Kodėl stringa nuotekų tinklų įrengimas Šėtoje ir Kunioniuose?

Šėtoje ir Kunioniuose jau seniai turėjo būti baigtas vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimas, tačiau tik dabar darbai pajudėjo pabaigos link. Nuotekų tinklus įrenginėjantys „Kėdainių vandenys“ dėl visų bėdų kaltina konkursą šiems darbams atlikti laimėjusią bendrovę „Techsis“ ir sako, kad su ja vargas prasidėjo vos tik šiai laimėjus konkursą.
Darosi panašu, kad dauguma problemų kyla dėl to, jog organizuojant konkursus nėra jokių būdų užtikrinti, kad juos tikrai laimės visus reikalavimus ir įsipareigojimus realiai galinti įvykdyti įmonė.
Konkursus laimi mažiausią rangos darbų kainą pasiūliusios įmonės, kai kuriais atvejais, kaip pavyzdžiui, Šėtoje ir Kunioniuose, net pervertinusios savo galimybes.
Darbai jau turėjo būti baigti
Pasak bendrovės „Kėdainių vandenys“ direktoriaus Rimgaudo Praninsko, problemos įrenginėjant vandentiekio ir nuotekų tinklus Šėtoje ir Kunioniuose prasidėjo vos įvykus konkursui.
Tuomet iš karto į „Kėdainių vandenis“ kreipėsi minėto konkurso laimėtoja, prašydama leidimo keisti projektą ir Kunioniuose bei Šėtoje sumontuoti kitokią įrangą nei buvo suplanuota ir nurodyta konkurso sąlygose.
Tuomet rangovai savo prašymą motyvavo tuo, kad po konkurso laimėjimo užsitęsus darbų pradžiai, pirminiame projekte numatyta įranga pabrango, todėl UAB „Techsis“ nekeisdama projekto turėtų dirbti nuostolingai, o ji sau to leisti negali, todėl prašė leidimo pakeisti numatytą įrangą į pigesnę.
Nei „Kėdainių vandenys“, nei Kėdainių rajono savivaldybė, nei techninę šio projekto priežiūrą atliekantis specialistas su rangovo prašomais pakeitimais nesutiko.
Po ilgų ginčų galiausiai vis tik darbai pajudėjo.
„Kunionių kaimo vandentiekio ir nuotekų tinklų statyba ir rekonstrukcijos darbai jau turėjo būti baigti. Net įvertinus kelis darbų pratęsimo terminus, tie darbai turėjo būti baigti praėjusių metų vasaros gale, tačiau dėl probleminio rangovo darbai laiku pabaigti nebuvo.
Viliamės, kad darbai visiškai bus užbaigti šių metų balandį.
Šėtos miestelyje analogiška situacija. Darbus tikimės baigti šių metų birželį“, – sakė R. Praninskas.
Darbai pajudėjo tik pasamdžius subrangovą
Tai, kad Šėtos ir Kunionių gyvenviečių vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimo konkursą laimėjusio rangovo kompetencijos abejotinos, mano ir savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius, kuris yra sakęs, kad net atrodė, jog konkursą laimėjusi įmonė „Techsis“ apskritai nenori dirbti. Pasak jo, darbai tiek Šėtoje, tiek Kunioniuose pajudėjo tik pasamdžius subrangovus.
„Rangovas, jei taip galima sakyti, nėra stiprus. Prieš keletą mėnesių jis pasisamdė subrangovą ir nuo tada darbai ėmė sparčiai judėti į priekį.
Darbai buvo kiek sustoję žiemą, kai buvo prisnigę, įšalę, tačiau dabar jie vėl atnaujinti.
Kunioniuose statybos darbai jau baigti, liko tik iki galo supildyti dokumentaciją. Kiek žinau, kai kurie gyventojai jau ėmė jungtis prie nuotekų tinklų.
Šėtoje darbai vyksta pilnu tempu, pačių tinklų įrengimas jau beveik baigtas. Iki birželio vidurio rangovai žada sumontuoti vakuuminę stotį ir iki liepos mėnesio darbai jau ir ten turėtų būti baigti“, – naujienomis dalijosi A. Kacevičius.
„Didžiausia problema yra kai kurių rangovų, dalyvaujančių konkursuose, nekompetencija ir galimybių prisiimtiems įsipareigojimams vykdyti neturėjimas.
Mūsų pareiga yra išreikalauti iš darbus vykdančių rangovų vykdyti visus sutartyse numatytus įsipareigojimus“, – antrino R. Praninskas.
[quote author=”R. Praninskas”]Didžiausia problema yra kai kurių rangovų, dalyvaujančių konkursuose, nekompetencija ir galimybių prisiimtiems įsipareigojimams vykdyti neturėjimas.[/quote]
Keli procentai
Tačiau Šėtoje ir Kunioniuose yra problemų ne tik su vėluojančiais nuotekų ir vandentiekio tinklų įrengimo darbais. Čia yra bent keletas namų ūkių, kurie laiku nepareiškė noro prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų.
Tiesa, dalis į traukinį pavėlavusių gyventojų visgi bus prijungti prie tinklų pačių „Kėdainių vandenų“ sąskaita, tačiau, pasirodo, tai įmanoma ne visiems, ir keletas namų mėgautis centralizuotos nuotekų sistemos teikiamais privalumais negalės.
„Visi tiek Šėtos miestelio, tiek Kunionių kaimo gyventojai, kurie išreiškė norą jungtis prie centralizuotų tinklų, kai buvo vykdoma apklausa projektavimo darbams, turės galimybę naudotis centralizuotais tinklais.
Deja, dėl įvairių priežasčių kai kurie gyventojai nedalyvavo apklausoje, bet vykdant statybos darbus išreiškė norą jungtis prie centralizuotų tinklų ir buvo įtraukti į projektą UAB „Kėdainių vandenys“ finansavimo sąskaita.
Vis dėlto dėl techninių sprendinių ne visus persigalvojusius ir staiga vis tik panorus jungtis prie tinklų buvo įmanoma įtraukti į projekto apimtį“, – sako R. Praninskas ir priduria, kad Kunionių kaime tokių gyventojų bus apie 2%, o Šėtos miestelyje – apie 5%.
Turi investuoti ir patys
Tai, kad „Kėdainių vandenys“ nuties centralizuotus nuotekų tinklus, dar nereiškia, kad gyventojams prie jų prisijungti visiškai nieko nekainuos.
„Mes privalome pakloti centralizuotus vandentiekio ir nuotekų tinklus gatvių inžineriniuose koridoriuose valstybinėje žemėje su atšakomis iki gyventojų sklypo ribos.
Savo privataus sklypo ribose gyventojai privalo savo lėšomis organizuotis prisijungimus iki savo gyvenamojo būsto“, – atkreipė dėmesį pašnekovas ir spėjo, kad būtent tai, jog gyventojai patys turi susimokėti už galutinį namų ūkio prisijungimą prie centralizuotos sistemos, gali lemti kai kurių nenorą prisijungti.
Tačiau tokių namų ūkių, pasak jo, nėra daug, ir jie neturėtų tapti problema atiduodant projektą. Vis dėlto, jei norą prisijungti išreiškę namų ūkiai vėliau persigalvos – tai jau gali sukelti nesklandumų.
„Gali atsirasti problema, jeigu po projektų pridavimo per dvejus metus prie centralizuotų tinklų neprisijungs visi gyventojai, kurie, vykdant projektavimo darbus, buvo išreiškę norą jungtis prie centralizuotų tinklų“, – sako pašnekovas.