Atmintinė neabejingiems: kaip tinkamai rūšiuoti atliekas?

 Atmintinė neabejingiems: kaip tinkamai rūšiuoti atliekas?

Atliekų rūšiavimo kultūra Lietuvoje yra gana naujas reiškinys. Tai, kaip mes rūšiuojame ir apskritai žiūrime į buityje susidarančias atliekas, lems ir ateities kartų elgesį.

Smagu tai, kad prie rūšiavimo noriai prisideda ir vyresnio amžiaus kėdainiečiai, tiesa, jiems informaciją rasti ir atnaujinti kartais gali būti sunkiau nei jaunimui, dėl to pateiksime atmintinę apie tai, kaip taisyklingai rūšiuoti.

Rūšiuoti nori

Į „Rinkos aikštę“ paskambinusi garbaus amžiaus kraštietė pasiguodė, kad rūšiuoti nori ir tą daro, tačiau ne visada žino, kaip tinkamai išmesti išrūšiuotas atliekas.

„Aš išrūšiuoju atliekas. Atrenku plastiką, stiklą. Bet ne visus dalykus pavyksta išrūšiuoti, nežinau, kur reikia mesti, tad metu į bendrą komunalinių atliekų konteinerį.

P. Lukšio gatvėje yra keturi konteineriai – bendras komunalinių atliekų, stiklo, plastiko ir popieriaus. O ką daryti su skardinėmis, metaliniais dangteliais, skudurais kokiais?

Esame seni žmonės, patys išvežti kažkur į dideles aikšteles atliekų negalime, bet rūšiuoti norime. Vieni kitų klausinėjame ir kažkaip, kaip nusprendžiame bendromis jėgomis, taip ir metame“, – kalbėjo moteris.

Yra kur pasistengti

Dar 2019 metais Kėdainių rajono savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis sakė, kad rūšiavimo konteinerių užterštumas netinkamomis rūšiuoti atliekomis yra labai didelis.

„Rūšiavimo įgūdžiai, manau, turėtų būti geresni daugelio iš mūsų. Ne visi gyventojai moka rūšiuoti. Statistika rodo, kad stiklo konteinerio užterštumas yra 50 procentų. Pusė atliekų yra ne stiklas! Tai nonsensas.

Pagal viską užterštumas gali būti 5–10 procentų. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad tos neva surūšiuotos stiklo atliekos negali būti perdirbamos, o keliauja tiesiai į sąvartyną. Rūšiavimui tinka tik švarios atliekos“, – tuomet kalbėjo jis.

Dabartiniai duomenys yra jau šviesesni ir rodo, kad žmonės palaipsniui išsiugdo kokybiškesnį supratimą apie tai, kaip svarbu ne tik rūšiuoti, bet ir tinkamai rūšiuoti.

„2020 m. iš bendro naudojimo pakuočių ir antinių žaliavų konteinerių buvo surinkta 76 proc. perdirbimui tinkamų atliekų, o iš  individualių konteinerių surinkta 64 proc. perdirbimui tinkamų atliekų“, – informavo E. Grigaitis.

Kur rasti informacijos?

Jauniems žmonėms rasti informaciją apie rūšiavimą tikrai nėra sudėtinga – jos pilnas internetas. Vyresnieji savo ruožtu gali turėti labiau ribotas galimybes plačiai pasidomėti apie tai, kaip ir ką tinkamai rūšiuoti, juo labiau kad vieno lapo atmintinėje aptarti visų buityje susidarančių atliekų neįmanoma.

Pateikiame pagrindinę informaciją apie tai, kokios atliekos į kokius konteinerius turi patekti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content