Virtuvės įmantrybių mokosi iš dukrų

 Virtuvės įmantrybių mokosi iš dukrų

Saviečiuose gyvenanti Aldona BALSEVIČIENĖ užaugino keturis vaikus, tad gaminti tikrai turėjo kam. Šiuo metu viena gyvenanti Aldona gaminimo ypatumų taipogi nepamiršta ir savęs palepinti nevengia.

Dažnai maisto ruošimo patirties pasisemianti ir iš dukrų, gyvenančių užsienyje, pašnekovė pajuokauja, kad dabar ne ji, o jos dukros didžiausios jos mokytojos virtuvėje.

Gamindavo gausiai šeimai

– Iš kur toks neblėstantis noras suktis virtuvėje?

– Nemažai teko gaminti savo gausiai šeimai: su vyru susilaukėme keturių atžalų – dviejų dukrų ir dvejų sūnų.

Kadangi dabar visi jau suaugę, gyvename atskirai, todėl poreikio gaminti dideliais kiekiais nebėra. Šiuo metu gyvendama viena turiu daug laisvo laiko, todėl prisipažinsiu, jog virtuvėje sukuosi kur kas dažniau nei prieš daugelį metų, kai buvo maži vaikai, reikėjo dirbti.

Tik dabar neskaičiuodama laiko galiu leisti savo fantazijoms atsiskleisti virtuvėje.

Mėgsta kulinarines laidas

– Iš kur semiatės idėjų ar viskas iš patirties?

– Labai dažnai patarimo prašau dukterų. Galbūt ir tas noras gaminti po šitiek metų atėjo dėl dukrų, kurios abi dirba su maistu užsienyje – viena turi savo greito maisto kavinukę, kita – šefo pavaduotoja valgykloje, todėl semtis idėjų iš savo dukrelių tikrai galiu.

Kai tik kas neaišku, pasiskambinu ir jos man su malonumu papasakoja, ko į patiekalą pridėti, ką atimti, kaip lengviau ir skaniau padaryti bei kitokiais įvairiais klausimais.

Taip pat labai mėgstu žiūrėti kulinarines laidas. Viena mėgiamiausių – Beatos virtuvė, kurios niekada nepraleidžiu. Laidos metu išgirstus ir patikusius receptus visada išbandau ir savo virtuvėje. Kartais išeina, pasitaiko, kad ir neišeina, bet bandyti man patinka.

Taip pat įvairių receptų randu kalendoriuje, laikraščiuose ar žurnaluose. Kadangi mėgstu naujoves, todėl visada juos išbandau. Jei patiekalas būna tobulas, nieko nekeičiu, jei jaučiu, kad jam kažko trūksta bandau atrasti sau tinkamą variantą pridėdama kokių nors produktų.

Visų mėgiamiausi – keksiukai

– Tai ar turite mėgiamiausią patiekalą?

– Vieni mėgiamiausių tiek mano šeimos narių, tiek mano pačios – keksiukai. Juos kepu tikrai labai dažnai ir nė vieno švenčių stalo be jų neįsivaizduoju. Kartais mėgstu juos ir padekoruoti – aptepu šokoladu, puošybai panaudoju visokių margaspalvių pabarstukų. Jų yra ragavę net ir Saviečių kaimo gyventojai organizuojamų bendruomenės švenčių metu.

Artėjant gražiausioms metų šventėms vis pagalvoju ir prisimenu pamėgtus patiekalus. Labai mėgstu grybus, todėl per kiekvienas Kūčias verdu virtinukus, gaminu silkę, visokiausių mišraini, kurių pagrindinis ingredientas – džiovinti grybai.

Taip pat niekaip negaliu atsivalgyti trintos daržovienės. Nors tokią sriubą gaminu labai paprastai – tiesiog išsiverdu turimas daržoves, jas trintuvu sutrinu ir skanauju, bet būtent tokių sriubų skonis man pasakiškas. Galiu valgyti ir valgyti.

Taip pat pagal mamos senovinį receptą kepu bulvinius blynus ant lapų. Juos mėgau dar būdama vaikas, pamenu, kaip mama juos kepdavo, taip pat prisimenu, kad ir mano vaikai dar visai mažyčiai belakstydami noriai valgė šiuos blynus – jie buvo jų mėgstamiausi. Kadangi anksčiau kepdavome krosnyje, todėl su dabartiniais keptais orkaitėje nė nepalyginsi, krosnyje keptų blynų ir skonis, ir aromatas išties visai kitoks.

Namuose – tik naminis maistas

– Tai, kaip suprantu, namuose tik naminis maistas? Ar renkatės ir jau paruoštus patiekalus?

– Namuose viską visada gaminu tik pati, iš parduotuvės jokių kepsnių ar kitokių pagamintų patiekalų neperku. Kaip ir minėjau, laiko maisto ruošimui turiu užtektinai, todėl kam rinktis produktus, kurie jau paruošti ir dar nežinia kaip.

