Šeimininkė naujovėms sako „Taip“

 Šeimininkė naujovėms sako „Taip“

Įsukus į Kalnaberžėje gyvenančios Ritos Ardavičienės namų kiemą iškart pakvimpa skania šviežia duonele. Apsidairėme, lyg ir ne kepykla… Tačiau išvydusios Ritą suprantame – pataikėme tikrai čia.  

Turbūt daugelis iš mūsų ne kartą esame girdėję frazę, kad kasdien gaminant vakarienę šeimai arba tik sau pamažu ima stigti idėjų. Tik ne mūsų pašnekovei! Darbą ir laiką virtuvėje puikiai suderinanti Rita kiekvieną dieną su malonumu gamina savo šeimynai.

Maisto ruošimas – ir specialybė, ir hobis  

„Jau jaunystėje mėgau gaminti. Supratusi, kad tai mano pašaukimas, pasirinkau mokslus maisto ruošimo srityje. Įgijusi virėjos specialybę daug metų dirbau Kalnaberžės pagrindinės mokyklos valgykloje.  

Labai gaila, bet užsidarius mokyklai moteriai teko keisti darbą. Dabar Rita dirba budėtoja Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėje mokykloje.

„Tačiau kulinarija niekur nepabėgo, – šmaikštauja namuose puikiai galinti save realizuoti moteris ir priduria: – Dabar maisto ruošimas – mano hobis.“

Šiuolaikinis smalsus žmogus visur ieško naujovių – ne išimtis ir virtuvė. Neatrastų potyrių ieškojimas šiais laikais nereikalauja aplankyti svečias šalis ar prabangius restoranus – tereikia pakeisti maisto ruošimo rutiną, įtraukiant kažko nebandyto ir netradiciško, kaip tai daro virtuvėje mėgstanti suktis Rita.

„Niekada nekyla klausimas, ką gaminti. Prieš darbą keliuosi pusę šešių, norėdama savo šeimynai paruošti skanius ir maistingus pusryčius bei pietus. Gaminu viską: visa šeima labai mėgstame tradicinius, jau ne kartą ragautus patiekalus.  Mėgstamiausi mūsų, ypač sūnų, patiekalai – lietuviškas plovas, virtų bulvių cepelinai, kuriuos mėgo ir Kalnaberžės mokyklos mokiniai, skanaudavę šiuos mano gamintus patiekalus dar tuomet, kai dirbau mokykloje“, – pasakoja Rita.

Mėgsta naujoves

Pašnekovės vyras Rimtautas Ardavičius prasitarė apie vieną žmonos silpnybę – savo virtuvėje Rita mėgsta išbandyti naujoves ir patikino, kad neretai siūlosi jai padėti, bet į  savo valdas Rita per daug neįsileidžia – viskas savu laiku ir su saiku.

Pasiteiravus, ar dažnai Ardavičių šeima skanauja naujus, neragautus patiekalus, pašnekovė patikino, kad nauji patiekalai virtuvėje gimsta labai dažnai.

„Nors kasdien mėgstu gaminti tradicinius patiekalus ir šiaip esame šeima, vertinanti tradicijas ir puoselėjanti vertybes, tačiau šiuo klausimu esu neabejinga ir naujovėms. Jei tik išgirstu ar pamatau naujų įdomių receptų, iš karto turiu viską išbandyti pati“, – tikina erdvios virtuvės savininkė.

Naujus patiekalus degustuoja tik pašnekovės šeima. Pirmasis Ritos patiekalų degustatorius – vyras, turintis tvirtą nuomonę ir jau ganėtinai išlavintą skonį.  

Sveikai mitybai – daug dėmesio

Bešnekant su Rita susidarė įspūdis, kad jos šeimoje daug dėmesio skiriama sveikesnei mitybai. Ir iš tiesų dienai dieną vejant šeimos susitikimas prie stalo – stebuklingas laikas, kurį įprasmina ne tik malonus bendravimas, bet ir kuo sveikesnis maistas.

„Nesirenkame greito maisto ar kitų organizmui kenksmingų produktų. Stengiuosi tik savo gamintu maistu lepinti šeimą.  

Nors daugelį produktų įsigyju parduotuvėse, tačiau pagrindinių daržovių: bulvių, morkų, agurkų ir pan., užsiauginu pati, duonos taip pat neperku, išsikepu.

Pieno produktus, esant galimybei, stengiuosi pirkti iš vietinių ūkininkų“, – sako šeimos mityba besirūpinanti Rita.

Virtuvėje galima rasti visko

Pašnekovės virtuvės stalą puošia stiklainis medaus. Šokolado beveik nevalganti, o gyvenimą medumi saldinanti šeimininkė eksperimentuoja net ir čia – į stiklainį sudėtas trijų rūšių medus – liepų, aviečių ir pienių. Ir ne bet kaip, o sluoksniais.

Čia pat, ant stalo, pastatyta nuostabiai gražių džiovintų melsvų gėlių puokštė – tikras mikroelementų šaltinis. Kaip teigia Rita, šios anyžinio lofanto arbatos skanauja visa jos šeima.

Taip pat netradicinių patiekalų mėgėja gali pasigirti išskirtiniu džiovintos duonelės paplotėlių skoniu. Tokios galima išvysti ir įsigyti tik mugėse, o štai Ardavičių šeimyna prie arbatos puodelio šių gardžių ir maistingų paplotėlių skanauja jau kurį laiką.  

Be to, didelėje Ritos virtuvėje rytais neretai garuoja avinžirnių košė – tikras baltymų šaltinis. Tiesiog idealus patiekalas pusryčiams!

