Cepelinus – tik su komanda
Sandra Buinovskienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyriausioji specialistė, juokiasi, kad maisto gamybai jai reikia įkvėpimo. Nė kiek ne mažiau nei menininkui imant teptuką. Tiesa, tokiems valgomiems meno šedevrams Sandrai dažnai pritrūksta laiko, tad kasdienai savo šeimai jauna moteris ruošia paprastesnius patiekalus.
Su mama ir močiutėmis
Gaminti pašnekovė išmoko su mama ir močiutėmis besisukdama virtuvėje. „Mėgstu gaminti iš tešlos – miltinius patiekalus. Pavyzdžiui: žagarėlius, spurgytes, – atskleidžia ji. – Viena močiutė kepdavo labai skanius žagarėlius, kita – sausainiukus, grybukus. O šiaip gaminti man visada patikdavo.“
Virtuvė „išsukdavo“ nuo daržo
Sandra pasakoja, kad paauglystėje virtuvė jai padėdavo išvengti daržo darbų.
„Su mama sutardavau, jog užuot dirbusi darže pagaminsiu pietus, – šypsosi gudruolė. – Buvau meistriškai įgudusi virti plovą, kepti čeburekus. Šiuos du patiekalus galėčiau pavadinti savo firminiais. Mama jų gaminti nebesiimdavo, visad aš.“
Tapo darbu
Paauglystėje gaminti maistą Sandrai buvo smagus užsiėmimas. Mat dažniausiai ji virtuvėje šeimininkaudavo savaitgaliais – laisvu laiku. O dabar, sukūrus šeimą, pasak pašnekovės, tai tapo kasdieniu darbu.
„Man gaminti reikia įkvėpimo, nusiteikimo“, – sako jauna moteris. Vis tik grįžusi iš darbo namo Sandra stengiasi paruošti ką nors skanaus. Teiraujuosi, kas jos šeimai tas „kažkas skanaus“. Tai anaiptol ne cepelinai ar bulvių plokštainis.
„Lietuviškus įprastus patiekalus – cepelinus, koldūnus, gaminu retai. Koldūnų pati viena namie apskritai niekad nesu raičiusi, – juokiasi Sandra. – Tik su močiute. Vienai pernelyg daug laiko atima. Šeimai palepinti kartkartėmis pagaminu balandėlių, bet vis dėlto dažniausiai tokius patiekalus valgome pas mamą.“
Pasaulietiška virtuvė
Kaip ir kiekvienos jaunos šeimos, taip ir Sandros virtuvė – pasaulietiška. Joje daug kitiems kraštams būdingų maisto produktų, prieskonių, daržovių. O patiekalai – gana greitai paruošiami.
„Mėgstame makaronus, itališką virtuvę. Gardžiuojamės makaronais su jūros gėrybėmis, faršu, tunu. O bene didžiausia šventė šeimos skrandžiams – lazanija“, – sako pašnekovė.
Sandros šeima mėgsta troškinius, sriubas: burokėlių, šiupininę, tirštą aitriųjų paprikų.
„Mums skanūs ir lietuviški patiekalai, bet dieną kažkur pavalgai, o grįžus vakare nebesinori sunkiai virškinamo maisto, tad renkuosi lengvesnę vakarienę“, – aiškina Sandra.
Ilgai gaminamus patiekalus – cepelinus, bulvių plokštainį, pašnekovė palieka savaitgaliams. Dažniausiai sekmadieniams. Cepelinus šeima skanauja tik tada, jeigu juos gaminti sutinka visi drauge.
„Tai būna šeimos komandinis darbas: kas bulves lupa, kas tarkius spaudžia“, – pasakoja ji.
Stengiasi sveikiau
Dirbdama sveikatos priežiūros specialiste pašnekovė stengiasi, kad šeima valgytų kuo sveikesnį maistą.
„Renkuosi kuo maistingesnius maisto produktus, skaitau etiketes. Žiūriu, kad būtų kuo mažiau pridėta kenksmingų maisto priedų, pavyzdžiui, E621. Stengiuosi, jog šeima valgytų daugiau įvairių daržovių, mažiau bulvių. Sūnus pomidorų nevalgo, todėl dažniausiai pirma padarau be pomidorų, o paskui jau įmaišau“, – dalijasi ji.
