Gyvūnų ženklinimo ir registravimo atmintinė
Nuo šių metų sausio pirmosios dienos įsigaliojęs reikalavimas ženklinti ir registruoti augintinius sukėlė tikrą sumaištį tiek veterinarijos gydyklose, tiek gyvūnų augintojų gretose. Nors pasisakančių už ir prieš šį įstatymą gretos yra panašios, įstatymo paisyti privalu. Kadangi neretam gyventojui vis dar kyla nemažai klausimų, pristatome atmintinę, kurioje pažymėti svarbiausi įstatymo aspektai.
- Ženklinti ir registruoti privaloma visus šunis, kates ir šeškus.
- Minėti gyvūnai, atvesti nuo 2016 sausio 1 dienos, per 4 mėnesius privalo būti paženklinti mikroschema. Gyvūnai turi būti paženklinti iki jų perdavimo kitam savininkui. Gyvūnų registre paženklinti gyvūnai turi būti užregistruoti per 7 kalendorines dienas.
- Gyvūnai, atvesti iki 2015 gruodžio 31 dienos, privalo būti paženklinti ir užregistruoti iki 2017 balandžio 14 dienos, bet ne vėliau, kaip iki augintinio perdavimo kitam savininkui.
- Gyvūno, kuris buvo paženklintas iki 2015 gruodžio 31 dienos, savininkai turi kreiptis į teritorinį VMVT skyrių tam, kad duomenys būtų perkelti į naująjį valstybinį registrą. Augintojas turi pateikti 2 prašymo registruoti egzempliorius, veterinarijos gydytojo išduoto dokumento ar gyvūno paso kopiją, kurioje nurodytas mikroschemos numeris ir ženklinimo data. Prašymą pateikti galima tiesiogiai arba paštu. Prašymą siunčiant paštu, gyvūno savininkas turi pridėti asmens tapatybę nurodančio dokumento kopiją. Dėl gyvūno perregistravimo taip pat galima kreiptis ir į veterinarijos gydyklas.
- Per 14 dienų nuo augintinio nugaišimo arba dingimo, savininkas privalo išregistruoti gyvūną. Tą padaryti galima kreipiantis į veterinarijos gydyklą, teritorinį VMVT skyrių arba naudojantis elektroniniais valdžios vartais.
- Augintiniai, įvežti į Lietuvos Respubliką iš kitų šalių, paženklinti ir įregistruoti turi būti per 14 dienų nuo atvežimo.
Reikalinga kiekvienam atsakingam žmogui
„Kėdainių veterinarijos“ gydytoja Marija Miliukienė pabrėžia, kad registravimo ir ženklinimo svarbą suprasti turėtų kiekvienas.
„Svarbu, kad visi gyvūnai būtų paženklinti todėl, kad tik tai leidžia įvairiais atvejais nustatyti kas yra tikrasis gyvūno savininkas. Nepaženklinti gyvūnai gali keliauti iš rankų į rankas, nes paėmus nepaženklintą gyvūną iš gatvės nežinai, ar jis yra pabėgęs, ar turi savininką, ar jis tiesiog benamis ir reikia jam ieškoti kitų namų. Neretai nutinka taip, kad kažkieno netyčia pabėgęs gyvūnas nuklajoja į kitą rajoną, kur jį radęs žmogus pasiima toliau auginti sau. Tokiu atveju gyvūnas jau negrįžta į savo namus. Tokių atvejų būtų mažiau, jei gyvūnai būtų ženklinami.
Kitas dalykas, kuris yra itin aktualus mūsų profesijoje – tai prašymai atlikti gyvūnams tam tikras procedūras, tarkim eutanaziją. Jei kažkas atneša gyvūną į kliniką ir prašo jį eutanazuoti, mums praktiškai yra neįmanoma nustatyti ar tas žmogus yra tikrai gyvūno savininkas ir ar tikrai mes teisėtai atliktumėme šią ar kitokią prašomą procedūrą. Esant privalomam ženklinimui patikrinimo, ar į kliniką atneštas gyvūnas tikrai priklauso tam žmogui, galimybė tampa šimtaprocentinė.
Taip pat manome, kad ženklinimas teigiamai veiks beglobių gyvūnų kontrolę. Laukiniai gyvūnai platina ligas, kurios pavojingos ir žmonėms, todėl tikėtina kad sumažės ir jų rizika“, – privalumus vardija M. Miliukienė.
Veterinarijos gydyklose ženklinimas ir registravimas gali kainuoti įvairiai, nors VMVT siūloma kaina – iki 15 eurų.
Asmenys, laikantys daugiau negu du augintinius, gali registruotis internetinėje svetainėje www.pazenklinkaugintini.lt bei užsiregistruoti nemokamam kitų augintinių ženklinimui.