Ar rajono meras proteguoja savo verslą?

 Ar rajono meras proteguoja savo verslą?

Iš valdančiosios daugumos pasitraukęs Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys Darius Petrauskas bei meras Saulius Grinkevičius, regis, iškasė karo kirvį. D. Petrauskui viešai pažėrus aštrios kritikos dozę, meras jį apskundė savivaldybės Etikos komisijai. Nors Tarybos narys pripažino vieną frazių suformulavęs kiek per kategoriškai bei sutiko ją paneigti, to nepakako. Komisija nusprendė pradėti tyrimą. Jos nariams teks narplioti ne tik D. Petrausko pareiškimą, bet ir rajono mero sąsajas su verslo grupėmis.

Merui užkliuvo viena frazė

„Rajono vadovų elgesys rodo, kad vieną drakoną pakeitė kitas. Feodaliniai metodai išliko, tik dabar administraciniai resursai naudojami kitos partijos ir verslo grupės interesams aptarnauti“, – pasitraukdamas iš valdančiosios koalicijos rugsėjo pabaigoje viešai pareiškė D. Petrauskas.

Toks Liberalų sąjūdžio rinkimų sąraše kandidatavusio bei į rajono Tarybą išrinkto nepriklausomo politiko žingsnis, ko gero, ne juokais supykdė buvusį bendražygį rajono merą S. Grinkevičių. Jis kreipėsi į savivaldybės Etikos komisiją, prašė ištirti, ar mesti kaltinimai administracinių savivaldybės resursų naudojimu pareiškime neįvardintai partijai ir verslo grupei aptarnauti, neprasilenkia su politiko etika.

D. Petrausko viešame pareiškime būta ir kur kas griežtesnių kaltinimų. Nurodoma, kad rajono valdantieji, meras bei jo frakcija, nustojo kreipti dėmesį į koalicijos partnerius bei sudarė neoficialią sąjungą su formaliai opozicija pasiskelbusiais Darbo partijos atstovais. Teigta, jog viltys, kad nauja valdžia bus šviesesnė, skaidresnė ir pažangesnė, yra praktiškai sužlugdytos, o meras su koalicijos partneriais elgiasi, kaip su savo įmonės darbuotojais. Be to, nepaklusnumas nėra toleruojamas, o bandymai teikti pasiūlymus dažniausiai baigiasi mero susierzinimu ir pasityčiojimais.

Kodėl viešai sukritikuotas rajono meras buvusį bendražygį nusprendė Etikos komisijai apskųsti remdamasis tik viena fraze ir visai nekreipdamas dėmesio į kitus D. Petrausko teiginius.

Tikino išsakęs tik nuomonę

Nors rajono mero S. Grinkevičiaus kreipimasis buvo išsiųstas dar spalio 3 dieną, į posėdį Tarybos nario Darbo partijos atstovo Vyganto Vanago vadovaujama Etikos komisija susirinko tik praėjusį antradienį.

D. Petrauskas neneigė parengęs kritikos rajono valdžiai kupiną kreipimąsi, tikino neišsižadąs jame išdėstytų teiginių. Pasak politiko, publikuotame tekste jis išsakė tik savo nuomonę, kurią susidarė dirbdamas rajono Taryboje, stebėdamas politinius procesus bei vertindamas tam tikrus faktus.

Jis užsiminė viešojoje erdvėje radęs informacijos, jog du viešųjų pirkimų konkursus laimėjusi Kauno bendrovė „Kelprojektas“ yra siejama su vienu buvusių Liberalų sąjūdžio vadovu, šios partijos galimos korupcijos byloje minimu eksparlamentaru Šarūnu Gustainiu.

Darius Petrauskas pareiškė tikriausiai sieksiantis maksimaliai tiksliai ir kiek įmanoma išsamiau išnagrinėti dabartinės rajono valdžios atstovų sąsajas su bendrovėmis, kuriose akcijų turi rajono meras. / G. Minelgaitės-Dautorės nuotr.Į Kiniją važiavo su „Daumantų“ atstovu?

Pasak politiko, minčių apie tai, jog savivaldybės resursai naudojami vienai verslo grupei aptarnauti, kyla perskaičius viename rajono interneto portalų publikuotą straipsnį apie gegužę vykusią savivaldybės administracijos vadovo Ovidijaus Kačiulio kelionę į Kiniją. Publikacijoje taip pat minima, kad išvykoje į verslo konferenciją dalyvavo ir bendrovės „Daumantai LT“ atstovas Virmantas Pikelis. Nurodoma, kad O. Kačiulis kinams pristatė Kėdainių Laisvąją ekonominę zoną, o bendrovės „Daumantai LT“ tiekimo ir logistikos padalinio vadovas V. Pikelis juos supažindino su įmonės veikla ir galimybėmis.