Eksperimentai netyčia
Didele eksperimentatore Sandra savęs nevadina. Eksperimentai jai pavyksta netyčia. Mat gamindama maistą jauna moteris niekad neragauja.
Radusi receptą internete, visada jį pakoreguoja pagal šeimos pomėgius. „Aišku, miltų, vandens santykio nekeičiu, bet jei tai salotos, tada daugiau įdedu to, ką šeima mėgsta. Štai mums su vyru patinka aštrus maistas“, – šypsosi Sandra.
Pyragas – iš akies
Pašnekovė sako obuolių pyragą kaskart iškepanti vis kitaip. Ne dėl išskirtinių priedų ar pagardų, o todėl, kad kiekvienąsyk sumaišo eiliškumą.
„Neturiu obuolių pyrago recepto, kuriame būtų griežtai nurodytas eiliškumas, ką po ko dėti. Kai produktus sudedi kitaip, kitoks išeina ir pyragas: sykį minkštesnis, sykį šlapesnis. Obuolių pyragą visada maišau iš akies“, – sako Sandra.
Sūrio pyragas
Reikia:
pagrindui
1 kiaušinio
65 g šalto sviesto
60 g cukraus
180 g miltų
9 g kepimo miltelių
sūrio masei
0,5 kg kreminės (pertrintos) varškės
3 didelių kiaušinių
10 g vanilinio cukraus (naudoju vanilinę pastą)
120–150 g cukraus
1 pakelio vanilinio pudingo
350 g pieno
110 g aliejaus
Pagrindui skirtus produktus sumaišykite virtuviniu kombainu, o jei jo neturite, pirmiausia peiliu sukapokite sviestą su miltais, po to sudėkite likusius produktus ir greitai užminkykite tešlą.
Kepimo formos dugną išklokite kepimo popieriumi, paruoštu pagrindu išklokite dugną ir šiek tiek sienelių. Padėkite formą į šaldytuvą bent pusvalandžiui.
Sūrio masei skirtus produktus išplakite. „Aš pirmiausia paplaku kiaušinius su cukrumi, paskui supilu pieną su aliejumi ir sudedu varškę su pudingu. Masė būna skystoka. Neišsigąskite – ji tokia ir turi būti“, – perspėja Sandra.
Masę supilkite į formą ir dėkite kepti į 190–200 °C įkaitintą orkaitę apie 45 min.–1 val. Jei viršus pradeda ruduoti pridenkite kepimo popieriumi.
Atvėsinkite pirmiausia pravėrę dureles, o paskui išimkite ir atvėsinkite iki kambario temperatūros ant grotelių.
„Aš sūrio pyragus mėgstu valgyti gerai atvėsintus, todėl kai atvėsta, padedu į šaldytuvą dar 3 valandoms.
Išsitirpinu šokoladą su grietinėle. Kai pravėsta, sudedu į šiek tiek paplaktą maskarponės sūrį ir išmaišau“, – saldėsio receptą užbaigia Sandra.
Avokado salotos su krevetėmis
4 porcijoms reikės:
1 aisbergo salotos
2 avokadų
12 vyšninių pomidorų
karališkų arba tigrinių krevečių
gabalėlio sviesto
skiltelės česnako
1 aitriosios paprikos
1 citrinos ar žaliosios citrinos
Padažui reikės:
1 a. š. skysto medaus
1 a. š. grūdėtųjų garstyčių
1 v. š. raudonojo vyno acto
4 v. š. alyvuogių aliejaus
pusės citrinos sulčių
druskos
pipirų
Pirmiausia paruošiame padažą – sumaišome visus padažo ingredientus. Nuplautas salotas nusausiname, suplėšome. Sudedame pjaustytą avokadą. Jį būtinai apšlakstome šlakeliu citrinų sulčių, kad nepajuoduotų. Sudedame perpus perpjautus vyšninius pomidorus. Keptuvėje į išlydytą sviestą sudedame tarkuotą česnaką ir smulkintą aitriąją papriką. Pakepame, sudedame krevetes ir porą minučių pakaitiname.
Dedame krevetes ant salotų, užpilame truputį sviesto su česnaku ir aitriąja paprika, kur kepė krevetės. Pilame paruoštą padažą. Skanaus!