Kalėdoms – Beatos Nicholson receptai

 Kalėdoms – Beatos Nicholson receptai

Artėjant didžiausioms metų šventėms – Šventoms Kūčioms ir Kalėdoms – ne viena namų šeimininkė ruošiasi artimuosius nustebinti pačios pagamintais šventiniais patiekalais. Laikantis tradicijų patiekalų turi būti dvylika. Toks skaičius reiškia nemažą darbą virtuvėje.

Kad būtų lengviau sugalvoti, ką pagaminti ir paruošti šventiniam stalui, pakalbinome kulinarę, žinomą televizijos laidų vedėją bei knygų apie maisto ruošimą autorę bei kraštietę Beatą Nicholson.

Beata Nicholson./Joanos Burn nuotr.Kalėdos šiemet – su pačiais artimiausiais

Beatos Nicholson teigimu, šiemet didžiosios metų šventės bus kitokios – vietoje artimųjų lankymo kituose miestuose šventes teks sutikti namuose, su pačiais artimiausiais, bet tai nereiškia, kad šių metų šventės bus mažiau šventiškos ar džiaugsmingos.

„Šiemet šventinis laikotarpis visiems bus kitoks. Per šventes turėsime atrasti džiaugsmą su mažiau artimų žmonių prie šventinio stalo… Man labai patinka šventinis laikotarpis – jau ne vienerius metus leidžiu Kalėdinį žurnalą, tai galima sakyti, kad apie Kalėdas galvoju visus metus – vis tik tai metų kulminacija.

Šiemet Kalėdų pradėjau laukti ir ruoštis anksčiau. Šiemet laimę turėsime daugiau rasti viduje, t. y. būnant namie su savo artimiausiais.

Neslėpsiu – man liūdna, kad negalėsime būti per Kūčias ir Kalėdas su mano tėveliu ir krikšto mama, bet ką padarysi – turime visi susitelkti ir išgyventi šį sudėtingą laikotarpį…

Visada sau sakau, kad nuotaiką ir nusiteikimą kuriame patys, neperkelkime atsakomybės dėl savo savijautos ir laimės ant kitų…

Galime patys susikurti džiaugsmingumą arba kaip aš parašiau atmintinę sau – ant mūsų nekrenta bombos, nesiskųskime – išbūsime namuose“, – apie kiek kitokias Kalėdas, kurias praleisime tik su pačiais artimiausiais, pasakojo B. Nicholson.

Neeilinėms Kalėdoms – minimalizmas

Nors Beatai ir svarbios šventinės tradicijos, tokios, kaip Kūčių vakarienei paruošti dvylika patiekalų bei kitos, tačiau šiemet dėl neeilinių aplinkybių šventiniam Kūčių stalui ji žada pasitelkti minimalizmą.

„Tradicijos per šventes man labai svarbios, bet šiemet bus kitaip. Kūčios bus labai mažos – tikrai laikysiuosi pasninko, bet ar bus visi 12 patiekalų – nežinau.

Mano vaikai ir vyras nebūtinai taip mėgsta tradicinius patiekalus kaip aš. Neeilinėms aplinkybėms susitelksiu ir taurų bei apgalvotą minimalizmą – gaminsiu du–tris, gal keturis tradicinius patiekalus“, – apie tai, kaip ruoš savo šventinį Kūčių stalą, atviravo Beata.

Kad maisto nebūtų per daug…

Nors šias Kalėdas ir sutiksime su mažiau artimųjų, tačiau Beata taip pat siūlo nepamiršti, kad maisto nereikia švaistyti – dažniausiai per kiekvienas Kalėdas jo pagaminama per daug ir vėliau tenka jį išmesti. Kad taip nenutiktų, Beata dalinasi patarimu.

„Planuoti ir skaičiuoti… visko po šaukštą! Šiemet tikrai noriu, kad visko būtų mažiau ir nereikėtų išmesti! Planuojant galvokime gaminti daugiausia kilogramą maisto. Per visą vakarą skaičiuojame ir daržoves, ir desertus… Mažiau yra daugiau“, – atvirauja Beata ir siūlo šventinių patiekalų neprigaminti per daug, kad vėliau nereikėtų jų išmesti.

Šventiniai receptai

Beatos teigimu, sutinkant šventes svarbiausia yra vidinis nusiteikimas.

„Svarbiausia – vidinis nusiteikimas. Ir neturėti didelių lūkesčių – tiesiog priimti viską taip, kaip yra“, – savo nuomonę pateikė Beata ir sutiko su skaitytojais pasidalinti keletu šventinių patiekalų receptų.

Aguoninis Kalėdų pyragas

Šis pyragas – kalėdinio desertų stalo senbuvis. Šlapias ir sunkus, kraute prikrautas aguonų, bet ne per saldus, nes sulaistytas sirupu su citrinų sultimis.

Reikės: 200 g maltų aguonų, 15 trynių, 200 g cukraus (jei maltose aguonose jau yra cukraus, sumažiname jo kiekį iki 170 g), 500 ml grietinėlės, 70 g krakmolo, 120 g migdolų miltų, 9 baltymų, žiupsnelio druskos, 10 g sviesto, saujelės migdolų miltų formai pabarstyti.

Sirupui reikės: 120 g cukraus pudros, citrinų sulčių, aguonų ir spanguolių papuošti.

Gaminimas: Į dubenį supilame aguonas, 150 g cukraus ir du kiaušinių trynius. Elektriniu plaktuvu paplakame, kol tryniai susimaišys su aguonomis. Nuolat plakdami, po vieną sudedame visus trynius. Plakame, kol masė taps šviesiai geltona, o jos tūris patrigubės.

Tuomet supilame grietinėlę ir gerai išmaišome.

Dubenyje sumaišome krakmolą, migdolų riešutus ir žiupsnelį druskos. Sausąjį mišinį per kelis kartus įmaišome į kiaušinių plakinį.

Kitame dubenyje baltymus su likusiu cukrumi išplakame iki standumo. Juos atsargiai per kelis kartus įmaišome į aguoninę pyrago tešlą.

Atsegamą 24 cm kepimo formą išklojame kepimo popieriumi. Šonus ir popierių patepame sviestu ir apibarstome migdolų miltais. Į kepimo formą sukrečiame tešlą ir gražiai išlyginame viršų.

Pyragą kepame 180 ℃ orkaitėje apie valandą. Ar pyragas iškepęs, patikriname įkišdami medinį pagaliuką. Jei ištrauktas jis nėra aplipęs tešla, pyragas jau iškepęs.

Dubenėlyje sumaišome cukraus pudrą su citrinų sultimis.

Pyrago viršų ir šonus plonai patepame sirupu ir apibarstome aguonomis. Gražiai išdėliojame spanguoles.

Kanapiniai pyragiukai

„Šis valgis man tikras atradimas – mielinės bandelės su grūstų kanapių įdaru. Skonis pasakiškas. Jei nežinotum, iš ko įdaras paruoštas, spėliotum, ar jis grybų, ar mėsos, ar riešutų. Pyragiukai skanūs dar šilti, bet nė kiek neprastesni atvėsę“, – sako Beata.

Reikės: 600 g miltų, 1,5 stiklinės pieno, 15 g mielių, 1,5–2 šaukštų cukraus, žiupsnio druskos, 1 šaukšto kmynų, kiaušinio pyragėliams patepti.

Įdarui reikės: 1 svogūno, 3 šaukštų kanapių sėklų, 1–2 šaukštų kanapių pieno tirščių, aliejaus kepimui, druskos.

Gaminimas: Mieles sutriname su cukrumi. Pieną pašildome iki kūno temperatūros ir užpilame ant mielių.

Suberiame apie 2,5 stiklinės miltų (400 g) ir išmaišome. Tešlą apibarstome miltais, uždengiame virtuviniu rankšluosčiu ir paliekame šiltai, kad pakiltų.

Tešlai pakilus, suberiame likusius miltus, įberiame druskos, kmynų ir užminkome tešlą. Minkome, kol nustos lipti prie rankų ir bus vientisa, blizgi (užtruksite 7-12 minučių).

Dedame į dubenį, pabarstome dar šiek tiek miltų, uždengiame rankšluosčiu ir paliekame šiltai dar kartą pakilti.

Pasiruošiame įdarą: svogūną smulkiai supjaustome, pakepiname, kol suminkštės. Kanapes sugrūdame su druska grūstuvėje arba sutriname maisto kombainu. Sumaišome su pakepintu svogūnu ir įpilame kanapių pieno tirščių.

Antrą kartą pakilusią tešlą dar kartą lengvai perminkome, iškočiojame paplotį, supjaustome kvadratėliais arba stikline išspaudžiame apskritimus.

Ant tešlos gabalėlių dedame po šaukštelį įdaro, užlenkiame ir gerai suspaudžiame pirštais ar šakute. Dedame pyragėlius į kepimo popieriumi išklotą skardą ir dar paliekame šiltai, kad šiek tiek pakiltų.

Kiaušinį paplakame ir plakiniu patepame pyragėlių viršų. Kepame 180 C orkaitėje apie 20–25 minutes.

Silkė su pupelėmis ir grybais

Baltosios pupelės ir silkė – anokia čia naujiena, tik gal mažiau įprasta jas poruoti vienoje lėkštėje.  Šis patiekalas gali pasirodyti kuklus, bet labai labai gardus. Galite naudoti virtas konservuotas pupeles. Manau, beveik visuose Kūčių patiekaluose yra svogūnų, tad šįkart pabandykime gaminti su porais.

Reikės: 300g silkės filė, 250g virtų pupelių (apie 0,5 stiklinės sausų), 25g džiovintų baravykų, 1 poro, pipirų, 2-3 šaukštų tyro alyvuogių aliejaus, šlakelio citrinų sulčių

Gaminimas: Pupeles užpilame vandeniu ir paliekame pernakt. Kitą dieną išverdame.

Grybus užpilame verdančiu vandeniu ir leidžiame išbrinkti.

Porą smulkiai supjaustome ir pakepiname ant nedidelės ugnies, kad suminkštėtų.

Grybus smulkiai supjaustome ir suberiame į keptuvę. Jei norite, galite įpilti kelis šauktus vandens, kuriame mirko grybai. Tuomet reikės padidinti kaitrą ir pakepinti, kad vanduo išgaruotų – liktų tik skonis.

Porus ir grybus sumaišome su pupelėmis. Įpilame šaukštą alyvuogių aliejaus.

Į silkinę išdėliojame silkės gabaliukus, šalia paskleidžiame porus su grybais ir pupelėmis. Pagardiname pipirais ir lengvai pašlakstome citrinų sultimis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video