Trims kraštiečių idėjoms – 140 tūkst. ir pakeista pinigų skyrimo tvarka

 Trims kraštiečių idėjoms – 140 tūkst. ir pakeista pinigų skyrimo tvarka

Kėdainiečiai nusprendė, jog Babėnų šilui metas tapti šiuolaikiška aktyvaus laisvalaikio erdve. Šiems pokyčiams savivaldybė skirs 100 000 eurų./Akvilės Kupčinskaitės nuotr.

Kėdainių rajono gyventojams svarbios miesto bei rajono vietos netrukus sulauks didelių permainų: po ilgų metų laukimo aktyviam laisvalaikiui moderniai atgims Babėnų šilas, šiuolaikiškai veidą pakeis Kėdainių ligoninės lauko erdvės, o Labūnavoje išdygs kultūros ir bendrystės kupolas. Būtent šie trys Dalyvaujamojo biudžeto konkursui išmoningų kraštiečių pasiūlyti projektai šiais metais sulaukė daugiausia rajono gyventojų palaikymo. Idėjoms paversti kūnu savivaldybė skirs 140 000 eurų. Ne mažiau svarbu ir tai, kad didžiausią sumą – 100 000 eurų Babėnų šilo sutvarkymui laimėjusio projekto iniciatoriai jau pasiekė ir tai, kad savivaldybė pakeistų tvarką skirstant finansavimą gyventojų teikiamiems projektams. Lapkričio 3 dieną Dalyvaujamojo biudžeto konkurso nugalėtojai pasveikinti bei apdovanoti rajono savivaldybėje.

Idėjų perpus mažiau nei pernai

Šiais metais gyventojai Dalyvaujamojo biudžeto konkursui pristatė perpus mažiau sumanymų nei pernai – tik šešis (2022-aisiais jų buvo pateikta 12-ka).

Trijose kategorijose išrinkta po vieną laimėtoją. Praėjusiais metais paskelbti tik dviejų kategorijų laimėtojai, nes nė viena iš trečiajai kategorijai pasiūlytų iniciatyvų nesurinko pakankamo gyventojų balsų skaičiaus.

Ligoninės pacientams – daugiau komforto

Pirmajai konkurso kategorijai kraštiečiai galėjo siūlyti idėjas būtent miestui. Gyventojų sprendimu, Kėdainių ligoninės lauko erdvėms metas įkvėpti gyvybės ir paversti jas šiuolaikiška poilsio erdve tiek pacientams, tiek juos lankantiems artimiesiems.

Babėnų šilo sutvarkymo projektą parengė ir savivaldybei pateikė buvęs vicemeras, rajono tarybos narys Paulius Aukštikalnis kartu su savo komanda. Politikas, beje, tiek su savo vaikais, tiek su bendraminčiais ir pats mėgsta važinėti dviračiu šiame šile.

„Jaukumo ratas“ – taip savo iniciatyvą pavadino jos sumanytojai. Įgyvendinus projektą bus sutvarkytos Kėdainių ligoninės teritorijoje esančios viešosios lauko erdvės. Jos taps pritaikytos pacientų poreikiams ir saugumui. Čia pacientams bus sudarytos palankios sąlygos judėti ir, leidžiant laiką lauke, jaukiai pabendrauti su lankytojais.

Projekto metu numatoma įrengti pagrindinį taką, poilsio aikštelę „Jaukumo ratas“, pastatyti suolelius, šiukšlių dėžes, įrengti apšvietimą, pasodinti augalų. Šią erdvę ketinama tobulinti ir ateityje – įrengti knygų namelį ir sudaryti galimybę čia naudotis nemokamu internetu.

Šiai iniciatyvai rajono savivaldybė iš konkurso biudžeto skirs 20 000 eurų.

Šiais metais gyventojai Dalyvaujamojo biudžeto konkursui pristatė perpus mažiau sumanymų nei pernai – tik šešis.

Aut. past.

Išskirtinis statinys – vienijančioms veikloms

Antrąja konkurso kategorija dėmesys sutelktas į rajono poreikius. Kaimiškųjų vietovių gyventojai galėjo siūlyti jiems aktualius sumanymus.

Šiemet daugiausia balsų kraštiečiai skyrė labūnaviškių idėjai. Pelėdnagių seniūnijoje esančiame Labūnavos kaime, Barupės g. 9, atsiras modernios architektūros statinys – kupolas kultūros ir bendruomenės ryšiams UNITY DOME. Sumanymui įgyvendinti bus skiriama taip pat 20 000 eurų.

Kupole labūnaviškiai ketina organizuoti parodas, renginius, diskusijas, šventinius minėjimus bei susitikimus.

Šio projekto kėdainiečiai laukė ilgai

Trečiajai Dalyvaujamojo biudžeto konkurso kategorijai kraštiečiai buvo kviečiami siūlyti kur kas didesnių lėšų reikalaujančias iniciatyvas. Bet kurioje rajono savivaldybės teritorijos vietoje – mieste ar kaime – įgyvendinamam gyventojų išrinktam projektui numatyta skirti net 100 000 eurų.

