Gyvenimas iš dalies stoja – uždaromos ugdymo įstaigos, draudžiami renginiai
Koronaviruso protrūkį Pasaulinė sveikatos organizacija jau įvardijo kaip pandemiją. Nors Lietuvoje kol kas nustatyti tik trys šios virusinės ligos atvejai, situacija visame pasaulyje darosi itin grėsminga, todėl imamasi griežčiausių priemonių. Ketvirtadienį Vyriausybė priėmė sprendimą visoje šalyje atšaukti masinius renginius, mažiausiai dviem savaitėms sustabdyti švietimo įstaigų darbą, taip pat ketinama uždrausti skrydžius į Italiją ir, jei reikės, į kitas šalis. Darbdaviai raginami darbuotojams leisti dirbti nuotoliniu būdu.
Dvi savaitės
Vyriausybės pasitarime ketvirtadienį popiet kalbėta, kad bent dviems savaitėms, nuo kovo 13 dienos iki kovo 27 dienos, turi būti uždarytos visos švietimo įstaigos, pradedant lopšeliais, baigiant aukštosiomis mokyklomis.
Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad penktadienį sprendimas dėl švietimo įstaigų dar bus rekomendacinis, nuo pirmadienio – jau privalomas.
„Nuo penktadienio rekomenduojame nevesti vaikų į švietimo įstaigas, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos bus nutrauktas ugdymo procesas visose šalies ugdymo įstaigose – nuo lopšelių ir darželių, iki universitetų“, – žurnalistams po Vyriausybės pasitarimo sakė jis.
Savivaldybės gali priimtus sprendimus kiek pakoreguoti – štai sostinėje ugdymo įstaigos uždaromos net penkioms savaitėms.
Darbdaviai įpareigoti darbuotojams, turintiems vaikų, suteikti galimybę dirbti nuotoliniu būdu iš namų arba, jei tai nėra įmanoma, leisti pasiimti nedarbingumą. Prašymą bus galima rašyti ir atgaline data.
Vyriausybė taip pat pritarė sprendimui nuo penktadienio uždrausti ir visus viešus renginius uždarose patalpose, atvirose erdvėse renginiai bus leidžiami tik iki 100 žmonių. Atstumas tarp žmonių viešuose renginiuose gali būti ne mažiau nei metras, renginiai neturi būti skirti vyresnio amžiaus žmonėms. Sporto renginiai Vyriausybės sprendimu gali būti organizuojami, tačiau be žiūrovų.
Taip pat dviem savaitėms uždaromos visos kultūros, laisvalaikio, sporto ir pramogų įstaigos.
Premjeras patikino, kad ribojimai taikomi ir sporto klubams, tuo metu maisto prekių parduotuvėms tai negalioja. Bet žmonėms, anot jo, rekomenduojama be reikalo nevaikščioti į visas uždaras patalpas.
S. Skvernelis akcentavo, kad už visų minimų nurodymų, taip pat teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą, kai dėl to gali išplisti virusas, gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė.
Antras lygis
Ketvirtadienį posėdžiavusi Ekstremalių situacijų komisija siūlė paskelbti antrąjį civilinės saugos sistemos parengties lygį valstybėje.
Civilinės saugos įstatymas nurodo tris civilinės saugos sistemos parengties lygius: pirmą (kasdieninį), antrą (sustiprintą) ir trečią (visiškos parengties). Sustiprintas lygis reiškia, kad civiliai turi būti pasirengę pereiti į visiškos parengties lygį ir valdyti ekstremaliąsias situacijas.
Grėsmė atsirito ir iki Kėdainių
Paaiškėjo, kad kovo 10 d. vakarą iš Italijos į Lietuvą grįžusių 30-ies darbininkų brigadoje buvo ir vienas kėdainietis. Tikimasi, kad jis atsakingai elgsis ir saviizoliuosis bei užpildys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro anketą.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Lolita Menčikovienė „Rinkos aikštei“ sakė, kad kol kas tikslios informacijos apie sistemoje užsiregistravusį kėdainietį nėra. Žinoma, negalima žinoti, ar jis apskritai paisė nurodymų ir užpildė anketą.
„Reikia tikėtis, kad suveiks protingumo kriterijus. Ir darbdavys, ir artimieji, šeima, ir jis pats, blogai pasijutęs, gal netylės. O kol kas nėra priverstinio karantinavimo.
Be to, dabar keičiasi rizikos vertinimas.
Labai aukštai rizikos grupei priklauso asmenys, kurie tikrai kontaktavo su sergančiu žmogumi. Medikai, gydantys pacientus, taip pat priskiriami šiai grupei. Tačiau jei žmogus nekontaktavo su sergančiu žmogumi, tiesiog buvo toje teritorijoje, paisė asmens higienos – rizika susirgti yra žema. Net jei mes tikrai turime rajone tokį žmogų, didžiausia rizika yra jo šeimos nariams, kur artimas kontaktas trunka ilgiau kaip 15 minučių.
Štai Šiaulių atvejis parodė, kad atsakingas sergančiojo elgesys lemia ligos izoliaciją. Moters šeimos nariai nėra apsikrėtę, nes, matyt, moteris laikėsi reikalavimų, saugojo savo artimuosius.
Reikia pasidžiaugti tais žmonėmis, kurie atsakingai elgiasi – būna namuose 14 dienų, nevaikšto po viešas vietas, informuoja apie savo situaciją užpildydami anketą“, – kalbėjo L. Menčikovienė.
Ligoninėje saugu
Kai kurie kraštiečiai neatsakingai skleidžia nerimą keliančius gandus, esą Kėdainių ligoninėje dirba medikai, neseniai viešėję Šiaurės Italijoje. Tačiau Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas griežtai paneigė tokius gandus.
„Tai netiesa. Dviejų medikų šeimos planavo keliauti į Italiją, tačiau paskelbus Šiaurės Italiją pavojinga zona, abu medikai keliones atšaukė, pavojingose zonose nesilankė“, – patvirtino S. Skauminas.
Jeigu grįžote iš Kinijos, Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos, Singapūro, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos ar Italijos (visa šalies teritorija) prašome 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose, stebėti savo sveikatą ir pateikti informaciją apie save NVSC šiais būdais: tel. (8 5) 212 4098, el. paštu info@nvsc.lt arba užpildant anketą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje.