Vyriausybė apsisprendė: parduotuvių kol kas neatidaro, kai kuriuos ribojimus švelnina

 Vyriausybė apsisprendė: parduotuvių kol kas neatidaro, kai kuriuos ribojimus švelnina

Lietuvoje vėl augant sergamumui koronavirusu, Vyriausybė atšaukė planus atidaryti visas parduotuves prekybos centruose, nors praeitą savaitę skelbė, kad sprendimai dėl prekybos atlaisvinimo gali būti priimti jau šią savaitę, o prekyba būtų atverta nuo balandžio 12 dienos. 

Taip pat Vyriausybė išplėtė savivaldybių, kurioms galės būti taikomi švelnesni ribojimai, sąrašą, leido laisviau vykdyti sporto, laisvalaikio ir pramogų veiklas, būrelius atvirose erdvėse.

Ministrų kabinetas nusprendė, kad švelnesnes karantino režimo priemones galima įvesti savivaldybėse, kur dviejų savaičių naujų COVID-19 atvejų skaičius neviršija 300 atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu nustatyta riba yra 200 atvejų.

Skaičiai augantys

Praeitą savaitę Vyriausybė skelbė, kad sprendimai dėl prekybos atlaisvinimo gali būti priimti jau šią savaitę, o prekyba būtų atverta nuo balandžio 12 dienos. 

Tačiau premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį Vyriausybės posėdyje pranešė, kad augantys atvejų skaičiai kol kas neleidžia priimti tokio sprendimo.

„Taip jau yra, kad pagal šiandien turimus duomenis, turime seniai nematytą atvejų per praėjusią parą skaičių ir pusė Lietuvos yra eksponentinio augimo fazėje“, – teigė Vyriausybės vadovė I. Šimonytė.

Šiuo metu suvaržymai atlaisvinti tik daliai parduotuvių – kovo pradžioje leista dirbti visoms parduotuvėms su atskiru įėjimu iš lauko, tačiau toliau draudžiama parduotuvių, veikiančių dideliuose prekybos centruose ir neturinčių įėjimo iš lauko, veikla.

I. Šimonytė kovo pradžioje tvirtino, kad prekybos centrų ir kitų veiklų atlaisvinimas yra „savaičių klausimas“, tačiau vėliau šių planų buvo atsisakyta dėl pablogėjusios epidemiologinės situacijos.

Šiuo metu prekybos centruose gali veikti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, o kitos gali veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai.

Lietuvoje trečiadienį nustatyta 1116 naujų COVID-19 atvejų – daugiausiai nuo sausio 26 dienos, mirė 10 sirgusiųjų.

R. Vainienė: mums šokas, situacija tragiška

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, kad prekybininkus šokiravo Vyriausybės sprendimas atidėti planuotą prekybos atidarymą.

R. Vainienė Vyriausybės posėdyje tikino, kad koronaviruso židinių prekybos vietose yra mažai, o prekybos centrai patys pasiūlė saugumo priemones.

„Mums šokas. Suprantame atvejų didėjimo problematiką, tačiau iš kitos pusės nelabai suprantame, kuo čia ta likusi neatidaryta prekyba yra dėta“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė R. Vainienė.

Pasak jos, situacija prekybos sektoriuje yra labai bloga, o dabartinis paramos mechanizmas nėra tinkamas visiems prekybininkams. Tokio ilgo nepertraukiamo prekybos uždarymo kitose šalyse nebuvo.

„Situacija yra tragiška. Keturi mėnesiai uždarymo, to nėra buvę nė vienoje pasaulio valstybėje. Būdavo uždaro, atidaro, ir tai tikrai būtų geresnis variantas, nei dabartinis non-stop, kai kam keturių mėnesių uždarymas be paramos“, – tvirtino R. Vainienė.

Premjerė I. Šimonytė apgailestavo, kad prekybos atvėrimo klausimas nukeltas, ji teigė, kad konkrečios atvejų augimo priežastys nėra aiškios.

„Man apmaudu, kad taip yra. Tik bėda yra ta, kad jeigu mes savo sprendimų paisytume, manau, kad po savaitės būtume toje situacijoje, kad visa Lietuva pagal atvejų skaičių būtų „juodojoje zonoje, – posėdyje sakė I. Šimonytė. – Esate ne tik jūs, puikiai girdite patys, kad diskusijos apie prekybą tuoj pat sukelia diskusijas apie kitas veiklas.“

Vyriausybė praeitą savaitę skelbė, kad parduotuvės prekybos centruose gali būti atidarytos nuo balandžio 12 dienos, tačiau trečiadienį nusprendė šio klausimo nesvarstyti, atsižvelgiant į didėjantį sergamumą koronavirusu. 

Jaučiasi supriešinti

Vyriausybei atšaukus planus atidaryti parduotuves prekybos centruose, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius sako, kad verslo atstovai jaučiasi supriešinti, nes vieni gali prekiauti, o kiti ne.

Pasak jo, prekybininkai iš Vyriausybės pasigenda aiškių argumentų ir kriterijų. 

