Keturių vaikų mama save atranda kurdama, nors rankdarbių ilgą laiką net nemėgo (FOTOGALERIJA)

Kruopštiems rankų darbo gaminiams niekada netrūko populiarumo. Ne vienas pripažinto menininko, amatininko ar kūrėjo darbas puošia daugelio iš mūsų interjerą, tačiau kiek dar yra tokių, kurie turimais kūrybiniais gebėjimais dalijasi tik su sau artimais žmonėmis ir nėra plačiai žinomi.
Viena tokių – Angiriuose gyvenanti keturių vaikų mama Dalė Abromaitienė, kuri dar jaunystėje prisilietė prie kūrybos, lydinčios ją visą gyvenimą.
Rimtai neužsiėmė
„Ne visada mėgau rankdarbius.
Vaikystėje daugiau linkau piešti, paūgėjusi pradėjau domėtis įvairiais augalais, todėl su malonumu rausdavausi mamos taip puoselėjamuose gėlynuose.
Didesniu pomėgiu rankdarbių ir įvairių dekoracijų kūrimas tapo, kai sukūriau šeimą ir išsikėliau iš tėvų namų.
Iki tol niekad tuo rimtai neužsiėmiau.
Tik mokyklos laikais darbų pamokose susipažinau su nerimu, mezgimu, siuvinėjimu, tačiau ilgainiui viskas pasimiršo, todėl teko pradėti mokytis bei semtis žinių nuo pradžių.
Su laiku supratau, kad aplinkiniams rankų darbo gaminiai išties patinka, todėl juos kurti pradėjau su dar didesniu džiaugsmu.
Šiuo metu užsiimti kūryba – mano aistra. Ji padeda atsipalaiduoti, ieškoti ir atrasti save“, – teigia angirietė.
Gimė savaime
Pasiteiravus, ar visiems gerai žinoma lietuviška patarlė „Obuolys nuo obels netoli rieda“ galioja ir šiuo atveju, Dalė purto galvą.
„Šeimoje niekada nebuvo puoselėjami meniniai ar kūrybiniai gabumai, daugiau dėmesio buvo skiriama šeiminiam gyvenimui ir buičiai. Taip pat mano pomėgis visiškai nėra susijęs ir su tiesioginiu darbu. Kauno kolegijoje esu baigusi prekybos mokslus.
Tad jei kas teiraujasi, iš kur atsirado toks noras ir aistra kūrybai, atsakyti tampa nelengva. Tikriausiai jie gimė mano viduje savaime. O dabar potraukis kruopštiems darbeliams, įvairiems rankdarbiams tarsi įaugęs mano kraujyje“, – tikina Dalė.
Kūryba – ne verslas
Šiuo metu angirietė nedirba, todėl laiką leisdama namuose gali daugiau jo skirti taip mėgstamam užsiėmimui. Rankų darbo gaminių kūrėja pasidžiaugia, kad veikla, jai teikianti tiek džiaugsmo, gali nešti ir finansinės naudos.
„Pirmuosius darbus darydavau sau, dovanodavau draugams bei artimiesiems. Vėliau klientų ratas plėtėsi. Gaminukų panoro įsigyti jų pažįstami.
Tačiau svarbu pabrėžti, jog mano kūryba – ne verslas. Niekada nebuvo minčių užsiimti masine gamyba.
Kiekvienas mano darbelis unikalus, viduje slepiantis dalelę manęs, o jei ir užeina noras tokį patį pakartoti, dažniausiai nepavyksta, nes vis tiek galutinis variantas būna šiek tiek kitoks nei pirminis.
Pačios rankomis sukurti darbai dažniausiai virsta dovanomis, gaminių pavieniai asmenys įsigyja tik kartais. Man asmeniškai svarbiausia kūrybinis procesas ir, žinoma, gautas rezultatas, jei jis netenkina, viską išardau ir darau iš naujo.
O labiausiai širdį glosto išgirsti puikūs atsiliepimai apie gaminius, kas leidžia suprasti, jog einu teisingu keliu. Tai kelia ūpą ir motyvaciją judėti toliau“, – pabrėžia rankdarbių mylėtoja.
[quote author=”Dalė”]Pirmuosius darbus darydavau sau, dovanodavau draugams bei artimiesiems. Vėliau klientų ratas plėtėsi. Gaminių panoro įsigyti jų pažįstami. Tačiau svarbu pabrėžti, jog mano kūryba – ne verslas. Niekada nebuvo minčių užsiimti masine gamyba.[/quote]
Kuria namuose
Dalė neslepia, jog neretai kyla noras savo pomėgį, kuris teikia jai tiek džiaugsmo, paversti darbu, tačiau, anot jos, gyvenant kaime sunku šią svajonę įgyvendinti.
„Visų pirma nevairuoju automobilio, o vyras daug dirba ir kasdien į darbovietę privežioti manęs tikrai negalės.
Taip pat pastaruoju metu kamuoja sveikatos sutrikimai, todėl savo malonumui drauge su jauniausiomis mūsų šeimos atžalomis kuriame namuose“, – sako angirietė.
Edukacinės pamokėlės
Angirių bendruomenės centro iniciatoriai ne kartą prašė Dalės ir jos dukrų pasidalyti savo patirtimi bei kūrybiniu talentu ir su bendruomenės centro nariais.
„Angirių bendruomenės centre buvome surengusios kūrybinių darbelių parodėlę. Jos metu dalijomės patirtimi, pasakojome, kaip atsiranda vienoks ar kitoks darbelis, kokios medžiagos reikalingos atlikti vienokią ar kitokią kompoziciją.
