Sveikas gyvenimo būdas tapo kasdienybe

 Sveikas gyvenimo būdas tapo kasdienybe

Kėdainietė Jovita MAKAREVIČIENĖ kiekvieną rytą pradeda stikline vaisių kokteilio arba stikline vandens. Prieš metus savo sveikata susirūpinusi moteris niekada nesitikėjo, kad sveikas gyvenimo būdas vieną dieną pasibels ir į jos duris.

Atsirenka, kas naudinga

Dažniausiai pusryčiams besirenkančiai lengvai virškinamus, sveikus patiekalus pašnekovei laikytis tokio mitybos principo paprasta. Tokios mitybos taisyklės prieš kurį laiką padėjo Jovitai atsikratyti nereikalingų kilogramų, o dabar leidžia išlaikyti puikią figūrą ir puikią nuotaiką.

„Man ranka nekyla siekti riebaus maisto ar saldėsių ne tik dėl to, kad tai nėra naudinga organizmui, bet ir dėl to, jog man tai visai neskanu. Dažniausiai atsirenku ne tai, kas skanu, bet tai, kas naudinga man, mano organizmui. Anksčiau su kolegomis mėgdavome pietauti kavinėje, tačiau jau kuris laikas į darbą maistą nešuosi iš namų ir skanauju žinodama, iš ko ir kaip tas maistas pagamintas“, – tikina moteris.

Noriai kremta vaisius

Ant Jovitos stalo visada garuoja karštas ir skanus, o svarbiausia sveikas maistas. Auginanti dvi dukreles moteris teigia vaikams šio gyvenimo būdo neperšanti per prievartą: leidžia pasirinkti pačioms, tačiau labai džiaugiasi, kad mažoji šeimos pagrandukė tokios mitybos neatmeta ir mamos puoselėjamas sveikesnis maistas mergaitei puikiai tinka ir patinka.

„Džiaugiuosi, kad imtis didelių gudrybių, kaip priversti mergaites valgyti daugiau sveikų produktų, nereikia, jos pačios vis dažniau prašo daržovių patiekalų, noriai kremta vaisius, riešutus. Daugeliui pasirodo keista, tačiau mažėlei didesnė dovana būna ne saldainių maišelis, o mažų morkyčių dėžutė, morkų ar burokėlių traškučiai. Nors diegti tinkamos mitybos principų šeimoje kategoriškai nesistengiu. Išradingai ir sumaniai patiektas suderintas maistas mažajai labai patinka.

Na o vyresnėlė parodo savo kaprizus – užsimano ir picos, kebabų ar kitokių patiekalų, kurių jau kurį laiką nebegaminu. Tačiau problemos dėl to nematau, jei vaikas nori, tegul… Ji pati pasigamina, skaniai valgo ir nors man galvoje šmėkščioja mintys, kad tai tikrai nėra gerai, tačiau tenka su viskuo susitaikyti.

Pagrindinė mano gudrybė norint užkrėsti savo pavyzdžiu ta, kad jeigu namie yra tik sveiki produktai, kitos išeities nėra – tik valgyti sveikai“, – aiškina moteris.

Perka specializuotose parduotuvė

Jovita, atsakingai žiūrinti ką deda į skrandį, taip pat atsakingai renkasi ir patiekalo paruošimui reikiamus produktus – o jų pašnekovei nelengva rasti šiais laikais populiariuose ir daugiausiai žmonių antplūdžio sulaukiančiuose prekybos centruose.

Tikrai labai lengva pasiklysti tarp daugybės reklamuojamų „sveikų“ produktų. Patikėję, jog tam tikras produktas yra „sveikas“, dažniausiai nebežiūrime į sudedamųjų dalių sąrašą – tik ne Jovita, ji kruopščiai pasirenka ir atsirenka kiekvieną produktą.

„Tikras maistas neturi ingredientų, nes jis pats sau ingredientas. Tokiame maiste nėra hormonų, pesticidų, konservantų, tirštiklių, cukraus, E ir kt. Stengiuosi atsirinkti vartojamus produktus. Juos dažniausiai perku mažose specializuotose parduotuvėlėse, kartais turguje, labai džiaugiuosi mamos sode ar giminių daržuose užaugintomis daržovėmis“, – pasakoja Jovita.

Gamina paprastai

Vienas pagrindinių patiekalų savęs vegetare nelaikančios Jovitos virtuvėje – daržovės, be kurių moteris tikriausiai jau nebegalėtų gyventi.

„Sveikata būtina rūpintis ne tik susirgus, ją reikia puoselėti visada, o kad gerai jaustumėmės turime atsirinkti, kas organizmui geriausia. Mano nuomone, sveikas maistas – tai švarūs, natūralūs maisto produktai, daugiausia vieno ingrediento, tokie kaip daržovės, vaisiai, uogos, grūdinės ir ankštinės kultūros, riešutai, sėklos, žolelės.