O bitininkystės ūkį turintis Ritos vyras pavaišino bičių duonele ir patikino, kad tai yra didelis vitaminų šaltinis, padedantis stiprinti imunitetą. Skonis tiesiog fantastiškas!

Gamina pagal skonį

Savo patirtimi ir idėjomis šeimininkė mėgsta dalintis ir su kitais. Negaili ir patarimų, o paprašyta pasako ir kokio patiekalo receptūrą.  

„Gaminu nebūtinai pagal receptus, labiau mėgstu daryti viską pagal savo skonį. Todėl mano patiekaluose glūdi man ir mano šeimai tinkanti receptūra. Niekada nepasididžiuoju ir pasidalinu savo virtuvės paslaptimis ir su kitomis šeimininkėmis. Žinoma, kartais ir pati iš kalbų sužinau apie vienokias ar kitokias naujoves, kurias visada išbandau savo virtuvėje. Tokie mainai – nauda ir sau, ir kitiems“, – tikina pašnekovė.

R. Ardavičienės užrašuose pilna tradicinių patiekalų, tačiau gaminti mėgstanti moteris su mūsų skaitytojais nori pasidalinti naujausiais savo receptais, iš kurių tikrai rasite, kas patrauks akį ir nudžiugins skrandį. Skanių atradimų!

Tradicinė ruginė naminė duona

Ritos namuose – dažniausiai tradicinė ruginė naminė duona, tačiau paįvairinimui pašnekovė renkasi ir kitokius duonos receptus: su saulėgrąžomis ar džiovintais vaisiais.  

Reikės:

1 stiklinės paruošto (išrūgusio) raugo (200 g),

500 g ruginių miltų,

1 šaukšto cukraus,

2 šaukštų medaus,

100 g kmynų,

trupučio druskos.

Gaminimas: Į ąžuolinį duonkubilį su virintu vandeniu užplikome ruginius miltus, kmynus, druską ir palaukiame, kol atvės. Supilame 1 stiklinę paruošto raugo. Taip pat į masę sudedame cukrų ir medų. Maišome, kol gausis vienalytė masė. Gautą masę uždengiame skepeta arba plona maistine plėvele ir pastatome šiltai rūgti 24 valandas.  Palaikyta tešla turi būti pakilusi, šiek tiek paskystėjusi, pilna oro burbuliukų. Į ją dedame miltus pagal tirštumą ir su meile bei geromis mintimis minkome, kol nelips prie rankų. Palaikome dar 6 valandas, kad iškiltų. Iš iškilusios tešlos rankomis suformuojame kepaliuką, dedame į kepimo popieriumi išklotą, džiovintais ajerais pabarstytą arba aliejumi išteptą skardą ir kildiname 1,5 valandos laikant šiltai (apie 25 0C). Iškilus tešlai pašauname skardą į iki 250 oC temperatūros įkaitintą orkaitę ir kepame 15 min. taip suformuodami duonos plutą. Sumažiname temperatūrą iki 200 laipsnių ir kepame dar 1val. 30 min. Iškepusios duonos kraštai turi būti rusvi, atšokę nuo skardos. Išimame duoną iš skardos suvilgome vandeniu ir užklojame rankšluostėliu, kad atvėstų.

Džiovintos duonelės paplotėliai

Prieš gaminant šį patiekalą šeimininkė rekomenduoja apsišarvuoti kantrybe.

Reikės:

200 g ruginių miltų,

100 g kvietinių rupaus malimo miltų,

sezamo sėklų,

burnočio sėklų,

saulėgrąžų sėklų,

2 šaukštų alyvuogių aliejaus,

1 šaukštelio medaus.

Gaminame: Ruginius miltus sumaišome su kvietiniais. Tada sudedame sezamo, burnočio ir saulėgrąžų sėklas, įpilame aliejų, įdedame medaus ir viską išmaišome. Įpylę truputį vandens išminkome tešlą, kad neliptų prie rankų. Plonai iškočiojame ir džioviname orkaitėje 2 paras (apie 48 val.) 70 laipsnių temperatūroje. Gamyboje Rita rekomenduoja rinktis tik alyvuogių aliejų ir nekeisti jo kitu, nes naudojant saulėgrąžų ar rapsų aliejų duonelė tampa labai trapi. Taip pat vieną kartą pašnekovė pabandė susidžiovinti specialius duonos krepšelius. Iš tešlos suformavusi krepšelių formos gaminius kuo puikiausiai juos išdžiovino. Į džiovintus duonos krepšelius Rita deda mišrainę ar kokį kitą įdarą.  

Avinžirniai su moliūgais

Košė ar mišrainė? „Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi“, – juokdamasi sako Rita. Pašnekovės šeima karštus avinžirnius su moliūgais valgo ryte kaip košę, šaltus – kaip mišrainę.

Reikia:

200 g avinžirnių, 150 g moliūgų, 1 česnako, 1 raudonojo svogūno,

trupučio druskos, prieskonių pagal skonį.

Gaminimas: Avinžirnius geriausia pasiruošti prieš dieną – juos reikia užmerkti vandenyje.  Česnaką ir svogūną smulkiai supjaustome ir pakepiname keptuvėje. Po to dedame smulkiai pjaustytą moliūgą. Viską vėl pakepiname, kol gausis tyrelė. Galiausiai sudedame išmirkytus avinžirnius ir viską patroškiname dar apie 20 min. Patiekalą pagardiname druska ir prieskoniais. Galima skanauti tiek karštą, tiek šaltą.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video