Atkeliavęs pavasaris išbudino erkes
Pirmosios pavasario savaitės džiugina šilumos išsiilgusius žmones. Šviečiant saulei daugelis pasinaudoja galimybe pasivaikščioti po parkus ar miškelius, kartu geru oru pasidžiaugti išvesdami ir savo augintinius. Ir nors lauke nėra taip jau šilta, kraujasiurbiai parazitai jau ėmė busti – kas dieną atsiranda pranešimų apie rastas įsisiurbusias erkes. Tiesa, kol kas tik gyvūnams.
Rado 11 erkių
„Kėdainių veterinarijoje“ dirbanti gydytoja veterinarė Edita Rimkevičiūtė pasakojo apie savaitės pradžioje atvestą šunelį, kuriam buvo įsisiurbę net 11 erkių. „Šuo buvo rastas paliktas prie miško. Žmonės jį priglaudė, o po kelių dienų pastebėjo, kad jam įsisiurbusi erkė. Atvežė jį pas mus, o mes iš viso radome vienuolika jų įsisiurbusių. Kai kurios erkės buvo visai mažos, o kitos – keletą dienų pabuvusios. Šuo jaučiasi gerai, kol kas jį stebime“, – pasakojo E. Rimkevičiūtė.
Gydytojos teigimu, kasmet kovo pradžia būna paženklinta erkėmis. „Kai temperatūra tampa bent kiek teigiama ir nutirpsta sniegas, ima rastis erkių. Pirmoji pavasarinė erkių maitinimosi banga būna labai arši. Vasarą erkės būna ramesnės, o rudenį vėl pasidaro ypač aršios“, – komentavo gydytoja.
Metas apsaugoti augintinius
Vos atšilus orams gyvūnų augintojai turi pasirūpinti savo mažųjų draugų apsauga. Tiesa, būdų apsaugoti gyvūnus nuo erkių yra ne vienas, tad augintojui belieka išsirinkti jam priimtiniausią variantą.
„Stebuklingo preparato, kuris apsaugo gyvūną 100 procentų nėra. Tačiau yra daugybė variantų. Pavyzdžiui antkakliai – jų būna įvairių. Tiek homeopatinių, tiek su medicininiais preparatais, įvairaus stiprumo. Jie veikia iki 8 mėnesių – taigi vienintelis rūpestis žmogui yra užtikrinti, jog gyvūnas antkaklio nepames, ir praktiškai visą sezoną gyvūnas būna apsaugotas. Taip pat yra tabletės, kurias sugirdžius gyvūnui, šis būna apsaugotas nuo parazitų 3 mėnesius. Na antkaklį šuo gali ir pamesti, o tabletės iš organizmo juk niekas neatims, dėl to jos greitai populiarėja. Dar vienas būdas – antiparazitiniai lašai, lašinami gyvūnui ant sprando. Tai – labai populiarus pasirinkimas, tačiau lašai veikia vieną mėnesį, tad reikia nepamiršti jų vis užlašinti, kad gyvūnas būtų apsaugotas visą sezoną“, – pasakoja gydytoja.
Pasekmės gali būti liūdnos
Erkių pernešamų ligų bijosi ne tik žmonės – augintiniams jos gali padaryti nemažai žalos, o laiku nepradėjus gydymo pasekmės būna ypač liūdnos.
„Visi labiausiai bijo babeziozės – tai erkių pernešama liga. Tačiau erkės gali platinti ir laimo ligą, tą pačią, kaip ir žmonėms, taip pat anaplazmozę ir erlichiozę. Taigi viso – keturios ligos. Babeziozė yra ūminė liga ir per dvi savaites galima pamatyti, kad šuniui kažkas negerai. Pirmomis dienomis galima matyti, kad šuo kitoks – vangus, atsisako maisto, sunkiai eina, ypač sunkiai valdo galines kojas. Ir nebūtinai reikia rasti erkę – šuo ją gali iškrapštyti pats.
Kitos ligos yra „gudresnės“ – jų inkubacinis laikotarpis yra iki 3 mėnesių. Taigi gali erkė būti įsisiurbusi spalį, o sausio mėnesį tik galima pamatyti kažkokius pokyčius“, – pasakojo E. Rimkevičiūtė.
Gydytoja taip pat pataria radus erkę kreiptis į veterinarus, kurie ją pilnai pašalins. Tačiau jeigu nusprendėte erkę išimti pats – reikia parazitą suimti kuo arčiau galvos ir traukti sukamu judesiu prieš laikrodžio rodyklę. Po to augintinį reikia stebėti – tą pačią dieną pas veterinarus vykti neverta, mat jokių pokyčių dar nebus rasta.