10-metė gimnastė: „Suprantu, kad viską darau dėl savęs“
Žinanti, ko nori, užsispyrusi, užtikrintai ir kryptingai siekianti savo tikslo. Toks pirmas įspūdis man liko po pokalbio su 10-mete sportininke Laineta LUKOŠIŪTE. „Ryto“ progimnazijos penktokė lanko aerobinės gimnastikos treniruotes sporto klube „AeroGym“ Jonavoje ir skina pergales vieną po kitos. Paklausta, kiek gi apdovanojimų turi, Laineta suskaičiuoja: „Daugumą apdovanojimų iškovojau pernai. Pirmą vietą užėmiau varžybose Visagine, dvi pirmas vietas iškovojau Klaipėdoje vykusiose varžybose „Klaipėda Open 2018“: vienas apdovanojimas – už pasirodymą individualioje rungtyje, kitas – trejetų grupėje. Čempione tapau ir Lietuvos aerobinės gimnastikos taurės varžybose „Ringaudai 2018“.“
Nė neabejoju, kad tų apdovanojimų ji turėtų dar daugiau, tiesiog tam neužteko laiko, kadangi aerobinę gimnastiką mergaitė pradėjo lankyti tik… prieš metus, nuo 9-erių. Na, o kol šis straipsnis buvo ruošiamas spaudai, Laineta pasipuošė dar vienu pirmos vietos medaliu (!). Bet apie viską nuo pradžių.
Gimnastika patiko labiau
– Kodėl nusprendei lankyti būtent aerobinę gimnastiką?
Laineta: Iš pradžių lankiau daug įvairių būrelių, kurie irgi buvo susiję su judesiu, bet nė vienas man taip nepatiko. Po to mano mama sužinojo apie aerobinę gimnastiką ir pasiūlė man pabandyti.
Mama: Man apie gimnastiką papasakojo pažįstama. Ji žinojo, kad Jonavoje yra net keli šios sporto šakos klubai ir kad Laineta yra lanksti, jai patinka tokie užsiėmimai. Taigi pasidomėjau, nuvažiavome pasižiūrėti į sporto klubą „AeroGym“, manėme, kad jei nuspręsime lankyti, teks du kartus per savaitę į Jonavą Lainetą vežioti. Bet, pasirodo, reikia 4 kartus per savaitę treniruotis. Susėdę namuose pasitarėme, apgalvojome, įvertinome galimybes ir ryžomės pabandyti, juo labiau kad Lainetos noras treniruotis buvo begalinis.
– Lankei ir sportinius šokius. Kodėl metei? Gimnastika patiko labiau?
Laineta: Šokiai yra lėtesni ir man tai nepatiko. O ir juos šokti nebuvo sunku. Kai pabandžiau aerobinę gimnastiką, pasirodė, jog tai sudėtingas sportas, bet man patiko, kad čia daugiau galimybių.
– Ar lankai dar ką nors, be aerobinės gimnastikos?
Laineta: Dar lankau baletą. Baleto pamokos būna tik pirmadieniais ir ketvirtadieniais.
Taip jau sutapo, kad ketvirtadieniais man būna dvi treniruotės: po gimnastikos treniruotės Jonavoje skubu į baleto pamoką Kėdainiuose. Baletą lankau ne dėl to, kad mane kažkas verstų jį lankyti, o tam, kad gerinčiau savo rezultatus aerobinėje gimnastikoje.
[quote author=“L. Lukošiūtė“]Baletą lankau ne dėl to, kad mane kažkas verstų jį lankyti, o tam, kad gerinčiau savo rezultatus aerobinėje gimnastikoje.[/quote]
Ir gerai mokytis suspėja
– O ar nenukenčia mokslai, kai toks intensyvus popamokinės veiklos grafikas?
Laineta: Ne, tikrai nenukenčia. Spėju paruošti visus namų darbus. Šiuo metu mano mokymosi dalykų bendras vidurkis yra 9,48 balo.
– O ar bandei užsiimti kokia nors visiškai kitokia veikla, pavyzdžiui, muzika, dainavimu?
Laineta: Ne, manęs nei muzika, nei dainavimas netraukia. Bet lankiau ir dailę, ir dramos būrelį, ir baseiną, bet visada norėjau daryti kažką, kas susiję su judesiu.
Varžybos svarbiau nei draugės?
