Interviu su kalbininke: kėdainiečiai gimtai kalbai neabejingi

 Interviu su kalbininke: kėdainiečiai gimtai kalbai neabejingi

Vasario 21-oji – Gimtosios kalbos diena. Ta proga pokalbis apie kalbą ir ne tik ją su Kėdainių krašto kalbininke Rūta Švediene.


– Vasario 16−kovo 11 d. yra paskelbtos kaip Lietuvių kalbos dienos. Regis, šiais metais pirmą kartą taip, ar ne? Bet juk vasario 21-ąją yra minima Gimtosios kalbos diena, gegužės 7-ąją − Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, rugsėjo 8-oji – Tarptautinė raštingumo diena, tai − ar ne per daug kalbai tų dienų ir švenčių?

– Drąsiai galiu pasakyti, kad kalbai, istorijai, menui, apskritai humanitariniams dalykams, kultūrai dėmesio niekada nebus per daug, nes tokie dalykai maitina mūsų šaknis, mūsų gyvastį. Žmogui niekada neužteko ir neužteks tik pavalgyti. 
Kai atsiuntė iš mano kaip savivaldybės kalbininkės veiklą kuruojančios Lietuvių kalbos inspekcijos raštą, kad štai bus organizuojamos Lietuvoje tokios dienos, kviečiame prisidėti, neilgai svarsčiau, daryti kažką ar ne. Pasitarėme su Švietimo ir kultūros skyriaus vedėju Julium Lukoševičiumi ir nutarėme, kad reiktų pakviesti dalyvauti mokyklas, taip pat padaryti renginį ir patiems mokytojams bei visuomenei, kėdainiečiams.

– Na, ir kaip mokyklos? Ar atsiliepė į kvietimą?

– Nustebau, mokyklos atsiuntė ilgiausią sąrašą renginių, kurie bus rengiami, t. y. jau rengiami, tuo laikotarpiu – nuo vienos valstybinės šventės iki kitos. 
Mokyklos dalyvaus respublikiniuose renginiuose (rašys Nacionalinį diktantą, dalyvaus konkurse „Švari kalba – švari galva“, dailaus rašto konkurse „Rašom“, dailyraščio konkurse „Žodžiai Lietuvai“ ir kt.), organizuos savus konkursus, šventes, popietes bei kitus renginius. Ne vienoje mokykloje bus surengti raštingiausio mokinio, gražiausios rašysenos, meninio skaitymo konkursai, dailyraščio ir kitokios šventes, bus vedamos atviros lietuvių kalbos pamokos ir kt. 

– Gal galite į porą mokyklų renginių atkreipti dėmesį? Kurie mokyklų renginiai Jums pasirodė įdomiausi?

– Jų tiek daug, kad sunku išskirti, kuris čia bus įdomiausias. Akį traukią originalus Miegėnų pragrindinės mokyklos renginys – vasario 19 dienos akcija „Kalbėkim tik dideliais ir labai švariais žodžiais“. Tądien per pirmąją pamoką mokyklos 5–10 klasių mokiniai, mokytojai, aptarnaujantis personalas SMS žinute arba el. paštu išsiunčia 1–2 žinutes tėvams, seneliams, kaimynams, giminėms, pažįstamiems su tokiu tekstu „Vasario 21-oji − Tarptautinė gimtosios kalbos diena. „Kalbėkime tik dideliais ir labai švariais žodžiais“ (Just. Marcinkevičius). Persiųskite šią žinutę savo draugui. Ačiū!“.
Josvainių gimnazijoje vasario 29 dieną sukurtą gražiausių lietuviškų žodžių medį turbūt norės pamatyti daug kas. Toks medis bus kuriamas bendroje lietuvių kalbos, dailės ir technologijų pamokoje. Kėdainių „Ryto“ progimnazija, be konkursų ir viktorinų, dailaus rašto konkurso „Rašau“ mokyklinio turo metu taip pat sugalvojo ir simbolinį Kalbos medį papuošti. Tikrai įdomu, kaip jis atrodys. 

– O kokį Lietuvių kalbos dienoms skirtą renginį organizuoja savivaldybė? 

