Naujametiniam stalui – tik patikrinti receptai

 Naujametiniam stalui – tik patikrinti receptai

Šventės – tai ne tik papuošta žaliaskarė ar po ja sudėtos dovanos artimiesiems. Tai – ir gardūs patiekalai bei estetiškas stalo vaizdas. O jūs ar jau sugalvojote, kuo vaišinsite artimuosius Naujųjų metų išvakarėse ir kaip puošite šventinį stalą?

Patarimais, kaip naujametinę vakarienę paversti nepamirštama, dalijasi kėdainietė renginių organizatorė-dekoratorė Inga Šmigelskienė.

Neatsiejama nuo darbo

„Pomėgį gaminti tikriausiai paveldėjau iš savo mamos. Ji be galo skaniai gamina, taip pat visais gyvenimo periodais buvo labai išradinga tiek kuriant naujus skonius, tiek tradicijas. Dėl šios priežasties stengiuosi mokyti ir savo dukrą suprasti, jog stalo kultūra ir tai, ką mes valgome, yra labai svarbu.

Na, o visa kita, kas liečia stalo kultūrą, be abejonės, yra susiję su mano darbu. Tenka planuoti įvairius renginius, todėl beveik visuomet meniu yra derinami su virtuvės šefais, juk ne tik patiekalų skoniai, bet ir estetinis jų pateikimas yra labai svarbus“, – tikina I. Šmigelskienė.

Tik patikrinti receptai

„Turiu draugą virtuvės šefą-blogerį Paulių Strasevičių, kurio pasiūlytus patiekalus visuomet norisi išbandyti. Man patinka jo lankstumas, nes patiekalai yra orientuoti ne tik didelio masto renginiams ar elitiniam stalui, bet yra ir labai daug kasdieniškų ir kartu šventinių, prieinamų kiekvienam iš mūsų: pradedant kibinais ir baigiant įvairiausiais delikatesais. Mėgstu jo receptus, todėl dažnai naudojuosi jais gamindama namuose“, – pasakoja I. Šmigelskienė ir priduria, jog jums, mieli skaitytojai, pasiūlyti patiekalai yra būtent šio virtuvės šefo.

„Šiuos patiekalus esu gaminusi ne kartą, tai – patikrinti, skanūs ir nesudėtingi receptai“, – papildo pašnekovė.

Na, o kadangi artėja pačios gražiausios metų šventės, norisi, kad jos būtų dar gražesnės ir skanesnės. Todėl kviečiame šventinį stalą papuošti ne tik netradiciniais, bet ir kiek kitokio skonio estetiškais ir patikrintais patiekalais: sumuštiniai su pelėsiniu sūriu ir aviečių uogiene, maskarponės tortas su plikytais pyragėliais ir vištienos kepenėlių paštas.

„Jei ketinate gaminti ančių kepenėlių paštetą, galite jį keisti vištienos kepenėlėmis. Skonis nors ir skirsis, jis bus švelnesnis, tačiau tikrai ne prastesnis.

Tortas taip pat yra super paprastas. Jei namuose turite plikytų pyragėlių ir maskarponės sūrio, jį galima pagaminti per keletą valandų“, – užtikrina I. Šmigelskienė.

Ilgai suktis virtuvėje nemėgstanti pašnekovė tikina, jog tikras malonumas gaminti yra tuos patiekalus ir desertus, kuriuos galima paruošti greitai ir lengvai, taip nustebinant ne tik namiškius, bet ir svečius.

„Tiesa, mes mėgstame vėlyvus pusryčius, ypatingai po švenčių. Niekada neskubame keltis, išskyrus tą rytą, kai po eglute vaikų laukia dovanos, todėl tikslingai parinkau vėlyvų pusryčių, brusketos, receptą. Ir tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, kaip jūs galite jį paruošti. Brusketa gali būti ruošiama su prancūziškais rageliais, balta skrudinta, juoda ar kita jūsų mėgstama duona. Ant jos galima dėti pačius įvairiausius derinius – viską, ką turite šaldytuve. Tai gali būti mocarela, lašiša ar džemai su pelėsiniu sūriu. Laiko šis patiekalas taip pat neatima daug, nes juk nesinori per šventes, kad mama ar močiutė ištisą dieną stovėtų prie puodų. Tikiu, jog šis receptas patiks ne vienam“, – šypsosi Inga.

Tradicijos ir naujovės

Kalbėdama apie tradicijas ir naujoves, Inga neslepia, jog Kūčių stalui jos šeimoje yra priimtina ruošti tradicinius patiekalus: grybai, žuvis, kisielius, kūčiukai. O štai išaušus Kalėdų rytui ant stalo visuomet garuoja keptas troškintas kalakutas su slyvomis ir cinamonu. Ir dar būtinai turi būti… baltos mišrainės!

„Mano šeimoje Kalėdos neįsivaizduojamos be kalakuto ir baltos mišrainės. Ją gaminame tik vieną kartą per metus – per šv. Kalėdas. Bet jos visada turi būti. Neįsivaizduoju tobulesnio maisto“, – juokiasi pašnekovė, pridurdama, jog Naujųjų metų stalas – tai jos kulinarinių sugebėjimų ir norų įgyvendinimas.

