Atsisakoma privalomojo gyvūnų ženklinimo

 Atsisakoma privalomojo gyvūnų ženklinimo

Šių metų pradžioje įsigaliojęs įstatymas, įpareigojęs gyventojus ženklinti ir registruoti visus laikomus šunis, kates ir šeškus neteko galios. Praeitą savaitę Seimas pritarė siūlymui atsisakyti privalomojo gyvūnų ženklinimo. Šis sprendimas nėra vertinamas vienareikšmiškai – skeptikai džiaugiasi, tuo tarpu ženklinimo ir registravimo idėjos entuziastai tikina, jog žengėme gerą žingsnį atgal.

Per daug streso

Tokiam sprendimui pritarusio pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirto Seimo Kaimo reikalų komiteto išvadoje rašoma, kad „Įstatymo projektu siekiama gyvūnų ženklinimo procesą mikroschemomis vykdyti laipsniškai, nes privalomas ženklinimas ir jų registraciją sukėlė bereikalingą įtampą gyventojų tarpe, didžioji  gyventojų dalis yra tam nepasiruošusi“.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Petras Čimbaras „Rinkos aikštei“ sakė, kad pagrindinė priežastis, kodėl įstatymo atsisakoma – didelė įtampa kaimo vietovėse.

„Kaimo vietovių gyventojai nesuprato to priverstinio ženklinimo esmės. Savanoriškas ženklinimas lieka. Tiesiog norėjome tą įtampą sumažinti“, – kalbėjo Seimo narys.

P. Čimbaras teigė, kad įstatymas nebuvo tinkamai paruoštas. „Tas įstatymas buvo jau seniai priimtas, tik įsigaliojo nuo šių metų. Nebuvo atlikti namų darbai – registras nebuvo sutvarkytas, viešinimas buvo menkas. Anksčiau sakė, kad važiuos per kaimus, informuos, nemokamai su veterinarais čipus dalins – tas neįvyko. Kur tik nuvažiuoji į kaimo sodybą, pirmas klausimas – ką su šunimis daryt? Dėl to ir užregistravome įstatymo atšaukimą“, – tikino P. Čimbaras.

Dalis įstatymo lieka

Seimas vis dėlto nusprendė, kad mikroschemomis derėtų ženklinti tik iš Lietuvos išvežamus ir įvežamus šunis, kates, šeškus bei pavojingomis laikomas šunų veisles. Pavojingoms veislėms priskiriamos Amerikiečių pitbulterjero, Amerikiečių Stafordšyro terjero, Stafordšyro bulterjero, Amerikiečių buldogo, Argentinos dogo, Brazilų mastifo, Turkų aviganio, Kaukazo aviganio ir Pietų Rusijos aviganio veislės.

Numatoma, kad gyvūnus ženklinti ir registruoti turėtų daryti ir šių gyvūnų veisėjai. Visiems kitiems būtų palikta teisė savanoriškai ženklinti savo augintinius.

Vadina priešrinkiminiu triuku

Kėdainiuose veikiančios gyvūnų globos organizacijos „Pifas“ vadovė Brigita Kymantaitė įsitikinusi, kad tokios įstatymo pataisos – nesąžiningas priešrinkiminis triukas.

„Įstatymo pakeitimus vertiname neigiamai. Per 5 mėnesius viskas radikaliai pakeista – nesuprantama, kaip taip galima. Daugiau nei 15 000 žmonių įvykdė prievolę ir paženklino gyvūnus, o kaip kitiems jaustis? Jie įvykdė prievolę, o štai kitiems jos jau nebelieka. Šios įstatymo pataisos rodo politinės kultūros nebuvimą, tiesiog rinkiminės kampanijos dalis“, – įsitikinusi B. Kymantaitė.

Pašnekovė taip pat tikino, kad tą, ką nevyriausybinės organizacijos žadėjo, padarė, tad teigti, esą liko neįgyvendintų pažadų – neteisinga.

„Gyventojams, laikantiems daugiau nei 2 gyvūnus, mokėti reikia tik už dviejų gyvūnų ženklinimą, o už kitų gyvūnų ženklinimą mokėti nereikia. Buvo sukurta interneto svetainė, paskelbtos anketos internete, kurias gyventojai galėjo užpildyti – dalis gyventojų kreipėsi, jiems mes padėjome.

Visiems Seimo nariams du kartus išsiuntėme pranešimus apie mūsų projektą, koks jis, kaip veikia“, – tikino „Pifo“ vadovė.

Pašnekovės teigimu, Kėdainiuose yra buvę tokių situacijų, kuomet žmogui buvo siūloma nemokamai suteikti ženklinimo ir registravimo paslaugą, tačiau patys žmonės to atsisakė, teigdami, jog laukia įstatymo atšaukimo.

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video