Kitas argumentas, liudijantis apie galimus rajono valdžios ryšius su mero verslu, – jo paties pasisakymas 2016 metų pabaigoje vykusiame rajono savivaldybės Tarybos posėdyje. D. Petrauskas komisijos nariams transliavo įrašą, kur užfiksuota mero kalba. Joje rajono vadovas samprotaudamas apie atlyginimus valstybės tarnautojams užsiminė gaunantis pajamas iš bendrovės „Daumantai LT“.

„Manau, jog čia buvo supainioti viešieji ir privatūs interesai“, – reziumavo D. Petrauskas.

Kaltino kategoriškumu

Etikos komisijos pirmininkas V. Vanagas, neseniai gavęs UAB „Kėdbusas“ vykdomojo direktoriaus pareigas, ėmė ginti rajono merą. Jis ėmėsi misijos paneigti viešai publikuotą informaciją apie abejonių keliančią administracijos vadovo O. Kačiulio ir bendrovės „Daumantai LT“ vieno vadovų V. Pikelio išvyką į Kiniją.

Pasak V. Vanago, į komandiruotę V. Pikelis tikriausiai vyko kaip Tarybos narys, verslo plėtros komiteto pirmininkas. D. Petrauskui pasiteiravus, iš kur šis turi tokią informaciją, jeigu publikacijoje teigiama priešingai, komisijos pirmininkas V. Vanagas pripažino neskaitęs straipsnio, tačiau sakė manantis, jog žiniasklaidos atstovai suklydo.
„Ar politikas iš viso gali turėti žiniasklaidos priemonėje akcijų – tai kitas klausimas“, – užuominą apie viešumoje pasirodžiusią, tačiau taip ir nepaneigtą informaciją apie vieno rajono leidinių mestelėjo D. Petrauskas.

Bendras rajono politikos fonas – blogas?

Mero nemalonėn patekusio buvusio bendražygio išsakyti argumentai Etikos komisijos narių, regis, neįtikino. Liberalas Steponas Navajauskas sakė manantis, jog aštriai pasisakyti nevengiantis kolega D. Petrauskas eilinį kartą persistengė.

Socdemė Jūratė Judickienė minėjo sutinkanti, jog visa tai – D. Petrausko nuomonė.

„Tačiau nepamirškime, jog mes esame Tarybos nariai, todėl atsakomybė už kiekvieną žodį turi būti išskirtinė. Mes nesame turgaus bobutės, kurios susitikusios pasišneka, „papletkina“ apie kaimynus. Tai rimta kalba ir už kiekvieną žodį mes turime jausti atsakomybę, juolab kai jis išsakomas viešai“, – sakė Jūratė Judickienė.

Politikė priekaištavo tendencijai vertinant pateiktus faktus bei minėjo, jog aštrūs pasisakymai ne tik diskredituoja Tarybos narius, bet ir byloja apie elementaraus mandagumo trūkumą.

Juodkaimių bendruomenės centro pirmininkė Virginija Cukanovienė minėjo pasigedusi konkrečių argumentų bei faktų, kuriais remiasi D. Petrauskas išsakydamas kaltinimus rajono valdžiai. Apibendrindama susidariusią situaciją Etikos komisijos narė prakalbo apie bendrą foną, kuris tikrai nedaro garbės rajono politikams.

„Ne tik jums, bet ir kitiems Tarybos nariams, manau, trūksta etikos. Pas mus savivaldybėje vis dar yra daug asmeniškumo, tad, manau, pats laikas nusimesti tą provincialumo skraistę bei iš turgaus lygio pereiti į aukštesnį“, – politikams linkėjo V. Cukanovienė.

Verslas ir politika – neatsiejami?

Etikos komisijos pirmininkas V. Vanagas pripažino ne vieną kadenciją dirbantis savivaldybės Taryboje ir visą laiką dalyvavęs verslo įmonių valdyme. Tarsi bandydamas užstoti D. Petrausko kritikos sulaukusį rajono merą, V. Vanagas apstulbino visus pareiškęs, kad atsieti verslą nuo politikos rajono savivaldos lygmenyje – neįmanoma.

„Tai du neatsiejami dalykai, mūsų visų interesas. Tai toks visos bendruomenės gyvenimas, viskas susideda, susiveda ir iš verslo išeina. Juk verslas mus išlaiko, iš verslo pinigai į biudžetą ateina, mokesčiai sumokami. Negalime mes visiškai nusisukti, jeigu tik kas nors susijęs su verslu, kryžius padėti ir nusisukti“, – svarstė V. Vanagas.