„Naujametiniam stalui visuomet ruošiu tiramisu, tortus ir įvairiausius desertus su maskarponės sūriu. Jei tai desertas, visuomet mėgstu improvizuoti ir išbandyti kažką naujo.

Kalbant apie karštus patiekalus, beveik visuomet gaminu mėsą gabale. Svarbiausia gerai išmarinuoti ir tobulai iškepti, o tai – jau didelis menas“, – sako Inga.

Estetikos pojūtis labai svarbu

Artėjant Naujųjų metų išvakarėms švenčių organizatorė-dekoratorė dalijasi keliais patarimais, kad jūsų šventinį stalą puoštų ne tik gardūs patiekalai, bet ir estetiškos dekoracijos.

„Man šventinis stalas asocijuojasi su šiokia tokia prabanga. Norisi išskirtinių indų, įrankių, krištolinių taurių. Tačiau jei jums nepriimtina ištaiginga restoraninė serviruotė, tai ir nedarykite taip. Darykite taip, kad jums būtų ir gražu, ir patogu.

Žinoma, stalo estetika yra labai svarbu, ją sukuria ant stalo padėta eglės šakelė, cinamono lazdelė ar žvakė. Atminkite, jog kiekvienas ant stalo padėtas daiktas turi turėti paskirtį, pasakoti savo istoriją ir dirbti savo darbą.

Nors skonis – ne draugas, tačiau estetikos pamiršti nereikėtų. Neperkraukite stalų indais su mišrainėmis ar kitais patiekalais, geriau po kurio laiko pasipildykite. Pripažinkime, juk taip malonu bendrauti su artimaisiais, prie estetiškai ir stilingai paruošto stalo bei šventinių patiekalų. Prasmingų ir gražių Naujųjų metų!“ – linki I. Šmigelskienė.

Sumuštiniai su pelėsiniu sūriu ir aviečių uogiene

Reikės:

3 riekelių juodos duonos (pačios skaniausios); 2 šaukštų originalaus filadelfijos sūrio; 2 šaukštų aviečių uogienės; saujelės špinatų; 80g bri sūrio; 4 pomidoriukų; mėlynių; juodųjų pipirų.

Gaminimas:

Uogienę sumaišyti su sūriu. Duoną perpjauti per pusę, ištepti aviečių ir sūrio kremu. Dėti špinatus. Supjaustyti sūrį, dėti ant sumuštinių, berti mėlynes. Pomidoriukus padalinti į 4 dalis, sudėti ant sumuštinių. Berti juodųjų pipirų. Skanauti. Aistra gaminti!

Vištienos kepenėlių paštetas

Reikės:

2 svogūnų; 2 skiltelių česnako; 300 g sviesto; 500 g ančių arba vištų kepenėlių; žiupsnelio rozmarino ir čiobrelių; 2 šaukštų brendžio; šaukšto sojos; druskos; juodųjų pipirų; kelių šakelių petražolės; 150 g lydyto sviesto; 3 šaukštų trintų raudonųjų serbentų uogų; 250 g mažų pomidoriukų.

Gaminimas:

Svogūną ir česnaką susmulkinti. Įkaitinti keptuvę, dėti apie 60 g sviesto ir sudėti kepti svogūnus su česnakais. Kepti, kol svogūnas pagels. Įkaitinti orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Kepenėlės marinuoti prieskoniuose, išspausti česnako. Sudėti į kepimo skardą ir šauti į orkaitę, vis pamaišant kepti 15 min. Likusį sviestą supjaustykite kubeliais, iškeptas kepenėles įdėkite į dubenį, virtuviniu trintuvu trinkite, nuolat įdedami po sviesto kubelį. Pagardinkite brendžiu. Paštetą sudėkite į norimus indus, viršų palyginkite ir apliekite lydytu sviestu. Tiekite su trintomis uogomis, duona, daržovėmis. Puoškite petražolėmis.

Maskarponės tortas su plikytais pyragėliais

500 g torto, jei norite vidutiniško svorio torto, tai bent 2 kartus padauginkite, reikės:

Kremui: 100 g plikytų pyragėlių; 150 ml 35% grietinėlės; 200 g maskarponės sūrio; 10 g želatinos; 30 ml karšto vandens želatinai ištirpinti; 25 g cukraus.

Papuošimui: šviežių uogų: mėlynių, braškių, trešnių.

Gaminimas:  

Grietinėlę supilti į sausą dubenį ir plakti iki standumo, suberti cukrų ir vėl viską išplakti. Sudėti maskarponės sūrį ir mediniu šaukštu viską permaišyti. Supilti želatiną ir viską permaišyti. Į silikoninę apvalią torto formą 15 cm skersmens sudėti pirmą sluoksnį plikytų pyragėlių ir užlieti grietinėlės kremo, sudėti antrą sluoksnį ir supilti visą likusį grietinėlės kremą. Dėti į šaldytuvą 12 valandų. Kitą dieną puošti šviežiomis uogomis.

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video