Ištaškytus Kėdainių medikus nauja ligoninės vadovė baigia susigrąžinti

 Ištaškytus Kėdainių medikus nauja ligoninės vadovė baigia susigrąžinti

Asmeninio archyvo/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vasario pabaigoje buvo pusmetis, kai Kėdainių ligoninė turi naują direktorę. Ateiti vadovauti daugiau kaip metus laiko ankstesnės vadovės draskytai ir skandaluose murkdytai įstaigai, savaime suprantama, nebuvo nei lengva, nei paprasta, tačiau konkursą į ligoninės direktoriaus pareigas laimėjusi Asta Šakickienė, nors iki tol ir neturėjo nieko bendro su medicina bei kone visą savo gyvenimą buvo dirbusi tik žemės ūkio srityje, išdrįso surizikuoti. Ir pagaliau, regis, iš to laimėjo visi – ir medikai, ir pacientai. Ištaškytą medikų kolektyvą A. Šakickienė jau baigia susigrąžinti, o ligoninėje tvyrojusi įtampa ir įtarumas, panašu, taip pat jau atslūgo.

Vadovaujant ligoninei teko daug išmokti

A. Šakickienė sako, kad nors jos vadovavimo ligoninei pradžia ir nebuvo labai lengva, kolektyvas buvo gana įtarus ir susiskaldęs, darbuotojai į naują vadovę žiūrėjo kiek įtariai, tačiau dabar viskas palaipsniui eina tik geryn.

„Ligoninėje darbuotojai mane priėmė ramiai, gal kiek atsargiai, bet pakako mėnesio ir, manau, kad nusistovėjo tarpusavio supratimas“, – sako pašnekovė.

Tiesa, ji priduria, kad savo pirmtakės darbo metodikomis ir peripetijomis labai nesidomėjo, o stengėsi dirbti taip, kaip ir ankstesniuose savo darbuose – kur vadovavimo pagrindas yra klausymasis ir bendros kalbos su darbuotojais radimas.

Asta Šakickienė: „Vadovas turi vienyti komandą bendram darbui, kartu siekti tikslų, jungti, o neskaldyti. Jeigu atsiranda sunkumų dėl darbo organizavimo, veiklų vykdymo ar darbo drausmės – spręsti reikia dalykiškai, profesionaliai.“/Asmeninio archyvo nuotr.

„Sužinojau daug naujų, tik medicinos sričiai būdingų dalykų. Darbuotojai tikrai kantriai ir išsamiai man viską paaiškindavo, mokė mane. O aš su jais dalinausi savo patirtimi tose srityse, kuriose aš jos daugiau turėjau. Daug diskutavome. Tiesą sakant, kaip vaikas džiaugiausi kiekvienu pažinimu“, – sako A. Šakickienė.

Prieš tai ji dirbo srityje, neturinčioje nieko bendro su medicina – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo  tarnyboje, tačiau tokia darbo patirtis, kaip ji sako, jai pravertė atėjus ir į ligoninę: „Viešasis sektorius ir yra viešasis sektorius – vadovo pareigos jame yra apimančios labai panašias procedūras ir reikalavimus, tad tereikėjo žinias papildyti specifiniais dalykais būtent medicinos sistemai.

Per kiek daugiau nei metus, kai Kėdainių ligoninei vadovavo Edita Vaškevičienė, ši įstaiga neteko… 112 darbuotojų. Iš tiesų tik iš darbo išėjus E. Vaškevičienei, Kėdainių ligoninėje buvo priimta daugiau darbuotojų, negu atleista.

Aut. past.

Iš viešojo sektoriaus aš perėjau į viešąjį, todėl teisinė aplinka, reikalavimai ir daug procedūrų man yra įprasti. Nuo 25 metų amžiaus buvau mažo skyriaus vadovė ir vadovavimo mastai bei atsakomybė su laiku augo (inicijavau ir vadovavau daugybei įvairių projektų, kurių biudžetai siekė nuo kelių šimtų tūkstančių iki kelių milijonų eurų vertės) ir nuolatos mokiausi, studijavau, todėl pirmą – veterinarijos gydytojos specialybę – iškeičiau į konsultavimo vadybą, taip pat baigiau finansų, ekonomikos ir vadybos išlyginamąsias studijas.

Medicina visada buvo mano mėgstama sritis ir labai skausmingai su ja atsisveikinau, bet nenustojau domėtis kaip smalsus žmogus, pilietis, kuriam aktuali sveikatos reforma ir teikiamos paslaugos. Artimųjų rate turiu medikų ir mama ilgus metus dirbo vaistų gamybos srityje biochemike, gamino vaistus, atlikinėjo bandymus.“

Finansinės problemos kolektyvą išmokė taupumo, pokyčiai – nepasitikėjimo

Vos atėjusi dirbti A. Šakickienė sako pirmiausia pamačiusi, kad ligoninės kolektyvas yra  nepaprastai taupus. Ir nors taupumas – gera savybė, vis dėlto čia jau panašu, kad ji ne iš gero gyvenimo į kolektyvo kasdienybę įsiėdusi.

