Prieš kaukes per pamokas nusiteikusių tėvų – mažuma
Dar praėjusią savaitę visos šalies mokyklos iš Sveikatos apsaugos ministerijos gavo pranešimą, kur, be visos kitos informacijos, taip pat skelbiama: „Savivaldybėse, kuriose paskelbtas karantinas (o nuo 2020-11-07 visoje Lietuvoje), asmenys, vyresni nei 6 m., ugdymo įstaigose (pamokų metu ir kitu metu) turi dėvėti kaukes“.
Toks sprendimas įnešė daug sumaišties ir sukėlė didelį tėvų pasipriešinimą. Siekiant atkreipti dėmesį į minėtą problemą, Lietuvos tėvų forumas ir jo pirmininkas Darius Trečiakauskas socialiniame tinkle „Facebook“ išplatino ilgą pareiškimą dėl galimo vaikų teisių pažeidimo ir vaikų sveikatos sutrikdymo.
Tėvų skundų nesulaukė
Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius pabrėžia, jog kaukės pamokų metu yra privalomos.
„Fizinio lavinimo metu, esant galimybei, rekomenduojama nevykdyti interaktyvių veiklų, kurių negalima atlikti dėvint kaukę, pavyzdžiui, susijusių su sportu, dainavimu, šokimu. Jeigu tokios veiklos vykdomos, tada tarp mokinių turi būti užtikrinamas ne mažesnis nei 2 metrų atstumas. Taip yra įrašyta operacijų vadovo sprendimuose“, – sakė J. Lukoševičius.
Anot jo, dėl naujosios tvarkos dar kol kas tėvų pasipiktinimų ar skundų savivaldybės Švietimo skyrius nesulaukė.
„Buvo vienas kitas individualus atvejis, kai pradinukų tėveliai išreiškė norą mokytis nuotoliniu būdu. Bet visos klasės šiuo metu dirba įprastai kontaktiniu būdu. O 5–12 klasių moksleiviai šiuo metu mokosi ir artimiausias savaites mokysis įvairiai – tiek kontaktiniu, tiek nuotoliniu būdu“, – sakė Švietimo skyriaus vedėjas.
Šiuo metu koronaviruso užsikrėtimo atvejų yra nustatyta ikimokyklinio ugdymo įstaigose – lopšeliuose-darželiuose „Puriena“ bei „Pasaka“. Tačiau, anot J. Lukoševičiaus, visiškai jų uždaryti neketinama. Neveiks tik atskiros grupės.
Sunku susikaupti
Pasiteiravus gimnazijų ir progimnazijų vadovų, kaip jų mažiesiems auklėtiniams sekasi pusdienį išbūti su kaukėmis, jie teigė, jog didžioji dauguma prisitaikė prie neišvengiamos situacijos ir toliau tęsia mokslus įprastu būdu.
Juozo Paukštelio progimnazijos direktorės pavaduotojos ugdymui Jolitos Gaučienės teigimu, didelio pasipriešinimo dėl privalomo kaukių dėvėjimo pamokų metu iš tėvelių kol kas nesulaukė.
„Kiek žinau, dėl kaukių dėvėjimo pamokų metų yra pasirašinėjama peticija. Tačiau tai nėra mūsų iniciatyva. Mums asmeniškai tik keli tėvai pareiškė priekaištus, kodėl verčiame vaikus dėvėti kaukes. Mes paaiškinome, kad tokie yra sveikatos ministro nurodymai. Ir laikomės būtinųjų apsaugos reikalavimų. Kaip bus ateity, žiūrėsime“, – kalbėjo progimnazijos pavaduotoja.
Jai antrina ir ugdymo įstaigos direktorė Tereza Sotnik:
„Mokytojams įprasta, kad jie visas darbo dienas būna su kaukėmis. Vaikučiai, kiek mačiau, didžioji dauguma būna su kaukėmis, kitiems kartais reikia priminti, kad kaukių dėvėjimas yra privalomas. O grįžtamojo ryšio iš mokytojų kol kas nebuvo.
Jau praėjusią savaitę elektroniniame dienyne buvo paskelbta, kad vaikai privalės ir pamokų metu dėvėti kaukes.
Be abejo, kaip ir kiekvienoje bendruomenėje, pasitaiko pavienių nepasitenkinimo atvejų, bet jie skelbiasi viešoje erdvėje, socialiniame tinkle „Facebook“.
Šėtos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Neringa Širkienė pastebėjo, kad vaikams nuolatos būti prisidengus nosis ir burnas nėra lengva.