Be to, ir produktų ne visų įsigyju parduotuvėse – visas šviežias daržoves: bulves, morkas, pomidorus, agurkus, morkas ir kitokias, per vasarą užsiauginu pati.

Šiuo metu auginu ir keturias vištas – tad savų kiaušinių taip pat užtenka, pirkti nereikia.

Mėgstamiausiais savo receptais Aldona Balsevičienė dalijasi ir su mūsų laikraščio skaitytojais. Išbandykite! Skanaus!

Žuvies tortas. Algimanto Barzdžiaus nuotr.Žuvies tortas

Reikės: 2–3 vidutinio dydžio jūros lydekų, batono, majonezo Hellmann“s (pertepimui), 2–3 svogūnų, 2–3 morkų, 2 obuolių, pipirų (pagal skonį), 1 pakelio lašišos filė (gabaliukais), pakuotės vynuoginių pomidorų, mėgiamų žalumynų.

Gaminimas: jūros lydekas iškepti keptuvėje, nuimti odelę. Žuvies mėsą iškaulinti ir sutrupinti (padalinti į dvi lygias dalis). Svogūną, morką ir obuolį susmulkinti ir pakepinti keptuvėje (padalyti į dvi lygias dalis).

Torto surinkimas. Pirmas sluoksnis: batono riekelių abi puses ištepti majonezu ir dėti į norimą formą. Ant viršaus uždėti jūros lydekos sutrupintos mėsytės ir pakepintų svogūnų su morkomis ir obuoliais sluoksnį, pabarstyti pipirų.

Antras sluoksnis: dėti batono iš abiejų pusių aptepto majonezu sluoksnį. Ant jo išdėlioti lašišos filė gabaliukus.

Trečias sluoksnis: dėti batono iš abiejų pusių aptepto majonezu sluoksnį, išdėlioti likusią sutrupintos lydekos mėsytę, svogūnų su morkomis ir obuoliais sluoksnį, per pusę perpjautus pomidoriukus, užbarstyti žalumynų ir uždėti paskutiniu batono iš abiejų pusių aptepto majonezu sluoksnį.

Surinktą tortą aptepti majonezu ir dekoruoti pasitelkiant fantaziją. Pašnekovė dekoruodama žuvies tortą naudoja vynuoginius pomidoriukus, žalumynus, ikrus.

Morkų pyragas. Algimanto Barzdžiaus nuotr.Morkų pyragas

Reikės: 1 stiklinės tarkuotų morkų, 1 stiklinės cukraus, 200 g margarino kepiniams arba sviesto, 300 g miltų, 1,5 stiklinės džiovintų vaisių (pagal skonį), 3 šaukštelių kepimo miltelių.

Gaminimas: džiovintus vaisius išmirkyti karštame vandenyje ir susmulkinti. Miltus sumaišyti su kepimo milteliais. Į miltus pilti kambario temperatūros margariną arba sviestą, morkų tarkius, cukrų. Viską gerai išmaišyti. Subėrus džiovintus vaisius viską gerai permaišyti.

Pyragą kepti iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje iki 50 minučių (pakepus pusvalandį orkaitės kaitrumą sumažinti iki 180 laipsnių). Pašnekovė morkų pyragą pagardina cukraus pudra ir riešutais.

Blynai ant lapų. Algimanto Barzdžiaus nuotr.Blynai ant lapų

Reikės: 15 bulvių, pipirų ir druskos (pagardinimui pagal skonį), kopūsto lapų (priklauso nuo to, kiek blynų bus kepama: vienam blynui – vienas lapas), aliejaus (kopūsto lapo aptepimui).

Gaminimas: 10 žalių bulvių sutarkuoti. Likusias bulves išvirti, sutrinti ir sumaišyti su bulvių tarkiu. Bulvių masę pagardinti pipirais ir druska.

Į kepimo skardą dėti aliejumi apteptus kopūsto lapus. Ant jų dėti bulvių masės ir kepti iki 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol blynai gražiai apskrunda. Pašnekovė prieš valgydama blynus pasiruošia ir padažo – varškę sumaišo su grietine, pagardina druska ir patiekia šalia blynų.

Skrudinti vištienos sparneliai. Algimanto Barzdžiaus nuotr.Skrudinti vištienos sparneliai

Reikės: 500 g vištienos sparnelių, 6 bulvių, prieskonių (vištienos sparnelių pamarinavimui), butelio aliejaus (virimui).

Gaminimas: bulves supjaustyti pailgomis lazdelėmis ir dėti kepti į įkaitintą puodą su aliejumi. Bulvytes aliejuje virti, kol šios gražiai pagelsta. Išėmus bulvytes į tą patį įkaitusį aliejų sudėti išprieskoniuotus vištienos sparnelius. Juos virti, kol gražiai apskrus. Prie keptų vištienos sparnelių ir bulvyčių pašnekovė visada pasiruošia mėgiamų daržovių.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video