„Aš atradau kolegose puikių savybių. Pirmiausia – smulkmeniškas rūpestis įstaiga: kad tik viskas veiktų, naudoti viską taupiai, kad tik nepritrūktų ir, jeigu galima, dar tris kartus sutaisyti jau tikrai susidėvėjusį daiktą ir t.t.“, – pasakoja ligoninės direktorė.

Vasario pabaigoje Kėdainių ligoninės direktorė Asta Šakickienė gali minėti mažą darbinį jubiliejų – praėjo pusė metų, kaip ji vadovauja ligoninei./Asmeninio archyvo nuotr.

Ji priduria, kad šios įstaigos kolektyvas labai savarankiškas, daugelį problemų išsisprendžia savo atsakomybių ribose, o jei ir ateina pas vadovus, tai jau su savo idėjomis ir siūlymais, kaip situaciją pagerinti.

Vis dėlto akivaizdu, kad per mažiau nei metus ligoninei vadovaujant netinkamam žmogui, kokia, panašu, buvo ankstesnioji ligoninės vadovė, paskirta į šias pareigas prieš A. Šakickienę, galima padaryti labai daug žalos. Be viešų skandalų, medikų žeminimo ir mobingo, masinio medikų atleidinėjimo ir net patyčių anuomet būta ir daugiau problemų, kurios vis dar keliauja iš paskos ir kurias vis dar reikia spręsti naujai ligoninės vadovei A. Šakickienei.

A. Šakickienė sako, kad pradėjusi dirbti Kėdainių ligoninėje pirmiausia pamatė, kad čia yra labai didelių problemų su vidine ir išorine komunikacija. Taip pat akivaizdu, kad kolektyvas yra praradęs viltį ir pasitikėjimą, kad kažkas bus geriau – o taip yra dėl ligoninę purčiusių vidinių pokyčių bei  reformų, vykstančių visos šalies mastu.

Taip pat A. Šakickienė sako, kad lig šiol darbuotojai nebūdavo įtraukiami į strateginius planus, tad, be abejonės, ir tai jiems taip pat atsiliepdavo ir sukeldavo netikrumo jausmą.

Tad klausimas, ar dabar, po audringų pastarųjų metų, darbuotojams lengviau?

„Aš atradau juose puikių savybių. Pirmiausia smulkmeniškas rūpestis įstaiga: kad tik viskas veiktų, naudoti viską taupiai, kad tik nepritrūktų ir, jeigu galima, dar tris kartus sutaisyti jau tikrai susidėvėjusį daiktą ir t.t.“

A.  Šakickienė

„Ar jiems palengvėjo? Reikėtų paklausti darbuotojų. Vadovas turi vienyti komandą bendram darbui, kartu siekti tikslų, jungti, o neskaldyti. Jeigu atsiranda sunkumų dėl darbo organizavimo, veiklų vykdymo ar darbo drausmės – spręsti reikia dalykiškai, profesionaliai“, – sako A. Šakickienė.

Ištaškytą kolektyvą teko surinkti atgal

Nors buvusioji ligoninės vadovė Edita Vaškevičienė visomis išgalėmis anuomet mėgino aiškinti, kad ligoninėje jokių ypatingų atleidimų nevyksta ir net su žiniasklaidos priežiūros institucijų pagalba bandė užčiaupti spaudą, pranešusią apie tai, kiek iš tiesų medikų ji atleido iš darbo arba galimai tiesiog išėdė lauk, dabar tikrųjų skaičių niekas nebeslepia. O jie, pasirodo, yra dar baisesni, nei manyta iki šiol.

E. Vaškevičienė Kėdainių ligoninei vadovauti ėmė 2022 metų pradžioje, o iš darbo pasitraukė 2023 metų birželį. Per kiek daugiau nei metus, kai ji vadovavo Kėdainių ligoninei, ši įstaiga neteko… 112 darbuotojų.

Tada, kai visa Lietuva skundėsi (ir skundžiasi iki šiol), kad masiškai trūksta slaugytojų, Kėdainių ligoninė atleido net 32 slaugytojas. Atleisti buvo ir 47 gydytojai, 9 administracijos darbuotojai, 24 kito personalo darbuotojai.

A. Šakickienė sako, kad pradėjusi dirbti Kėdainių ligoninėje pirmiausia pamatė, kad čia yra labai didelių problemų su vidine ir išorine komunikacija. Taip pat akivaizdu, kad kolektyvas yra praradęs viltį ir pasitikėjimą, kad kažkas bus geriau – o taip yra dėl ligoninę purčiusių vidinių pokyčių bei  reformų, vykstančių visos šalies mastu./Asmeninio archyvo nuotr.

