Karantiną pratęsė iki birželio, bet sąlygas sušvelnino: atveriamos prekybos, kultūros, sporto ir maitinimo įstaigos
Vyriausybė ketvirtadienį iki birželio pratęsė karantiną, tačiau numatė atlaisvinimus prekybos, kultūros, sporto ir maitinimo įstaigoms, jie įsigalios per dvi savaites.
Nuo balandžio 19 dienos leista atsidaryti kino teatrams, profesionaliojo scenos meno įstaigų salėms, organizuoti renginius su žiūrovais lauke ir patalpose, veikti parduotuvėms prekybos centruose.
Nuo balandžio 22 dienos atsidaryti galės lauko kavinės, nuo balandžio 26 dienos – sporto klubai. Nuo gegužės 3-iosios abiturientai galės grįžti į mokyklas.
Taip pat numatyti palengvinimai žmonėms, turintiems imunitetą: jie nuo balandžio 22 dienos galės rinktis iki 10 žmonių grupėmis, rengti šventes, ekskursijas, lankyti globos įstaigose ir ligoninėse esančius žmones.
Prekybos centrai vėl galės veikti, išskyrus savaitgalius
Nuo balandžio 19 dienos, pirmadienio, Vyriausybė leido atverti visas parduotuves prekybos centruose, o nuo gegužės 3 dienos – ir turgavietėse bei kitose viešose prekybos vietose, tačiau jos kol kas negalės veikti šeštadieniais ir sekmadieniais.
Ekonomikos ir novacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pabrėžė, kad visos kitos prekybos centruose dabar veikiančios parduotuvės – maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, gėlių, optikos ir ortopedijos, laidojimo reikmenų, vaistinės, taip pat parduotuvės, turinčios tiesioginį įėjimą iš lauko – savaitgaliais veiks, kaip ir iki šiol.
„Savaitgaliais ribosime tų prekybininkų veiklą, kuriuos atidarome nuo 19 dienos – prekybos centrus. Visi, kas dabar dirba, galės dirbti ir savaitgaliais“, – Vyriausybės posėdyje sakė ministrė.
Visose vėl atidaromose prekybos vietose vienam žmogui turi tekti ne mažiau kaip 50 kv. metrų viso prekybos centro ploto arba vienu metu galės būti aptarnaujamas tik vienas žmogus.
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė trečiadienį BNS sakė nesuprantanti, kodėl prekybos centrų parduotuvės negali dirbti savaitgaliais. Anot jos, ribojimas paskatins daugiau žmonių apsipirkinėti darbo dienomis, todėl gali būti labiau „suspaustas“ lankomumas.
Prekybininkai siūlė užtikrinti 40 kv. metrų plotą – tai būtų dvigubai daugiau negu kitose parduotuvėse, kur dabar vienam žmogui turi būti užtikrinta 20 kv. metrų ploto, o maisto parduotuvėse – 15 kv. metrų.
Šiuo metu prekybos centruose gali veikti tik būtinųjų prekių – maisto, farmacijos, optikos ir veterinarijos – parduotuvės, taip pat turinčios atskirą įėjimą iš lauko, o kitos gali veikti tik kaip prekių atsiėmimo punktai.
Nuo gegužės 3-iosios abiturientai galės grįžti į mokyklas
Vyriausybė taip pat nusprendė, kad abiturientai nuo gegužės 3-iosios galės grįžti į mokyklas.
Ministrų kabinetas numatė, kad ugdymas nuo gegužės 3-iosios abiturientams galės būti vykdomas mišriu būdu.
Nuo ateinančio pirmadienio taip pat leista padvigubinti vienu metu konsultacijose dalyvaujančių abiturientų skaičių, t.y. jų galės būti iki 10-ies. Nuo gegužės 3-iosios šie apribojimai bus apskritai panaikinti.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sakė, kad ugdymas vyks mišriu būdu, derinant kontaktinį darbą su nuotoliniu, ji žadėjo įsakymu nustatyti detalesnę tvarką, kad ne mažiau nei pusė visų pamokų abiturientams turėtų vykti klasėse.
„Tikrai nepamiršome 5–8, nepamiršome ir 8–11 klasių. Jei matysime, kad susitvarkome, galėsime galvoti apie atidarymą ir šių klasių, nes joms dar lieka beveik du mėnesiai mokytis, šios klasės baigia mokslo metus birželio pabaigoje“, – sakė J. Šiugždinienė.
Pakeitimais taip pat numatyta, kad brandos egzaminai ar jų dalys mažose patalpose galės vykti dalyvaujant ne daugiau kaip dešimčiai, didelėse – 11–50 kandidatų, išlaikant ne mažesnį kaip dviejų metrų atstumą ir 10 kvadratinių metrų plotą žmogui.
Tokiu pat principu galės būti vykdomi pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo egzaminai klausos, regos negalias turintiems moksleiviams ar laisvės atėmimo vietose veikiančių mokyklų mokiniams.
Vyriausybė taip pat pakoregavo sąrašą savivaldybių, kur gali būti taikomi švelnesni karantino reikalavimai – iš jo nuo balandžio 26 dienos būtų išbraukiamos 23 savivaldybės, įskaitant Kauno ir Alytaus miestus bei rajonus. Jose kontaktinis ugdymas bus galimas tik taikant kaupinių metodą.
26-iose savivaldybėse, tarp jų – Klaipėdos, Šiaulių miestų ir rajonų, ugdymas galės vykti netaikant papildomo testavimo.
Sveikatos apsaugos bei švietimo ministrai žadėjo, jog siekiant išvengti didelių apkrovų laboratorijoms, artimiausiu metu kaupinių testavimo metodiką mokyklose galės papildyti ir greitieji antigenų testai.