Kėdainiams nereikia europinių pinigų? Nepanaudotos ES lėšos mėtomos kaip karšta bulvė

 Kėdainiams nereikia europinių pinigų? Nepanaudotos ES lėšos mėtomos kaip karšta bulvė

BNS Josvydo Elinsko nuotr.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius viešai paskelbė, kad Vyriausybė yra atsakinga už ministerijų neveiklumą, dėl kurio jau dvejus metus regionai, tokie kaip Jonava ar Kėdainiai, negali gauti Europos Sąjungos pinigų. Esą pinigai yra čia pat, ranka pasiekiami, gali būti investuoti į kelius, socialinius projektus, sveikatos priežiūrą, tačiau tų pinigų kol kas nematyti. Finansų ministerija atremia, kad esą regionai patys nerengia projektų, tad ir pinigų jiems nėra už ką duoti. Žvelgiant į Kėdainių situaciją ir skaičiuojant, kiek pastaraisiais metais čia investuota, o tiksliau – kiek galėjo būti investuota ES pinigų, bet to nepadaryta, panašu, kad gali būti, jog taip ir yra, kaip teigia ministerija – Kėdainiai europinių pinigų prašo viso labo tik porai savo projektų. Kodėl tų projektų neparengta daugiau, kad į Kėdainius būtų pritraukta daugiau ES investicijų? Nejau mums nereikia pinigų, kurie laukia, kada bus panaudoti?

Centrinė valdžia neparengė dokumentų?

„Pagrindinė kliūtis yra ta, kad regionai ES investicijų negali planuoti savarankiškai. Tai už juos daro centrinė valdžia. Ir daro lėtai bei neveiksmingai – dalis reikalingų dokumentų iki šiol neparengti, o tie, kurie parengti – stabdomi arba keičiami. Todėl šalies regionuose gyventojai vis dar negali sulaukti jų gyvenimo kokybę turinčių pagerinti investicijų.

Šią sunkią pradžią teks prisiminti ir tuomet, kai perspektyvai pasibaigus vertinsime, ar tikrai padarėme viską ir pilnai pasinaudojome šia galimybe“, – sako Mindaugas Sinkevičius.

Jo teigimu, iš regioninei plėtrai numatytų daugiau nei 2,5 milijardo eurų per beveik trejus metus patvirtina tik apie 13 procentų lėšų. Tad piešiasi vaizdas, kad Lietuvai tų pinigų nė nereikia – jei jau taip lėtai vyksta visi darbai, o iki metų galo liko vos keli mėnesiai.

Gairių nepatvirtino dvi ministerijos

Finansų ministerijos duomenimis, regionų pažangos priemonėms, kurias rengiasi patys regionai ir kurioms įgyvendinti patys regionai suplanuoja konkrečius projektus, numatyta skirti 1,623 mlrd. eurų (palyginimui, 2014–2020 m. laikotarpiu regionams buvo skirta apie 972 mln. eurų ES lėšų).

Į kokias sritis gali investuoti regionai, sprendžia ministerijos, pateikdamos finansavimo krypčių gaires. Šiuo metu ministerijos yra patvirtinusios gaires už 1, 519 mlrd. eurų, kas sudaro 93,5 proc. visų regionams skirtų ES lėšų (1, 623 mlrd. eurų).

Nepatvirtintos yra tik Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministerijų gairės dėl žaliosios infrastruktūros plėtros ir ilgalaikių priežiūros paslaugų.

Taigi, centrinės valdžios teigimu, ministerijos yra padariusios 93,5 proc. darbo, kuris reikalingas, norint regionams paskirstyti lėšas.

Finansų ministerijos teigimu, problema visai ne biurokratiniame centrinės valdžios aparate, o pačiuose regionuose. Esą tai patys regionai nesiūlo ir netvirtina projektų.

Aut. past.

Finansų ministerija atsakomybę meta ant regionų

Taigi, jei ministerijos padarė kone visą darbą, kodėl tie pinigai regionų nepasiekia?

Finansų ministerijos teigimu, problema visai ne biurokratiniame centrinės valdžios aparate, o pačiuose regionuose.

Esą tai patys regionai nesiūlo ir netvirtina projektų.

„Nors regionų plėtros tarybos yra patvirtinusios 10 regionų plėtros planų, tačiau juose tėra 23 pažangos priemonės už 232,35 mln. eurų.