„Verslas jaučiasi supriešintas, nes dalis prekybos veikti gali, dalis negali. Priežasčių tam aiškių įvardinamų nėra ir labai norisi paprašyti (…) aiškių kriterijų, kada mes galime laukti, kokių galime tikėtis skaičių ar epidemiologinių užsikrėtimo skaičiaus stabilizavimosi ar mažėjimo procento, prie kurio verslas galėtų derintis“, – posėdyje sakė M. Statulevičius. 

Anot jo, prekybos centrai išgyvens, tačiau jeigu parduotuvės juose liks uždarytos, dalis smulkaus verslo gali žlugti. 

„Prekybos centrai išgyvens, jie yra šiltnamiai tiems smulkiesiems verslams, kurie juose veikia, bet kiek tų verslų atsidarys, jeigu dar kelis mėnesius ar savaites bus uždaryti, bus tikrai labai sunku“, – teigė asociacijos prezidentas. 

Kai kuriose savivaldybėse bus taikomi švelnesni ribojimai

Trečiadienį Vyriausybė taip pat išplėtė savivaldybių, kuriose bus taikomi švelnesni karantino ribojimai, sąrašą, bei leido laisviau vykdyti sporto, laisvalaikio ir pramogų veiklas, būrelius atvirose erdvėse.

Ministrų kabinetas nusprendė, kad švelnesnes karantino režimo priemones galima įvesti savivaldybėse, kur dviejų savaičių naujų COVID-19 atvejų skaičius neviršija 300 atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu nustatyta riba yra 200 atvejų.

Į sąrašą jau yra įtrauktos šios savivaldybės: Akmenės rajono, Alytaus miesto, Alytaus rajono, Anykščių rajono, Birštono, Biržų rajono, Druskininkų, Elektrėnų, Ignalinos rajono, Jonavos rajono, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kaišiadorių rajono, Kalvarijos, Kauno miesto, Kauno rajono, Kazlų Rūdos, Kelmės rajono, Kėdainių rajono, Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono.

Taip pat Kretingos rajono, Kupiškio rajono, Lazdijų rajono, Mažeikių rajono, Molėtų rajono, Neringos, Pagėgių, Pakruojo rajono, Palangos miesto, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Prienų rajono, Radviliškio rajono, Raseinių rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Skuodo rajono, Šakių rajono, Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Šilalės rajono, Šilutės rajono savivaldybės.

Į jį patenka ir Tauragės rajono, Telšių rajono, Ukmergės rajono, Utenos rajono, Vilkaviškio rajono, Zarasų rajono savivaldybės, kuriose šiuo nutarimu gali būti nustatomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu visoje šalyje.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tvirtino, kad tai būtų daugiausia taikoma dėl švietimo srities atlaisvinimų.

Kartu nustatyta, jog jei per dvi savaites atvejų skaičius savivaldybėje nesumažės iki 200, ji būtų išbraukta iš švelnesnių ribojimų sąrašo.

„Tokiu atveju, savivaldybės būtų išbraukiamos iš sąrašo ir jos jau turėtų mokymo programą organizuoti su testavimu“, – sakė A. Dulkys.

Ministrų kabinetas leido sporto, laisvalaikio ir pramogų veiklas, taip pat vaikų ir suaugusių būrelius atvirose erdvėse 10-čiai asmenų – iki šiol kartu tai daryti galėjo tik penkių asmenų grupės.

Neformalųjį ugdymą viduje leista vykdyti užtikrinant nebe 30 kv. metrų, o 20 kv. metrų ploto.

Taip pat leista fiziškai aptarnauti lankytojus bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklose visose savivaldybėse.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, šis pakeitimas ypač aktualus Vilniuje dirbantiems mokslininkams. Mokiniams, besimokantiems pagal tarptautinio bakalaureato programą, leista vykdyti egzaminus grupėmis iki 5 mokinių, leisti praktiniai statutinių ir sveikatos specialistų mokymai.

Nuspręsta, jog išimtis, kai atvykstantiems į Lietuvą nereikia turėti COVID-19 testo, gali būti taikomos asmenims, kuriems koronavirusas nustatytas ne anksčiausiai prieš 3 mėnesius, kaip yra dabar, bet ir prieš 6 mėnesius.

Išankstinis testas būtų nereikalingas ir asmenims, atvykstantiems dėl humanitarinių priežasčių – tai taikoma baltarusiams.

Reaguojant į plintančias koronaviruso mutacijas, Vyriausybė nusprendė, kad išimtys, kai atvykusiems ekipažų ir įgulų nariams nereikia turėti neigiamo testo, taikomos tik tuomet, kai jie Lietuvoje būna trumpiau nei tris paras.

Vyriausybė taip pat leido per Lietuvos teritoriją tranzitiniais traukiniais vykti visiems užsieniečiams, ne tik Rusijos piliečiams, kaip yra šiuo metu.

Be atskirų leidimų į Lietuvą leista atvykti ir užsieniečiams aviacijos specialistams – jie galės dalyvauti mokymuose, kuriuos vykdo imituojamo skrydžio treniruoklius turinčios įstaigos.

Taip pat dėl susidarančių transporto spūsčių modernizuojamame Medininkų pasienio kontrolės punkte nuspręsta atverti dar kelis sienos perėjimo punktus: Tverečius–Vidžiai, Šumskas-Loša, Papelekis–Lentupis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content