Virtuvėje be eksperimentų neapsieina

 Virtuvėje be eksperimentų neapsieina

Ne kartą esu girdėjusi sakant, jog maisto gaminimas – siaubingai sunkus ir ne visiems įveikiamas darbas, reikalaujantis ne tik laiko, bet ir nemažai pastangų. Tačiau pabendravusi su „Rinkos aikštės“ redakcijoje apsilankiusia Rene BASTIENE supratau, jog vis dėlto klydau. Pašilietės teigimu, kiekviena moteris, nesvarbu kokio ji bebūtų amžiaus, gaminti tikrai sugeba: „Didžiausia problema šiuo atveju tampa, jei moteris to daryti nemėgsta.“

Šeimyną įvairiausiais patiekalais mėgstančiai lepinti Renei suktis virtuvėje tikrai patinka. Moteris sako, kad tapus žmona ir mama, maisto ruošimas pradėjo teikti dar didesnį malonumą nei iki kol ji gyveno viena.

Atranda vis naujų skonių

„Neslėpsiu, labai mėgstu gaminti, man tai teikia didelį malonumą. Turiu firminių patiekalų, kuriuos dažniausiai gaminu, tačiau virtuvėje neapsieinu ir be eksperimentų. Manau, kad tik improvizuodama galiu atrasti naujų, įmantresnių skonių.

Iš tikrųjų tai, koks maistas garuos ant šeimos stalo, priklauso nuo mano nuotaikos ir, žinoma, kitų šeimos narių norų.

Prie virtuvės stalo nevengiu nieko: verdu cepelinus, kepu kotletukus, blynelius, pyragėlius su rūgštynių įdaru, marinuoju česnako žiedkočius ir kitokias daržoves, verdu virtinukus su obuolių įdaru, ruošiu žuvį.

Šeimoje mėgstame ir vištienos, ir kiaulienos patiekalus. Netrūksta pas mus ir žvėrienos – ją marinuoju, kepu. Žvėriena šeimoje pasirūpina sūnus su vyru, jie – medžiotojai.

Taipogi ir be pyragų ar kitokių gardėsių šeimoje neapsieiname, dažnai pasilepiname ir saldžiais kepiniais. Pas mus apsilankiusius anūkėlius beveik visada palepinu senoviniais karameliniais saldainiais.

Be to, labai mėgstu ruošti tirštas sriubas. Kadangi sodyboje daržovių, tokių kaip moliūgai, cukinijos, užsiauginame iki soties, todėl net ir žiemą šviežių daržovių sriubos kvapas neapleidžia mano virtuvės.

Paprastai stengiuosi gaminamą maistą paįvairinti įdomesniais, įmantresniais skoniais, kad nebūtų tik kepta mėsa, kotletukai ar virtos bulvės“, – šypsodamasi apie savo įpročius virtuvėje pasakoja Renė.

Gamina ir sūnus

Dabar toks periodas, kai Renė namuose liko gyventi tik su vyru. Tačiau moteris neslepia, jog kai jų namuose gyveno sūnus, dėl vietos virtuvėje tikrai reikėdavo pakovoti.

„Aš pati išėjusi iš amžinąjį atilsį mamos namų, nemokėjau nieko. Gal ir gėda prisipažinti, bet ir bulvių nusiskusti nesugebėdavau. Tik pradėjusi gyventi viena, kai mokiausi technikume, pajutau smalsumą ir norą išbandyti savo jėgas virtuvėje. Be jokios abejonės, ir privalėjau, juk alkana nenorėjau sėdėti.

O štai mano sūnus – visiška priešingybė man. Jis ruošti maistą ar kepti pyragus pradėjo ne sukūręs šeimą, bet dar ir kol gyveno su mumis. Jam maisto ruošimas visada buvo didelė aistra“, – apie sūnaus aistrą maisto ruošimui kalba Renė.

Receptų neprireikia

Su maisto ruošimu susijusių idėjų visada kupinai Renei receptai nėra būtini. Ji fantazuodama labai dažnai gamina tiesiog iš to, ką randa šaldytuve.

„Būna visko. Kartais pavyksta, kartais ne, bet rankų nenuleidžiu. Jei nepatiko, daugiau negaminu ir tiek, bet nosies nukabinti nesu linkusi. Juk ne pasaulio pabaiga.

Džiaugiuosi tik tuo, jog artimieji retai skundžiasi mano pagamintu maistu. Vis tik per šitiek bendro gyvenimo metų perpratau jų skonį ir žinau, kas ką mėgsta, ko ne.

Nors pati paskutiniu metu privengiu itin riebaus maisto, nenaudoju riebios grietinės, tačiau žinau, kad sūnui be tokios nė pro kur. Jis beveik viską valgo su grietine, todėl tenka prisitaikyti“, – tikina Renė.

Keliais pamėgtais, itin paprastais ir lengvai paruošiamais receptais Renė Bastienė dalijasi ir su Jumis, mieli skaitytojai.

