Šventinis stalas – tarp tradicijų ir šiuolaikinių improvizacijų

 Šventinis stalas – tarp tradicijų ir šiuolaikinių improvizacijų

Nuo seno laikomės Šv. Kūčių papročio ant stalo tiekti 12 patiekalų. Tokia valgių gausa daugeliui šeimininkių – nemenkas iššūkis. Jei vis dar laikotės šios tradicijos, bet iki jų pritrūko vieno ar kito valgio, skubame jums į pagalbą ir siūlome ne tik Kūčių, bet ir Kalėdų stalo suflerį.

„Kūčių stalo neįsivaizduoju be silkės su cinamonu ir blynų su silke, o Kalėdų – be tradicinės krabų lazdelių ir ryžių mišrainės, orkaitėje kepto viščiuko, kepsnių su pievagrybių, pomidorų, konservuotų ananasų ar sūrio užkepėlėmis“, – sako kraštietė Edita Krivickaitė.

Naujovių ieško kasdien

„Per Kūčias kasmet laikomės tam tikrų tradicijų – visuomet valgome barščius su džiovintais grybais, kūčiukus, konservuotų grybų mišrainę, virtinukus su grybais ir kitus tradicinius žuvies, silkės patiekalus, keptas krabų lazdeles, įvairiausius blynus.

Tuo trapu per Kalėdas stalą stengiamės paįvairinti dar neragautomis mišrainėmis, kepsniais ar netradicinėmis užkandėlėmis“, – sako šeimininkė ir priduria nesanti tradicinio lietuviško maisto gerbėja, todėl virtuvėje kaskart ieško naujovių ne tik artėjant gražiausioms metų šventėms, bet ir kasdien.

[quote author=“Edita Krivickaitė“]Per Kalėdas stalą stengiamės paįvairinti dar neragautomis mišrainėmis, kepsniais ar netradicinėmis užkandėlėmis.[/quote]

„Dažniausiai pirmiausia pasižiūriu, ką turiu šaldytuve, ir tuomet imu sukti galvą, ką būtų galima įdomaus iš to pagaminti. Pavyzdžiui, neatsimenu, kada paskutinį kartą kepiau paprastus kotletus. Jei, tarkime, turiu maltos mėsos, visuomet ieškau dar neragautų ir nebandytų receptų, ir jeigu tokį atrandu, vis tiek jį pagaminu savaip.

Būna, kartais norisi kažko paprasto, tradicinio, tačiau kadangi namiškiai gana išrankūs, greitai šios minties tenka atsisakyti. Jau seniai svajoju apie keptas bulves su kefyru, tačiau be manęs daugiau niekas jų nevalgys, tad nekepu“, – šypsosi Edita.

Virtuvėje eksperimentuoti ir kurti mėgstanti pašnekovė sako, jog iš didelio noro pagaminti kažką naujo bei neįprasto, kartais tenka ir nusivilti. Rudeniop, kuomet įprastai prasideda vakavimo ir marinavimo maratonas, Edita panoro išbandyti kažką naujo. Suradusi itin išgirtą ir daugelio išbandytą vakuotų agurkų receptą, nusprendė ir pati jį patikrinti.

„Skonis buvo siaubingas. Tiek agurkų sugadinau!“ – juokiasi Edita.

Geriau puodas cepelinų nei virtiniai

„Gaminti mėgstu viską išskyrus bet kokius pyragus. Praėjo jau labai daug laiko nuo tada, kai paskutinį kartą kepiau kažką saldaus. Ne be priežasties. Tiesiog niekas jų nevalgo. Gal tik keksiukus retsykiais…

[quote author=“Edita Krivickaitė“]Mieliau išvirčiau didžiausią puodą cepelinų, bet kad tik nereikėtų kočioti kokios nors tešlos, pavyzdžiui, virtinių, ir paskui raityti kraštų. Nemėgstu šio proceso.[/quote]

Apskritai mieliau išvirčiau didžiausią puodą cepelinų, bet kad tik nereikėtų kočioti kokios nors tešlos, pavyzdžiui, virtinių, ir paskui raityti kraštų. Nemėgstu šio proceso, – šypsosi pašnekovė ir tuoj pat priduria nemokanti paruošti tik vieno vienintelio valgio – manų košės. – Ją vyresnėlei dukrytei visuomet verda močiutė.“

Pagalbininkų netrūksta

Nuolat virtuvėje besisukanti šeimininkė sako, jog nors maisto gaminimas – vienas malonumas, visuomet džiugu, kai šalia yra pagalbininkų. Vienas iš jų – aštuonerių dukrytė Gabrielė.

„Ji vis dažniau rodo iniciatyvą padėti mamai. Tai ji supjaustyti kažką pasisiūlo, tai tešlą pamaišyti. Nors kartais pusė produktų atsiduria ant žemės, tačiau tokia pagalbininkė teikia išties didelį džiaugsmą.

