Vegetarė nevalganti žuvies ir vištienos

„Meilė gyvūnams“, „Sveikos gyvensenos propagavimas“ – frazės, išduodančios kėdainietės Editos Budrienės valgymo ypatumus – vegetarizmą. Jau seniai šį mitybos būdą išbandžiusi dviejų vaikų mama pastebėjo tik privalumus, todėl liko tam ištikima iki šiol.
Viskas vyko palaipsniui
Kitaip nei kiti vegetarai, dar ir žuvies bei vištienos produktų atsisakanti Edita, save vis vien laiko vegetare.
„Tokios mitybos pasirinkimas – nebuvo staigus žingsnis, viskas vyko palaipsniui. Iš pradžių domėjausi, ar tai nėra pavojinga sveikatai.
Skaičiau nemažai literatūros, kol galiausiai didžiulė meilė gyvūnams paskatino pasirinkti šį mitybos būdą.
Kita priežastis lėmusi mano pasirinkimą – sveikesnės gyvensenos pasirinkimas. Nesinorėjo apsunkinti savo organizmo riebiais mėsingais patiekalais“, – šmaikščiai pasakoja pašnekovė.
Vegetarizmas – ne kiekvienam
Jau nuo vaikystės dėl keisto skonio mėsos vengusi Edita atsimena nuolatinį aplinkinių spaudimą: visi visada bandė įtikinti, kad mėsa būtina ir negalima šiaip sau jos atsisakyti.
Galbūt tai pasirodys neįtikimą mėsą mėgstantiesiems, juk kaip galima be mėsos? Kiti nei dienos neištveria nesuvalgę kokio sultingo kukuliuko, ar kepsnio pagardinto salotomis, tik ne Edita.
„Manau, kad taip maitintis gali tikrai ne kiekvienas, svarbiausia klausyti savo organizmo poreikių, nebent pats žmogus to išties nori ir yra pasiryžęs būtent taip subalansuoti savo mitybą, – šypteli pašnekovė, ir priduria, kad jos brolis, sesė ir mama taip pat pasekė pašnekovės pavyzdžiu.
„Kartą namiškiai sugalvojo kelis mėnesius nevalgyti mėsos kaip ir aš, galiausiai pamatė, kad jaučiasi puikiai ir be jos.
Žinoma, vėlesniame etape pradėjo labiau domėtis, kuo galima pakeisti mėsą ir iš kokių produktų galima gauti daugiausia maistingų medžiagų taip reikalingų organizmui.
Tėčiui šis mitybos būdas netiko, nes jo fizinis darbas reikalavo daug energijos. Nepavalgęs mėsos jis jautėsi pernelyg išsekęs“, – savo jaunystės atsiminimus pasakoja Edita.
Vaikams mėsa būtina
Dabartinė Editos šeima – vyras ir du pametinukai berniukai, nėra vegetarai. Šiuo atžvilgiu tolerantiška ir kitiems neperšanti savo nuomonės pašnekovė vienintelė propaguoju šį mitybos būdą.
„Mano vyras – gydytojas, tad man padeda maitintis pilnavertiškai, kad organizmui nieko netrūktų.
Labiausiai dėl savo pasirinkimo dvejojau prieš nėštumo pradžią, nes tai buvo nauja patirtis, bijojau, kad gali neužtekti maistingų medžiagų. Tad laukimosi laikotarpiais rinkausi valgyti nedidelius kiekius žuvies bei vištienos. Jokių nesklandumų nei neštumo, nei gimdymo metu nebuvo, gimė du sveiki, dideli berniukai.
Kas liečia vaikus, manau, kad jiems besivystant ir augant mėsa yra privaloma, todėl iš jų raciono jos išbraukti tikrai neketinu“, – tikina besirūpinanti mama.
Domisi indiška virtuve
Dauguma indų patiekalų be mėsos, todėl mėgstanti gaminti Edita savo virtuvėje patirties ir idėjų semiasi pasitelkdama indiškos virtuvės paslaptis.
Mėgstanti gardžius ir greitai pagaminamus patiekalus pšnekovė vadovaujasi viena paprasta taisykle – kuo daugiau spalvų gaminant maistą, tuo sveikesnis jis yra.
„Pastaruoju metu mano mėgstamiausi yra bulviniai blyneliai su daržovėmis pagardinti salotomis, taipogi mėgstu orkaitėje troškintas daržoves bei maistingas sriubas, pusryčiams dažnai pasigaminu karštų sumuštinių su špinatais bei sūriu“, – tikina maisto mėgėja, ir prisiminusi vyrą priduria, kadangi šeimoje esu vienintelė vegetarė, gaminant maistą kartais tenka ir improvizuoti.
