nebuvo jokių šalutinių poveikių. Išbandėme tabletes savo gyvūnams – viskas puikiai veikia. Mano pačios šuo visą rudenį gamtoje praleido, miškuose – tabletė puikiai pasiteisino, neturėjau jokių problemų.

Be to, jeigu „Kėdainių veterinarijos“ klientai savo augintiniams duoda būtent tris mėnesius veikiančią tabletę nuo parazitų, klinika turi galimybę žmogui atsiųsti žinutę su priminimu, kad metas augintiniui sugirdyti kitą tabletę – mat tablečių vartojimą nutraukti reikia tik žiemos metu, vadinasi, per sezoną augintiniui tektų sugirdyti dvi ar tris tokias tabletes“, – kalbėjo E. Rimkevičiūtė.

Jeigu vis dėlto išvengti erkės įsisiurbimo nepavyko, gydytoja pataria radus erkę kreiptis į veterinarus, kurie ją visiškai pašalins. Tačiau jeigu nusprendėte erkę išimti pats – reikia parazitą suimti kuo arčiau galvos ir traukti sukamu judesiu prieš laikrodžio rodyklę. Po to augintinį reikia stebėti – tą pačią dieną pas veterinarus vykti neverta, mat jokių pokyčių dar nebus rasta.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video