Pelėdnagių seniūnijoje esančiame Labūnavos kaime, Barupės g. 9, atsiras modernios architektūros statinys – kupolas kultūros ir bendruomenės ryšiams UNITY DOME.

Kraštiečiai savo balsais didžiausią palaikymą išreiškė idėjai „Babėnų miškas – sveikatingumo trasa“. Gyventojai ilgus metus laukė, kol ši unikali miesto poilsio zona pagaliau bus pradėta tvarkyti, todėl itin aktyviai palaikė buvusio vicemero, rajono tarybos nario Pauliaus Aukštikalnio ir jo komandos pasiūlytą idėją įrengti sveikatingumo trasą Babėnų miške.

„Man visuomet rūpėjo Babėnų šilą matyti kitokį. Tokį, kokį turi modernūs miestai, dar labiau pritaikytą sportui, šeimoms, mažiems vaikams ir senjorams.

Atlikus suplanuotus darbus, šį mišką bus patogu dar dažniau rinktis treniruotėms, komandiniam sportui, įvairiems sporto renginiams ar tiesiog aktyviam, saugiam ir maloniam laisvalaikiui gamtos apsuptyje, todėl pasiėmęs tušinuką ir kompiuterį surašiau, ką norėčiau matyti šiame šile:

– įrengti informacinius stendus automobilių stovėjimo aikštelėje su QR nuorodomis į trasų GPX žemėlapius, YouTube informacinius šaltinius ir kt.;

– įrengti „Mažąjį lajų taką“. Tai saugus, kabantis ne aukščiau kaip 1 metro aukštyje nuo medžio iki medžio, pramoginis takas vaikams. Čia vaikai galės aktyviai ir įdomiai leisti laiką;

– sutvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę – pažymėti tikslias parkavimo vietas automobiliams, įrengti specialius plastikinius korinius pagrindus ir atitvarus su bortais;

– įrengti suoliukus, pavėsinę ir persirengimo kabiną, lauko treniruoklius;

– pažymėti trasas specialiomis medinėmis nuorodomis, kuriose būtų parašytas trasos pavadinimas ir kiek kilometrų dar likę įveikti pasirinktoje trasoje;

– įrengti laiptus ir apžvalgos aikštelę ant apžvalgos kalno, esančio šalia Babėnų tvenkinio, prie įvažiavimo į Babėnų tvenkinyje esantį pusiasalį;

– įrengti tvirtus ir saugius medinius laiptus saugiam nusileidimui iki paplūdimio, esančio prie tvenkinio“, – kaip netrukus atrodys Babėnų šilas, pasakojo projektą kartu su bendraminčiais sumanęs P. Aukštikalnis.

Pasiekė, kad savivaldybė pakeistų pinigų skyrimo tvarką

Be to, rajono taryboje dirbantis P. Aukštikalnis kartu su savo kolegomis demokratais pasiekė ir tai, kad savivaldybė pakeistų pinigų skyrimo tvarką tokiems projektams.

P. Aukštikalnio komandoje dirbantis Arūnas Kacevičius rajono tarybai pateikė sprendimo projektą, kuriuo pasiūlė sumažinti kraštiečių teikiamiems projektams privalomų surinkti gyventojų  parašų skaičių.

„Mes įrodėme, kad jei projektas įdomus, įmanoma surinkti daugiau nei 2 000 projekto palaikymo parašų, tačiau akivaizdu, kad tiek parašų gali surinkti tik stiprios ir tokios didelės organizacijos kaip mūsų. Pavieniams žmonėms, teikiantiems savo projektus tokiam konkursui, surinkti tiek palaikymo parašų yra labai sudėtinga, todėl Kėdainių rajono tarybai mes, frakcija „Demokratų sąjunga Vardan Lietuvos“, pateikėme sprendimo projektą, kuriuo pasiūlėme mažinti reikalaujamų parašų kiekį projektams, pretenduojantiems į didžiausią finansavimą. Mes siūlėme vietoje 2 000 parašų reikalauti surinkti 1 000 parašų, tačiau po diskusijų komitetuose sutarėme, kad tam, kad būtų galima skirti finansavimą tokiems projektams, jiems reikės surinkti 1 500 parašų“, – sakė P. Aukštikalnis.

Rajono tarybos nariai penktadienį vykusiame posėdyje pritarė tokiam sprendimo projektui, tad tikėtina, kad jau kitais metais stambiausių projektų kategorijoje bus galima sulaukti kur kas daugiau gyventojų iniciatyvų.

Siūlo ir renka patys

Dalyvaujamojo biudžeto konkursas sumanytas kaip būdas savivaldybei kartu su bendruomene spręsti dėl savivaldybės biudžeto lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei ir balsuodami renka labiausiai patikusius projektus ar sprendimus, kuriuos savivaldybė vėliau įgyvendina. Taip gyventojai patys prisideda kurdami jų poreikius geriausiai atliepiančią savo gyvenamąją aplinką ar gerindami jiems aktualias viešąsias paslaugas.

Konkursui idėjas siūlyti gali kiekvienas ne jaunesnis kaip 16 metų Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravęs asmuo.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video