Siekia sutaupyti laiko
Nors laiko stoka auginanti du pametinukus ir namie pakankamai buitinio darbo turinti pašnekovė nesiskundžia, tačiau siekdama sutaupyti laiko bei nenorėdama pusės dienos praleisti virtuvėje stengiasi savo įmantresnį maistą patiekti ir vyrui.
„Savo patiekalą patiekiu jam kaip garnyrą, o papildomai prie to pagaminu kažką iš mėsos“ , – sako pašnekovė.
Mėgiamiausia naminė pica
Kulinarinių sugebėjimų nestokojanti Edita gamina įvairų maistą. Renkasi ir daržoves, ir kruopas, ir kitus daug maistingų medžiagų turinčius produktus, tačiau pasiteiravus apie mėgstamiausią Budrių šeimos patiekalą, nė negalvodama pasakė – naminė pica.
„Nors mano picoje mėsos nesurasime, tačiau kitų šeimos narių picų garnyrai mažai kuo skiriasi nuo įprastinių picų ingredientų“, – pasakoja Edita.
Reikėjo nemažai praktikos
Kulinarijos pradžia virtuvės mėgėjai nebuvo lengva. Bėgant metams ir didėjant patirčiai pašnekovė vis mažiau laiko praleidžia virtuvėje. Iš pradžių pratusi tik sau ruošti maistą, šeimą sukūrusi pašnekovė, tikina, kad prireikė nemažai laiko ir pastangų priprasti prie gaminimo šeimai.
„Visko išmokti per porą dienų tiesiog neįmanoma. Tai ką gamindavau anksčiau, puikiai sugebėjau, tačiau susituokus ir pasikeitus mūsų šeimos meniu, reikėjo suktis iš padėties.
Iš pradžių gamindavau pagal receptus, nes norint patiekti vyrui skaniai paruoštą mėsą reikėjo daug praktikos“, – pasakoja besistengianti dėl vyro žmona, ir priduria, kad dabar šis „darbas“ vieni niekai.
Pratina prie sveikesnių pasirinkimų
Kasdieniniai džiaugsmingi įpročiai suteikia daugiau meilės ir laimės nei kažkokie stereotipai. Editos manymu, svarbu ne tik ieškoti šeimose bendrumo, bet atkreipti dėmesį į kiekvieno šeimos nario valgymo ypatumus ir priderinti, kad jie būtų tinkami visai šeimai.
„Dažniausiai maistą troškinu orkaitėje arba ant garų, kepinių privengiu. Be to vietoj įprastos druskos naudoju himalajų druską, kuri yra daug sveikesnė, nekaupia vandens organizme.
Cukraus taipogi stengiuosi pernelyg daug nevartoti, arbatą dažnai saldinu medumi, vaikus vietoj saldumynų pratinu prie džiovintų vaisių“, – nuotaikingai kalba pašnekovė.
Greitomis ir mėgiamiausiomis skonio idėjomis Edita dalinasi ir su Jumis.
Tradicinės virtuvės žinovai gali suklusti perskaitę kai kuriuos produktų pavadinimus šiuose receptuose. Šioje srityje jau pažengusi Edita pateikia trumpus paaiškinimus:
basmati ryžiai nuo paprastųjų skiriasi ir yra ypatingi tuo, kad skleidžia gundantį aromatą ir yra švelnaus riešutų skonio;
ghi – indiškas lydytas sviestas;
kurkuma – dar kitaip ciberžolė, gražiai nudažo patiekalus geltona spalva;
kokoso čatnis – garnyras, plačiai naudojamas Indiškoje virtuvėje. Daugumoje jų naudojami aštrūs prieskoniai, įvairūs vaisiai ir daržovės: mangai, pomidorai, ananasai, tamarindas, papaja, mėta, svogūnas, kokosas ir pan. Jie troškinami ir paskaninami cukrumi, druska, imbieru, o taip pat prieskoniais, tokiais kaip kalendra, kuminas, asfoetida.
Pomidorų moliūgų sriuba (maždaug 4 asmenims)
Reikia:
800 g pomidorų
1 svogūnas
3 skiltelės česnako
500 g moliūgų
50 ml alyvuogių aliejaus
500 ml vandens
1 šaukštas acto (obuolių)
5 g druskos
Truputį pipirų
Kelios riekelės baltos duonos
Gaminimas:
Pomidorus nulupkite ir minkštimą smulkiai supjaustykite. Į puodą sudėkite baltos duonos riekeles. Viską užpilkite vandeniu.
