Smurto toleruoti negalima

 Smurto toleruoti negalima

Smurtas artimoje aplinkoje – šeimose, yra viena aktualiausių problemų šiandieninėje visuomenėje. Neabejingas šiai problemai ir labdaros ir paramos fondas „Viltis–Vikonda“, kuris įgyvendina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Kėdainių odontologijos centro finansuojamą projektą „Nebūk abejingas smurtui“.

Lankė jaunimą

Projekto metu apie smurtą artimoje aplinkoje aktyviai šviečiami seniūnijose gyvenantys bendruomenės nariai. Šį kartą projekto atstovai nemokamą konsultaciją teikė vieniems iš projekto partnerių – Kėdainių jaunimo ir suaugusiųjų mokyklai.

Čia kompetentinga komanda – Kaune įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Moters pagalba moteriai“ psichologė Aušrinė Kriščionaitienė ir teisininkė Inga Jablonskienė – susirinkusiems jaunuoliams kalbėjo apie fizinį ir psichologinį smurtą šeimoje bei mokykloje, aptarė, kaip tokį smurtą pastebėti, ir akcentavo, kaip galima jo išvengti.

Ignoruoti nevalia

Į susitikimą su mokyklos jaunimu atvykusi I. Jablonskienė bandė paaiškinti vaikams, kad smurto artimoje aplinkoje jokiu būdu negalima ignoruoti ir toleruoti.

„Visoje visuomenėje smurtas nėra toleruojamas ir gatvėje įžvelgus smurtą, pamačius vykdomą nusikaltimą, niekam nekyla kitokių minčių kaip tik pulti gelbėti, kviesti policiją ar imtis kitokių veiksmų.

[quote author=“I. Jančiukienė“]Smurto ir patyčių apraiškų mokyklos aplinkoje matome tikrai gana nemažai, bet tiesą pasakius, kartais jau nebežinome, kaip toliau išrutulioti situaciją.[/quote]

Kai smurtas vyksta artimoje aplinkoje – šeimoje, žmonių nuomonė būna kitokia. Toks smurtas dažnai būna ignoruojamas ar laikomas nesvarbiu reiškiniu. Daugelis mano, jog tai ne jų reikalas ir visas problemas konfliktuojantys asmenys privalo išspręsti tarpusavyje.

Tačiau nepaisant to, ar smurtas vyksta viešoje vietoje, ar namuose – jis yra vienodai pavojingas ir bet kokiu atveju mes turime imtis priemonių – pranešti apie tai policijai“, – pabrėžė I. Jablonskienė ir pridūrė, jog nukentėjusysis ar smurtą artimoje aplinkoje matantis asmuo, jei ir nesikreipė į policiją, pagalbos gali ieškoti ir specializuotuose pagalbos centruose.

Galima gauti teisinę pagalbą

„Šie centrai suteikia psichologinę, teisinė ir visą kitą reikalingą pagalba. Be to, noriu akcentuoti, jog teisinę pagalbą galima gauti ir rajono savivaldybėje – kiekvienas savivaldybės gyventojas vienu jam opiu klausimu gali kreiptis nemokamos vieną valandą trunkančios teisinės pagalbos konsultacijos. Jeigu žmogus turi daugiau klausimų, juos galės aptarti tik kito seanso metu“, – apie naudojimąsi teisinėmis paslaugomis kalba I. Jablonskienė.

Vertėtų sunerimti

Teisininkei antrindama A. Kriščionaitienė pabrėžė, jog apie smurto atvejus tylėti nereikia, priešingai, apie esamą problemą visada reikia kalbėti garsiai.

Psichologė, skatindama jaunimą nelikti abejingiems smurtui, supažindino juos su smurto sąvoka, pabrėždama ir akcentuodama tiek fizinį, tiek ir psichologinį smurtą ne tik šeimoje, bet ir mokykloje, kolektyvuose, bendruomenėse bei kitas jo apraiškas.

Negailėjo patarimų

A. Kriščionaitienė negailėjo jaunuoliams patarimų ir informacijos apie tai, kaip smurtą atpažinti, kaip jo išvengti ir kaip su juo kovoti.

„Jei žmogus teigia, kad jam šiandien negerai, kad jo šeimoje yra problemų, kad prieš jį pakėlė ranką, kad jis nebenori gyventi, kad šiandien jam sunku – turėtume sunerimti ir bandyti žmogui padėti.

