Sveikas maistas – pagamintas su meile

 Sveikas maistas – pagamintas su meile

Kraštietė Jūratė TYLIENĖ jau ne vienerius metus nevalgo gyvulinės kilmės produktų. Žengti būtent tokios mitybos keliu moterį paskatino ne kas kita, kaip noras išbandyti kažką naujo.

Iki tol, kol Jūratė tapo vegetare, mėsą ji valgydavo, tačiau atsisakiusi jos pašnekovė pastebėjo, jog ir savijauta, ir nuotaika bei darbingumas pagerėjo.

[quote author=“J. Tylienė“]Gamindama visada stengiuosi galvoti apie teigiamus dalykus.[/quote] 

Atsisakė mėsos

Tiesa, pašnekovė priduria, kad mėsa iš jos gyvenimo toli „nepabėgo“. Nors pati Jūratė jos nevalgo, bet mėsos patiekalus gamina kitiems šeimos nariams. Dažniausiai vyrui ar sūnui. 

„Aš pati jau senokai atsisakiusi mėsos ir jos gaminių. Tai atsitiko tiesiog savaime. Visada domėjausi sveiku gyvenimo būdu, esu sveikuolių klubo narė. Mielai maudausi žiemą su ruoniais Kėdainiuose ir Palangoje, mielai tai darome ir su draugais po pirties. Dalyvaudama sveikuolių stovyklose turėjau galimybę pajusti, kas yra gyvenimas be mėsos. Domiuosi joga, vedų filosofija, randu daug gyvenimiškų tiesų, kurias pritaikau savo gyvenime.

Savęs niekada nelaikiau ir iki šiol nelaikau vegetare. Tiesiog esu tas žmogus, kuris nemėgsta šio produkto ir kol kas nesu jo pasigedusi savo mityboje. 

Aišku, kai susirenka šeima, gaminu ir mėsiškus patiekalus. Nors pastebiu, kad vis dažniau be mėsos apsieina ir jie. Tada mėsą keičiu žuvimi ar varške“, – pabrėžia sveikesniu mitybos keliu jau kuris laikas einanti Jūratė.

Sveikas maistas – tas, kuris pagamintas su meile

Sveikos gyvensenos paslaptis vis naujai bandanti įminti Jūratė dažniausiai gamina tai, kas yra sveika ir naudinga. Moteris mano, kad tai, kas yra sveika vienam, kitam gali būti nuodai, o pačiai Jūratei sveikas maistas yra tas, kuris pagamintas su meile.

„Gamindama visada stengiuosi galvoti apie teigiamus dalykus. Negaliu pasakyti, kad esu virtuvės asas. 

Anksčiau, kai dar vaikai buvo maži, tekdavo dažniau pasisukioti virtuvėje. Dabar su malonumu ruošiu maistą tada, kai laukiu atvykstant vaikų: sūnaus Eligijaus ar dukros Auksės, jie šiuo metu jau nebegyvena kartu, ar draugų. 

Maistu palepinti mėgstu ir karts nuo karto grįžtantį vyrą. Jis didžiąją dalį laiko būna išvykęs, dirba užsienyje. Taip pat itin mėgstu organizuoti metines šventes“, – akcentuoja Jūratė.

[quote author=“J. Tylienė“]Savęs niekada nelaikiau ir iki šiol nelaikau vegetare. Tiesiog esu tas žmogus, kuris nemėgsta šio produkto (mėsos, – aut. past.) ir kol kas nesu jo pasigedusi savo mityboje.[/quote]

Dievina aštrų maistą ir grybus

Labiausiai Jūratė dievina kinų ar japonų virtuvę. Tačiau pašnekovė pabrėžia, jog mielai renkasi ir mūsų tradicinę virtuvę: „Cepelinai mano virtuvėje gimsta tikrai ganėtinai greitai“, – juokauja Jūratė.

„Dievinu aštrų maistą. Vasarą darže, o orams atvėsus šaldytuve visada turiu aitriųjų paprikų. 

Taip pat labai mėgstu jūros gėrybes. Dažnai gaminu patiekalus su krevetėmis, midijomis. Labai patinka patiekalai ir su grybais. Rudeniui atslinkus, prisirinkti grybų miške – man vienas malonumas. 

Mėgiamiausias šeimos patiekalas – orkaitėje kepti žemaičių blynai. Jie tinka visiems šeimos nariams, tik įdaras ir padažas prie blynų būna skirtingas. Man pačiai šie blynai skaniausi su džiovintų grybų padažu“, – mėgstamiausiomis kulinarinėmis paslaptimis dalijasi Jūratė.

Nuotykių neišvengia

Su virtuve susipažinusi dar vaikystėje Jūratė neneigia, jog praktikos per šitiek metų sukaupta tikrai nemažai, tačiau šypsodamasi priduria, jog nuotykių, kaip tikriausiai ir kiekvienai šeimininkei, virtuvėje yra tekę patirti.  

„Jau vaikystėje tekdavo padėti mamai. Liepdavo tai bulves nuskusti, tai dar kokius pagalbinius darbus atlikti. Šeimoje augome trys vaikai ir, kai tėvų nebūdavo namie, labai mėgdavome žaisti „restoraną“. Na, taip jau mes buvome pavadinę tą mūsų maisto gaminimą. Pamenu, prisigalvodavome visokių patiekalų. Aišku, kartais ir nelabai pavykdavo, produktus tik sugadindavome, nes kai ką tekdavo išmesti. Geriausias patiekalas buvo mūsų sugalvota „skanienė“. Ir dabar taip vadinu keptas bulves, sutarkuotas burokine tarka.