„Pirmadienį laikydamasi atstumo pasižiūrėjau, kaip vaikams sekasi dėvėti kaukes, vieną kitą pakalbinau. Iš tiesų daliai pradinių klasių vaikų nėra lengva. Jiems sunku per pamokas susikaupti, kvėpuoti, lyg trūksta oro, o daliai vaikų viskas gerai, – pasakojo N. Širkienė. – Sulaukėme ir vienos mamos skambučio, ar negalėtų vaikas mokytis nuotoliniu būdu, nors pradinukams jis netaikomas.“
Mokosi nuotoliniu būdu
Anot „Ryto“ progimnazijos direktoriaus Albino Stankevičiaus, kol kas dėl kaukės dėvėjimo kreipėsi tik viena mama, kurios vaikas turi tam tikrą sutrikimą.
„Jam leista kaukės nedėvėti“, – trumpai situaciją pakomentavo progimnazijos vadovas.
Kaip „Rinkos aikštei“ teigė Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius Alanas Magyla, tėvų skundų ar priekaištų ugdymo įstaiga nesulaukė. Tiesa, anot jo, atsirado nuotoliniu būdu panoręs mokytis pradinukas.
„Turime vieną atvejį, kai mama pareiškė norą, kad vaikas mokytųsi iš namų. Taigi jis mokosi nuotoliniu būdu. Tiesiog mokytoja įprastai veda klasei pamoką, o namuose besimokantis vaikas taip pat klauso ir stebi, kas vyksta pamokoje, joje dalyvauja. Jau turime tokios praktikos nuo pavasario, tai šįkart nėra nieko sudėtingo“, – teigė gimnazijos direktorius.
A. Magyla sako suprantantis, jog dėvint kaukę vaikams nėra lengva mokytis, tačiau jis nėra pajėgus pakeisti esamą tvarką.
„Aišku, galima daugiau įkvėpti anglies dvideginio (CO2), bet tai ne mums spręsti. Tokie yra operacijų vadovo priimti sprendimai ir aš jų neturiu kompetencijos komentuoti“, – teigė pašnekovas.
Paklaustas, ar vaikai jau spėjo priprasti prie naujos „aprangos detalės“, direktorius juokėsi: „Per kelias dienas dar priprasti prie kaukių gal ir nespėjo, bet koridoriais laksto su kaukėm. Tai jeigu jie laksto, vadinasi, nedūsta.“
[quote author=“J. Lukoševičius“]Buvo vienas kitas individualus atvejis, kai pradinukų tėveliai išreiškė norą mokytis nuotoliniu būdu. Bet visos klasės šiuo metu dirba įprastai kontaktiniu būdu. O 5–12 klasių moksleiviai šiuo metu mokosi ir artimiausias savaites mokysis įvairiai – tiek kontaktiniu, tiek nuotoliniu būdu.[/quote]
Visos pamokos vyksta
Pagal jau anksčiau minėtą tvarką, kai kurios pamokos šiuo metu gali būti nevykdomos arba vykdomos taip, kad būtų saugios vaikams.
„Fizinio ugdymo ir šokio pamokos vyksta laikantis operacijų vadovo sprendimo būtinų sąlygų (2020-11-06 Nr. V-2544): „Esant galimybei, rekomenduojama nevykdyti kontaktiniu būdu interaktyvių veiklų, kurių negalima atlikti dėvint kaukes (pvz., susijusių su sportu, dainavimu, šokimu ir pan.).
O jei vykdoma, tarp mokinių turi būti užtikrinimas ne mažesnis nei 2 metrų atstumas“. Beje, klasės mokytojo sprendimu, dalis judrių šių mokamųjų dalykų pamokų gali būti pakeistos teorinėmis pamokomis“, – į klausimą, ar visos pamokos vyksta įprastu būdu, atsakė „Ryto“ progimnazijos direktorius A. Stankevičius.
Šėtos gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui N. Širkienės teigimu, fizinio ir kitos pamokos, užtikrinant vaikų saugumą, čia vyksta įprastai. Panaši situacija ir J. Paukštelio progimnazijoje.
„Mūsų vaikučiai pirmadienį dar sportavo. Išnaudojame galimybes ir esant geroms oro sąlygoms, o pirmadienį jos tokios ir buvo, išvedėme vaikus į lauką“, – sakė progimnazijos direktorė T. Sotnik.
Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos direktorius A. Magyla įsitikinęs, kad viskas priklauso nuo mokytojo ir jo išmonės.
„Kūno kultūros pamokos vyksta, tvarkaraščio nekeičiame – viskas priklauso nuo mokytojo kūrybiškumo. Kadangi oras geras, kūno kultūros pamokos vyksta lauke. Šokių pamokų metu galima mokytis teorijos, o pasitelkus informacines technologijas, pasižiūrėti įvairių šokių, – išeitį iš padėties mato ir optimizmo nepraranda A. Magyla. – Visi pradeda apsiprasti ir taikytis prie bet kokios situacijos.
Naujos patirtys leidžia tobulėti ir taikyti tiek mišrų, tiek nuotolinį mokymą. Aišku, sunku, bet iš padėties reikia suktis. Mes turime ne tik prižiūrėti vaikus, bet esame dar atsakingi ir už jų mokymosi rezultatus.“