Užgavėnės – kaip vaikystėje: išbandykite nostalgiškų lietinių receptus

 Užgavėnės – kaip vaikystėje: išbandykite nostalgiškų lietinių receptus

Blynai – gardus ir nostalgiškas patiekalas, kurio kvapais per Užgavėnes pakvimpa bene kiekvieno lietuvio virtuvė. Pasak kulinarės Julijos Steponavičiūtės, maisto mylėtojų atpažįstamos kaip „Kitchen Julie“ net ir paprasčiausiai paruošiami blynai ją kvapais ir skoniais nukelia į vaikystės namus. Maisto tinklaraštininkė šias šventes kviečia gaminti prisiminimais kvepiančius ir burnoje tirpstančius lietinius.

Tradicijos išlieka ir šiandien 

Pasak maisto tinklaraštininkės, blynai unikalūs tuo, kad tai universalus patiekalas, kuris įvairiose kultūrose atgyja skirtingomis formomis. Nors mums geriausiai pažįstami tradiciniai lietuviški, prancūziški ar amerikietiški blynai, pasaulyje galima sutikti daugybę skirtingų variacijų. Keliaudama „Kitchen Julie“ pro blynus gaminančias vietas nepraeina net ir tolimuosiuose Azijos kraštuose, kur įvairių rūšių blynus kepa gatvės kulinarai.

„Azijoje ragauti blynai išties paliko įspūdį, jie visiškai skiriasi nuo tų, prie kurių pratę esame mes. Nepaisant to, gamindama blynus namuose dažniausiai būnu pasiilgusi klasikos. Gaminu lietinius su įvairiausiais įdarais, bulvių ir daržovių blynus bei varškėčius. Mano namai pakvimpa blynais bent kelis kartus į mėnesį“, –  pasakoja J. Steponavičiūtė.

Pasak jos, Užgavėnių šventė jos namuose nuo pat vaikystės reiškia ne tik drauge kepamus blynus, bet ir metai iš metų tęsiamas šeimos tradicijas bei kartu praleistą laiką.

„Kadangi užaugau su močiute, ji man kiekvienais metais per Užgavėnes kepdavo blynus su obuoliais. Juos gamindavo tik kartą metuose, tad man tai lyg išskirtinis, šventinis patiekalas. Močiutė kasmet kepa ir varškės spurgas, kurias pas ją skanausiu ir šiandien. Blynų gamybos pradmenis, paslaptis ir gudrybes išmokau iš savo močiutės“, – dalijasi maisto tinklaraštininkė.

Kelios taisyklės – užtikrins rezultatą

J. Steponavičiūtė šiandien kviečia gaminti nostalgija kvepiančius lietinius, tačiau prieš tai primena kelias esmines taisykles, kurios užtikrins plonus, minkštus ir burnoje tirpstančius lietinius. Bene svarbiausias tobulų lietinių komponentas – tinkamai parinkti miltai. Maisto ekspertė pataria naudoti aukščiausios rūšies kvietinius miltus 550D.

„Glitimas, kurį galime rasti kvietiniuose miltuose suteikia blynams tvirtumo ir tamprumo, todėl visaip juos formuojant ar vartant, blynai neplyšta. Naudojant beglitimius miltus, gali kilti rizika, kad sukamas lietinis įplyš. Taip pat svarbu parinkti tinkamą kiekį pieno arba kito skysčio, kurį pilsite į tešlą. Tai gali būti vanduo, pienas, augalinis pienas arba kefyras. Prisiminkite, kad tešla finale turi būti ganėtinai skysta – grietinėlės tirštumo“, –  pataria tinklaraštininkė.

Kitas svarbus blynų igredientas – kiaušiniai. Kulinarė prieš įmušant kaušinius į tešlą, rekomenduoja juos šiek tiek palaikyti kambario temperatūroje, jie blynams suteiks švelnumo ir elastingumo.

„Gamindama lietinius, visuomet į tešlą įdedu gabalėlį ištirpinto sviesto, kadangi dėl jo kepami blynai mažiau limpa prie keptuvės. Riebalai padeda lengviau vartyti bei kepti blynus. Lietinių tešlą taip pat rekomenduoju pagardinti žiupsneliu druskos, mat ji išryškina kitų ingredientų skonį. Kepant blynus itin svarbu tai daryti gerai įkaitintoje keptuvėje“, – pataria „Kitchen Julie“ ir dalijasi paprastų, bet itin gardžių lietinių receptais.

Lietiniai su karamelizuotais obuoliais

Reikės: 2 kiaušinių, 1,5 stiklinės (375 ml) mėgstamo pieno, 2 šaukštų ištirpinto sviesto, šaukštelio druskos, 110 g „Malsena“ kvietinių miltų.

Įdarui reikės: pakelio saldintos varškės arba rikotos sūrio, 2 saldžiarūgščių obuolių, cukraus ir cinamono.

Gaminame: šluotele išplakite kiaušinius, pieną ir ištirpintą sviestą. Lėtai maišydami masę į ją supilkite kvietinius miltus. Gerai išmaišę tešlą palikite pastovėti 30 minučių, kad miltai išbrinktų. Nulupkite žievelę ir susmulkinkite obuolius bei pakaitinkite keptuvėje su trupučiu cukraus ir cinamono, kol šie suminkštės. Dėkite įdarą į lietinius ir apkepkite juos keptuvėje. Padažui pakaitinkite grietinėlę ir kelis gabalėlius sviesto. Patiekite lietinius su šiltu padažu ir pabarstykite milteliniu cukrumi.

Lietiniai su karamelizuotais bananais

Reikės: 2 kiaušinių, 1,5 stiklinės (375 ml) mėgstamo pieno, 2 šaukštų ištirpinto sviesto, šaukštelio druskos, 110 g „Malsena“ kvietinių miltų.

Įdarui reikės: 2 bananų, karšto šokolado arba šokolado kremo

Gaminame: šluotele išplakite kiaušinius, pieną ir ištirpintą sviestą. Lėtai maišydami masę į ją supilkite kvietinius miltus. Gerai išmaišę tešlą palikite pastovėti 30 minučių, kad miltai išbrinktų. Gerai sunokusius bananus perpjaukite per puse ir pakaitinkite keptuvėje su gabalėliu sviesto kol šie suminkštės. Jeigu gaminate karštą šokoladą, išlydykite šokoladą puode su gabalėliu sviesto ir šlakeliu pieno. Jeigu naudojate kremą, tepkite jį ant lietinių ir į vidų dėkite karamelizuotus bananus. Patiekite pabarstę milteliniu cukrumi.

Skanaus!

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video