Senamiesčio gatvės priims dviračių sporto entuziastus

 Senamiesčio gatvės priims dviračių sporto entuziastus

Atvykę į Kėdainius svečiai iš karto apžiūrėjo trasą, įvertino galimybes ir susitarė dėl partnerystės sąlygų./Pauliaus Aukštikalnio nuotr.

Jorūnė Liutkienė

Uždaruoju pandeminiu laikotarpiu Kėdainiuose brandintas sumanymas praeitą savaitę įgavo konkretų rūbą. Kuo dviračių sporto entuziastus stebins miesto gatvės jau šią vasarą? Ir ar išvysime planetos rekordininkę Simoną Krupeckaitę dviračiu skriejančią pro „Kavamaniją“ bei „Grėjaus namą“ ir kitas miesto kavines?

Lietuvos dviračių sporto federacijos vadovų vizitas Kėdainiuose sėkmingai baigėsi trišaliu susitarimu: dar šiais metais Kėdainių mieste rugpjūčio 7 dieną bus surengtas Lietuvos dviračių žiedinių lenktynių (kriteriumo) čempionatas.

Neįtikėtina: dviračiai skries senamiesčio gatvėmis

Tai bus visiškai naujas renginys Kėdainių senamiesčio gatvėse, kurios, pasirodo, puikiausiai tinka ir įkvepia ne tik Česlovo Milošo, Radviliados, folkloro festivalių ar miesto švenčių organizatorius, bet ir dviračių sporto čempionato rengėjus.

Kaip pamenate, prieš kelis metus mūsų senamiesčio Didžiosios Rinkos aikštė priėmė net Joninių festivalį, o Didžioji gatvė pernai tiesiog buvo užtvindyta pasikeitusios Agurkų šventės dalyvių.

Tik dviračių sporto mylėtojai iki šiol vis dar nerizikavo leisti dideliam žmonių srautui važiuoti senamiesčio gatvėmis. Tradicinis naktinis jau šešerius metus organizuotas dviračių žygis miesto gimtadienio proga tik startuodavo Didžiosios Rinkos aikštėje. O pats važiavimas vykdavo aplinkinėmis gatvėmis. 

Dviračių sporto federacija mato kiek kitaip ir ragina dar drąsiau atverti gatves bei aikštes ne tik judėjimui dviračiais, bet ir čempionatui. 

Prie apvalaus stalo mero kabinete tilpo visi neabejingi dviračių sportui, ir buvo sutarta dėl trišalės partnerystės tarp Kėdainių rajono savivaldybės, Lietuvos dviračių sporto federacijos ir klubo „VeloRatai“ rugpjūčio 7 dieną mūsų mieste organizuojant Lietuvos dviračių žiedinių lenktynių (kriteriumo) čempionatą./Jorūnės Liutkienės nuotr.

„VeloRatai“ ruošėsi įspūdingam renginiui  

„Mes Kėdainių miestą, kaip itin patrauklią vietą dviračių sporto varžyboms tiek dėl unikalaus senamiesčio, tiek patogios miesto geografinės padėties, matėme jau seniai, o kaip vėliau paaiškėjo, ir vietos dviračių sporto entuziastų galvose jau seniai kirbėjo mintis surengti dviračių varžybas mieste.

Tad beliko tik sudėlioti detales, ko reiktų ir ką šalys turėtų padaryti, jog Lietuvos kriteriumo čempionatas įvyktų būtent Kėdainiuose“, – praeitą savaitę susitikime su rajono meru Valentinu Tamuliu sakė Lietuvos dviračių sporto federacijos generalinis sekretorius Stasys Petrauskas.

Ir tikrai ši idėja jau antrus metus rimtai spurdėjo Kėdainių savivaldybėje. Tokios dviračių sporto šventės tikėjosi ir 46 narius šiuo metu vienijantis dviračių klubas „VeloRatai“. Šios idėjos realizavimo ėmėsi rajono mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis, aistringas dviračių sporto entuziastas.

Būtent jo iniciatyvumo ir atkaklumo dėka Kėdainiuose įvyko Lietuvos dviračių sporto federacijos generalinio sekretoriaus S. Petrausko ir dviračių sporto Trenerių tarybos pirmininko Gintauto Volungevičiaus bei Kėdainių rajono savivaldybės mero Valentino Tamulio, administracijos direktoriaus Arūno Kacevičiaus, Kultūros ir sporto skyriaus vadovų bei Kėdainių Dviračių sporto klubo „VeloRatai“ vadovo Mindaugo Žiupsnio susitikimas. O jame pavyko ir sukirsti rankomis.

Tam, kad renginys įvyktų ir džiugintų žiūrovus reikės įdėti ir darbo: trasos paruošimas, teisėjavimo ir registracijų organizavimas, eismo reguliavimas, kitų sąlygų sudarymas bus priimančios pusės reikalai.

Kriteriumas – sportinės dviračių lenktynės uždara trasa (ratais) miesto gatvėmis. Jame suskirstyti pagal kategorijas dalyvauja profesionalūs dviračių sportininkai ir veteranai. „Smagu, kad dviratininkai turės galimybę ne tik lenktyniauti, bet ir dalyvaudami lenktynėse prisiliesti prie gyvos Kėdainių miesto istorijos.  

S. Petrauskas

Kriteriumas – profesionalų lenktynės

Ar nebus šis renginys konkurentas mūsų visų pamėgtam tradiciniam dviračių žygiui, pirmiausia, klausiu daugumos mūsų miesto sporto įvykių tėvo Gedimino Misiaus.

