Kėdainiuose iškilo du unikalūs paminklai (fotogalerija)

Į Kėdainius renkasi įvairių šalių delegacijos, mat šiandien, penktadienį, oficialiai atidengiami ir visuomenei pristatomi tik ką pastatyti du unikalūs memorialai. Taip pat vyksta ir kiti renginiai, skirti Holokausto bei sovietinės okupacijos aukų atminimui.
Memorialai – unikalūs
Vienas memorialų – šalia Daugiakultūrio centro iš medinių geležinkelio pabėgių sukonstruotas paminklas nužudytiems Europos žydams. Kitas memorialas, iš metalo pagamintas kūrinys iškilo šalia miesto parko.
Metalo plokštės viduryje pavaizduoti įžymaus carinės Rusijos karo inžinieriaus, Kėdainių valdytojo, grafo Eduardo Franco fon Totlebeno (1818-1884) dvaro rūmų fragmentai. Rūmai buvo susprogdinti 1944 metų liepos 30 dieną traukiantis nacių kariuomenei.
[#gallery=824#]
Iš pirmų lūpų
Kaip „Rinkos aikštei“ sakė šių memorialų autoriai, iš Kaliningrado srities atvykę „San Donato Group“ atstovai Evgenij Umansky ir Aleksej Chebykin, meno kūriniai buvo statomi visą šią savaitę. Menininkai pasakojo, jog pabėgiai paminklui pasirinkti, nes jie „neturi tautybės“, o memorialo forma primena sakralų žydų tautos simbolį – Dovydo žvaigždę.
Autoriai pažymi, jog šis paminklas skirtas ne tik žydams, tačiau visoms, įvairias represijas patyrusioms tautoms. Metalas simbolizuoja tvirtybę, stiprybę. Galima sunaikinti daug ką, net ir metalą, bet tik ne žmonių atsiminimus, tautų istoriją.
Memorialai įrengti Europos Sąjungos programos „Europa piliečiams“ priemonės „Europos atmintis“ finansuoto Kėdainių krašto muziejaus tarptautinio projekto „Praeitis bendrai ateičiai“ lėšomis.
Kviečia dalyvauti
Kėdainių krašto muziejus kviečia visus norinčius prisijungti prie tarptautinio projekto „Praeitis bendrai ateičiai” bei šiandien, penktadienį, birželio 16-ąją dalyvauti renginiuose, skirtuose Holokausto bei sovietinės okupacijos aukų atminimui. Pranešama, jog renginiai vyks anglų kalba.
Renginių programa
10.00. ES programos „Europa piliečiams” remiamo Kėdainių krašto muziejaus tarptautinio projekto „Praeitis bendrai ateičiai” parodos ir filmo pristatymas Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre (Senosios Rinkos aikštė 12). Dalyvauja projekto dalyviai – moksleiviai iš Kėdainių, Rėzeknės (Latvija) ir Seinų (Lenkija).
10.30 – 10.50 Rašytojo ir publicisto Arkadijaus Vinokuro pasirodymas „Misteris Arkadas ir Holokaustas“ bei pasisakymas.
10.50-11.20 VU TSPMI prof. dr. Violetos Davoliūtės – Opgenorth paskaita „XX a. traumos Rytų ir Vidurio Europoje: iš praeities į ateitį”.
11.30 – 12.00 Projekto metu sukurtų viešojo meno objektų lankymas Senojoje Rinkoje ir šalia miesto parko.
12.00 – 13.00 Holokausto aukų kapavietės Daukšių kaime lankymas.