Vaišių stalas – iššūkis šeimininkėms

 Vaišių stalas – iššūkis šeimininkėms

„Gaminti išmokau ne iš ko kito, o iš močiutės, – šypteli pokalbį pradėjusi Lina Jarackaitė. – Atsimenu, kai tik atvažiuodavau pas ją, močiutė visuomet gamindavo kažką pietums, o aš jai visada padėdavau. Žinoma, prie polinkio gaminti prisidėjo ir tai, kad tuo metu, kol mama dirbdavo, turėdavau kažką pagaminti broliui.“

Paklausta, koks buvo jos pirmasis savarankiškai paruoštas patiekalas, Lina sako neatsimenanti, tačiau puikiai mena, kad močiutė gamindavo išties labai skanius virtinius su mėsa.

„Tie virtiniai man taip įsiminė, kad ir dabar grįžusi po studijų namo klausiu šeimynos: „Gal virtinių?“. Ingredientus stengiuosi atkartoti, tačiau nevengiu ir paįvairinti receptą kiek kitokiu įdaru ir įvairesniais prieskoniais“, – pasakoja pašnekovė.

Studijuoja maisto technologiją

Praėjusiais metais Lina Kauno kolegijoje pradėjo studijuoti maisto technologiją. Dar būdama moksleivė mergina dalyvavo kūrybinių partnerysčių projekte, kurio tikslas – išanalizuoti save ir nuspręsti, ko gyvenime nori.

„Užsiėmimai parodė, kad esu linkusi į maisto gamybą, todėl pasirinkau šias studijas. Ir kol kas nesigailiu savo sprendimo. Tačiau pastebėjau, jog pradėjusi studijuoti kiek mažiau laiko ėmiau skirti maisto gamybai. Tikriausiai truputį pritingiu (nedrąsiai šypteli). Tiesiog norisi grįžti namo ir suvalgyti man paruoštus pietus (juokiasi), nes būdama Kaune, savaime aišku, jog gaminu pati, tačiau net ir tokiais atvejais neretai stengiuosi turėti greitai paruošiamų produktų“, – pasakoja Lina.

Ji sako, jog pirmaisiais studijų metais buvo įdomi praktika, nes gamino bandeles, vytintas dešreles, paštetą, girą, o štai šiemet kai kurie jos grupės draugai pasirinkę fermentaciją gamina vyną ir obuolių sidrą, tuo tarpu Linai teko gaminti ledus.

„Studijos įdomios tuo, kad gali sužinoti išties labai daug praktinių dalykų“, – sako Lina.

Šventinis stalas

– Lina, pašnekėkime šiek tiek apie šventes, kurios jau visai ant nosies. Kokius patiekalus renkatės Kūčių ar Kalėdų stalui? Laikotės tradicijų ar vis tik stengiatės kasmet paįvairinti šventinį stalą?

– Yra patiekalų, kurie, tarkime, ant Kūčių stalo būna kasmet, tai – naminiai kūčiukai, kisielius, kepta žuvis, aguonų pienas.

Tiesa, nevengiame ir naujovių. Šiemet jau turime naują receptą – silkė su spanguolėmis. Spanguolėmis jau pasirūpinome (juokiasi).

Mama dalyvavo mokykloje vykusioje šventėje, kurioje ir paragavo taip netradiciškai paruoštos silkės. Patiko, tai pagalvojome, kodėl gi nepasigaminus ir namuose. O ir paruošimas labai paprastas: kepintos morkos ir svogūnai, spanguolės ir silkė. Radau ir dar vieną įdomų receptą, kurį ketinu išbandyti – silkė su karamelizuotais svogūnais ir slyvomis. Manau, jog išbandysiu.

– O ką galėtum pasiūlyti kalėdiniam stalui?

– Paprastai kepame vištą arba darome mėsos suktinukus. Tačiau, nemanau, jog reikėtų vengti naujovių. Galima paruošti vištienos kepsnelius su apelsinais, lašišos kepsnius. Na, o jei kalbėtume apie saldėsius, tai mūsų šeimoje nė vienos Kalėdos nepraeina be naminio torto. Mūsų šeimoje jau bene ketveri metai skaniausiu tortu tituluojamas „Rafaelo“, todėl ir šiemet šventinį stalą jis tikrai papuoš.

– O pati mėgsti gaminti tortus? Nes man tai atrodo ilgas ir sudėtingas procesas.

– Labiausiai mėgstu ruošti mėsos patiekalus, nes pati esu labiau linkusi valgyti tokį maistą nei saldėsius. Tačiau nevengiu ir tortų gamybos (šypsosi). Žinai, manęs dažniau prašo gimtadienio proga ne dovanos, o tortą pagaminti (juokiasi).