Todėl gaminu labai paprastai – kelios minutės puode ant garų, arba kelios minutės keptuvėje, be abejo, be sviesto, aliejaus ar taukų. Kalbant apie gyvūninės kilmės produktus – laisvėje laikomų vištų kiaušiniai, ekologiškai užauginta, kokybiška mėsa bei žuvis“, – vardija pašnekovė ir priduria, kad toks pasirinkimas būna tikrai ne kasdien.

Mėgstamiausi – bulviniai blynai

Idėjų ir sumanumo gaminti vis kitokį maistą Jovitai nepristinga. Tačiau pasiteiravus apie mėgstamiausią visos šeimos patiekalą moteris nė nesudvejojusi atsakė – bulviniai blynai ir kugelis, kurio niekada ir niekur neatsisakytų.

„Kiekvieną kartą gaminant netenka stovėti ir galvoti, mintys tikriausiai ateina su alkiu. Aš tikiu, kad mes visi intuityviai jaučiame, kokių maisto medžiagų mums reikia. Deja, ne visada į tai įsiklausome. O aš stengiuosi. Lengviausia rinktis pagal sezoną, todėl šiltuoju metų laiku ant mūsų stalo gausu pomidorų ir agurkų. Taip pat skanaujame slyvas, kriaušes, obuolius, avietes ir kitas uogas bei vaisius. Žiemos metu renkamės raugintas daržoves, tačiau perkame ir apelsinus, ir bananus. Mėgstame avokadus“, – šypsodamasi šneka Jovita.

Gamina kartu

Net ir būdama labai užimta moteris stengiasi atrasti laiko kartkartėmis valgį gaminti drauge su dukterimis.

„Atsimenu savo vaikystę, turėjome maisto ruošimo ir valgymo tradicijų, kurios galbūt išlikusios iki šių laikų, todėl noriu į gaminimo veiklą įtraukti ir savo dukteris. Mažajai šis užsiėmimas labai patinka, ji visada kartu ir visada padeda (moka skusti bulves, padengia stalą). Na o vyresnėlė kiek kitaip – ji savarankiškesnė – maistą ruošti mėgsta viena. Kadangi mano patiektas maistas jai ne visada tinka, todėl pasigaminti savo skoniui norimą patiekalą tenka pačiai – ką ji puikiai ir daro“, – tikina Jovita.

J. Makarevičienė dalijasi savo mėgiamiausiais receptais, kuriuos išbandyti siūlome kiekvienam: tiek sveiką gyvenimą propaguojančiam žmogui, tiek ir mažiau susiduriančiam su sveika mityba.

Sveikuoliškas skanėstas

Reikės:

420 ml paruoštos tirpios kavos, 2–3 šaukštų kakavos, 1,5 stiklinės cukraus, 2 šaukštų aliejaus, 1 banano ar obuolio (trinto), 2 šaukštų krakmolo, 2 šaukštų vanilinio cukraus, 2 stiklinių miltų (ruginių, kvietinių ar kitokių), 1 šaukštelis sodos ar kepimo miltelių, poros saujų mėgstamų riešutų.

Gaminimas:

Pasiruošti kavą ir palaukti, kol atvės. Tada į kepimo skardą sudėti visus sumaišytus ingredientus ir kepti iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 45 min.

Avižinis pyragas

Reikės:

300 g avižinių dribsnių, 1–2 bananų (tinka ir obuoliai), 1 stiklinės vandens, saujos džiovintų spanguolių ar razinų.

Gaminimas:

Bananus sutrinti ir sumaišyti su stikline vandens. Tada dėti avižinius dribsnius. Verdančiu vandeniu nuplikyti ir nuskalauti džiovintas spanguoles ar razinas. Visas sudedamąsias dalis išmaišyti ir sudėti į kepimo skardą. Kepti 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kepti apie 45 min.

Daržovienė

Reikės:

1 kalafioro, 1 paprikos (galima derinti kelias spalvas, jei turite), 1 cukinijos, 3–4 morkų, fermentinio sūrio pagal skonį.

Gaminimas:

Į kalafiorą pridėlioti spalvotų paprikų. Cukiniją supjaustyti kubeliais, morkas didesniais gabalėliais. Viską išdėlioti kepimo skardoje ir užtarkuoti fermentinio sūrio. Visa tai kepti 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje iki 1 val. Pašnekovė, kaip matome, šias daržoves patiekė kartu su mėsos kukuliukais, o prie ko patieksite jūs?

Makaronai kitaip

Reikės:

1 pakelio kietagrūdžių itališkų makaronų be kiaušinių (juos pašnekovė perka iš kampanijos „Amway“ arba iš nesenai senamiestyje įsikūrusios parduotuvėlės „Ragauk“), skardinės žirnelių, 2–3 morkų.

Gaminimas:

Morkas išvirti, supjaustyti kubeliais ir sumaišyti su žirneliais. Makaronus virti 7–8 min. ir sumaišyti su daržovėmis. Patiekalą galima pagardinti druska. Šiuos makaronus pašnekovė valgo ir prie kitokių garuose paruoštų daržovių ar prie straipsnyje pateikiamo daržovienės patiekalo.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video