Piliečiai raginami pasinaudoti galimybe nemokamai pagerinti psichikos sveikatą

 Piliečiai raginami pasinaudoti galimybe nemokamai pagerinti psichikos sveikatą

Siekiant mažinti ilgalaikes neigiamas koronaviruso pandemijos pasekmes, LR Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia piliečių dėmesį į psichikos sveikatos gerinimą, vykdomas iniciatyvas ir teikiamą nemokamą emocinę ir psichologinę pagalbą visoje Lietuvoje.

Mobiliosios krizių įveikimo komandos

Nuo spalio 12 d. dalyje Vilniaus ir Kauno apskritims priklausančių savivaldybių pradeda veikti mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos.

Psichologinę pagalbą bus galima gauti žmonėms, bendruomenėms ar kolektyvams, kurie susidūrė su įvykiais, kėlusiais grėsmę žmogaus sveikatai ar gyvybei, pavyzdžiui, artimojo ar bendradarbio ūmios psichozės, savižudybės, bandymo ar grasinimo žudytis atvejais, patyrus šoką po įvykusio nelaimingo atsitikimo ar avarijos, kuriame nukentėjo ar žuvo žmonės, esant galimybei, ir kitų krizių atvejais.

Mobilios komandos padės ne tik išgyventi ir geriau suprasti su krize susijusius jausmus, bet ir sudaryti artimiausių krizės valdymo veiksmų planą.

Vilniaus apskrityje jos dirbs Vilniaus, Vilniaus rajono, Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų bei Ukmergės savivaldybėse, o Kauno apskrityje –  Kauno miesto, Birštono, Kauno, Kėdainių, Kaišiadorių, Jonavos, Prienų bei Raseinių savivaldybėse. 

Su specialistais galima susisiekti kasdien nuo 8 iki 20 val., įskaitant savaitgalius, mob. tel. 8 616 22 252, el. paštu mobilikomanda@krizesiveikimas.lt

Prašyti tokios pagalbos galės įstaigos, bendruomenės, savivaldybės, seniūnijos, švietimo įstaigos, visuomeninės organizacijos, kurių nariai patiria krizinį įvykį.
Individualaus krizinio konsultavimo paslaugos galės būti teikiamos ir kitiems besikreipiantiems, kurie išgyvena kitokias krizes. Tiesa, tokia pagalba galės būti suteikta tik tais atvejais, jei tuo metu mobiliosios komandos nebus užimtos anksčiau išvardintais atvejais.

Daugiau nemokamų konsultacijų

Nuo šiol nemokamą psichologų konsultaciją gali gauti gyventojai, susidūrę su koronaviruso situacijos sukeltu stresu, nerimu ir kitais psichologiniais sunkumais.

Atkreipiamas dėmesys, kad šiai paslaugai nereikia specialaus gydytojo siuntimo, užtenka tik paskambinti į artimiausią Visuomenės sveikatos biurą, užsiregistruoti ir atvykti sutartu laiku, o esant poreikiui, konsultacija gali būti ir anoniminė.

Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, karantino metu buvo ypač stipriai išaugęs skaičius gyventojų, patiriančių nerimą, pyktį ar neviltį, siejamą su sveikatos būkle, asmenine finansine situacija, neapibrėžtumu. Nors šiuo metu situacija pagerėjo, bet vis dar reikalinga profesionalų pagalba, nes visuomenės psichikos būklė išlieka prasta.

„Labai svarbu, kad žmonės gautų reikiamą pagalbą, net jei neserga konkrečia psichikos liga, laiku išspręstų aktualias psichologines problemas ir taip užkirstų kelią galimam sveikatos sutrikimui“, – sako ministras.

Pagalba tėvams

Higienos instituto koordinuojamas projektas „Neįtikėtini metai“ vyks net trylikoje šalies savivaldybių ir padės tėvams, auginantiems vaikus, turinčius elgesio ir emocinių sunkumų, rasti atsakymus į kylančius klausimus dėl netinkamo atžalos elgesio, bendravimo, jos auklėjimo ir kitų rūpesčių. 

Kaip teigia šio projekto vadovė Neringa Pieslikaitė, ši programa ne tik suteikia auklėjimo įgūdžių tėvams, auginantiems elgesio sunkumų turinčius vaikus, bet ir užkerta kelią tolesniam problemų progresavimui. Tikimasi, kad įgyvendinamas projektas padės Lietuvoje skatinti kokybiškesnį vaikų ir tėvų santykių vystymą ir kartu pagerins mažųjų šalies piliečių psichikos sveikatą ir šeimų gerovę.

Vilniaus m., Kauno m., Klaipėdos m., Šiaulių m., Panevėžio m. ir Marijampolės savivaldybėse spalio mėnesį planuojama pradėti vesti mokymus tėvų, auginančių 3–6 m. vaikus, kurie turi elgesio sunkumų, grupėms. Atsižvelgiant į pandeminę situaciją, kiekvienoje savivaldybėje, esant poreikiui, mokymai tėvams vyks nuotoliniu būdu. Antrame projekto etape 2021 m. sausį tokie mokymai numatomi ir kitose šalies savivaldybėse.

Pagalbasau.lt – emocinės sveikatos link

Jau pradėjo veikti interneto svetainė www.pagalbasau.lt, kurioje vienoje vietoje galima rasti aktualią ir patikimą informaciją apie emocinę sveikatą, prieinamą psichologinę pagalbą, pritaikytą COVID-19 pandemijos poreikiams, ir ne tik.

Šiame puslapyje suteikiama informacija apie psichologinius sutrikimus, savęs ir savo emocijų pažinimą, taip pat galima atlikti geros savijautos testą, pagalbos žemėlapyje rasti visas šalies psichikos sveikatos priežiūros įstaigas, susipažinti su rekomendacijomis gyventojams, specialistams ir organizacijoms ar teisiniais apribojimais sergantiems psichikos sveikatos sutrikimais, rasti įvairias pagalbos linijas, kuriomis galima paskambinti visada, kai reikia ir norisi pasikalbėti. Pagrindinė emocinės paramos linija – 1809, o skubi pagalba suteikiama paskambinus 112.

Pajutus pirmuosius signalus, vertėtų atminti, kad tu nesi vienas, ir nedelsiant kreiptis pagalbos. Juk emocinę ir psichologinę pagalbą kiekvienas asmuo gali gauti nemokamai visoje Lietuvoje, todėl piliečiai ypač raginami pasinaudoti visomis psichikos sveikatos gerinimo galimybėmis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content