Vištiena su mandarinais

2 asmenims reikės:

250 g vištienos krūtinėlės,

50 ml kefyro,

1 a. š. baziliko,

žiupsnelio druskos ir pipirų,

3 mandarinų,

1 valg. š. medaus,

2 valg. š. aliejaus,

Paruošimas:

Vištienos krūtinėlę padalinti į dvi dalis, pamarinuoti su kefyru, baziliku, druska ir pipirais, palikti valandai. Tuomet įkaitinti keptuvę su aliejumi, sudėti vištieną ir kepti kol mėsa taps auksinės spalvos. Išspausti dviejų mandarinų sultis, o puseles sudėti į keptuvę, įdėti medų ir likusio mandarino skilteles, patroškinti 3 minutes. Patiekti su mėgstamomis daržovėmis.

Neaštri čili sriuba

8 asmenims reikės:

700 g kiaulienos faršo,

4 morkų,

1 a. š. juodųjų pipirų,

3 a. š. saldžiosios paprikos miltelių,

1 valg. š. cukraus,

1,5 valg. š. druskos,

1 l pomidorų savo sultyse,

250 ml vandens,

3 skiltelių česnako,

1 svogūno,

400 g konservuotų pupelių,

250 g pomidorų padažo,

200 g šparaginių pupelių,

saujelės krapų,

2 valg. š. aliejaus.

Paruošimas:

Į didelį puodą supilti aliejų ir faršą su prieskoniais, viską gerai apkepinti. Įtarkuoti svogūną ir dar pakepti, tuomet įpilti truputį vandens ir sudėti supjaustytas morkas ir šparagines pupeles, patroškinti, kol šparaginės pupelės taps minkštos.

Konservuotus pomidorus sutrinti į tyrelę ir supilti į puodą, pavirti 15 min. Kai sriuba baigia virti, sudėti pomidorų padažą, konservuotas pupeles ir smulkintą česnaką, pavirti dar keletą minučių, pagardinti krapais ir galima valgyti. Patiekti su skrudintu batonu.

Lašišos kepsnys su moliūgų ir šparaginių pupelių garnyru

4 porcijoms reikės:

4 didelių lašišos gabalėlių (po 300 g),

1 a. š. juodųjų pipirų,

1 vnt. citrinos,

8 skiltelių česnako,

2 valg. š. druskos,

1 valg. š. baziliko,

2 valg. š. aliejaus.

Garnyrui reikės:

300 g šparaginių pupelių,

500 g moliūgo,

1 a. š. saldžios paprikos miltelių,

2 skiltelių česnako,

2 a. š. druskos,

1 a. š. medaus,

2 valg. š. aliejaus.

Paruošimas:

Lašišos gabalėlius marinuojame su duotais prieskoniais ir paliekame keletui valandų. Tada lašišą sudedame ant grotelių, dedame į židinį. Vieną pusę kepame apie 7 min. Į puodą supilame aliejų, jį įkaitiname ir sudedame moliūgus. Kai moliūgai suminkštėja (maždaug po 10 min.), sudedame šparagines pupeles bei visus prieskonius, patroškiname apie 10 minučių ir galime valgyti.

Tortas „Rafaelo“

Biskvitams:

5 didelių kiaušinių,
230 g cukraus,
1 arb. š. vanilės esencijos,
65 g aliejaus,
230 g miltų,
20 g kepimo miltelių.

Kiaušinius išplakti su cukrumi ir vanile, kol masė tris kartus padidės ir pabals (apie 5 minutes). Toliau plakant silpna srovele supilti aliejų, minutę paplakti. Sudėti miltus, sumaišytus su kepimo milteliais ir lengvai išmaišyti nuo dugno viršaus link, kol masė taps gražiai vientisa.

Gautą masę supilti į 23 cm skersmens apvalų riebalais išteptą kepimo indą ir kepti iki 190 oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 35 minutes. Atvėsinti ir perpjauti į keturias dalis – turėsime keturis plonus torto biskvitus.

Kremui:

1 indelio (385 g) kondensuoto pieno,
180 g sviesto (82 proc. riebumo),
450 g grietinėlės (36 proc. arba bent 35 proc. riebumo),
2 pakelių grietinėlės standiklio,
50 g kokoso drožlių.

Grietinėlę šiek tiek paplakti, supilti grietinėlės standiklį ir išplakti iki standumo. Padėti į šaldytuvą. Kambario temperatūros sviestą išsukti su kondensuotu pienu (šiuos produktus geriausia per naktį palaikyti toje pačioje kambario temperatūros vietoje). Supilti kokoso drožles, gerai išmaišyti. Paruoštą masę pusvalandžiui padėti į šaldytuvą. Po pusvalandžio sviestinį kremą sudėti į grietinėlę ir šias mases išplakti iki vientisos konsistencijos.

Biskvitų sulaistymui:

200 g vandens,
2 citrinų sulčių,
2 arb. š. cukraus.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video