Įkaitinkite aliejų ir apie 2 minutes pakepinkite smulkiai supjaustytus svogūnus ir česnakus. Pomidorus su vandeniu ir duona sumaišykite su pakepintais svogūnais ir česnakais. Taip pat sudėkite mažais kubeliais supjaustytą moliūgą .
Nuolat maišant kaitinkite ant ugnies 5-10 min. Įpilkite acto, įberkite prieskonių. Pavirkite 2 minutes. Puodo turinį sutrinkite trintuvu. Sriubytę pasiskaninkite grietinės šaukšteliu.
Ryžiai su daržovėmis
Reikia:
350 g basmati ryžių
100 g šviežių žirnelių
100 g ankštinių pupelių
100 g kalafiorų
100 g kubeliais supjaustytų morkų
2 šaukštai ghi arba sviesto
1 smulkintas šviežias ankštinis pipiras be sėklų, čili pipirų
0,5 šaukštelio tarkuoto imbiero
0,5 šaukštelio kurkumos
950 ml vandens
2,5 šaukšteliai druskos
3 kieti prinokę pomidorai,
2 lauro lapai
2 supjaustytos citrinos
Gaminimas:
Pirmiausiai įvyniokite žemiau išvardintus prieskonius į mažą marlės gabalėlį, kad gautųsi maišelis, panašus į arbatos paketėlį: 6 sveiki gvazdikėliai, 2 sulaužytos cinamono lazdelės, 1 arb. š. kmynų, 0,5 arb. š. maltų kardamono sėklų.
Nuplaukite ir supjaustykite daržoves. Ryžius nuplaukite, 15 min. pamirkykite ir 15 min. palikite koštuve, kad nudžiūtų.
Vidutinio didumo prikaistuvyje įkaitinkite ghi arba sviestą ir pakepinkite ankštinį pipirą, tarkuotą imbierą ir kurkumą. Sudėkite daržoves (išskyrus pomidorus) ir pakepinkite 4-5 min. Suberkite ryžius ir truputį pamaišykite. Paskui supilkite sūdytą vandenį, sudėkite nuplautus ir susmulkintus pomidorus. Vėl išmaišykite ir užvirkite.
Į ryžius įdėkite maišelį su prieskoniais, puodą uždenkite ir virkite ant labai silpnos ugnies, kol ryžiai sugers visą vandenį. Prieskonių maišelį išimkite ir išgręžkite virš ryžių.
Ryžius sukrėskite į iš anksto pašildytą dubenį ir prieš patiekdami papuoškite citrinos skiltelėmis. Juos galima valgyti kaip garnyrą arba kaip atskirą patiekalą.
Kvietinių miltų blynai
Reikia:
250 g rupių kvietinių miltų
2 šaukštai smulkintos kalendros
1 supjaustyta paprika
1šaukštelis druska,
475 ml vandens
Gaminimas:
Dideliame dubenyje sumaišykite visus sausus komponentus. Maišydami lėtai pilkite vandenį, kad gautųsi vienalytė blynų tešla. Dubenį uždenkite audeklu ir palikite pastovėti mažiausiai pusvalandžiui.
Kai viskas paruošta kepti, sutepkite keptuvę maždaug 1/2 šaukštelio ghi arba aliejaus ir pastatykite ant vidutinės ugnies. Tešlą vėl išplakite,— ji turi būti skystoka. Užlašinkite ant keptuvės kelis lašus vandens. Jei jie tiška ir čirška, keptuvė įkaitusi. Užpilkite 4 šaukštus tešlos ir šaukšto apačia sukamaisiais judesiais ja plonai paskleiskite, pradėję nuo vidurio. Iš tokio kiekio tešlos iškepa plona, maždaug 20 cm skersmens dosa (visa dosų kepimo paslaptis glūdi sugebėjime paskleisti tešlą įkaitusioje keptuvėje greičiau, nei ji suspės sukietėti.) Kepkite 2-3 minutes, kol pasidarys rudai auksinės spalvos. Apverskite. Kita pusė iškepa dvigubai greičiau už pirmąją, tačiau niekada taip tolygiai neparuduoja.
Patiekalą patiekite su kokoso čatnių ar paprastu jogurtu.
Špinatų ir feta sūrio salotos (2 asmenims)
Reikia:
150 g špinatų
6 vyšniniai pomidorai
50 g fetos sūrio
1 šaukštelis alyvuogių aliejaus
Gaminimas:
Į lėkštę dėkite špinatų lapus, per pusę supjaustytus pomidorus, kubeliais supjaustytą fetos sūrį ir apšlakstykite Jūsų mėgstamu alyvuogių aliejumi.