Marinuoti česnako žiedkočiai

Jums reikės: 2 kg česnako žiedkočių (nerekomenduojama rinktis peraugusių stiebų, jie bus nebeskanūs, marinuokite jaunuolius), 100 g cukraus, 1,5 l vandens, 100 g druskos, 100 ml acto rūgšties esencijos.

Gaminimas: česnako žiedkočius kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu, nuvalykite lapkočių likučius, supjaustykite 3–5 centimetrų ilgio gabalėliais ir sudėkite į švarų indą.

Iš vandens, cukraus, druskos, acto rūgšties esencijos išsivirkite marinatą. Į švarius stiklainius sudėkite žiedkočius ir užpilkite pasiruoštu marinatu. Pašnekovė pataria jokių papildomų prieskonių nedėti, anot jos, žiedkočiai ir taip išeina labai aromatingi.

Stiklainius užsukite iškaitintais dangteliais ir uždengtus dangteliais žemyn palikite per naktį. Kitą dieną stiklainius su marinuotais česnako žiedkočiais neškite į vėsią patalpą. Pašnekovė tikina, kad tai puikus užkandis prie šašlyko ar grilio kepsnio. Skanaus!

Marinuotais česnako žiedkočiais pasimėgauti galima ir nesulaukus žiemos. Šiuo atveju šeimininkė rekomenduoja česnako stiebų gabaliukus pasiraugti mėgstamame agurkų marinate.

Pyragėliai su rūgštynėmis

Pyragėlių tešlai reikės: 1 šaukšto sausų mielių, 2 šaukštų cukraus, 2–2,5 stiklinių miltų, 300 ml šilto vandens arba pieno, 1 šaukštelio druskos, 1/3 puodelio augalinio aliejaus (250 ml puodelio).

Gaminimas: sausas mieles sumaišykite su trimis šaukštais miltų, cukrumi, šiltu vandeniu arba pienu. Viską gerai išmaišykite ir palikite 15 minučių pastovėti šiltoje vietoje.

Po 15 minučių į tešlą supilkite aliejų ir suberkite druską. Viską išmaišykite. Palaipsniui mažomis porcijomis berkite persijotus miltus, tešla neturi lipti prie rankų. Paruoštą tešlą 15 minučių palikite pastovėti. Jos tūris turi padidėti 1,5 karto.

Įdarui reikės: 300–400 g rūgštynių, ½ stiklinės cukraus.

Gaminimas: rūgštynes nuplaukite, pašalinkite parudavusius lapelius ir smulkiai supjaustykite.

Pyragėlių formavimas ir kepimas: iš tešlos iškočiokite maždaug 0,5 centimetro ar plonesnius blynus. Juose išspauskite delno dydžio rutuliukus. Į jų vidų dėkite rūgštynių, ant jų berkite šaukštą cukraus. Pašnekovė pataria nepagailėti rūgštynių. Kuo jų daugiau, tuo pyragėliai sultingesni.

Užspauskite pyragėlių kraštus ir kepkite įkaitintame aliejuje. Aliejaus į keptuve pilkite tiek, jog pyragėliai būtų apsemti bent iki pusės. Keletą minučių pakeptus pyragėlius apverskite. Kepiniai turi tapti aukso spalvos. Iškeptus pyragėlius būtinai atvėsinkite. Skanaus!

Šeimininkė pabrėžia, jog rūgštynių įdarą ji naudoja ne tik šių pyragėlių gamyboje. Pašnekovė rūgštynių ir cukraus mišiniu įdarinėja ir lietinius blynelius.

Korėjietiška žuvis „Che“

Jums reikės: 1 kg žuvies filė be odos (rinkitės baltą žuvį), 100 g acto (9%), 1 šaukšto druskos, 0,5 šaukšto cukraus, 1 šaukštelio juodųjų pipirų, 50 g augalinio aliejaus, 1 šaukštelio žuvies prieskonių, ½ šaukšto aitriųjų raudonųjų pipirų miltelių.

Gaminimas: žuvies filė supjaustykite į ne didesnius kaip pusės centimetro storio gabaliukus. Dėl smulkių žuvies filė kaulų nesibaiminkite, marinavimosi acto rūgštyje metu jie suminkštės ir nebus jaučiami.

Visus žuvies filė gabalėlius sudėkite į dubenį. Į jį suberkite druską, supilkite actą, juoduosius pipirus, cukrų, žuvies prieskonius ir viską kruopščiai sumaišykite. Uždengusios dangčiu, švelniai paspauskite, kad išsileistų žuvyje susikaupusios sultys. Taip paruoštą žuvį palaikykite 2-4 valandas. Žuvis turi pabalti.

Kai žuvis išsimarinuos ant jos užpilkite 100 g vandens. Viską permaišykite, tada žuvį nusunkite.

Pasiruoškite aštrųjį padažą žuviai: į įkaitintą keptuvę supilkite aliejų. Kada aliejus gerai įkais, suberkite aitriuosius pipirus ir nuolat maišydamos kepinkite kol padažas taps rusvos spalvos. Ant nusunktos supilkite dar karšta aštrųjį padažą ir atsargiai, nepažeisdamos žuvies gabaliukų, permaišykite. Skanaus!

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video