Meksikietiškų ir turkiškų serialų laikai baigėsi: kėdainiškiai grįžta prie tradicinių lietuviškų vardų

 Meksikietiškų ir turkiškų serialų laikai baigėsi: kėdainiškiai grįžta prie tradicinių lietuviškų vardų

BNS Irmanto Gelūno nuotr.

Vienas iš atsakingiausių momentų gimus vaikeliui – vardo suteikimas. Išrinkti jį iš gausybės yra labai sudėtinga. Tačiau šiais metais, kaip pastebi Kėdainių rajono Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė, tėveliai toli jų neieškojo ir dažniausiai rinkosi gerai žinomus, tradicinius ar net senovinius lietuviškus vardus. Panašios tendencijos vyravo ir visoje Lietuvoje.

Populiariausi – Lėja ir Markas

Žvelgdama į aštuonių mėnesių vaikų vardų statistiką, pašnekovė atskleidžia, populiariausius pastarojo meto kėdainiečių suteiktus vardus savo mažyliams: „Populiariausias šiais metais berniuko vardas buvo Markas, kuris suteiktas 8 kartus, Domas – 6 kartus ir Joris – 4 kartus. Po tris kartus yra suteikti Jono, Motiejaus, Gabrieliaus ir Luko vardai.

Motiejus ir Gabrielius jau buvo kiek primiršti ir kitų vardų nustumti, bet vėl atgimė. Taip pat turime ir Mykolų, Ąžuolų, Herkų“.

Gaiva Petrauskienė priminė, kad 2022 metų gegužę įsigaliojus naujai vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose tvarkai, kai leidžiama rašyti ne lietuviškos, bet lotyniškos abėcėlės raides – q, w, x – dabar ir yra rašomi originalo kalba. Tačiau tokių Kėdainių rajone gimusių vaikų kol kas nėra pasitaikę./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kalbėdama apie populiariausius mergaičių vardus, G. Petrauskienė sakė, jog per šių metų aštuonis mėnesius daugiausia buvo suteiktas Lėjos vardas – 8 kartus, Amelijos vardas suteiktas 7 kartus, Gabrielė ir Gabija – po 4 kartus, o po tris kartus – Meida, Rusnė, Maja, Ema ir Atėnė.

Kiek kitaip vardų populiarumas išsidėstęs šalies mastu, tačiau čia tradicinių lietuviškų vardų taip pat nemažai. Pavyzdžiui, populiariausias mergaičių vardas Lietuvoje 2023 metų pirmąjį pusmetį buvo Amelija, Sofija, Izabelė, Emilija, Gabija, Luknė, Liepa, Austėja, Kamilė, Elija. O berniukų – Markas, Benas, Jokūbas, Lukas, Jonas, Matas, Nojus, Herkus, Emilis, Motiejus.

Retesni vardai

Yra ir galbūt kiek neįprastesnių vardų, bet meksikietiškų ir turkiškų serialų laikai jau baigėsi. Anot pašnekovės, neįprastesnius vardus daugiausia tėveliai suteikia užsienyje gimusiems vaikučiams.

„Iš retesnių vardų esame turėję Leticiją, Milaną (berniuko vardas Milanas, – aut. past.), Aurorą, Priją, Leonardą, Uną, Airūnę, Dilaną, Sarą, Alisą, Hermaną, Noelę, Etaną, Povilą, Daugirdą, Meilę, Saulėją, Otiliją, Hubertą (mergaitę) ir pan. Rinktis tikrai yra iš ko, būsimiems tėveliams minčių ir idėjų užtektinai“, – juokėsi G. Petrauskienė.

„Iš retesnių vardų esame turėję Leticiją, Milaną (berniuko vardas Milanas, – red. pastaba), Aurorą, Priją, Leonardą, Uną, Airūnę, Dilaną, Sarą, Alisą, Hermaną, Noelę, Etaną, Povilą, Daugirdą, Meilę, Saulėją, Otiliją, Hubertą (mergaitę) ir pan. Rinktis tikrai yra iš ko, būsimiems tėveliams minčių ir idėjų užtektinai.

G. Petrauskienė

Vardus ir pavardes rašo pagal naujas taisykles

Ji priminė, kad 2022 metų gegužę įsigaliojus naujai vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose tvarkai, kai leidžiama rašyti ne lietuviškos, bet lotyniškos abėcėlės raides – q, w, x – dabar ir yra rašomi originalo kalba. Tačiau tokių Kėdainių rajone gimusių vaikų kol kas nėra pasitaikę.

„Tokių atvejų nėra daug, tarp gyvenančių Lietuvoje apskritai dar nėra pasitaikę. Tai gal labiau aktualu Vilniui, Kaunui, Klaipėdai, kur gyvena daugiau užsieniečių. Pas mus, jeigu ir vienas iš tėvelių yra užsienietis, tai dažniausiai vis tiek vardai būna lietuviški. Jeigu ukrainiečiai, tai vardas vėl kitaip skamba ir stengiamės rašyti pagal jų tautinį paveldą ir kaip jie pateikia.

Kiek gimę ukrainiečių, tiksli statistika nėra vedama. Tačiau G. Petrauskienė skaičiuoja, jog jų galėtų būti apie tris ar keturis.

„Mes juos registruojame kaip gimusius užsienyje vaikus. Jiems nesuteikiama pilietybė, o tik užregistruojamas faktas, kad jie gimė“, – ukrainiečių vaikų, gimusių Lietuvoje, registravimo tvarką paaiškino pašnekovė.

3 Komentarai

  • Visos pasalpines kurios neturi ka veikt isleidusios vaikus i mokyklas ir darzelius ziuri serialus paskui dauginasi ir deda is tu serialu vardus komsamolskos

  • Žvingina Arkliomanta Fekalija ir t.t. ir pan.

  • O mano sunaus vardas nepateko niekur nors tai pat esu is kedainiu ir lietuviškas vardas matyt retas 🙂🙂♥️♥️♥️

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video