Tiesa, buvo priimta ir naujų žmonių – 21 gydytojas, 5 slaugytojos…

Iš tiesų tik iš darbo išėjus E. Vaškevičienei, Kėdainių ligoninėje buvo priimta daugiau darbuotojų, negu atleista. Po jonavietės išėjimo iš darbo laikinai ligoninei vadovavusi Ramunė Kabošienė, o vėliau iš jos vairą perėmusi A. Šakickienė į darbą priėmė 41 gydytoją, 19 slaugytojų, 28 kito personalo narius.

16 gydytojų ir 12 slaugytojų sutiko pasididinti darbo krūvį Kėdainių ligoninėje, susimažindami darbo krūvius kitose gydymo įstaigose.

„Administracijoje personalo pirmai pradžiai tikrai pakako, bet greitai pasipildėme komunikacijos specialistu – 0,25 etato, viešųjų pirkimų specialistu – 0,5 etato, ekonomistu.

Daugiausia dėmesio skyrėme gydytojų, slaugytojų paieškai ir įdarbinimui. Su esamais gydytojais pakalbėjome ir kai kurie skyrė daugiau savo darbo laiko Kėdainių ligoninei ir tokiu būdu sprendėme trūkumą, prikalbinome naujų kolegų ir vis dar ieškome, ypač tų specialistų, kurių konsultacijų pacientai laukia daugiau nei 30 dienų. 

Kėdainių ligoninė nuo spalio 1 dienos padidino darbo užmokestį, atnaujino ligoninės įstatus, struktūrą, pareigybių sąrašą. Taip pat galiausiai paskelbė konkursus skyrių vedėjų pareigoms, mat daugelis jų dirba kaip laikinai einantys šias pareigas.

Aut. past.

Įsitraukėme į pameistrystės projektą (praktinis darbas ligoninėje mokymosi metu) su Užimtumo tarnyba, tad ligoninė įsidarbina būrį buvusių mokinių slaugytojų padėjėjais. Be to, praktikai mielai priimame medicinos studentus: būsimus gydytojus ir slaugytojus. Darbuotojų paieška yra vienas iš reikšmingiausių kasdienių veiklų“, – pasakoja A. Šakickienė.

Ar pavyks pagaliau suremontuoti Skubios pagalbos-priėmimo skyrių?

Kad Kėdainių ligoninės Skubios pagalbos-priėmimo skyrius seniai neatitinka jokių standartų, kalbama metų metus. Visais būdais bandyta išsimušti finansavimą jo remontui, tačiau centrinė valdžia jau ne vienerius metus yra abejinga regionų ligoninėms. Vis dėlto net ir dabar rankų Kėdainių ligoninė nuleisti neketina ir vėl bandys gauti finansavimą skyriaus rekonstrukcijai.

A. Šakickienė sako, kad lig šiol darbuotojai nebūdavo įtraukiami į strateginius planus, tad, be abejonės, ir tai jiems taip pat atsiliepdavo ir sukeldavo netikrumo jausmą./EAsmeninio archyvo nuotr.

„Patys rengiame modernizavimo paraišką Priėmimo-skubios pagalbos ir Reanimacijos skyrių kapitaliniams remontams. Vykdome einamuosius remontus iš ligoninės lėšų. Šiuo metu remontuojame Psichiatrijos skyrių (planuojame atidaryti 2024 m.), Vaikų ligų skyrių suremontavome ir iškėlėme, o jų vietoje jau suplanuotas naujų papildomų operacinių įrengimas ir t.t.“, –  pasakoja pašnekovė ir priduria, kad ligoninė taip pat pateikė finansavimo poreikį gauti ES paramą dėl diagnostinės įrangos atnaujinimo.

Be to, ligoninė nuo spalio 1 dienos padidino darbo užmokestį, atnaujino ligoninės įstatus, struktūrą, pareigybių sąrašą. Taip pat galiausiai paskelbė konkursus skyrių vedėjų pareigoms, mat daugelis jų dirba kaip laikinai einantys šias pareigas.

„Apibendrindama galiu pasakyti, kad ir kokie ligoninės planai būtų įgyvendinami, visų jų tikslas yra teikti kokybiškas paslaugas pacientams, pagarbiai, mandagiai juos aptarnauti, o tai priklauso, ar tinkamą aplinką sukursime, ar turėsime geriausią diagnostinę įrangą ir kitas gydymo priemones ir ar dirbs profesionalūs, darbo aplinka, kultūra ir atlygiu patenkinti darbuotojai“, – sako A. Šakickienė.