– Kovo 2 dieną Daugiakultūriame centre nuo 14 val. vyks mokytojams ir visuomenei skirtas renginys. Tą dieną galima netgi pavadinti Lietuvių kalbos instituto diena. Atvyks keli instituto mokslo darbuotojai ir pristatys tai, kas gali būti aktualu, svarbu, reikalinga bei įdomu ne tik rajono lituanistams, bet ir visiems kėdainiečiams. Taigi, kovo 2 dieną Daugiakultūriame centre 14−16 val. vyks seminaras-konsultacija Kėdainių rajono mokytojams lituanistams. Temos: Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino rašinių kalbos tyrimai ir rekomendacijos mokytojams 2016 metams; būdingiausios rašybos, skyrybos, sintaksės klaidos mokinių rašiniuose; naujausių lietuvių kalbos išteklių pristatymas. Antroji renginio dalis skirta ne tik lituanistams, bet ir visai smalsiai, besidominčiai lietuvių kalbos naujovėmis ir technologijomis, Kėdainių visuomenei. Taigi 16−18 val. − susitikimas su kėdainiečiais. Tema – Lietuvių kalbos google‘io pristatymas ir iš jo išsirutuliojančios potemės, tokios kaip naujažodžiai, tarmių ir regiolektų būklė ir kt.
Į šį renginį ketina atvykti instituto mokslo darbuotojos dr. Aurelija Tamulionienė, Solvita Labanauskienė, Agnė Aleksaitė, Tautė Bernotaitė. Žada atvykti į Kėdainius ir prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, instituto direktorė. Tai, ką ji pasakoja, visada būna įdomu visiems. Direktorės uždeganti, o kartu ir labai racionali kalba abejingų paprastai nepalieka.

– Tai šiandien apie grėsmes kalbai ir kitas blogybes turbūt nepakalbėsime?

– Apie tai galėsime kalbėti kitą kartą. Nors aš nelinkusi labai dejuoti dėl grėsmių kalbai. Nėra jau taip blogai. Tiesiog reikia stengtis, kad būtų dar geriau ir kalbai, ir mums patiems. Pacituosiu šių dienų iniciatorės Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės doc. dr. Daivos Vaišnienės žodžius: „Yra sričių, iš kurių ji jau beveik pasitraukė, yra sričių, į kurias jai vis dar sunku ateiti. Bet niekas dar neprarasta, kad tik sėdėtume ir dejuotume. Nemažai padaryta, kas anksčiau atrodė neįmanoma ar iš viso neverta pradėti. O toliau? Kas dabar priklauso nuo mūsų? Mūsų pasirinktas šventinis laikas – nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios, nuo vienos valstybingumo šventės iki kitos – pabrėžia: kaLba yra valstybės kūrimo būdas. Ne dešimtmečius, bet šimtmečius. Ji – vienas iš kertinių akmenų, remiančių šiuolaikinę Lietuvos valstybę. Vertinkime ją kaip valstybės tapatumo, tradicijos ženklą ir kaip būtiną kultūros dėmenį. Pakvietę visuomenę teikti pasiūlymus, kaip būtų galima rengti Lietuvių kalbos dienas, sulaukėme jų daugybės. Vadinasi, norime kalbėti apie kalbą, norime ją geriau pažinti“. 

– Šventės, minimos dienos svarbu, bet dar svarbiau – kasdien uoliai bei kantriai dėl kalbos dirbti ir nebūti abejingam. O tai darote ir Jūs, ir rajono lituanistai, ir visi, kas gerbia, myli gimtąją kalbą. Gal dar norite ką pasakyti ta proga?

– Noriu pakviesti vasario 27 dieną, šeštadienį, 11 val. ateiti rašyti Nacionalinio diktanto. Suaugusieji, norintys rašyti diktantą, kaip ir kasmet, kviečiami atvykti į savivaldybės administraciją. Lauksime J. Basanavičiaus g. 36, II aukšte, tarybos posėdžių salėje. Iš anksto registruotis nereikia, bet prašome atvykti kiek anksčiau, apie 10.30−10.45 val. Mūsų rajone, kiek jau metų organizuojamas diktantas, suaugusieji visada rašo savivaldybėje, o mokiniai − mokyklose. Bet jei tėvelis, mama ar močiutė ateis į savivaldybę su sūnumi ar anūkėliu, tikrai bus rasta vietos, taip pat jei suaugusysis norės eiti su savo vaiku į mokyklą rašyti diktanto, taip pat bus priimtas.

– Mokyklose irgi bus rašomas diktantas?

– Žinoma, kad Nacionalinis diktantas bus rašomas šiose mokymo įstaigose: Kėdainių „Atžalyno“, Šviesiojoje gimnazijose, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje, Miegėnų bei Surviliškio Vinco Svirskio pagrindinėse mokyklose. Dalyvauti ar ne mokyklai šiame diktanto rašymo renginyje, yra pačios mokyklos apsisprendimo reikalas.
Džiugu, kad mūsų mokyklose, nors ir ne visose, visgi rašomas Nacionalinis diktantas, nes žinau rajonų, kur mokyklos išvis nedalyvauja nei diktanto konkurse, nei rengia renginių Lietuvių kalbos dienų proga.

– Ačiū už pokalbį.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video