Kėdainių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus pavaduotojas švelniai juokiasi iš tokio mano neišmanymo.

„Mes organizuojame dviračių sporto mėgėjų turistinį žygį Miesto šventės proga. Jame dalyvauja visi norintys miestiečiai. Žygis bus ir toliau organizuojamas, nes jis yra labai pamėgta mūsų žmonių atrakcija.

Į jį žmonės atsiveža dviračius net iš seniūnijų ir dalyvauja jame, todėl net neplanuojame jo atsisakyti.

Tiesa, naujovė – šiemet jį organizuos jau mūsų Sporto centras, nes pasikeitus įstaigos statusui (iš švietimo įstaigos 2019 metais ji tapo biudžetine) dabar jau jiems paskirtas šio renginio finansavimas, o kartu ir atsakomybė už jo suorganizavimą“, – sako naktinio dviračių žygio, kuris pastaruosius 2 metus sutraukia per 500 dalyvių, sumanytojas G. Misius.

„Taip kad mes propaguojame, populiariname ir skatiname dviračių sportą. Na, o kriteriumas tai lenktynės dviračių sportininkams profesionalams ir būtent miesto gatvėmis.

Be to, tai žiedinės lenktynės. Mūsų žiedas bus 1 800 m. Dviračių sporto federacija parengs nuostatus, ir žiedu važiuos jaunučiai, jauniai ir jaunimas bei elitas. Dalyviai susirinks iš visos Lietuvos“, − sako buvęs dviračių sporto treneris ir iki šiol entuziastingas dviračių sporto mylėtojas G. Misius.

Galėtų dalyvauti ir S. Krupeckaitė

Sužinau, kad elito grupėje yra tikri dviračių asai, kurie yra baigę sportuoti dviračių sportą. Būtent šioje grupėje galėtų startuoti gerai žinoma dviratininkė, Europos ir pasaulio čempionė Simona  Krupeckaitė arba kiti žymūs ir nusipelnę Lietuvos dviratininkai čempionai ir rekordininkai Ramunas Navardauskas, Ignatas Konovalovas, Evaldas Šiškevičius, o gal ir Vasilijus Lendel.

Įprastai jie renkasi galimybę dalyvauti tokio pobūdžio renginiuose, koks šiemet vyks mūsų mieste pirmą kartą.

Be elito grupės, dar startuos ir mėgėjai − Kėdainių dviračių sporto klubo „VeloRatai“ nariai, kurie, kaip jau minėta, ir buvo vieni iš tų ir pasiryžusių, ir užsispyrusių, kad tokios varžybos Kėdainiuose būtų.

Kiekviena amžiaus grupė važiuos savo distanciją žiedu. Bus numatyta, kiek kam jų teks važiuoti. Dalyvauti galės ir moterų, ir vyrų grupės. Lietuvos dviračių federacija dabar jau ruošia šių varžybų nuostatus ir patikslins detales. Trasą jie jau įvertino ir pasirinko.  

G. Misius atskleidžia vieną iš svarbių momentų. Jei pravažiavęs paskirtus ratus kerti finišo liniją pirmas, tai anaiptol dar nereiškia, kad būsi varžybų nugalėtojas.

Kodėl? Nes baigus kiekvieną ratą yra skiriami tarpiniai taškai: 4 taškai – pirma vieta, 3 – antra, 2 – trečia, o 1 – ketvirta. Paskutiniame – finišo – rate taškai dvigubinami. Tai reiškia, kad maksimaliai gali gauti dar 8 taškus, o minimaliai – 4. Finišuojant visi taškai skaičiuojami ir tik tada skelbiami nugalėtojai.     

Pasak pašnekovo, rungtynės labai įdomios žiūrovams, kurie gali stebėti, kokią strategiją pasirinko dalyviai, mėgautis reginiu, dalyvių sportiškumu ir trykštančiomis emocijomis.

Ir dar: renginio sėkmė labai priklauso nuo jo vedėjo. Svarbu, kaip jis sugeba papasakoti žiūrovams apie varžybas, prikaustyti jų dėmesį prie lenktynių dalyvių ir sudominti jų galimybėmis bei pasiekimais.

Tikėkimės, kad organizatoriai neprašaus ir bus pasirinktas užvedantis ir išmanantis dviračių sporto subtilybes vedėjas. Tačiau pačios lenktynės bus įdomios ne tik žiūrovams, bet ir patiems dalyviams.

„Smagu, kad dviratininkai turės galimybę ne tik lenktyniauti, bet ir dalyvaudami lenktynėse prisiliesti prie gyvos istorijos: dalį trasos nuvažiuoti XVI amžių menančiu akmeniniu grindiniu, kurio dalis į Lietuvą atvežė škotų pirkliai, o žiūrovai – grožėtis senamiesčiu ir patogiai stebėti lenktyniaujančius dviratininkus, įsikūrę šalia trasos lauko kavinėse ar nuostabioje centrinėje aikštėje lenktynių pramogų zonoje.

Viliamės, jog mūsų parinkta trasa tikrai patiks tiek dviratininkams profesionalams, tiek mėgėjams“, – apžiūrėjęs ir įvertinęs trasą sakė S. Petrauskas.

Rugpjūčio 7 dieną Kėdainiai palaikys dviračių sportą ir bus Lietuvos dviračių sporto federacijos partneriais rengiant Lietuvos kriteriumo čempionatą Kėdainiuose.  O mums belieka laukti įsimenančio reginio ir dviračių sporto šventės.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


Rekomenduojami video