Sekmadienis mūsų namuose yra ta diena, kai daugiausiai laiko ir praleidžiame ne kur kitur, o virtuvėje. Tuomet čia sukasi tėtis ir mama, o vaikai laukia šiltų spurgų, čeburėkų ar dar kažko nekasdieniško“, – šypsosi pašnekovė.

Kulinarinis šeimos paveldas?

Receptai, kuriuos Kūčioms siūlo Edita, yra tradiciniai ir laiko patikrinti, o štai Kalėdoms – pašnekovės atrasti.

„Blynai su silke ir silkė su cinamonu – tarsi šeimos kulinarinis paveldas. Šiuos patiekalus visuomet gamindavo mano mama ir močiutė, kas žino, galbūt kažkada juos gamins ir mano dukros. O štai mišrainė – pačios patobulintas atradimas.

Panašias salotas esu ragavusi svečiuosi, tačiau ingredientai gerokai skyrėsi nuo tų, kuriuos siūlau aš. Graikinius riešutus ir saulėgrąžas pakeičiau į sūdytus žemės riešutus, vištienos kumpį – į rūkytą vištieną, o paprastą majonezą – į „Hellmanns“.

O štai žuvį su gardžia morkų užtepėle esu ragavusi kavinėje. Buvo labai skanu, todėl namuose pabandžiau atkurti. Nežinau, ar man pavyko, tačiau žuvis ir užtepėlė ant jos, tarpusavyje puikiai dera“, – sako Edita.

Svarbiausia – buvimas kartu

Iki Kūčių vakarienės liko vos kelios dienos. Tai – ramybės, susikaupimo, šilumos, atlaidumo ir buvimo kartu metas, todėl belaukiant gražiausių metų švenčių Edita linki pagalvoti ne tik apie patiekalus, kuriais vaišinsite savo artimuosius, bet ir apie šios šventės prasmę.

„Kiekvienam linkiu pamiršti nuoskaudas ir pyktį, priešingai, prisiminti gražiausias kartu praleistas akimirkas ir jaukiai bei šiltai artimųjų būryje pasitikti pačias gražiausias metuose šventes“, – šypsosi Edita.

Gaiviosios vištienos ir ananasų salotos./ Asmeninio archyvo nuotr.Gaiviosios vištienos ir ananasų salotos

Reikės: Pekininio kopūsto, rūkytos vištienos, konservuotų ananasų, rūkyto lydyto sūrio, sūdytų kepintų žemės riešutų, „Hellmanns“ majonezo.

Gaminame: susmulkinti visus produktus ir sumaišyti su majonezu. Tiems, kurie nori, kad salotos būtų liesesnė, Edita pataria supilti ananasų sultis, tuomet reikės vos kelių šauktų majonezo.

Žuvies kepsneliai su gardžia morkų užtepėle./ Asmeninio archyvo nuotr.Žuvies kepsneliai su gardžia morkų užtepėle

Reikės: 800 g mėgstamos žuvies filė, 4 nedidelių kiaušinių, žuvies prieskonių, apie pusės stiklinės miltų.

Gaminame: kiaušinius išplakti, pagardinti prieskoniais, suberti miltus ir viską gerai išmaišyti. Žuvį apvolioti tešloje ir kepti įkaitintame aliejuje.

Tuomet sutarkuokite morkas ir pakepinkite jas šlakelyje aliejaus, kol šiek tiek suminkštės. Dėkite į atskirą dubenėlį, sumaišykite su keliais šaukštais majonezo ir tepkite ant iškeptų žuvies kepsnelių. O ant jų – smulkiais žiedeliais pjaustytus ir pakepintus svogūnus.

Silkė su cinamonu./ Asmeninio archyvo nuotr.Silkė su cinamonu

Reikės: 200 g dūmo skonio silkės filė, 1 svogūno, 1,5 v. š. citrinos rūgšties arba acto (jo reikia mažiau), 2 v. š. cukraus, 1 v. š. cinamono, apie 20 ml atvėsinto virinto vandens, šlakelio aliejaus.

Gaminame: silkės filė supjaustyti norimo dydžio gabalėliais, svogūną pjaustyti pusžiedžiais. Į atskirą dubenėlį supilti vandenį, aliejų, citrinos rūgštelę, cinamoną ir cukrų. Gerai išmaišyti ir užpilti silkę, kad ji šiek tiek pasimarinuotų. Skanaus!

Blynai su silke./ Asmeninio archyvo nuotr.Blynai su silke

Reikės: 200 g mėgstamos silkės filė (geriausia dūmo skonio), 2 kiaušinių, 100 ml pieno, miltų.

Gaminame: silkės filė supjaustyti smulkiais gabaliukais, sumaišyti su plaktu kiaušiniu, pienu ir miltais. Miltų berkite tiek, kad masė būtų kiek skystesnė nei grietinė, ir kepkite įkaitintame aliejuje.

 

 

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video