Tačiau kad ir kiek tos patirties per šitiek metų sukaupta, manau, tikrai nesu ta vienintelė, kuri net ir dabar pridegina ar nusūdo. Juk visoms taip nutinka. Jei sakyčiau, kad taip nė karto nenutiko, tikrai meluočiau. 

Burokėliai… Kažkas tokio, su kuo susitvarkyti man visada buvo sudėtinga. Tačiau aš nebūčiau aš, jei nerasčiau išeities iš susidariusios padėties. Kadangi jų tinkamai išvirti man niekada nepavyksta, todėl atradau būdą kitaip juos paruošti. Dabar jų neverdu, o kepu“, – apie nesėkmingus bandymus virtuvėje užsimena Jūratė. 

Mėgiamiausiais pieniškos grybų sriubos, trintos daržovių sriubos su užkeptomis voveraitėmis, krevečių ir kokosų pieno sriubos bei varškės sūrio deserto receptais Jūratė Tylienė dalijasi ir su Jumis, mieli skaitytojai. Išbandykite!

Varškės sūrio desertas su ledais ir mėtomis. Asmeninio archyvo nuotr. Varškės sūrio desertas su ledais ir mėtomis

Jums reikės: varškės sūrio su kmynais (ar be jų), ledų (geriausia mėtos skonio, bet tinka ir kitokie), mėtos šakelių, klevų sirupo, mėtų sirupo, šlakelio aliejaus (sūriui apkepinti).

Gaminimas: varškės sūrio riekeles iš abiejų pusių apkepinkite aliejuje. Apkepintas sūrio riekeles sudėkite į desertines lėkštutes, šalia jų – dėkite šaukštą ledų. Ledus apšlakstykite klevų ir mėtų sirupu, papuoškite mėtų šakele. Skanaus!

Pieniška grybų sriuba. Asmeninio archyvo nuotr. Pieniška grybų sriuba

Jums reikės: grybų (geriausia švieži, bet tinka ir šaldyti), 2 svogūnų, 1 l pieno, prieskonių (druskos ir pipirų), sviesto (svogūnų apkepinimui), žalumynų (svogūnų laiškų, krapų, petražolių) sriubai pagardinti.

Gaminimas: grybus nuplaukite ir kelias minutes pavirkite. Jei grybai šaldyti, užtenka tik nuplauti. Smulkiais kubeliais supjaustykite svogūną. Jį apkepinkite svieste. Į puodą sudėkite apvirtus grybus, pakepintus svogūnus. Viską truputį patroškinkite. Tada supilkite pieną ir virkite, kol jis užvirs. 

Paruoštą sriubą pagardinkite smulkiai pjaustytais svogūnų laiškais, krapais bei petražolėmis. Skanaus!

Trinta daržovių sriuba su užkeptomis voveraitėmis. Asmeninio archyvo nuotr. Trinta daržovių sriuba su užkeptomis voveraitėmis

Jums reikės: daržovių (pašnekovė renkasi moliūgą, bulves, cukiniją, tačiau tikina, kad tinka visos daržovės, kurias galima rasti šeimininkės darže), indelio lydyto sūrelio su kietuoju sūriu „Džiugas“, 1 svogūno, 1 šaukšto sviesto ar kelių šaukštų aliejaus, saujos grybų (voveraičių), žalumynų (petražolių, krapų) sriubai pagardinti.

Gaminimas: daržoves išvirkite iki minkštumo. Išvirtas daržoves pertrinkite elektrine trintuve iki vientisos masės. Pagardinkite lydytu sūreliu. Svogūną pakepinkite aliejuje ar svieste. Sudėkite nuplautas ir smulkiai supjaustytas voveraites. Grybus ir svogūną troškinkite ant silpnos ugnies. Daržovių sriuba pilkite į lėkštes. Ant viršaus dėkite šaukštą apkeptų grybų. Sriubą pagardinkite smulkiai supjaustytomis petražolėmis bei krapais.

Krevečių ir kokosų pieno sriuba. Krevečių ir kokosų pieno sriuba

Jums reikės: 2 didelių svogūnų, saujos smulkių makaronų (galima rinktis „kriauklytes“, puikiai tinkančias jūrinės tematikos sriubai), 1 kubelio daržovių sultinio (maždaug 1 l vandens), šaukšto tarkuoto imbiero, 1 arba 2 žalių aštrių smulkiai kapotų (be sėklų) čili pipirų (šeimininkės teigimu, aštresnio skonio mėgėjai gali dėti 2 – tikrai nebus per daug), 150–200 g krevečių, indelio (~200 ml) kokosų pieno (dar vadinamo kokosų kremu – parduodamas skardinėse arba popierinėse pakuotėse), kelių skiltelių česnako, žalumynų (petražolių ir krapų) sriubai pagardinti. 

Gaminimas: keptuvėje maišydamos apie 1–2 min pakepinkite smulkiais kubeliais pjaustytus svogūnus, čili pipirus, imbierą, česnaką ir krevetes. Į puodą supilkite sultinį, suberkite makaronus, uždenkite ir virkite ant nedidelės ugnies apie 15 minučių – kol išvirs makaronai. Tada sudėkite pakepintas krevetes, įmaišykite kokosų pieną ir pavirkite apie 2–3 minutes (tik tiek, kol sušils). 

Jei sriuba atrodo tirštoka, įpilkite dar šiek tiek vandens. Įpiltą į lėkštę sriubą pabarstykite smulkintais žalumynais. Skanaus!

 

1 Komentaras

  • aš irgi taip sakau.. jei jau gaminti, tai tik sveikai ir tik su didele meile. kuo sveikiau valgysime, tuo gražesni būsime nedidele kaina

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video