– Kai tiek daug treniruočių, ar lieka nors kažkiek laisvalaikio? Ar suspėji pailsėti, susitikti su draugėmis?
Laineta: Laisvas laikas man yra trečiadieniais ir šeštadieniais. Tomis dienomis nevyksta treniruotės. Su draugėm susitinkame mokykloje, ir užtenka to laiko pabendrauti. Pasitaiko, kad savaitgalį draugės pakviečia į savo gimtadienius, o man būna varžybos. Aišku, važiuoju į varžybas. Bet dėl to, kad nedalyvauju draugės gimtadienio šventėje, labai nesigraužiu, draugę pasveikinu kitą dieną, nes varžybų juk nenukelsi. Man varžybos yra svarbios, nes suprantu, kad tai darau dėl savęs.
[quote author=“L. Lukošiūtė“]Man ir treniruotės, ir varžybos yra svarbios, nes suprantu, kad tai darau dėl savęs.[/quote]
– Na, o prieš varžybas ar labai jaudiniesi? Kaip suimi save į rankas? Gal turi kokį talismaną, kurį visada vežiesi į varžybas?
Laineta: Ir dar kaip jaudinuosi! Bet mane visada padrąsina mama, o be to, palaiko ir draugės, su kuriomis kartu lankome treniruotes. Ir tas nerimas kažkaip praeina. O talismano neturiu.
Mama: Niekada ir neturėjo tokio vieno žaisliuko ar daikto, kurį visur vežiotųsi kaip talismaną.
Jo jai tiesiog nereikėjo.
Planas ateičiai
– Dabar šiek tiek pakalbėkime apie ateitį. Kaip manai, ar po 5 metų, jau būdama paauglė, tu vis dar su tokiu pat noru ir užsidegimu, kokį matau tavo akyse dabar, lankysi aerobinę gimnastiką?
Laineta: Kol kas esu nusiteikusi, kad 2–3 metus tikrai lankysiu, o kaip bus toliau, dar nežinau, bet manau, kad vis tik lankysiu ir po penkerių metų.
Net jeigu taip puikiai ir nesisektų, kaip dabar, nes po 5 metų jau būsiu kitoje amžiaus grupėje, aš vis tiek lankyčiau gimnastiką ir siekčiau geresnio rezultato.
Mama: Laineta ir namuose daug dirba, stengiasi. Namuose dabar irgi įrenginėjame patalpą, kur ji galėtų treniruotis.
Svarbiausia, kad būtų veidrodžiai, kad ji galėtų save matyti sportuodama, ir neslidi grindų danga bei treniruoklis rankoms stiprinti.
Laineta: Speciali grindų danga būna tik varžybose. O namuose galima treniruotis ant čiužinių, tinka ir medinės grindys.
[quote author=“L. Lukošiūtė“]Net jeigu taip puikiai ir nesisektų, kaip dabar, nes po 5 metų jau būsiu kitoje amžiaus grupėje, aš vis tiek lankyčiau gimnastiką ir siekčiau geresnio rezultato.[/quote]
Į tarptautines varžybas – jau šiais metais
– Dalyvaujate varžybose visoje Lietuvoje. O ar teko dalyvauti tarptautinėse varžybose ar vykti į užsienį?
Mama: Kol kas dar ne. Bet jau žinome, kad tarptautinėse varžybose dukra debiutuos vasario 3 d. Varžybos vyks Garliavoje.
Gimnastikoje, kaip ir kitose sporto šakose, viskas priklauso nuo pasiekimų. Kai sportininkas per varžybas surenka daugiau kaip 16 balų, Lietuvos gimnastikos federacija leidžia jam atstovauti savo šaliai tarptautinėse varžybose. Tuomet sportininkas jau priklauso Tarptautinei gimnastikos federacijai (FIG).
Neseniai sužinojome, kad Lainetai jau leido dalyvauti tarptautinėse varžybose, kadangi jos pasiekimai yra maksimaliai aukšti.
Paskutinėse varžybose, kuriose ji dalyvavo, Laineta surinko maksimalų įmanomą taškų skaičių – 16,350 balų.
– Reiškia, maksimaliai tiek balų galima surinkti per varžybas.
Mama: Taip, Lainetos amžiaus grupėje. Pavyzdžiui, antrą vietą užėmusi mergaitė surinko 15,500 balų. Taigi, kaip matote, Laineta gerokai atitrūkusi nuo savo varžovių.