[quote author=“A. Kriščionaitienė“]Daugiausia įtakos smurtui plėtotis turi tėvų gyvenimo istorija, socialinė gyvenimo aplinka, pomėgiai.[/quote]

Jei smurtaujama šeimose, kai tėvai tarpusavyje pykstasi, konfliktuoja, smurtauja vienas prieš kitą, užfiksuota nemažai atvejų, kai policiją iškviečia vaikai, nes būtent jie ilgainiui pradeda suprasti, kad kartais tėvai ne visada pajėgūs išspręsti savo užsitęsusias problemas.

Ir tai iš tikrųjų labai didelė pagalba tam žmogui, kuris patiria smurtą. Nereikia bijoti kreiptis pagalbos, nes būtent tokiu būdu galima padėti savo šeimai išbristi iš tikrai gilios problemos, kuri su laiku vis didėtų ir netgi galėtų peraugti į tragediją“, – patarimų vaikams negaili A. Kriščionaitienė.

Išskyrė smurto priežastis

Psichologė išskyrė pagrindines smurto priežastis: daugiausia įtakos turi tėvų gyvenimo istorija, socialinė gyvenimo aplinka, pomėgiai.

A. Kriščionaitienė pastebi, kad dažnai tėvai, kurie smurtauja, vaikystėje patys buvo skriaudžiami, o kokioje aplinkoje dabar auga mūsų vaikai, priklausys, kokį pasaulį ateityje jie mums sukurs.

Psichologės nuomone, besitęsiantis psichologinis smurtas prie gero tikrai nepriveda: „Jaunystėje smurtą patyrę vaikai dažnai ir suaugę būna savimi nepasitikintys, save nuvertinantys“, – tikina A. Kriščionaitienė.

Smurtas – aktuali tema

Labdaros ir paramos fondo „Viltis–Vikonda“ vykdomo projekto „Nebūk abejingas smurtui“ organizatorė Vitalija Surgautienė ragina netoleruoti smurtinių santykių ne tik juose gyvenančius asmenis, bet ir šią problemą pastebinčius aplinkinius.

„Smurtas – tai labai aktuali tema, su kuria mes supažindiname daugelį rajono gyventojų. Bandome skleisti žinią. Apvažiavome 16 seniūnijų, susitikome su žmonėmis, šeimomis, išgirdome, kokių problemų yra šeimose, kiek ta tema aktuali.

Tačiau vienas žmogus juk nieko negali padaryti. Todėl rašydami projektą sutelkėme daug partnerių, kuriems esu be galo dėkinga, savanorių, kurie dalina lankstinukus, užrašines ir tokiu būdu aktyvina žmones ir informuoja juos apie smurtą“, – projekto aktualumą pristato V. Surgautienė ir džiaugiasi, kad į kovą prieš smurtą kartu su nuostabia komanda eina ir projekto partneris – Kėdainių jaunimo ir suaugusiųjų mokykla.

Susiduria su smurto apraiškomis

Projektu džiaugiasi ir Kėdainių jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos direktorė Irina Jančiukienė: „Džiaugiamės galėdami prisidėti prie projekto, nes smurto tema reikia kalbėti labai daug. Ir kalbėti būtent su kvalifikuotais specialistais, kurie gali atsakyti į tuos klausimus, į kuriuos ugdymo įstaiga atsakyti negali.

[quote author=“I. Jančiukienė“]Mums pasisekė, kad galėjome prisijungti prie projekto, kad gavome šitiek naudingos informacijos, kad dabar galėsime kreiptis į kompetentingus specialistus ir kartu rasti problemos sprendimo būdą.[/quote]

Smurto ir patyčių apraiškų mokyklos aplinkoje matome tikrai gana nemažai, bet tiesą pasakius, kartais jau nebežinome, kaip toliau išrutulioti situaciją. Nuo šių mokslo metų dar daugiau dėmesio skiriame šiai temai, kalbamės su vaikais, bandome rasti išeitis.

Mums pasisekė, kad galėjome prisijungti prie projekto, kad gavome šitiek naudingos informacijos, kad dabar galėsime kreiptis į kompetentingus specialistus ir kartu rasti problemos sprendimo būdą.“

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video