10-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė

 10-a prijungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė

Rūta ŠVEDIENĖ

Taisyklė: jei šalutinis dėmuo kaip vienarūšis yra jungiamas su pasirenkamai skiriama sakinio dalimi, išskiriamas kartu su ja nepaisant to, ar tiesioginį ryšį su bendrąja sakinio dalimi turi vienarūšė sakinio dalis, ar šalutinis dėmuo, pvz.:
Projektas pratęsiamas, jei yra uždelsiamas finansavimas arba susidarius kitoms nuo vykdytojų nepriklausančioms aplinkybėms, ne ilgesniam nei trijų mėnesių laikotarpiui. Užsakovas, gavęs leidimą statybai ir kai projektą patvirtina leidimą išdavusi institucija, gali pradėti įvažos rengimo darbus.

Taisyklė: kai poriniais jungtukais nors (ir) … bet, kad (ir) … bet yra jungiama antrininkė sakinio dalis ir tarinys, prijungiamąjį jungtuką turinti dalis gali būti laikoma šalutiniu dėmeniu su atkuriamu pasikartojančiu tariniu ir skiriama, pvz.:
Žmonių pasitenkinimo rodiklis per pastarąjį dešimtmetį(,) nors ir nesparčiai, bet vis dėlto kilo. Komandos aukštaūgiai(,) kad ir su keturiomis pražangomis, bet visą paskutinį ketvirtį žaidė itin rezultatyviai.

Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m.  lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video