Tai reiškia, kad šiuo metu suplanuota 14,3 proc., o iki 2023 m. pabaigos bus suplanuota tik apie 35 proc. regionams skirtos bendros sumos.

Pavyzdžiui, Kauno regionas (kuriam priklauso ir Kėdainiai – aut. pastaba) tėra suplanavęs 2 priemones už 13,4 mln. eurų, o 249,7 mln. eurų dar nesuplanuota“, – „Rinkos aikštei“ teigė Finansų ministerija.

Kėdainiai pateikė tik du projektus

Kad Kauno regionui skirti pinigai, į kuriuos gali pretenduoti ir Kėdainiai, naudojami labai vangiai, patvirtina ir Kėdainių pavyzdys. Kėdainiai, kurie priklauso Kauno regiono plėtros tarybai, iki šiol paprašė finansavimo tik dviem savo projektams ir tik 2,5 mln. eurų, kai realiai 2021–2027 metais gali būti pretenduojama į Kauno regionui skirtus 263 milijonus eurų.

Kėdainių rajono savivaldybei Kauno regiono plėtros taryboje atstovauja meras Valentinas Tamulis.

Kodėl Kėdainiai nesinaudoja ES pinigais, jis pats nepakomentavo, atsakymus į klausimus už jį pateikė Kėdainių rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Kristina Kemešienė.

Žinant, kad Kauno regionas turi 263 milijonus eurų, kyla klausimas, nejau Kėdainiai neturi daugiau vietų, kurias galima patobulinti ES pinigais? Nejau savivaldybė neturi jokių ambicingesnių planų, nei tik būtinųjų ir savaime suprantamų gyventojų poreikių užtikrinimo – pasirūpinti socialiniais būstais ir geriamojo vandens prieinamumu?

Aut. past.

Norėtų pagerinti socialinio būsto fondą ir geriamojo vandens tiekimą

K. Kemešienė patikslino, kad tie du projektai, kuriems jau skirti 2,5 mln. eurų, yra „Ugdymo prieinamumo didinimas atskirtį patiriantiems vaikams Kėdainių „Ryto“ ir Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijose“ ir „Įvairialypio švietimo plėtojimas Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje ir Vilainių mokykloje-darželyje „Obelėlė“, vykdant visos dienos mokyklos veiklą.

Eismo saugos srities projektuose Kėdainiai net neįtraukti esą todėl, kad projektai susiję su juodųjų dėmių ir avaringų vietų skaičiaus mažinimu vietinės reikšmės keliuose (gatvėse).

„Kėdainiuose nėra vietinės reikšmės kelių (gatvių), kuriose būtų nustatytos juodosios dėmės ir jos turėtų juodųjų dėmių pasą, pagal kurį būtų įgyvendinamas siūlomas eismo saugumo inžinerinių ar kitų inžinerinių sprendinių, kurie užtikrintų juodojoje dėmėje nustatytų inžinerinės kelio arba gatvės infrastruktūros saugumą, trūkumų šalinimas“, – teigė K. Kemešienė.

Ji pridūrė, kad Kėdainiai Kauno regiono plėtros tarybai jau yra pateikę dar du projektus, kuriuos norėtų įgyvendinti, tad artimiausiu metu Kauno regiono plėtros taryba juos turi nagrinėti.

Kauno regiono plėtros tarybai Kėdainių savivaldybė pateikė projektus „Socialinio būsto fondo neįgaliesiems ir gausioms šeimoms plėtra Kėdainių rajono savivaldybėje“ ir „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų prieinamumo didinimas Kėdainių rajone“.

Taigi žinant, kad Kauno regionas turi 263 milijonus eurų, kyla klausimas, nejau Kėdainiai neturi daugiau vietų, kurias galima patobulinti ES pinigais? Nejau savivaldybė neturi jokių ambicingesnių planų, nei tik būtinųjų ir savaime suprantamų gyventojų poreikių užtikrinimo – pasirūpinti socialiniais būstais ir geriamojo vandens prieinamumu?

20 Komentarai

 • Mūsų krašte tik Saulius sugebėjo europinių pritraukti, renovuodamas tiltus, parkus ir daugiabučių kvartalus. Kiti tik by.inėjo ar vis dar b.binėja.