Labai džiugu, jog po susitikimo sulaukėme susidomėjimo su siūlymais vesti edukacines pamokėles. Nelemtas karantinas kol kas trukdo ir šį troškimą įgyvendinti. O būtų taip malonu“, – nuogąstauja kūrėja.
Atranda gamtines medžiagas
Pasak Dalės, bet koks kūrybinis procesas – daug kruopštumo, kantrybės ir meilės reikalaujantis darbas.
„Tačiau tai teikia džiaugsmą, o ypatingai tada, kai kartu dirba ir kiti šeimos nariai. Meno paragavę žmonės tampa kūrybiškesni ir labiau vertinantys vertybes.
Šiuo metu namuose likusios tik dvi mūsų su vyru atžalos – dukros Austėja ir Jogilė, kurios noriai prisideda prie mano kūrybos, vyresnėliai pabaigė mokslus ir jau kurį laiką gyvena savarankiškai.
Su jaunėlėmis šiltuoju metų sezonu vaikščiodamos paupiais, rudenį grybaudamos, vasarą viešėdamos pajūryje atrandame įvairiausių gamtinių medžiagų: šakelių, lapelių, samanų, kankorėžių, kriauklelių, gintaro gabalėlių ir kt.
Vyras dažnai pajuokauja, kad tempiame į namus viską, ką tik galime. Bet tokia jau to kūrėjo dalia, pasijuokiu atkirsdama jam“, – teigia rankdarbių kūrėja.
Artimos kūrybai
Keturiolikmetė Austėja lanko Josvainių gimnaziją. Baigusi mokyklą ruošiasi rinktis pedagogikos mokslus. Mergaitė svajoja tapti lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja.
Jogilei artima kūryba. Baigusi Josvainių gimnaziją mergaitė nori studijuoti menus. O kaip bus, vienas Dievas žino.
„Abi mergaitės vienareikšmiškai tikina, jog nesvarbu kokią ateitį jos pasirinks, kūryba niekada iš jų gyvenimo nedings“, – pasidžiaugdama savo dukrų kūrybiškumu pabrėžia angirietė.
Kliaujasi vyraujančia nuotaika
Dalės namuose gimsta įvairiausi gaminiai: nuo mažų, pakabinamų ar pastatomų rankų darbo gaminių, tinkančių vidaus interjerui, iki itin didelių dekoracijų, pritaikytų dekoruoti aplinką lauke.
„Kiekviena mūsų šeimos šventė neapsieina be tam skirtų papuošimų. Kasmet kurdama rankdarbį stengiuosi tą daryti vis kitaip. Aišku, visada atsiranda progų, kuomet naudoju tik labiausiai patinkančius gaminukus.
Visų Šventųjų šventėms pamėgau kurti krepšelius, šv. Velykoms gaminu įvairias gamtos atbudimą simbolizuojančias kompozicijas, šv. Kūčioms su dukrelėmis gaminame adventinius vainikus, šv. Kalėdų proga kiemą papuošiame pintiniais nykštukais arba elniukais.
Kurdama kitokius rankdarbius ar interjero dekoracijas (cemento ir audinių vazas, sienų dekoracijas fotosesijoms, riešines, miegančias rožes, saldainių ar gėlių medžius, įvairias pastatomas ar įrėmintas kompozicijas ir kt.) kliaujuosi nuotaika ir idėjomis.
Dažnai būna ir taip, jog namuose atrasti nebereikalingi daiktai su dekoro pagalba prikeliami antram gyvenimui.
Kuriant visada norisi originalumo. Daugiausia naujų idėjų atneša tam tikri gyvenimo įvykiai. Kartais genialių minčių kyla prieš iškeliaujant į sapnų karalystę.
Taip pat neretai idėjų pasisemiu internete, tačiau nė vieno pamatyto kūrybinio darbo aklai nekopijuoju.
Mano darbeliai paprasti, bet su didžiule meile ir šiluma sukurti. Į juos sudėta visa mano širdis“, – pasakodama apie savo kuriamus gaminius pabrėžia Dalė.
[quote author=”Dalė”]Visų Šventųjų šventėms pamėgau kurti krepšelius, šv. Velykoms gaminu įvairias gamtos atbudimą simbolizuojančias kompozicijas, šv. Kūčioms su dukrelėmis gaminame adventinius vainikus, šv. Kalėdų proga kiemą papuošiame pintiniais nykštukais arba elniukais.[/quote]
Buvo baisiausia, kad nepavyks
Sunkiausia, anot rankdarbių kūrėjos, tada, kai sudėtingą kūrybinį darbą bandai daryti pirmą kartą.
„Šiais metais pinti karklo medeliai tapo tikru iššūkiu. Jų gamybai pradėjome ruoštis dar gerokai prieš gamtos atbudimo šventę šv. Velykas.
Visų pirma gavę bendruomenės pirmininkės leidimą, prisiskynėme karklų. Tą reikėjo daryti šaltuoju metų sezonu, kai karklų vytelės lanksčiausios.
Gerokai paplušėję su dukrelių ir vyro pagalba nupynėme daug karklo medelių. Po ilgo darbo skaudėjo ir rankeles, ir kojeles, pirštai kaip reikiant atgrubo, bet gautas rezultatas nenuvylė. Nors, prisipažinsiu, tikrai bijojau, kad nepavyks.
Šiuo metu namuose beliko tik trys pinti karklo medeliai. Jais ruošiamės padabinti savo namų kiemą“, – tikina Dalė.
[#gallery=2606#]