„Patys rengiame modernizavimo paraišką Priėmimo-skubios pagalbos ir Reanimacijos skyrių kapitaliniams remontams. Vykdome einamuosius remontus iš ligoninės lėšų. Šiuo metu remontuojame Psichiatrijos skyrių (planuojame atidaryti 2024 m.), Vaikų ligų skyrių suremontavome ir iškėlėme, o jų vietoje jau suplanuotas naujų papildomų operacinių įrengimas ir t.t.“

A. Šakickienė

O kaip gi kiti dalykai, kurių nei pati ligoninė, nei savivaldybė suvaldyti negali? Jau seniai akivaizdu, kad Sveikatos apsaugos ministerijos numetami reikalavimai ir pokyčiai neretai tampa dideliu galvos skausmu ne tik pačioms ligoninėms, medikams, bet ir pacientams.

„Pirmiausia norisi, kad darant pokyčius būtų praktiškai modeliuojama, kokio rezultato tikimės ir kaip (kokiais būdais, metodais) jį norime pasiekti. Reikia žinoti ne vieną, o bent 5 žingsnius į priekį. Kitas labai svarbus aspektas – užbaigti pokytį (reformą) iki galo, nes dar blogiau yra ant vieno nebaigto pokyčio dėti kitą, griauti, pradėti nuo pradžių ir t.t.

Kiekviena įstaiga ieškoti sprendimų ir spręsti problemas pirmiausia turi savo kompetencijų ribose pati, o jeigu problemos sisteminės, reikalauja nacionalinio įsitraukimo – visada galima teikti argumentuotus siūlymus, aiškintis, įsitraukti į atviras diskusijas.

Kokių problemų ligoninė šiuo metu efektyviai negali išspręsti? Pastatų ir infrastruktūros natūralus susidėvėjimas ir atėjęs laikas iš esmės keisti šildymo, vandentiekio, kanalizavimo, ventiliavimo, sistemas. Tai reikalauja labai, labai didelių investicijų, tačiau ieškome galimybių ir kartu su savivaldybe rasime išeitis. Yra problemos, bet yra ir galimybės, tik reikia jų ieškoti“, – įsitikinusi A. Šakickienė.

13 Komentarai

 • ”ištaškytus” medikus pavadino straipsnio autorė 😀 iškart pamaniau, bus arba kasparavičė arba kuktienė taip pavadinus.. tikrai ne dima, jis paprastesnis kitų profesijų atžvilgiu.

  • Kai kuriuos kad atleido puiku. Dabar suprato kad ne dievai.Buvo baisus požiuris i pacienta. Śaunuole buvusi vadove

 • Reabilitacijos proceduros turi bűti modernios śiuolaikines, o dabar to nepastebejau. Betvarke del eiliu…atejus pas gyd dar menesi laukti po procedura i men ir tt..bardakas…sporto sales turi buti dideles garsiakalbisi ir kaip papildoma procedur o ne pagrindine…..užsiregistravai ta diena jau turi buti sustatytos ir proceduros….

 • Atèjo vištele ant padètų kiaušinių, kiek reikėjo atkentėti buvusiai diirektorwi prieš nilkos klaną.

 • Tik sėkmės galime palinkėti naujajai ligoninės direktorei ir medikams. Ligoninėje įsivyrauja ramybė ir daugiau rūpesčio bei dėmesio galima skirti pacientui, o ne vidinėms intrigoms, dirbant pastovioje įtampoje. Tikime, kad Kėdainių ligoninė atgaus savo įvaizdį kaip stipri, draugiška regioninė ligoninė, kurioje bus gaunama visos medicininės paslaugos. Kuo didžiausios sėkmės.

  • Labai pasikeit3s ligoninės personalo bendravimas su pacientais. Pokyčiai tik į gerąją pusę, o savo eilės reikia mokėt išlaukt, nes daug pacientų.

 • Bet eilės vistiek nė kiek nemąžta.

 • Ką reiškia viena ranka mušti su rinkos aikšte, visos problemos išnyko, vien savi sudarbinti, net ir masaziste asmeniniams direktores masazams

 • Kurupcija vel žydi

  • Grįžta ligoninė į praeitį. Vėl gydytojai dievukai,o slaugytojos ir padejėjos tarnaitės.

 • Seniai išėjau iš tos ligoninės ir visus artimuosius išsivedžiau. Kaip buvo šudo lygio tai tik dar labiau pasmirdo. O direktorei tik karves sėklinti. Kaip ji reikalavimus praėjo išsilavinimo?

 • O tai kuris čia iš tų “IŠTAŠKYTŲ'“ sugrįžo ??????????????????

 • Nesuprantu,kodėl direktorę reklamuoja-eilės pas specialistus 2 mėn,visi darbuotojai pikti,čia ,manau, apmokėta reklama.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video