  • Va būtent. Bet nemažai daliai kėdainiečių vis tiek reikia Viktoro partijos šutvės, kad juos dar daugiau apvogtų ir ES pinigus savo firmoms pasigerint sąlygas panaudotų, kad toliau kėdainiečiai jose dirbantys už minimumą ir vokelius galėtų bent per nuvalkiotas ledų šventes kaip ubagai iš malūnsparnio mėtomus ledus pagaudyt ir paklausyti kokios rusiškos šūdgrupės koncerto. Kai toks Viktorą remiančių kėdainiečių supratimas, tai taip ir yra dabar, tą miestas ir turi, nes nei projektus rašyt moka, nei poreikius miestui mato išrinkta dabartinė miesto valdžia.

   • Adolfėli, dar dirbi balticume? Ir vėl bandai aukštinti pedo partija, bet jau net visi sociologai sako, kad pedo partijos žlugimas neišvengemas 😀

    • sene Juode, kuriam polytiniui lavonui Viktorui už ledų porciją dabar čiulpi?

     • Kada pedofile baigsi vaikus tvirkinti issigymeli?

 • Pležą suraitė, tik kąąą žinau ar kas jame maudėsi, persirengimo kabinas ir tas jau nukėlė, danga jau sutrūkinėjusi, smėlio net nesugebėjo užvešti ir sako čia pležas, nu tokiem kaip tu, tai jo, gali eit bambą deginti ant nenupjautos žolės

  • Gricuk ar tau kainavo kas? ko nekalbi apie tris parkus, daugiabučių kvartalus , tiltus? jei ne pležas, kad ir ne tikras, tai ten dar dabar tą vietą džiunglėmis vadintų. gal turi geresnių palyginimų iš belekurios kitos kadencijos nuo pat 1991m? budavo darbiečių tarybos sprendimu iš uspaskio nuperkama saulutė ir laimi konkursą jo vikstata, renovuoja ir nesurenovuoja niekaip per 7 metus. jo paties laikraštis pūdrina tokiems ablaūchams kaip tu, kad viskas yra ir bus gerai.

  • Pležo neužbaigė įrengti Tamulio chebra jau po to kai juos išrinko. Tetrūko tik smėlio atvežti ir pakrantėje išpilt. Viskas iki to pabaigta buvo. Kai tik tiek reikėjo pabaigti padaryti ir to net nesugebėjo, tai yra visiškai žemiau plintuso. Ką jie išvis supranta apie miesto valdymą, kad pritraukti į jį naujus žmones, turistus, gerinti esamiems gerbūvį ir t.t.

   • Jiems užtektų ir nufrezuoto asfalto smaluotos skaldžiukės.

 • pasigilink kapi vyko kiemu renovacijos ir kam nusedo i sakartvelo saskaitas pries rekdamas kokie visi sventi, daugiau uspaskio nieko nezinai sunele skalike

  • Visi kiti yra po vienu ar kitu skambiu pavadinimu pasislėpusi ta pati darbiečių šutvė

 • Kaip ir liberastai viskio buteliuko skolininkai tikrai taip! Eligijus nekaltas!

 • O Tamčikas kieno kandidatas – liberastų ar socdiemų? Nieks nesupranta. Jis aiškina , kad jį liberastai palaiko , nes savo kandidatų neturi. Tai kur Saulius pasidėjo? Ant tos moterytės Sandros statyt bando. Ji tai nulis visai. Jau geriau DP bet kokia forma.

  • Mažai dar nuo miesto nuvogė darbo partija? Ar pats būsi jos atstovas?

 • Jonava turi M E R Ą , o mes tik fermos vedėjuką.

 • Vyskas Kidainiuos blogai ,kol rusas is jevroparlamento negrįš tvarkos nebus…ir pinigų rinkai

 • Taip taip lauksim sroviu zurnalystes, jin isgelbes Kedainius pagaliau!!!

 • Kėdainiai popieras su paraiškomis rašo į Kauną,Kaunas visa tai rodo ir aiškina Vilniui,o ten sėdintys,kuriems tie Kėdainiai dzin,ko gero stalčiuje tą makulatūrą laiko iki atsiras kokia proga,jauropinius pinigus iškišt Ukrainai.

 • Pauliukas&Kačiukas per 4 metus valdžio?pasirodo nieko-tik babkes ėmė,gerai kad paskui parašo apie save,žinosim kad daugiau tokių trintukų nerinkt

 • Dėl neveiklumo tai sutinku. Tikrai galima nuo gretimų savivaldybių copy – paste projektų padaryti. Tik ar reikia čia vargti. Algos už tai neprimokės.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video