COVID-19 situacija Kėdainiuose po truputį blogėja
Nuo trečiadienio panaikinus ribojimus tarp savivaldybių baiminamasi, kad savivaldybėse, kur sergamumas koronavirusine infekcija yra gana žemas, šis skaičius vėl gali šoktelėti aukštyn. Juo labiau jog kai kuriose savivaldybėse į mokyklas ir darželius grįžus vaikams, šioks toks pakilimas stebimas jau dabar.
O Kėdainių rajono pašonėje esantys Raseiniai, Panevėžio bei Kauno rajonai ir vėl liepsnoja. Kol kas nei Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Audronė Rimkevičienė, nei Kėdainių ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Rita Kuodienė nesiryžta prognozuoti, ar minėti veiksniai smarkiai padidins sergamumą mūsų rajone.
Tačiau jau dabar aišku, kad užsikrėtusiųjų skaičius po truputį auga.
Beveik visos lovos užpildytos
Mažėjant COVID-19 sergančiųjų skaičiui buvo planuojama, kad Kėdainių ligoninėje besigydantys likę ligoniai iki kovo 30 dienos bus išrašyti, o nauji kovidiniai pacientai bus vežami į Jonavą ar Jurbarką ir Kėdainių ligoninė liks „švari“, paliekant 15 lovų rezervą. Tačiau, vos prasidėjus balandžiui, ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai skaičiuoja, kad jau kone visos rezervo lovos yra užpildytos.
„Iki praėjusio antradienio (kovo 30 dienos) turėjome tik du ligonius.
Paskui staiga pradėjome pildytis, nes Jurbarkas užsipildė ir tada mes, kaip atraminė ligoninė, perėmėme pacientus.
Šiuo metu turime 14 ligonių, nuolatos vyksta judėjimas: vieni atvyksta, kiti – išvyksta.
Kol kas mažinti 15 lovų neplanuojame, o dėl didinimo iki 25 turėtų būti sprendžiama šią savaitę. Tačiau dar jokių žinių neturiu.
Ar bus koks kitas ministro įsakymas, matysim.
Jeigu per savaitę sergančiųjų skaičius augs, gali būti, kad lovų skaičius bus didinamas iki 25“, – kalbėjo R. Kuodienė.
Reanimacinių ligonių nėra
Šiuo metu, pasak pavaduotojos, Kėdainių ligoninėje gydomi ne tik kėdainiečiai, bet ir kitų rajonų gyventojai.
„Apie pusė pacientų yra kėdainiečiai, o kita pusė – kitų rajonų žmonės.
Mes ir turėjome pradėti guldyti, todėl, kad įvyko protrūkis Raseiniuose.
Kadangi, kaip minėjau, Jurbarko ligoninė užsipildė, sergantieji vežami pas mus. Taip buvo sutarta“, – paaiškino R. Kuodienė.
Baiminamasi, jog panaikinus judėjimą tarp savivaldybių nepasikartotų rudens scenarijus, kai įvykęs didelis COVID-19 protrūkis Raseiniuose vėliau persimetė ir į Kėdainius.
„Taip, gali būti, kad padaugės sergančiųjų dėl judėjimo ribojimų panaikinimo, bet gali būti ir dėl padidėjusių kontaktų – vaikai grįžo į darželius, mokyklas.
Kita vertus, COVID-19 atmainos – Pietų Afrikos Respublikos ar Jungtinės Karalystės – daro savo – jos yra imlesnės, užkrečiamesnės, – kalbėjo pašnekovė. – Galiu kartoti ir kartoti, kad svarbios ne tik kaukės, bet ir rankų dezinfekcija, plovimas.
Apmaudu, bet vis dar pastebiu, kad ne visi žmonės per daugiau nei metus, kiek gyvename su pandemija, išmoko tai tinkamai daryti. O rankos yra pagrindinis infekcijos pernešimo šaltinis.“
Vis tik bent jau kol kas džiaugiamasi, kad labai sunkių pacientų ligoninėje šiuo metu nėra.
„Reanimacinių ligonių nėra, bet deguonies keliems pacientams reikia“, – patikslino ligoninės direktoriaus pavaduotoja.
Siekia didinti tyrimų skaičių
Kėdainių PSPC direktorė Audronė Rimkevičienė pastebi, kad tyrimų daugėja ir mobiliajame punkte, kur galima taip pat atlikti ir antigenų testą.
„Jau dabar tvarkaraštis yra visiškai užpildytas iki kitos savaitės vidurio.
Mes netgi sprendžiame klausimą, kaip galėtume padidinti tyrimų skaičių, kad galėtume testuoti daugiau, – sakė A. Rimkevičienė. – Daugėja profilaktinių testavimų. Taip pat šiuo metu yra padidėjęs ir susirgimų skaičius.“
Direktorė įvardija ir greitųjų antigenų testų naudą.
„Atliekant greituosius testus nereikia ilgai laukti atsakymo – per pusvalandį paaiškėja, ar žmogus užsikrėtęs.
Tokiu atveju žymiai greičiau galima izoliuoti su sergančiuoju kontaktą turėjusius žmones, – kalbėjo pašnekovė. – Testų mes atliekame tikrai daug. Turbūt jei būtų mažiau testų, mažiau būtų išaiškinta ir susirgimų. O tai rodo, kad virusas tikrai plinta ir reikia elgtis sąmoningai.“
[quote author=“R. Kuodienė“]Iki praėjusio antradienio (kovo 30 d.) turėjome tik du ligonius. Paskui staiga pradėjome pildytis, nes Jurbarkas užsipildė ir tada mes, kaip atraminė ligoninė, perėmėme pacientus. Šiuo metu turime 14 ligonių, nuolatos vyksta judėjimas: vieni atvyksta, kiti – išvyksta.[/quote]
Lyginti nesiryžo
A. Rimkevičienė palyginimui pateikė pastarojo laikotarpio susirgimų skaičius: „Kovo mėnesį susirgimai svyravo nuo vieno iki dvylikos.
Dvylika naujų atvejų buvo tik vieną dieną.
O balandis nuo pirmos dienos atrodo taip: balandžio 1 dieną – vienuolika atvejų, balandžio 2 dieną – penkiolika, balandžio 3 dieną – penki, balandžio 4 dieną – vienas.
Susirgimai svyruoja labai stipriai ir tai aiškiai rodo, kad yra židiniai, nes tie skaičiai pakankamai dideli.“
Nors jau metus gyvename su koronavirusu ir būtų galima lyginti praėjusių metų kovo mėnesio rezultatus su šių, tačiau A. Rimkevičienė to daryti nelinkusi: „Tas periodas prieš metus dar nebuvo toks pakylėtas – buvo vienas kitas susirgimų atvejis ir tas įvežtinis. O dabar visi su tuo pradėjo apsiprasti ir galvoja, kad tai yra normalu.“