– Treniruojiesi tik metus ir jau tiek daug pasiekei! Kiti vaikai dirba nuo 5–7 metų ir tiek nepasiekia. Ketini ir toliau treniruotis tame pačiame klube?
Laineta: Sekmadieniais į mūsų klubą atvažiuoja akrobatikos trenerė iš Kauno, todėl aš turiu galimybę pasitreniruoti ir su ja.
Dar yra cirko trenerė, kuri moko sudėtingesnių akrobatinių elementų, be to, dar važiuoju ir į stovyklas. Esu netgi paskaičiavusi, kad per praėjusius metus su manimi dirbo 22 treneriai.
Be to, dirbant su skirtingais treneriais atitolinama traumų rizika, kas irgi yra be galo svarbu. Štai pavyzdžiui, mano treniruočių draugė per varžybas atlikdama elementą griuvo ir nikstelėjo koją, bet ji atsistojo ir užbaigė pasirodymą. Aišku, tokiais atvejais teisėjai atima kažkiek balų, bet svarbu užbaigti savo numerį.
Mama: Norint pasiekti rezultatų reikia papildomai dirbti su skirtingais treneriais, pavyzdžiui, akrobatikos trenerė išmoko tokių elementų, kuriuos gerai išmokus ir pilnai atlikus per varžybas gali gauti po 800 balų.
Sudėtingesni elementai – daugiau balų
– Kas sudėlioja tavo šokio choreografiją varžyboms?
Laineta: Visą šokį sudėlioja trenerės. Mane treniruoja dvi trenerės Jolanta Abramavičienė ir Enrika Baltrimavičiūtė, jos skirtingoms rungtims ir sudėlioja mano pasirodymą.
Mama: Tie elementai pagal vaiko sugebėjimus, lygį yra vis sunkinami, bet dėl to varžybų dalyvės ir gauna daugiau balų – nes atlieka sudėtingesnius elementus.
Varžybas vertina daug trenerių, štai pavyzdžiui, varžybose Klaipėdoje mūsų pasirodymus vertino 12 trenerių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.
Laineta: Vertinamas kiekvieno varžybų dalyvio meistriškumas, artistiškumas ir sudėtingumas ir pagal tai skiriami balai.
Dar vertina šukuosenas, aprangą – į visa tai atsižvelgiama vertinant pasirodymą ir, esant reikalui, atimama iš bendros surinktos balų sumos.
Mama: Individualioje rungtyje varžybose vaikas gali šokti tik tuomet, kai yra pažengęs, pasiekia tam tikrą gana aukštą lygį.
Laineta: Pirmiausia mane trenerė paskyrė į mergaičių penketuką, turėjome šokti penkios. Tuomet leido man šokti vienai, o po to paskyrė ir į trejetą.
Pasivijo ir… pralenkė
– Ar nebijojai, kai nuvažiavai pirmą kartą į treniruotę?
Laineta: Baimės buvo, bet į treniruotes nuvažiavau jau išmokusi keletą elementų – internete pasižiūrėjusi vaizdelių išmokau, o trenerės visą techniką ištaisė, su manim dirbo žymiai daugiau, skyrė man daugiau laiko, o ir aš pati labai norėjau tobulėti.
– Taigi galima sakyti, pasivijai savo treniruočių drauges ir netgi pralenkei.
Laineta: Taip (juokiasi).
Mama: Per metus būna 10 varžybų, beveik kas mėnesį. Jeigu vieną mėnesį nebūna, tai kitą bus dvejos varžybos.
Lainetą, užėmusią pirmą vietą, sveikino Lietuvos aerobikos federacijos direktorė (didžiuojasi mama). Juk iš Klaipėdos dukra parsivežė net du pirmų vietų apdovanojimus: vieną – individualioje rungtyje, kita – trejetų grupėje.
– Tai kiek iš viso medalių dabar turi, Laineta?
Laineta: Penkis pirmos vietos ir vieną antros vietos medalius aerobinės gimnastikos, dar turiu medalių ir iš sportinių šokių, kai šokau. Ir dar plaukimo medalį turiu.
– Ačiū už pokalbį ir sėkmės varžybose!
1 Komentaras
[…] Laineta Lukošiūtė, aerobinės gimnastikos čempionatų nugalėtoja, viena pačių stipriausių šios srities savo […]