Etikos komisijos pirmininkas minėjo, jog nereikėtų sieti Tarybos narių politinės veiklos su jų valdomomis įmonėmis. Esą nemažai rajono politikų valdo vienų ar kitų bendrovių akcijas, to daryti įstatymai nedraudžia. Pasak politiko, tiek meras, tiek ir Tarybos nariai renkami ketverių metų kadencijai, tad reikalavimas atsisakyti verslo būtų perteklinis.

Gynė opoziciją

Nors pareiškime Etikos komisijai rajono meras minėjo tik vieną jam nepatikusią frazę apie savivaldybės administracinių resursų naudojimą „partijai ir verslo grupės interesams aptarnauti“, komisijos pirmininkui V. Vanagui užkliuvo ir jo atstovaujamai Darbo partijai išsakyti priekaištai.

Savo pareiškime D. Petrauskas nurodė, jog ignoruodamas koalicijos partnerius rajono meras S. Grinkevičius ir jo frakcija sudarė neoficialią sąjungą su opozicine Darbo partija.

D. Petrauskui paklausus, kaip iš viso galima patvirtinti esant neoficialų susitarimą, politikas tikino, jog nėra jokio – nei oficialaus, nei neoficialaus susitarimo. Išgirdęs repliką, jog situacija Taryboje kiek keistoka, kai opozicine pasiskelbusi Darbo partijos frakcija palaiko valdančiąją daugumą, V. Vanagas atkirto, jog tai jų vidaus reikalas.

Komisijai teks neeilinė misija

Aštriai apie merą kalbėjęs D. Petrauskas pažeidė politiko etiką, ar ne? Atsakymo į šį klausimą sulaukta nebuvo.

Posėdžiui sekretoriavęs savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjas Egidijus Grigaitis priminė, jog nariams teks apsispręsti ir balsuoti – pradėti galimo etikos pažeidimo tyrimą pagal S. Grinkevičiaus pareiškimą, ar ne.

V. Vanagas siūlė šį ginčą verčiau baigti taikiai minėdamas galimybę D. Petrauskui atsiimti išsakytus žodžius. Mero nemalonėn patekęs D. Petrauskas pripažino vieną frazę suformulavęs kiek aštrokai ir sakė sutinkantis viešai ją paneigti ar patikslinti, tačiau komisijos nariai į šią jo poziciją pažvelgė skeptiškai. Pasigirdo nuomonių, jog D. Petrauskas nepripažįsta padaręs žalą rajono valdžios reputacijai, tad vargu ar pasimokys, o gal ir ateityje kartos tą patį. J. Judickienė vienareikšmiai sakė – tyrimą atlikti būtina.

Keturiems iš šešių komisijos narių balsavus „už“, galiausiai nuspręsta tyrimą pradėti. Pagal procedūrą, apie šį sprendimą D. Petrauskas bus informuotas raštu ir per tam tikrą laiką privalės raštiškai išdėstyti argumentus, kuriais remiantis jis teigė, jog savivaldybės administraciniai resursai naudojami neįvardintų partijos ir verslo grupei aptarnauti.

Ką šis tyrimas atskleis?

Pats D. Petrauskas pareiškė tikriausiai sieksiantis maksimaliai tiksliai ir kiek įmanoma išsamiau išnagrinėti dabartinės rajono valdžios atstovų sąsajas su bendrovėmis, kuriose akcijų turi rajono meras.

Jis sakė reikalausiąs, jog į Etikos komisijos posėdžius būtų kviečiamas ir pats rajono vadovas. Jam jis žada pateikti konkrečius klausimus apie bendrovės „Daumantai LT“ atstovų ryšius su savivaldybe.

Kitaip tariant – rajono politikų laukia toks tyrimas, kurio dar nėra buvę. Tik ar jo metu neišaiškės faktų, kuriuos rajono valdantieji labiau norėtų palikti paslėptus nuo visuomenės ir žiniasklaidos?

ETIKOS KOMISIJA

1. Vygantas Vanagas – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, komisijos pirmininkas,
2. Ona Šulcienė – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė,
3. Jūratė Judickienė – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė,
4. Vilma Šnurevičiūtė – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė,
5. Steponas Navajauskas – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys,
6. Algimantas Kižauskas – Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys,
7. Elena Purauskienė – Asociacijos „Vainotiškių bendruomenė“ pirmininkė,
8. Virginija Cukanovienė – Juodkaimių bendruomenės centro pirmininkė,
9. Kristina Vainauskienė – Asociacijos „Kėdainių senamiesčio bendruomenė“ pirmininkė.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video